FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
22.08.2025 klo 12:47:54 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: [1]
 
Kirjoittaja Aihe: Veikkausliigan tilanne/Maajoukkue  (Luettu 908 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Zydenius

Poissa Poissa


: 24.05.2025 klo 16:26:32

Anteeksi, että toin keppitappelun uutisen tänne. Onko Suomalaisella futiksella käymässä samoin. Teksti tv näytti, että Sveitsi tai Tanska menossa finaaliin.

Ovatko ulkomaalaiset Liigalle rikkaus vai ovatko he tulppana suomalaisten nuorten pelaajien kehitykselle viedessään heiltä pelipaikkoja?

– Näen sen niin, että raja tulee vastaan ja on varmaan menty jo sen ylikin, Virta vastaa.

– Se on tappanut aikoinaan Sveitsin ja Saksan jääkiekkoa ennen kuin sinne on tehty ulkomaalaiskiintiöt.

Suomessa ulkomaalaiskiintiöistä luovuttiin lopullisesti vuonna 2013. Viimeisinä vuosina ne koskivat vain EU:n ulkopuolelta kotoisin olleita pelaajia.

– Liigajoukkueita täytetään ulkomaisilla täytemiehillä, eikä uskalleta luottaa omiin, Virta kritisoi.

Koko juttu

https://www.iltalehti.fi/smliiga/a/e3e1feb1-ea2f-4c5b-92b2-dbff9ce1fa1d
Ameobi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Futis


Vastaus #1 : 24.05.2025 klo 16:34:15

Mikään sarja ei varsinaisesti ole maajoukkuetta varten, vaikka varsinkin täällä maajoukkueilla on seurajoukkueita tärkeämpi merkitys.

Kiva jos omia nuoria nousee ja oman kylän pojilla pärjää, mutta samaan aikaan Veikkausliigajoukkueiden pitäisi pystyä vähintään säilyttämään se liigapaikka. Ykkösliigassahan on täysin kotimaisilla pelaavia joukkueita, mutta niin pitää ollakin toiseksi korkeimmalla tasolla. Korkeimmalla se ei taida koskaan olla mahdollista.

Jos toimenpiteitä halutaan, niin SK-sääntöä voi tietysti kiristää, mutta en tiedä pärjätäänkö sitten sitäkään vähää europeleissä.
Zydenius

Poissa Poissa


Vastaus #2 : 24.05.2025 klo 16:49:53

Mikään sarja ei varsinaisesti ole maajoukkuetta varten, vaikka varsinkin täällä maajoukkueilla on seurajoukkueita tärkeämpi merkitys
Eikö näillä ole merkitystä? Mikäli täytämme joukkueet ulkomaalaisilla, pelaamaan Suomen Mestaurudesta.Näinkö kehitämme omia pelaajia.?

 
Sivuja: [1]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa