FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.07.2025 klo 23:37:10 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 6 [7]
 
Kirjoittaja Aihe: Benjamin Källman - Hannover 96  (Luettu 53423 kertaa)
0 jäsentä ja 4 vierasta katselee tätä aihetta.
barbarian

Poissa Poissa


Vastaus #150 : 16.06.2025 klo 14:19:48

- Valmentajaehdokkaina on tuoreimpana nostettu esiin mm. Magdeburgin Christian Titz, Stuttgartin reservijoukkueen Markus Fiedler sekä Elversbergin Horst Steffen. Elversbergiin kohdistuu monia katseita tällä hetkellä, kun seura onnistui tällä kaudella pienellä budjetilla etenemään sensaatiomaisesti nousukarsintoihin Bundesligan porteille asti.

Päävalmentajaksi nimettiin tosiaan viikonloppuna kaksivuotisella sopimuksella Christian Titz, joka on valmentanut aiemmin HSV:tä ja Rot-Weiss Esseniä ja tuoreimpana Magdeburgia, jonka nosti 3. Ligasta näytöstyyliin kakkosbuliin ja sai vakiinnutettua kakkostasolle. Päättyneellä kaudella Titz vei Magdeburgin jo nousutaistelun kynnykselle viidenneksi. Nousukaudella valittiin 3. Ligan kauden valmentajaksi. Titz on painottanut aiemmin hyökkäyspelaamista ja Hannover maksoi hänestä Magdeburgille puolen miljoonan euron siirtokorvauksen. Seuran uutisessa Titzin kehuttiin suosivan rohkeaa ja intensiivistä pelityyliä.

Pelaajapuolella on tullut useampia hankintoja. Näistä mainittakoon hyökkäyspäähän Holstein Kielistä hankittu Benedikt Pichler. Kyseessä itävaltalainen 27-vuotias keskushyökkääjä, joka jäi päättyneellä kaudella Bundesligassa pieneen rooliin (778 min ja tehot 1+2), mutta esim. edeltävällä kaudella teki reilun tuhannen minuutin peliajalla 8+3-tehot kakkosbulissa.

Kesän alustavaa ohjelmaa on myös julkaistu, joskin Källman jatkanee vähän muita pidempään kesälomalla.

Uutinen
Die Termine im Überblick:

21./22. Juni: Öffentlicher Trainingsauftakt
27. Juni, 18 Uhr: Testspiel beim TSV Pattensen
28. Juni, 15.30 Uhr: Testspiel beim HSC Hannover
13. bis 20. Juli: Trainingslager in Saalfelden (Österreich)
26./27. Juli: Saisoneröffnung
1. bis 3. August: 1. Spieltag der 2. Bundesliga
15. bis 17. August: 1. Runde DFB-Pokal (--> vastustajaksi arvottiin kolmosliigan Energie Cottbus)
Dirk Kuyt

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Klubi, Huuhkajat ja suomalaisten jengit ulkomailla


Vastaus #151 : 17.06.2025 klo 11:54:21

Titz näyttää Magdeburgissa suosineen 3-4-3 muodostelmaa, joten jompikumpi kaksikosta Källman & Pichler joutuu avaamaan penkiltä tai siirtymään laidalle. Pichler oli alkujaan laituri, mutta alkoi jo viimeisinä Itävallan vuosinaan siirtymään keskelle, ja on Saksan vuosinaan pelannut käytännössä kokonaan keskushyökkääjänä. Källman on hänkin urallaan pelannut jonkin verran myös laidalla. Lähtökohtaisesti Källman lienee viime vuosien näytöillä kaksikosta ykköskärki, mutta kova kirittäjä itävaltalainen varmasti on.
omp

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: The Club


Vastaus #152 : 17.06.2025 klo 12:52:13

Päävalmentajaksi nimettiin tosiaan viikonloppuna kaksivuotisella sopimuksella Christian Titz

Päihitti loppusuoralla Muslim Boobzin ja Atheist Breastzin.
barbarian

Poissa Poissa


Vastaus #153 : 17.06.2025 klo 14:15:20

Päihitti loppusuoralla Muslim Boobzin ja Atheist Breastzin.

