• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Benjamin ”Der Sex Finne” Källman - Hannover 96

Aloittaja tactico, 20.05.2025 klo 12:21:10

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Wissi

Lainaus käyttäjältä: Monzan gorilla - 24.05.2025 klo 15:55:23
Rantasipi Sveitsissa ja Suomen pienin Cumulus -keskustassa.

Rantasipi Sveitsi se oli. Aulojen ja juhlasalin pinnat ja sisustus suoraan lapsuudesta. Näköjään vanha aika loppui jo 2015.

(Kääntäjä)
[uutinen]Cracovia's president admits: Benjamin Källman received a record-breaking offer from us

Benjamin Källman will leave Cracovia for Hannover 96 at the end of the season. Mateusz Dróżdż, president of Cracovia, admitted that he had made the striker a record-breaking offer to extend his contract.

The Finnish striker has been playing for Cracovia since 2022. This season, his form exploded, as he scored 18 goals and made 9 assists in 34 appearances. All the fans hoped that the player would sign a new contract with the club, but that did not happen. Other Polish clubs were also interested in the player's services, as the president of the board, Mateusz Dróżdż, informed 365dniopilce.pl .

"Now I can admit that a year ago I did not agree to Ben's transfer to one of the Ekstraklasa clubs. I heard from him then that he would not sign a new contract with Cracovia. These were difficult talks, but they were before the season [...]. In the winter, an offer appeared from one of the Polish clubs, but not the one that appears in the media. It was not about 1.5 million euros."

Källman decided to try his hand at the Bundesliga's backwater, at Hannover 96. Even the prospect of better earnings at Kałuża didn't convince him. He simply wanted to play in Germany.

"Ben received a record contract offer from us, but sometimes it's not about money. He really wanted to play in Germany. I'm very happy that I had such a striker, that I was given the chance to watch such a player in Cracovia. Maybe keeping him in the winter was a mistake from a financial perspective, but on the other hand, fans go to stadiums for such players. I secretly hoped that if we were high and won European cups, then maybe Ben would change his mind."[/uutinen]https://sportowy.net/2025/05/24/prezes-cracovii-przyznaje-benjamin-kallman-dostal-od-nas-rekordowa-oferte/

Kuku

Kun olin syyllinen tähän kaupunkikeskustelun "ryöpsähtämiseen" niin lopetan sen toteamalla, että olen käynyt Riihimäen ja Hyvinkään lisäksi myös itse Hannoverissa. Ei mitään pahaa sanottavaa, mm. hieno barokkipalatsi ja asiaankuuluva puisto kaupungin ulkopuolella. Hannover (tämäkin sodan raunioille pääosin uusiksi rakennettu) hakkaa kirkkaasti sekä Riihimäen että Hyvinkään ja siinä sivussa monen muunkin suomalaisen kaupungin. Fakta on vain se, että Saksan kaupungit kilpailevat keskenään korkeampitasoisessa sarjassa kuin Suomen kaupungit.

Hannoverin paikalliskilpailija on ilmeisesti Braunschweig. Derbyt jatkunevat ensi kaudellakin, vaikka Braunschweig joutuikin karsimaan paikastaan. Voittivat Saarbrückenin vieraissa 2-0, eli ensi viikolla pitäisi varmistella sarjapaikka kotona. Jonkinlainen "paikallinen" joskin kauempana on myös Bielefeld, joka nousi Zweiteen ensi kaudeksi (Pasi Rautiainen nevöfoget).

Olisiko Kjällmanin kova halu pelata Saksassa peräisin Mikael-isältä, joka pelasi maassa käsipalloa menestyksekkäästi korkeimmalla sarjatasolla? Vähän kaukaa haettua mutta ei noista motiiiveista koskaan tiedä. Tahtoo näyttää että "minä kans".


Vaihdoin FF5:lle

Lainaus käyttäjältä: Kuku - 24.05.2025 klo 17:47:44
Hannoverin paikalliskilpailija on ilmeisesti Braunschweig. Derbyt jatkunevat ensi kaudellakin, vaikka Braunschweig joutuikin karsimaan paikastaan. Voittivat Saarbrückenin vieraissa 2-0, eli ensi viikolla pitäisi varmistella sarjapaikka kotona.

Nuo kaksi tosiaan perinteisiä vihollisia. Lisäksi ymmärtääkseni kummankin fanit vihaavat Wolfsburgia, joka on alueen oma "Red Bull". Autotehtaan rahalla luodulla menestyksellä nykyisin kummankin alueen perinneseuran edellä.

HNV

#128
Lainaus käyttäjältä: Dirk Kuyt - 24.05.2025 klo 18:21:57
Nuo kaksi tosiaan perinteisiä vihollisia.

Mm. sika Hannoverin kaulahuivissa pelinumerolla 1 nevöföget. Ja Braunschweigin stadionin keskiympyrään maalattu 96.

Tuo ensimmäinen oli jo oikeasti vähän mauton.

E: osaa enää kirjoittaakaan

Jyystöhöylä

Avauksessa Zaglebien vieraana. Luulin että pelit Puolassa on jo pelattu.

Kiharatukka

Siirto kakkosbundekseen haiskahtaa kunnianhimoiselta siirrolta. Tässä ehti ihan oikeasti olla peloissaan, kun mietti mitkä sarjat (joihin Benkun taso riittää) voisivat maksaa Benkulle palkkapyynnin. EOM :ylos:

Vaihdoin FF5:lle

Lainaus käyttäjältä: Jyystöhöylä - 24.05.2025 klo 18:41:43
Avauksessa Zaglebien vieraana. Luulin että pelit Puolassa on jo pelattu.

Ei tullut tehoja tässä pelissä, joten tämän kauden saldoksi Puolassa jäi 34 ottelua 18 maalia ja 7 syöttöä. Maalipörssissä oli komeasti kolmas! Cracovia voitti tuon pelin, ollen sarjassa lopulta 6. eli kaikki mitä tuon tason seurassa voi saavuttaa tuli saavutettua. Seuraavat haasteet sitten Saksassa.

Villahousu

Lainaus käyttäjältä: Dirk Kuyt - 24.05.2025 klo 20:39:26
Ei tullut tehoja tässä pelissä, joten tämän kauden saldoksi Puolassa jäi 34 ottelua 18 maalia ja 7 syöttöä. Maalipörssissä oli komeasti kolmas!

Aika monessa muussakin tilastossa top-5:ssa https://www.ekstraklasa.org/statystyki/indywidualne. Katkerasti esim. kaksinkamppailuissa jäi kakkoseksi 384-383.

Vaihdoin FF5:lle

Kiinnostava toi, että päällä tehtyjen maalien tilastossa tullut kakkossija neljällä maalilla ja voittajallakin vain viisi. Sitten katselin jotain parin muunkin liigan vastaavia tilastoja eikä nekään juuri noista poikenneet (esim Valioliiga: Yhdellä 8 ja seuraavilla 4). Tuntuu, että ilma-aseina pidetyt pelaajat ei muuta teekään kuin puske maaleja päällä jatkuvalla syötöllä, mutta mielikuva ei vastaa tilastoja.

Jinete

Lainaus käyttäjältä: Villahousu - 24.05.2025 klo 23:46:25
Aika monessa muussakin tilastossa top-5:ssa https://www.ekstraklasa.org/statystyki/indywidualne. Katkerasti esim. kaksinkamppailuissa jäi kakkoseksi 384-383.

Pojedynki?

Ykkössija 392.

Nopeasti ynnäiltynä ykkönen myös sellaisissa kuin maalit/xG ja maalit/laukaukset.

Villahousu

#135
Lainaus käyttäjältä: Jinete - 25.05.2025 klo 11:15:42
Pojedynki?

Ykkössija 392.

Nopeasti ynnäiltynä ykkönen myös sellaisissa kuin maalit/xG ja maalit/laukaukset.

Sepä juuri. Olisikohan viimeisen ottelun numerot tullut viiveellä, kun tosiaan Källman ei ollut minkään tilaston ykkösenä kun kirjoitin tuon edellisen viestin, vaikka kausi oli siinä kohtaa jo päättynyt. Mutta nyt siis ykkösenä tuossa tilastossa :ylos: (en tiedä tarkoittaako nimenomaan voitettuja kaksinkamppailuja vai kaikkia).

