• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Voimasuhteiden mannerlaatat – Kenen on tulevaisuus

Aloittaja fotipaali, 22.04.2025 klo 21:23:17

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

fotipaali

Kauden voimasuhdeketju on liian suppea ja yleinen liigaketju liian laaja, mutta selvästi on tarvetta keskustella siitä, miten seurojen nokkimisjärjestys tulee kehittymään. Onko historia tae tulevasta menestyksestä, vai ovatko nousukkaiden käyrät riittävän vahvat merkit voimasuhteiden muuttumisesta.

HJK on kerännyt hyvin taloudellista selkärankaa ja potentiaali edelleen paras, vaikka urheilujohto aika puusilmäiseltä tällä hetkellä näyttää.
KuPS on jo onnistunut lyömään kiilaa lupin dominanssiin nappaamalla mestaruuden. Välttävät katsomo-olosuhteet näyttävät olevan esteenä seuraavan askeleen ottamiselle.
Ilveksellä on puitteet kunnossa ja urheilujohto vaikuttaisi olevan tällä hetkellä tehtäviensä tasolla, mutta jatkuuko kehittyminen tai pystytäänkö suhteellinen taso pitämään jää nähtäväksi. Puitteista menestymisen ei pitäisi jäädä kiinni.
SJK tuntuisi nyt seestyneen vuosittaisten päävalmentajasekoilujen jälkeen stabiiliksi liikaseuraksi, jolla pelaajakehitysputki liigan on kunnossa. Alkavatko Sarajärven panostukset liigataipaleen alun hieman yllätysmestaruuden jälkeen tuottaa rakennettua menestystä.

Keskustelua soisi käytävän myös siitä miten alemman puoliskon ja Ykkösliigan yläpään seurat onnistuvat kehittymään liigapaikan vakiinnuttaviksi, vai onnistuvatko.