Vaihtopenkkien mörkö
Poissa
Suosikkijoukkue: Raum
|
 |
: 15.02.2025 klo 17:34:39 |
|
Kauden 2025 harjoitusotteluita on pelattu jo kourallinen ja tosipelitkin lähestyvät. Lienee siis aika aloittaa uusi kausitopic.
Mennyt kausi
Kauden 2024 lopetus oli sanalla sanoen huono. Lupaavan harjoituskauden jälkeen raumalaiset aloittivat sarjan terävästi. 11-0 kotivoitto EBK:sta toukokuun puolivälissä antoi osviittaa siitä, että tällä kaudella pelataan ihan oikeasti jopa sarjan voitosta. Sitä seurasi kuitenkin tuloksellisesti melko heikko kesä ja yläloppusarjan viidestä pelistä Pallo-Iirot ei voittanut ainuttakaan. Sarjan voittanut Inter/2 oli Iiroista lopulta 24 pisteen päässä, eli aivan eri sfääreissä.
Pallo-Iirojen ympärillä tuntuu jo vuoden olleen puhetta kehittymisestä ja eteenpäinmenosta. Muutaman vuoden sellaista ehkä olikin havaittavissa. Kaudella -22 noustiin ja kaudella -23 säilyttiin. Kaudella -24 ei oikein tunnuttu tekevän mitään. Käteen jäi yläloppusarjan paikka tasoltaan heikentyneessä uudessa Kakkosessa ja siellä yksi tasapeli ja neljä tappiota. Vielä ei ole seuran tiedotteissa tai haastatteluissa mitään julkisia tavoitteita asetettu, mutta niitä olisi kyllä kiinnostava kuulla. Mikä lasketaan hyväksi suoritukseksi tänä vuonna?
Joukkue
Joukkueen rakentaminen lienee tällä hetkellä aika pahasti kesken.
Maalivahteja on määrällisesti riittävästi: Miko Lainio, Eetu Männistö ja Leevi Kanerva muodostavat maalivahtikolmikon. Miko Lainio lienee noista kolmesta selvä avauksen veskari. Kyseenalaista toki on, että Lainio ei aikaisemmin Iirojen kanssa saanut oikein ikinä ykkösvahdin paikkaa haltuunsa. Onko kahdeksan peliä Kolmosta Eurassa kehittänyt miehestä Kakkosen tason pelaajan? Tai jos oli sitä jo, miksi päästettiin vuosi sitten menemään? Sakari Korrin nimi on näkynyt muutaman kerran Ilveksen edustuksen penkillä Liigacupissa ja harjoitusotteluissa. Raumalla jatkaminen lienee siis epätodennäköistä.
Puolustuksesta on poistunut viime kauden jälkeen kovaotteinen Jami Halminen ja laitapakkina viime kauden ehdoton onnistuja Matias Babb. Halmisen nimi näkyi talvella JPY:n järjestämän sopimuksettomien pelaajien ottelussa, eli ilmeisesti mies yrittää jatkaa pelaamistaan jossain muualla. Matias Babb siirtyi kauden päätteeksi AC Oulun farmijoukkueeseen OLS:aan. Puolustajien sopimuksia on kasassa viis: Eepi Lymy, Aleksi Arvela, Christopher Abdou, Timi Halminen ja Miro Honkaniemi. Näistä vain Arvelalla ja Abdoulla on miesten pelejä (jossakin järkevässä sarjassa) ihan tuntuvasti vyön alla.
Eikä keskikentän ja hyökkäyksenkään sopimustilanne riemunkiljahduksia aiheuta. Sopimuksia on kasassa kuusi:Roman Sosynovic, Aukusti Koivu, James Whiting, Roope Hammar, Urho Rouna ja Oliver Repo. Repo väläytteli viime kaudella ja Hammarin CV tämän sarjan tasolle on hyvä. James Whiting on parhaimmillaan erinomainen työjuhta. Muuten joukkueen yläkerta näyttää tällä hetkellä huolestuttavan heppoiselta. Sosynovicilla ja Rounalla taitaa miesten pelejä olla pelattuna yhtään missään pyöreät nolla peliä, eikä Koivukaan viime kaudella juuri edustuksessa vastuuta saanut.
Hyökkäys onkin osa-alue, jossa Iirot on heikentynyt eniten. Jussi Helin siirtyi Jazziin, Mikko Jalkanen palasi pääkaupunkiseudulle ja Elias Ahde ei lehtihaastattelunsa perusteella ole kovin todennäköisesti Iiroissa jatkamassa (jos nyt jatkaa jalkapalloa ylipäätään). Ykköshyökkääjää ei siis joukkueessa tällä hetkellä ole.
Joukkue toivon mukaan vahvistuu vielä. Ainakin Juuso Aalto oli ollut kokoonpanossa päivän Kraft-ottelussa ja tuskin hakee pelipaikkaa enää Rauman ulkopuolelta? Lisäksi muutamassa harjoitusottelussa on nähty mukana aiemmin tutuista nimistä ainakin esimerkiksi Topias Silvennoinen, Markus Babb ja Alex Johansson.
Kausi 2025
Yleisesti ottaen varmaankin aika moni raumalainen jalkapallon ystävä toivoisi, että kauden aikana pelattaisiin jostakin. Viime kauden loppupuoliskon merkityksettömät pelit viilenevässä syksyssä eivät juuri säväyttäneet, eikä niihin yleisökään erityisesti paikalle löytänyt. Lisäksi ainakin allekirjoittanut toivoisi nimenomaan raumalaisten ja lähiseudulta olevien pelaajien esiinmarssia. BSM-sarjassa käytiin vuosikymmenen tauon jälkeen ja seuralla on ollut nyt muutaman vuoden putkeen jälleen A-junioreiden joukkue. Tämän toivoisi jossain vaiheessa näkyvän edustusjoukkueessakin.
|
|
|
|
Äsuo
Poissa
|
 |
Vastaus #1 : 16.02.2025 klo 17:21:32 |
|
Erinomainen avaus, kiitos siitä.
Kulttipelaaja Great Nwachukwu oli painellut jo Keski-Eurooppaan, joten hyökkääjävajetta on.
Repo, Hammar ja Aalto oli kyllä hyvä kolmikko hyökkäyspäähän, mutta kapealla mennään vielä.
Isoimmat kysymykset vielä alempana.
|
|
|
|
rappari
Poissa
|
 |
Vastaus #2 : 19.02.2025 klo 19:26:05 |
|
P Iirot on hankkinut joukkueeseensa viimeksi TPSn A-junnuissa pelanneen 19 vuotiaan Idris Moussan. Keskikenttäpelaaja on turkulaisen Interin kasvatti.
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.02.2025 klo 19:28:10 kirjoittanut rappari »
|
|
|
|
|
SähäkkäHarhailija
Poissa
|
 |
Vastaus #3 : 20.02.2025 klo 13:42:58 |
|
Otteluohjelma näyttää ainakin kotiotteluiden suhteen äärettömän mukavalta, kun kotiottelut ovat pääosin perjantaisin ja lauantaisin. Juhannusviikon keskiviikkona MuSa kylään ja se ajankohta on yleensä vetänyt väkeä katsomoon mukavasti.
Muutama pk-seudun vieraspeli on kyllä melko karusti arkipäivinä, kun miettii, että pelaajat ja osa toimihenkilöistäkin ihan työssäkäyviä.
Toivottavasti myös kentällä peli lähtee rullaamaan hyvin niin voidaan odotella ihan mukavasti yleisöä äijänsuolle ja samalla mukavasti tärkeää oheismyyntiä kun perjantait ja lauantait ovat pääosin kotipelipäiviä.
|
|
|
|
rappari
Poissa
|
 |
Vastaus #4 : 25.02.2025 klo 12:06:31 |
|
Harkkamatsi P Iirot -MuSa Äijänsuolla tänään ti 25.2 klo 19.15 SKssa striimi pelistä.
|
|
|
|
Äsuo
Poissa
|
 |
Vastaus #5 : 01.03.2025 klo 19:44:28 |
|
Pallo-Iirot - Kraft 4-0.
Vieraissa lukemat oli 6-2 Kraftille. Isommat kentällä Iirojen juoksuvoimaiset pelaajat karasivat vastustajalta jalat puhki.
+ Hammar,tulee olemaan isoksi iloksi. Juoksuvoimainen, hyvät vaparit.
+ Aukusti Koivu, toinen erinomainen vaparispesialisti. Jubulle vastuu jakajia
+ Arvela, johti puolustuslinjaa
+ Moussa, kelpo esitys
Testimies Eli (vai Al) Khattabista vaikea sanoa. Whiting palannut loukkaantumisen jälkeen , ei vielä pelannut.
Kärki tai kaksi tarvitaan vielä.
|
|
|
|
SähäkkäHarhailija
Poissa
|
 |
Vastaus #6 : 02.03.2025 klo 01:16:58 |
|
Pallo-Iirot - Kraft 4-0.
Vieraissa lukemat oli 6-2 Kraftille. Isommat kentällä Iirojen juoksuvoimaiset pelaajat karasivat vastustajalta jalat puhki.
+ Hammar,tulee olemaan isoksi iloksi. Juoksuvoimainen, hyvät vaparit.
+ Aukusti Koivu, toinen erinomainen vaparispesialisti. Jubulle vastuu jakajia
+ Arvela, johti puolustuslinjaa
+ Moussa, kelpo esitys
Testimies Eli (vai Al) Khattabista vaikea sanoa. Whiting palannut loukkaantumisen jälkeen , ei vielä pelannut.
Kärki tai kaksi tarvitaan vielä.
Pakko sanoa, että vastustaja oli todella heikko eikä varsinaisesti tarjonnut sekavalle ryhmälle varsinaista vastusta. Testimies El Khattabi ei nyt viikon kahdessa pelissä esittänyt juuri mitään sellaista miksi pitäisi Iiroihin kiinnittää, laituri joka ei uskalla haastaa ja laitaan muutenkin jo useampi parempi ukko kiinnitettynä. Moussa on rehellisesti hämmentävä tapaus. Periaatteessa tosi taitava kaveri, mutta vaikea sanoa mitä todellisuudessa tekee. Välillä ihan hyvin pelin ytimessä, mutta välillä seilaa jossain missä ei edes ajattelisi, että voisi pelissä olla. Ei nyt sovi vaipua negatiivisuuteen, mutta nyt pitäisi kyllä roimasti parantaa. Onneksi siellä ainakin hyökkääjää ihan tosissaan yritetään löytää.
|
|
|
|
H00Tee
Poissa
|
 |
Vastaus #7 : 02.03.2025 klo 13:11:41 |
|
Puolentoista matsin perusteella Hammar vaikuttaa kelpo pelurilta. Hyvä juoksu ja kroppa,taitava. Khattabista sama huomio että oli hämmentävää ettei lähtenyt haastamaan paikoissa missä ei juuri muuta voi tehdä kuin haastaa.
OK harkkamatsi Närpestä vastaan mutta ei tomsuilla ollut kyllä mitään jakoa. Toisaalta näytti Grasso ohjaavan teknisiä kuvioita aikalailla joten varmasti tavoite täyttyi.
|
|
|
|
rappari
Poissa
|
 |
Vastaus #8 : 05.03.2025 klo 19:16:05 |
|
Juuso Aallolle vuoden jatkosoppari.
|
|
|
|
Äsuo
Poissa
|
 |
Vastaus #9 : 05.03.2025 klo 19:40:37 |
|
Juuso Aallolle vuoden jatkosoppari.
Todella tärkeä. Paljon on vielä annettavaa Jubulla. Jubu 34 vuotta...........seuraavaksi tulee Silvennoinen 25 vuotta (toki jo 10. kausi edarissa!). Ilman Aaltoa joukkueen keski-ikä on alle 20v.
|
|
|
|
Äsuo
Poissa
|
 |
Vastaus #10 : 06.03.2025 klo 09:35:50 |
|
Isoin uutinen taitaa kuitenkin olla kaupungin suunnitelmat uudesta stadionista (1000-1500 istumapaikkaa) koko Äijänsuon rempan ohella.
|
|
|
|
SähäkkäHarhailija
Poissa
|
 |
Vastaus #11 : 06.03.2025 klo 11:01:53 |
|
Isoin uutinen taitaa kuitenkin olla kaupungin suunnitelmat uudesta stadionista (1000-1500 istumapaikkaa) koko Äijänsuon rempan ohella.