Onnistuneen kauden jälkeen lieneekin selviö, että Titz -> Nice / Brest ***
barbarian

Poissa Poissa


Vastaus #154 : 26.06.2025 klo 14:45:16

Källman on ilmeisesti liittymässä ensi viikosta alkaen Hannoverin harjoituksiin. Vajaa viikko sitten julkistettiin ensi kauden pelinumeroita, ja uusi hyökkääjä Pichler otti/sai numeron #11. Ysi olisi vapaana Källmanille, jonka numero on siis vielä auki.

Ekat harjoituspelit Hannover pelaa nyt loppuviikolla. Benkkukin lienee mukana sitten 5.7. pelattavassa Randers-ottelussa. 13.7. joukkue lähtee Itävaltaan leirille.
barbarian

Poissa Poissa


Vastaus #155 : 27.06.2025 klo 14:59:47

Ja #9 sieltä näköjään Benkulle pätkähti selkään.

Hannover kohtaa liigakauden avauspelissä Kaiserslauternin kotona 2.8. tai 3.8., koko otteluohjelma julkistetaan vissiin 1 min kuluttua.
Pulloliitto

Poissa Poissa


Vastaus #156 : 30.06.2025 klo 19:55:56

Cracovia myi myös luottotopparinsa Virgil Ghitan Hannoveriin joten ainakin yksi ennestään tuttu naama Benkulla ens kaudella.
barbarian

Poissa Poissa


Vastaus #157 : 08.07.2025 klo 10:43:40

Benkku debytoi Randersia vastaan muutama päivä sitten. Kerran pääsi hyvään maalipaikkaan mutta muuten vaisu esitys kuten koko joukkueelta, Randers voitti 120-minuuttisen kamppailun 2-1. Scorpions veti illalla juhlakeikan stadikalla, minkä vuoksi ottelu pelattiin pienellä lähiöstadionilla.

Paikallislehtien mukaan Källmanin palkka on 800 000 euroa kaudessa, ja tällä lukemalla hän on myös Hannoverin palkkakuningas. Kertonee jotain myös seuran odotuksista.

Siirtoralli alkaa mennä jo koomiseksi. Uuden valmentajan lisäksi sisään on tullut jo n. 15 uutta pelaajaa. Nyt tiedotettiin Zielerinkin lähdöstä Kölniin. Tilalle tulossa Hoffenheimista Saksan U21-veska Nahuel Noll.
RonaldoR9Finland

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SJK,Suomen maajoukkue,Real Madrid


Vastaus #158 : 08.07.2025 klo 21:09:20

Wau. Kova palkka Benkulla ja palloa pitää saada maaliin. Toivotaan että onnistuu.
Bockwurst

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1923


Vastaus #159 : 10.07.2025 klo 10:51:17

Paikallislehtien mukaan Källmanin palkka on 800 000 euroa kaudessa, ja tällä lukemalla hän on myös Hannoverin palkkakuningas. Kertonee jotain myös seuran odotuksista.
Puolasta Hannoverin kokoisen seuran palkkakuninkaaksi. Aika kova temppu Ylos
kokistuoppi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: mode-hangaround


Vastaus #160 : 10.07.2025 klo 17:19:31

Google tarjoili sen hupisuomennoksen, puolan taidot ovat kehnolla tasolla vielä.. ainahan nuo konekääntäjät vetävät metsään synonyymit. Mutta jotenkin vetosi tuo Kallman moitti Puolan joukkuetta :D

Ensin moittivat tyttiksen kanssa Krakovan fanit, sitten Källin servauskiertueen uhriksi päätyi itse Puolan maajoukkue. >:( Ylos

On se ilkeä!

edit: Ajatuksena kyllä mahtava, että joku liukuisi nurmea pitkin puskemaan pallon verkkoon.
« Viimeksi muokattu: 10.07.2025 klo 17:22:39 kirjoittanut kokistuoppi »

 
Sivuja: 1 ... 6 [7]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa