rukkanen
Paikalla
|
 |
Vastaus #1250 : 25.03.2025 klo 13:55:42 |
|
Joukkuepelissä harvoin on tulos yhdestä yksilöstä kiinni, mutta olihan hämmentävän kaksijakoinen esitys Håkansilta. Tärkeässä roolissa rakentamassa molempia Suomen maaleja, mutta sitten 0–2-tilanteessa pariinkin otteeseen tuhosi lupaavan vastahyökkäyksen täysin omaan typeryyteensä ja/tai kyvyttömyyteensä havainnoida ympäristöään. Niistä jommastakummasta 0–3 ja hyvää yötä Liettua. Mutta ei tuota peluutusta voi oikein kritisoidakaan, kun ilman Håkansia olisi hyvin voinut jäädä kaksi ekaa maalia kokonaan tulematta.
|
|
|
|
jtuominen
Poissa
|
 |
Vastaus #1251 : 25.03.2025 klo 13:58:31 |
|
Jos miettii miten paljon VAR on maaleja vienyt huomaamattoman rikkeen takia tai vaikkapa David Brownin maalin Romaa vastaan niin miksi Liettuan avausmaalia ei hylätty? Kun rikkeestä vielä tuli maaliin johtava hyöty. Ei kovin johdonmukaisesti mennä.
|
|
|
|
jtuominen
Poissa
|
 |
Vastaus #1252 : 25.03.2025 klo 14:03:29 |
|
Tuolla jonkin verran tuomarinäkökulmasta keskustelua: https://law5-theref.blogspot.com/2025/03/202526-fifa-wc-european-qualifiers_22.htmlVery good penalty and YC awarded by Lambrechts in 15'. Late and reckless challenge by Lithuanian defender after Finnish opponent shot on goal. --- https://streamin.me/v/768ebb9fGood, indeed this should be the best example of a clearly reckless challenge and YC, with a penalty to be whistled even when attacker has already kicked ball (there are always discussions on these incidents...). --- Now clear missed YC to LTU 11 for clear late stamping by Lambrechts. --- The previous in min 55'. And another intresting situation in min 39' as a potential foul before Lithuanian goal. Var checks and allows. For me more foul than not but maybe not clear and obvious. --- 55' https://streambug.org/cv/47c06d39' https://streambug.org/cv/9f9937Tähänhän se varmaan kaatui sitten. Rike siinä oli, muttei niin ilmeinen että VAR noita kääntäisi. Toki jos tämä olisi ollut vaikka Hollanti - Suomi ja Hollantia olisi rikottu, niin varmaan olisi mennyt toisin... Missä määrin HJKn pelaajan rike oli niin clear and obvious että vietiin tasoitus Romaa vastaan EL:ssa? Taitaa joukkueetkik vaikuttaa...
|
|
|
|
Chuck
Poissa
Suosikkijoukkue: Путiн хуйло!
|
 |
Vastaus #1253 : 25.03.2025 klo 14:06:05 |
|
Missä määrin HJKn pelaajan rike oli niin clear and obvious että vietiin tasoitus Romaa vastaan EL:ssa? Taitaa joukkueetkik vaikuttaa...
Niinhän minäkin tuossa sanoin.
|
|
|
|
jtuominen
Poissa
|
 |
Vastaus #1254 : 25.03.2025 klo 14:07:47 |
|
Lisäisin vielä että kisapaikka on omissa käsissä. Jatkokarsintaan riittää edelleen Puolaa vastaan tasuri ja voitto, sekä Maltan ja Liettuan kaataminen kotona.
Aika useinhan se on heikommillakin joukkueilla aina omissa käsissä. Voittaa vaan kaikki loput pelit niin se usein riittää. Liettua voitolla olisi voinut olla varaa hävitä vieraissa Puolalle. Puola tälle Liettualle tuskin pisteitä pudottaa.
|
|
|
|
Durden
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi
|
 |
Vastaus #1255 : 25.03.2025 klo 14:26:54 |
|
Tuosta myös näkyy hyvin, miksi pääerotuomarilla meni tilanne ohi. Lodin luopuessa pallosta myös tuomarin katse seuraa palloa, minkä seurauksena tilanteen jälkeen tuleva niitti jää kokonaan huomaamatta. Harmillisesti myös molemmat avustavat ovat melko kaukana. Ei silti saisi tällaisella tasolla mennä kaikilta erotuomareilta ohi. Valaiskaa silti, miksei VAR hylännyt tuota?
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.03.2025 klo 14:29:03 kirjoittanut Durden »
|
|
|
|
|
leeremick26
Poissa
Suosikkijoukkue: Riley Star, Hannah Hayes
|
 |
Vastaus #1256 : 25.03.2025 klo 15:10:26 |
|
Valaiskaa silti, miksei VAR hylännyt tuota?
Väittäisin syyksi sitä, että pallo oli jo muualla. Lod ei siis menettänyt palloa taklauksen takia. Luulisin, että VAR-kopista katsottiin Lodin ladonneen maahan pienen filmin saattelemana. Me suomalaiset tiedämme, ettei Lod filmaa, mutta dumarit eivät.
|
|
|
|
Lihamuuri
Poissa
Suosikkijoukkue: ...uudet suosikkijoukkueet...
|
 |
Vastaus #1257 : 25.03.2025 klo 16:15:43 |
|
Toihan siinä vaikuttaa tietenkin nämähän menevät suurimmalta osalta ymmärryksen yli että myös VAR-päätöksiä tehdään inhimillisesti ja tulkitsemalla. Esimerkiksi jos Lod olisi ollut koko maailman tuntema tähtipelaaja (jolla ei ole filmaajan maine) se maali olisi todennäköisemmin hylätty. Nyt kun vaan joka pikkumaan random janari niin mitä väliä.
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #1258 : 25.03.2025 klo 17:55:35 |
|
Ei tuossa ongelma ollut yksin Kamara, vaan siinä petti koko keskiakseli. Kairinen pyrki peittämään ja oli sinänsä oikessa paikassa, mutta se keskikentän ja puolustuksen väliin jäänyt tila olisi pitänyt pystyä peittämään. Kamara ei jaksanut seurata, Suhonen keskelle kaventamisen sijaan seurasi toiselta laidalta tulevaa pelaajaa ja topparit eteenpäin puolustamisen sijaan lähti pakittelemaan. Samankaltainen ongelma oli koko Malta-pelin ajan, eilen paljon vähemmän, mutta ei tuo maaliin johtanut tilanne ollut ainut, jossa keskustaa ei saatu tarpeeksi tiiviiksi.
Kyse ei ollut yksilövirheestä, vaan siitä, ettei puolustuslinja ja keskikenttä pystyneet kollektiivisesti pitämään tuota keskustaa tiiviinä. Eilisen perusteella kuitenkin on mahdollista uskoa, että tuo saadaan toimimaan pienellä viilauksella, jossa puolustuslinja puolustaa vähän rohkeammin eteenpäin ja myös keskikentän kolmikko huolehtii paremmin ettei puolustuslinjan ja keskikentän väliin jää liikaa tilaa.
Kamara tuli paikkaamaan kutospaikkaa, kun Kairinen oli siirtynyt laidalle paikkaamaan ylhäälle noussutta Kamaraa. Suhonen selvästi ajatteli, että Kamara hoitaa tuon alueen. Ei tuota oikein Kairisen piikkiin osaa kyllä laittaa ja Ivanovin tulo vastaan olisi tarkoittanut Väisäsen jäämistä yksin hyökkääjän kanssa. Jos Kamara olisi vaan juossut jonkin verran alemmaksi peittämään tuon tilan, olisi maali estetty todella helposti. Ei ole valitettavasti ensimmäinen kerta, kun ihan vastaava suoritus nähdään Kamaralta ja on näistä tullut maaleja ennenkin. Harmittavan usein Kamara ei osaa/jaksa sijoittua oikein väsyneenä. Onhan se, mutta joku balanssi siihen on pakko löytää jos halutaan yhtään pärjätä. Ainakin Maltan ja Liettuan tasoisia joukkueita vastaan pitäisi uskaltaa pelata vähän rohkeammin. Ehkä jotain Hollantia vastaan vaan sitten pitää vetää keskikenttä alemmas. Se on ainakin varmaa, että jos sinne linjojen väliin jää tuollaisia tiloja, niin Hollantia vastaan tulee rumat lukemat ja voi tulla Puolaakin vastaan.
Mutta yksi ongelma tosiaan on se, että sieltä puuttuu riittävän hyvä ankkuri, kun Peltola ei ainakaan tällä hetkellä siihen riitä, vaikka mielestäni onkin saanut paljon enemmän kuraa niskaan kuin olisi ansainnut. Ei ole helpoin paikka pelata ainakaan tässä vaiheessa, kun homma on vielä jonkin verran levällään.
Suomi pelasi kyllä riittävän hyökkäävästi, mutta siitä samaa mieltä, että ainoa riittävä kutonen maajoukkueessa on Schuller. Kairinen oli tuossa aika hyvä, mutta kyllä niitä sijoittusmis- ja puolustusvirheitä häneltäkin tulee.
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.03.2025 klo 17:58:59 kirjoittanut Tsei Tsei »
|
|
|
|
|
tokoi
Poissa
|
 |
Vastaus #1259 : 25.03.2025 klo 18:04:54 |
|
Vittu, että syö kuin rottaa tuo Liettuan ensimmäinen maali. Huusin jo 15 sekunttia ennen maalia TV:n ääressä, että potkaise se pallo vittuun!
Alho, Antman ja Lod syöttelee pienessä tilassa Latvialaisten ympäröimän 5 metsin syöttöjä toisilleen saatanan ahtaassa tilassa. Mikä järki.
Vittu, että vitutti. Itse olisin potkaissut tuon pallon sivurajasta tuossa tilanteessa ulos.
Niin tämä Lod syöttää sen Latvialaisen jalkaa ja kaatuu. Vaikka pallo on 30 cm päässä rajasta. Etkö todellakaan saa potkaistua sitä yli rajan? Mikä sinua vaivaa?_
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.03.2025 klo 18:08:48 kirjoittanut tokoi »
|
|
|
|
|
Holmgård
Poissa
|
 |
Vastaus #1260 : 25.03.2025 klo 18:11:52 |
|
Ekassa maalissa hyvin moni pelasi tilanteen tavalla, joka olisi umpisurkeutta kakkosessakin, mutta Antmania ei ole mainittu. Tuollaisessa oman pään laitasuojaustilanteessa ylemmän on aina tultava rajalle vastustajan etupuolelle. Lod odotti Antmania ja hänellä oli kontakti ja ymmärrys että tämä tulisi vääntämään pakin eteen, mutta Antman muuttikin liikkeensä lopussa piileskelyksi varjoon.
|
|
|
|
Kurkiaura
Poissa
|
 |
Vastaus #1261 : 25.03.2025 klo 18:54:11 |
|
Suomi pelasi kyllä riittävän hyökkäävästi, mutta siitä samaa mieltä, että ainoa riittävä kutonen maajoukkueessa on Schuller. Kairinen oli tuossa aika hyvä, mutta kyllä niitä sijoittusmis- ja puolustusvirheitä häneltäkin tulee.
Minä en kyllä pysty näkemään millään, että Raden nopeus riittäisi pelaamaan tuossa kolmen keskikenttämiehen pelimuodossa mitenkään, ei kutosena, eikä kasina. Jossakin 4-4-2 löytyisi helpommin paikka, niin hänelle kuin Kamarallekin, mutta sitten menetettäisiin laitapeli ja niillä paikoilla pelaa Suomen tämän hetken parhaat pelaajat.
|
|
|
|
Käännös
Poissa
|
 |
Vastaus #1262 : 25.03.2025 klo 20:20:39 |
|
Minä en kyllä pysty näkemään millään, että Raden nopeus riittäisi pelaamaan tuossa kolmen keskikenttämiehen pelimuodossa mitenkään, ei kutosena, eikä kasina. Jossakin 4-4-2 löytyisi helpommin paikka, niin hänelle kuin Kamarallekin, mutta sitten menetettäisiin laitapeli ja niillä paikoilla pelaa Suomen tämän hetken parhaat pelaajat.