[uutinen]Pojedynki
1. Benjamin Kallman 392
2 Borja Galan 384
3 Afimico Pululu 369
4 Jean Carlos Silva 363
5 Maciej Rosołek 359
[/uutinen]

Jyystöhöylä

Lainaus käyttäjältä: Villahousu - 25.05.2025 klo 23:20:13Mutta nyt siis ykkösenä tuossa tilastossa :ylos: (en tiedä tarkoittaako nimenomaan voitettuja kaksinkamppailuja vai kaikkia).
11.5 per matsi olis aika paljon voitetuiksi kaksinkamppailuiksi. Toki Källman on ihmisen ja sarvikuonon risteytys, että kai se voi pitää paikkaansa.

Ilkivalta Taikuri

Lainaus käyttäjältä: Dirk Kuyt - 25.05.2025 klo 00:25:43
Kiinnostava toi, että päällä tehtyjen maalien tilastossa tullut kakkossija neljällä maalilla ja voittajallakin vain viisi. Sitten katselin jotain parin muunkin liigan vastaavia tilastoja eikä nekään juuri noista poikenneet (esim Valioliiga: Yhdellä 8 ja seuraavilla 4). Tuntuu, että ilma-aseina pidetyt pelaajat ei muuta teekään kuin puske maaleja päällä jatkuvalla syötöllä, mutta mielikuva ei vastaa tilastoja.

Huuhkajia vastaan nämä. Täysin vastustamattomia kavereita näille jotkut Pohjois-Irlannin pari senttiä keskimääräistä korkeammat pubijyrät.

Benkulle :ylos: Hannoverissa perinteisesti saa hyviä näyttöpaikkoja.

barbarian

#138
Eihän Hannoverissa mitään kovin erikoista tai ainutlaatuista ole, mutta oikein hieno ja kaikin puolin toimiva saksalaiskaupunki kyseessä. Kun aurinkoisena kesäpäivänä stadionin vieressä pittoreskia Maschsee-tekojärveä ympäröivällä baanalla sihauttaa alkoholittoman Gilden auki, kyllähän siinä Suomi-pojan sielu lepää. Ainutlaatuista Hannoverin kaltaisissa saksalaiskaupungeissa on se tapa, jolla koko kaupunki elää ja hengittää jalkapalloa ja nimenomaan kaupungin omaa seuraa. Se toteutuu Källmanin uudessa kotikaupungissa upeasti ja erottuu erittäin positiivisesti edukseen vaikka vertailuun otettaisiin top 5 -liigojen suuria eurooppalaisia jalkapallopääkaupunkeja.

Kuku

Lainaus käyttäjältä: barbarian - 26.05.2025 klo 15:29:29
Eihän Hannoverissa mitään kovin erikoista tai ainutlaatuista ole, mutta oikein hieno ja kaikin puolin toimiva saksalaiskaupunki kyseessä. Kun aurinkoisena kesäpäivänä stadionin vieressä pittoreskia Maschsee-tekojärveä ympäröivällä baanalla sihauttaa alkoholittoman Gilden auki, kyllähän siinä Suomi-pojan sielu lepää.
...
Hitlerin 1930-luvulla työllisyystöinä lapioilla kaivattama järvi. Paikalla oli ennen alava niitty, joka tulvi usein.

barbarian

Lainaus käyttäjältä: Kuku - 27.05.2025 klo 18:26:43
Hitlerin 1930-luvulla työllisyystöinä lapioilla kaivattama järvi. Paikalla oli ennen alava niitty, joka tulvi usein.

Hyvä nosto ja näinhän se on, mutta mikään varsinainen natsihanke tekojärvi ei kuitenkaan ollut. Järveä suunniteltiin 1800-luvun lopulta lähtien ja kyse oli enemmän tulvimisen hallinnasta kuin mistään työvoimapoliittisesta projektista. Sodan jälkeen esitettiin sellaisiakin mielipiteitä, että tekojärvi olisi tullut täyttää betonilla, mutta hyvä ettei siihen menty. Vähemmän yllättäen natsiajan symboliikkaa on Saksassa siellä täällä läsnä, mutta tapa jolla näitä reliikkejä ja symboleita Saksassa tulkitaan on myös melkoisen hienostunut. Maschseenkin historia kyllä tiedostetaan mutta järvi ei ole nykypäivänä paikallisesta vinkkelistä oikeastaan mitenkään kiistanalainen. Esim. Ron-Robert Zieler nosti ihan pari päivää sitten seuran verkkosivuilla Maschseen lempipaikakseen Hannoverissa.