Erittäin mukavalta näyttää suunnitelmat koko äijänsuon suhteen. Toivottavasti uuden stadionin yhteyteen on myös suunniteltu kunnon tilat ottelutapahtumaa varten, kuten kioskit, vessat jne. Onhan nykyisessä ottelutapahtumassa tunnelmaa, mutta kyllä katsomon takana olevat myyntipisteet ja koko alue hieman ahtaaksi on käynyt ottelutapahtumissa. Eikä nykyinen alue muutenkaan anna Iiroille mahdollisuuksia oikein kehittää oheismyyntiä ja virikkeitä ottelutapahtumassa. Pitää silti mainita, että kyllä Iirot ihan mukavasti on tapahtumaa kehittänyt rajallisista olosuhteista huolimatta esimerkiksi ottamalla yhteistyökumppaneita mukaan.
|
|
|
|
Äsuo
Poissa
|
 |
Vastaus #12 : 07.03.2025 klo 08:55:15 |
|
Erittäin mukavalta näyttää suunnitelmat koko äijänsuon suhteen. Toivottavasti uuden stadionin yhteyteen on myös suunniteltu kunnon tilat ottelutapahtumaa varten, kuten kioskit, vessat jne. Onhan nykyisessä ottelutapahtumassa tunnelmaa, mutta kyllä katsomon takana olevat myyntipisteet ja koko alue hieman ahtaaksi on käynyt ottelutapahtumissa. Eikä nykyinen alue muutenkaan anna Iiroille mahdollisuuksia oikein kehittää oheismyyntiä ja virikkeitä ottelutapahtumassa.
Pitää silti mainita, että kyllä Iirot ihan mukavasti on tapahtumaa kehittänyt rajallisista olosuhteista huolimatta esimerkiksi ottamalla yhteistyökumppaneita mukaan.
Jep. Onhan tässä tällaista futisromanttista ajattelua, mutta Äijänsuo on hieno paikka seurata futista. Aito futisstadion. Ottelutapahtumissa oma tunnelmansa. Mutta jos edustusjoukkueen näkymiä halutaan pitkällä tähtäimellä katsoa ylemmille sarjatasoille niin uusi stadion on välttämätön.
|
|
|
|
H00Tee
Poissa
|
 |
Vastaus #13 : 15.03.2025 klo 21:12:08 |
|
TPV oli kova tänään,Iiroilla taasen uinuva puolustus. Mistä Abdou suivaantui jotta piti näppylähanskoilla läimäyttää avarilla vastustajan kaveria? Normisti toki punkku,nyt selvisi keltaisella.
|
|
|
|
kaustine
Poissa
|
 |
Vastaus #14 : 15.03.2025 klo 23:52:26 |
|
TPV oli kova tänään,Iiroilla taasen uinuva puolustus. Mistä Abdou suivaantui jotta piti näppylähanskoilla läimäyttää avarilla vastustajan kaveria? Normisti toki punkku,nyt selvisi keltaisella.
TPV pelaaja painoi maalin jälkeen Abdoun päätä kenttään ja Abdou tönäisi rintaan.
|
|
|
|
Risa Vibra
Poissa
|
 |
Vastaus #15 : 18.03.2025 klo 07:56:44 |
|
TPV pelaaja painoi maalin jälkeen Abdoun päätä kenttään ja Abdou tönäisi rintaan.
Nyrkkiä naamaan. TPV jos laittaa tallenteen kurinpitoon ja tilanne siinä näkyy niin luulisi sen olevan 2-5 matsia pelikieltoa, vaikka harjoituspelissä tapahtuikin. Vastaavanlaistahan oli Firminon kohdalla joku talvi sitten.
|
|
|
|
OnkNakei?
Poissa
|
 |
Vastaus #16 : 18.03.2025 klo 09:51:42 |
|
Nyrkkiä naamaan.
Ei eka kerta Abdoulle. 2023 talvella aloitti nyrkkeilymatsin Kaapon treenipelissä. Aika iso osa pelaajista onnistuu viemään uransa läpi lyömättä kertaakaan vastustajaa naamaan. Joillekin se kerran kaudessa toistuva tapa.
|
|
|
|
Äsuo
Poissa
|
 |
Vastaus #17 : 22.03.2025 klo 16:06:11 |
|
Mitä pelistä tuli?
|
|
|
|
Jeppis
Poissa
|
 |
Vastaus #18 : 22.03.2025 klo 16:14:15 |
|
0-1 oli tilanne 75min kohdalla kun poistuin. Ensimmäiseen varttiin Iiroilla kaksi ihan puhdasta läpiajoa, ja tuloksena nolla tehtyä maalia. Ei olisi vääryys ollut 4-0 tulos tauolla, mutta ainostaan ikävä Ahdetta jäi käteen. Jostain pitäisi vielä maalintekijä saada ennen kauden alkua.
|
|
|
|
|
|
|