Oli todella iso palanen huuhkajissa pitkään, mutta ikä tulee itse kullekin vastaan ja paljon loukkaantumisia jne. Ihmiset ei ihan hahmota sitä, että siinä missä pari vuotta sitten Raden poissaolo merkitsi melkein automaattista tappiota (kärjistäen), niin nyt ei pysty tarjoamaan sitä samaa. Vähän niin kuin Pukki. Valmentajalta ihan looginen yritys ajaa Peltolaa siihen rooliin, mutta ollaan turhan kaukana siitä tarvittavasta tasosta.
|
|
|
|
Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #1263 : 25.03.2025 klo 20:46:46 |
|
Kyllähän Rade nyt Peltolaa paremmin liikkuu ja lisäksi on aggressiivisempi ja parempi ajoitus sekä pelinlukutaito. Kasithan tuossa enemmän joutuu ravaamaan kuin kutoset.
|
|
|
|
Käännös
Poissa
|
 |
Vastaus #1264 : 25.03.2025 klo 21:02:11 |
|
Kyllähän Rade nyt Peltolaa paremmin liikkuu ja lisäksi on aggressiivisempi ja parempi ajoitus sekä pelinlukutaito. Kasithan tuossa enemmän joutuu ravaamaan kuin kutoset.
Juuh. Mutta johtuu siitä, että Peltola on niin pihalla  Ihan sen takia pitää miettiä josko meillä ei olisi kutospaikan pelaajaa ollenkaan.
|
|
|
|
dembele
Poissa
|
 |
Vastaus #1265 : 25.03.2025 klo 22:23:58 |
|
Liettuan avausmaalia edeltävät touhut: https://1drv.ms/v/c/26659837a14c7e80/EXjBOcZ_5WZEqWUVsN8JtIUBg78CwbKvOrnopD8yVzeIIg?e=lX3m09(siltä varalta ettei tuolla ylempänä ole vielä VAR-näkökulmaa, siis hidastusta) Edit: Liettuan kenttäpuoliskon avustava oli toisella reunalla mutta päätuomari näki hyvin tilanteen. Katsokaapa tuomarin käsien liikettä sen jälkeen kun Lod saa "pikku töytäisyn"! Vai kuvittelenko vaan?
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.03.2025 klo 22:56:16 kirjoittanut dembele »
|
|
|
|
|
törömömmö
Poissa
Suosikkijoukkue: Aina laadukkaan keskustelun puolella.
|
 |
Vastaus #1266 : 26.03.2025 klo 00:17:51 |
|
Missä määrin HJKn pelaajan rike oli niin clear and obvious että vietiin tasoitus Romaa vastaan EL:ssa? Taitaa joukkueetkik vaikuttaa...
Oliko silloin käytössä samat ohjeistukset VARin käytölle?
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #1267 : 26.03.2025 klo 00:40:06 |
|
Vähän varmaan tullaan selkään pään heilahduksesta päätellen mutta ihan silleen "clear and obvious" en tuosta saa irti vaikka kuinka kelailen. Kolarin voiman voi päätellä ainoastaan heilahduksesta, kun ei tuossa mitään vauhtia oteta. Junnutason juttuja on että vihellykseen asti pelataan eikä levitellä käsiä. Ei tuossa voi syyttää kuin itseään. Vittu, että syö kuin rottaa tuo Liettuan ensimmäinen maali. Huusin jo 15 sekunttia ennen maalia TV:n ääressä, että potkaise se pallo vittuun!
Alho, Antman ja Lod syöttelee pienessä tilassa Latvialaisten ympäröimän 5 metsin syöttöjä toisilleen saatanan ahtaassa tilassa. Mikä järki.
Vittu, että vitutti. Itse olisin potkaissut tuon pallon sivurajasta tuossa tilanteessa ulos.
Niin tämä Lod syöttää sen Latvialaisen jalkaa ja kaatuu. Vaikka pallo on 30 cm päässä rajasta. Etkö todellakaan saa potkaistua sitä yli rajan? Mikä sinua vaivaa? Minua söisi rotan lailla jos palloa "potkitaan vittuun" aina kun joku tulee puolustuspäässä iholle. Kyllä lähtökohta on että Suomen pitäisi pystyä purkamaan lyhytsyötöillä prässi jotain Liettuoita vastaan. Nyt Antman jäi piiloon ja lopetettiin pelaaminen johonkin kolariin.
|
|
|
|
½q
Poissa
|
 |
Vastaus #1268 : 26.03.2025 klo 00:53:53 |
|
No onhan se nyt clear and obvious ihan selkeesti. Vastustajan elekielikin kertoo. Munatonta menoa VAR dumarilta tai paskat kamerakulmat, virhe joka tapauksessa.
|
|
|
|
Vekara
Poissa
|
 |
Vastaus #1269 : 26.03.2025 klo 07:10:30 |
|
https://youtu.be/esy5dnLw5Q4&t=296Ottelun koosteesta näkee selvästi että kyseessä oli "clear and obvious" rike ja VARin olisi pitänyt puuttua asiaan. Tämmöisissä tilanteissa Palloliiton pitäisi heti laittaa protestia UEFAlle ottelun jälkeen. Helpompi toki painaa asiat aina villaisella ja olla puuttumatta epäkohtiin. Eihän se tulosta muuta kuitenkaan vaikka kuinka protestoisi! 
|
|
|
|
Raian
Poissa
|
 |
Vastaus #1270 : 26.03.2025 klo 07:24:48 |
|
Onhan siellä voitu jo kontaktoida erotuomaritarkkailijaa tilanteesta, mutta ei näitä mitenkään julkisuudessa puida.
Välillä kyllä jää kaipaamaan suomalaisilta kunnon reagointia epäkohtiin. Kapteenistoon kuuluva hyökkääjä, jolle ei kortteja yleensä tule, Pohjanpalo olisi voinut käydä hakemassa kortin pois reagoimalla isosti maalin jälkeen. Ajoittain voisi myös Huuhkajat yrittää vaikuttaa tuomariin.
|
|
|
|
Zlatanic
Poissa
Suosikkijoukkue: GPR FC, futsal, Marcus "Mace" Forss ja Sirbi.
|
 |
Vastaus #1271 : 26.03.2025 klo 07:51:14 |
|
Lod olisi pitänyt syöttää alas Alholle, joka liikkui kulmalipulle tyhjään tilaan, että voi potkasta pallon vittuun. Koitti neppailla ja se kostautui.
|
|
|
|
Raian
Poissa
|
 |
Vastaus #1272 : 26.03.2025 klo 08:37:59 |
|
Ja loppujen lopuksi Antmanin olisi pitänyt syöttää Kairiselle keskelle. Antmanilla oli kaksi syöttösuuntaa, keskelle Kairiselle tai Lodille laitaan. Nyt syöttö meni Lodille kahden miehen paineen alle. Tuolla "alhaalla neppailulla" oli saatu aikaiseksi juuri se mitä toivottiinkin, eli pallo houkuttelee latvialaisia antamaan painetta laitaan. Tilaa syntyy silloin jonnekin muualle. Kairinen saapui oikea-aikaisesti keskelle tukemaan Antmania. Kairinen on luotu tuollaisiin tilanteisiin, joissa hän saa pallon keskellä ja älykkäällä liikkeellä ja syötöllä saa pallon varmasti eteenpäin. Kairisen selässä oli vastustaja ehkä viiden metrin päässä, mikä ei ole vaarallinen tilanne hänelle. No Antman ei tätä ehkä nähnyt, vaan syötti pallon takaisin paineeseen.
|
|
|
|
Jinete
Poissa
|
 |
Vastaus #1273 : 26.03.2025 klo 08:55:29 |
|
Ja loppujen lopuksi Antmanin olisi pitänyt syöttää Kairiselle keskelle.
Tämähän se.
|
|
|
|
Kratos
Poissa
|
 |
Vastaus #1274 : 26.03.2025 klo 09:50:13 |
|
Mitä pelejä olet katsonut? Liettua-matsin toinen puoliaika oli Suomelta myös hyvä.
Alhainen vaatimustaso, mikä sinänsä on kyllä ymmärrettävää kyntämisen jälkeen. Kyllä Suomen nyt pitäisi luoda enemmän maalipaikkoja ottelussa, missä sen tulisi hakea voittoa viimeiset parikymmentä minuuttia. Tauosta tasoitukseen voidaan nyt ehkä ottelun tilanteen takia hyväksyä tuo pelin taso, mutta ei sekään nyt mielestäni kyllä mitenkään voi olla hyvä taso.
|
|
|
|
|
|