Ettei mene ihan matkaoppaan puolelle, niin loppuun pari uutista:

- Ralf Becker tuli Dynamo Dresdenistä Hannoverin urheilutoimenjohtajaksi.
- Valmentajaehdokkaina on tuoreimpana nostettu esiin mm. Magdeburgin Christian Titz, Stuttgartin reservijoukkueen Markus Fiedler sekä Elversbergin Horst Steffen. Elversbergiin kohdistuu monia katseita tällä hetkellä, kun seura onnistui tällä kaudella pienellä budjetilla etenemään sensaatiomaisesti nousukarsintoihin Bundesligan porteille asti.

Lahtigloryhunter

Itse näin Hannoverissa käyneenä en pitänyt hirveästi kaupungista. Arkkitehtuuri ei ollut hienoa. Tosin kaupungin keskellä oleva puisto oli kyllä oikein hyvä. Peli oli siis Magdeburgia vastaan, jonka kannattajat mielestäni vastasivat suurimmaksi osaksi ottelun tunnelmasta. Tähän varmasti vaikutti se, ette tarjolla ollut kuin alkoholitonta olutta. Muuten kyllä seura on hyvin esillä kaupungissa, joten uskon että ottelu oli vain väärä.

barbarian

Noh, arkkitehtuuria arvioitaessa pitää muistaa sekin että 90 % Hannoverin keskustasta pommitettiin erinäisten maailmanpoliittisten tapahtumien johdosta maan tasalle, mukaan lukien historiallinen vanha kaupunki lähes kokonaisuudessaan.

Stadionin tunnelma on kieltämättä ollut kakkosbuliaikoina vaisuhko. Stadionin sisällä näkyykin ehdottomasti jonkinmoinen gloryhunting-kulttuuri niin yleisömäärissä kuin tunnelmassa, mutta stadionin ulkopuolella katukuvassa ei niinkään. Magdeburgin vierasmobi taitaa tosin dominoida tunnelmaa aika monella muulla ja isommallakin stadionilla.

W.A. Watanabe

[uutinen]Kallman moitti Puolan joukkuetta
Tunnin pelin jälkeen Probierzin valitsema joukkue ei vieläkään pystynyt käsittelemään isäntiä. Sillä välin hänen joukkueensa yllättyi toisen kerran. Teloittajaksi osoittautui Benjamin Kallman, joka oli juuri esitelty. Entinen Cracovian hyökkääjä teki liukuvan taklauksen ja puski pallon päällään verkkoon. Puolalaiset vastasivat Sebastian Szymańskin rangaistusalueen ulkopuolelta ampumalla pallon, mutta Hradecky oli jälleen varuillaan. Myöhemmin puolalainen joukkue teki maalin Jakub Kiwiorin ansiosta, joka hämmennyksen jälkeen työnsi pallon lähietäisyydeltä verkkoon.[/uutinen]

https://www.se.pl/slask/co-za-wtopa-polska-nie-dala-rady-finlandii-lukasz-skorupski-z-koszmarnym-bledem-aa-opNk-QdAV-LGYS.html

John Matrix

Benjamin "Teloittaja" Källmanille :ylos:

Marja Cartell

teki liukuvan taklauksen ja puski pallon päällään verkkoon

Eikös se jalalla kuitenkin mennyt, vaikka toki pyörähti pää edelle jalan upottua nurmeen kuin aura peltoon.

pexx

Jumalauta. Enpäs tajunnut että Benin isä on käsipallolegenda ja itse saksan suuruus.

Pököpeura

Lainaus käyttäjältä: pexx - 11.06.2025 klo 13:48:10
Jumalauta. Enpäs tajunnut että Benin isä on käsipallolegenda ja itse saksan suuruus.
Kyllä, Karjaalla paita katossa.

Jinete

Lainaus käyttäjältä: Jääpoiju - 11.06.2025 klo 12:13:35
teki liukuvan taklauksen ja puski pallon päällään verkkoon

Eikös se jalalla kuitenkin mennyt, vaikka toki pyörähti pää edelle jalan upottua nurmeen kuin aura peltoon.

Meni eikä alkuperäisessä kai päästä puhuta mitään. Minkä lie tekoälykääntäjän läpi Watanabe laittanut.

W.A. Watanabe

Google tarjoili sen hupisuomennoksen, puolan taidot ovat kehnolla tasolla vielä.. ainahan nuo konekääntäjät vetävät metsään synonyymit. Mutta jotenkin vetosi tuo Kallman moitti Puolan joukkuetta :D