Selailin vähän tämän vuoden, eli Friisin aikakauden maaotteluikkunoiden kokoonpanoja, ja muutama nosto.
- Friis on kutsunut vuoden aikana yhteensä 44 pelaajaa mukaan maajoukkueeseen. Näistähän Eremenko ja Miettinen eivät ole päässeet mukaan, eli 42 pelaajaa on osallistunut maajoukkueen leirityksiin.
- 14 pelaajaa on osallistunut jokaiseen neljään maajoukkueikkunaan: Joronen, Sinisalo, Ivanov, Tenho, Alho, Uronen, Peltola, Kairinen, Suhonen, Antman, Lod, Källman, Pohjanpalo ja Pukki.
- Kaiken kaikkiaan 34 pelaajaa on Friisin aikana käynyt maaotteluissa kentällä. Eli kahdeksan muuta leirityksissä mukana ollutta (Bergström, O'Shaughnessy, Pallas, Pikkarainen, Schüller, Siltanen, Jyry ja Svanbäck) eivät ole saaneet peliaikaa. Heistä toki vain Bergström ja Pikkarainen ovat olleet kahdesti mukana, muut yhdessä ikkunassa.
- Kaksi pelaajaa - Antman ja Kairinen - ovat olleet avauksessa kaikissa MM-karsintapeleissä. Lisäksi viisi muuta on pelannut kaikissa MM-karsintapeleissä: Alho, Peltola, Källman, Lod ja Pohjanpalo. Näiden seitsemän lisäksi etenkin Tenho on kuulunut Friisin luottopelaajiin, sillä Miro on avannut 6/7 karsintapelistä, ainoastaan Liettua-kotipelin istui kokonaan penkillä.
- Jos otetaan vielä huomioon Norja-treenipeli, niin vain kaksi pelaajaa - Peltola ja Källman - ovat pelanneet jokaisessa Friisin aikakauden maaottelussa. Malta-ottelun jälkeen Benkku lienee tässä tilastossa ainoa pelaaja, kun Peltola on pelikiellossa.
Nämä listat olisivat toki jonkin verran erinäköisiä ilman loukkaantumisia ja nuorten EM-kisoja. Mutta ehkä ne, jotka huutelevat Lodia ulos maajoukkueesta, joutuvat vielä tovin pettymään, koska Röba on syksylläkin saanut kaikissa matseissa peliaikaa ja kuulunut niihin seitsemään, joita Friis on peluuttanut jokaisessa karsintapelissä. (Nyt kun sanon näin, niin Röba toki varmaan ilmoittaa huomenna lopettavansa maajoukkueuransa...

) Silmääni pisti myös aina mukana ollut Suhonen, joka on pysynyt ehjänä ja ollut yksi vakionimistä Friisin valitsemissa joukkueissa, vaikka peliaikaa hän onkin saanut vuoden aikana vain kolmesti - Maltalla, Liettuassa ja Norjassa - eikä kertaakaan ole ollut avauksessa.
Bruttolista on tunnetusti pitkä ja Friisin kunniaksi on sanottava, että varsin laajasti hän on pyrkinyt tutustumaan Suomen pelaajamateriaaliin vuoden aikana eri maajoukkueikkunoissa. En yllättyisi, jos marraskuussa taas muutama Friisille uusi nimi saisi maajoukkuekutsun. Friis on myös jokaisessa karsintapelissä käyttänyt kaikki viisi vaihtoa.