Eikö pikemminkin monen papereissa ole nähty, että Jacksonilla ei ole potentiaalia olla maailman huippukärki? Jos olisi niin tuskin Chelsea häntä myymässä olisi tai ostajista selkeästi hieman puutetta. Näyttää siltä, että hyökkääjämarkkinoilla ensin menee nämä Gyökeresit, Ekitiket, Seskot ja jopa Watkins. Jäljelle jää sitten Jackson ja saattaa jollekin kelvata. Uran suunta tuntuisi pikemminkin olevan se, että lähdetään vauhtia jostain vähän alempaa hakemaan. Samaan aikaan Ekitike on ottamassa steppiä ylöspäin. Nämä kummatkin vaikuttaa hintaan.
Vastataan vielä, jatkot tarvittaessa jossain toisessa topaasissa.
Ensimmäisenä pointtina: En saanut mitään järellistä vastausta siihen, että millä perusteella 23v pelaajalla on paljon lunastamatonta potentiaalia, mutta 24v pelaajan kehityskäyrä on huipussaan.
Toisekseen, siitä ei voida tehdä hirveän suuria johtopäätöksiä pelaajan tasoon liittyen, että päättääkö Chelsean nykyinen seurajohto myydä jonkun. Kukaan ei pysty tällä hetkellä selittämään kaikkia näitä hankintoja, puhumattakaan myynneistä.
Kiinnostusta ja ostajia on ollut ympäri Eurooppaa, hintalappu on muodostunut ongelmaksi. Siihen vaikuttaa varmasti Jacksonin otteet viimeiseltä 6kk ajalta, jotka on ollut verrattuna aiempaan heikompia. Lisäksi neuvotteluasema. Kaikki tietää, että Jackson on se kenestä Chelsea mieluiten päästää irti kun taas Ekitike oli ykkösvaihtoehto ja hype oli tapissaan. En kuitenkaan itse lähtisi väittämään, että 24v pelaajan koko uran voidaan katsoa olevan laskussa 6kk ajanjakson takia
Lisätietoja siitä, että Watkins olisi edellä? Varmasti joillekkin seuroille houkuttelevampi hinnan/kokemuksen takia, mutta väitän, että jokainen seura valitsisi Jacksonin ennen Watkinsia jos hintalappu olisi sama. Huomioidaan jälleenmyyntiarvo jne.
Jos Jackson siirtyy Manchester Unitediin, on se tottakai vauhdin hakemista alempaa, mutta ei kuitenkaan aivan rupuseurasta voida puhua.
Ja vielä selvennyksenä: Nykyisellä pelaajistolla myisin itsekkin Jacksonin pois, koska isolla rahalla on tullut kaksi hyökkääjää tilalle. Vielä näyttää siltä, että Pedro saattaa olla kova pelimies, mutta ennen hankintaa olisin paljon mieluummin jatkanut Jacksonilla kuin hankkinut Pedron. Kerta pelaaja on nyt hankittu, on jonkun siirryttävä pois ja tällä kertaa se on Jackson, koska hänestä saa parhaimman siirtokorvauksen.
Ekitikestä Pool maksoi ylihintaa ja Isakin siirtyessä Pooliin jää Patonki aivan varjoon. Jos Iisakki siirtyy Pooliin, voin ottaa jalluvetoa siitä Giggs82 kanssa, että Ekitike tekee vähemmän kendotehoja ensimmäisellä Valioliiga kaudella kuin Jackson.