• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

FC Lahti - Käpylan Pallo | Su 25.5.25 Klo 16.00 @Toolis

Aloittaja Vippi, 25.05.2025 klo 11:40:40

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Vippi

Kauden parhaan pelinsä Turussa pelannut Lahti kohtaa edellisessä ottelussa avausvoittonsa ottaneen KäPan. Lahti pääsi jo hyvin maalipaikoille Turussa, mutta viimeistelyssä jäi parantamisen varaa. Aiemmissa otteluissa on ollut ongelmia jo maalipaikkojen saamisessa, joten eteenpäin mentiin ja toivottavasti samalla linjalla jatketaan tänään Hiihtiksen/Tooliksen nurtsilla. TPS-pelissä tosin jatkui myös puolustuslinjan koomailut. Kahdesta suhteellisen vaarattomasta tilanteesta vastustaja sai rankkarit, ja Lahti jäi tasuriin. Myös aiemmissa otteluissa yleisesti hyvin pelannut puolustuslinja on lahjoittanut vaarallisia maalipaikkoja vastustajalle omalla huolimattomuudellaan.

Käpa otti avausvoittonsa Salpasta kotikentällä viime kierroksella. Muuten heillä on ollut ainakin tuloksellisesti vaikea alkukausi ja Lahti on iso ennakkosuosikki, vaikka Lahella on ollut vain hyvin niukkoja voittoja heikommista joukkueista.

Kotijoukkueen ennakko: https://www.fclahti.fi/uutiset/otteluennakko-tavoitteena-kolme-pistetta/
Vierajoukkueen ennakko: https://kapylanpalloedustus.fi/uutiset/hyppyrimakien-kupeeseen-suosikin-kimppuun (suosittelen lukemaan, mukavan persoonallisesti kirjoitettu ennakko)

Tuomarit:
ET Vuorinen Juuso
AET1 Kettunen Eemeli
AET2 Vanhanen Joel

Vilminho

Valtava kiima tähän otteluun havaittavissa! Yleisöäkin paikalla varmasti paaljon!

Kuqqen

Missähän kondiksessa nurmi Toolsilla?

Käpa erittäin tekninen ja ripeä sakki, joten mahdollinen perunapelto kääntää edun vielä enemmän kotijoukkueelle.

Jos nurmi samettia, KäPa on vahva.

Vippi

FC Lahti   

#10   Oteng Eric
#19   Augusto Ferreira Martim
#20   Muzinga Jonathan
#11   Koskinen Otso
#15   Hasa Noel
#8   Peltola Asla
#25   Inkinen Topias
#4   Oliveira da Silva David
#5   Casagrande Oliveira Pedro
#77   Karkulowski Tobias
#31   Maukonen Osku
   
Vaihtopelaajat   

#23   Huovila Vilho
#24   Babiker Asaad
#9   Lindholm Aaron
#95   Kante Abdoulaye
#18   Jokiranta Viljami
#6   Costa Manuel Pami
#7   Heikkinen Daniel
#14   Laamanen Eemil
#1   Tiainen Joona

KäPa   

#14   Lika Yllson
#27   Kallio Elias
#9   Haapiainen Willem
#13   Pulkkinen Mikael
#4   Hietalahti Pekka
#5   Lindberg Pontus
#30   Collin Tuomas
#10   Ripatti Daniel
#17   Anini Samuel Junior
#36   Cukici Denis
#8   Huhtamäki Reko

Vaihtopelaajat   

#18   Valakari Toivo
#6   Nurmi Niko
#24   Väänänen Tuomas
#11   Manneh Foday
#12   Herronen Samu
#25   Puputti Sameli
#28   Minkkinen Otto
#33   Prince Ume Kenny
#7   Leinonen Niklas

Huupponen


Tserraard


Johtaja Calu

Odotukset on kovat. TPS peli oli huonosta tuloksesta lukuunottamatta parasta Lahtea jopa vuosiin.

Kantea ja Huovilaa olisi mielenkiintoista nähä avarissa, mutta ollaan iloisia että penkki on divariin kova.

Kylmälonkero

Hyvillä mielin voi saapua mylvimään otteluun. Odotetaan lahen dominointia. 3-0

Bob Maali

Toivotaan että kaikki viisi vaihtoa tehdään hyvissä ajoin, ja penkiltä viis ukkoa saa puolituntisen.  Babiker vois vaihteeksi huilata tän kokonaan, jos Lindholm, Kante, Huovila olisivat puolen tunnin kunnossa kuten toivotaan.

Tämä voitetaan.

Kiitaja

Jos ei Käpylän Palloa onnistu voittamaan, niin sitten ei kyllä ansaitsekaan nousta.

Raffael

Pettynyt jos ei Lahti hoida 3+ maalilla. TPS pelissä näytti niin helvetin hyvältä, että tämä täytyy hoitaa suvereenisti

Huupponen

Voitto riittää - ei tarvi tulla kolmen maalin erolla.

Jones

Oteng avauksessa on vähän kaverikortti. Pereiralla riittää uskoa, kerta pelas Kokkolassa vissiinkin hyvin. Lahessa ei oo lähtenyt, ja kerta ei lähe, niin saisi olla penkillä.

Myös Jokirannalle ois voinu antaa oikealla näytönpaikkaa kun Inkinen viimeksi koomaili. Inkinen hyökkäyspäässä ampuu pari kertaa matsissa, ja aina kilometrin yli. Keskitykset, onko niitä edes? Mut omassa päässä ollut ihan ok pl. Turussa.

Thompson

Vähämaalinen peli tulossa. En näe mitään syytä miksi tehtäisiin yhtä maalia enempää

Vinnie Stigma

Pitkäst aikaa matsiin. Loistava keli ja heittämällä paras pelipäivä sunnuntai.

Toivotaan että on hyvä mieli matsin jälkeen.

Scholesin uima-allas


Belmero

Lainaus käyttäjältä: Thompson - 25.05.2025 klo 13:51:54
Vähämaalinen peli tulossa.

Tämä.

Tooliksen paska kenttä ei suosi syöttöpeliä. Kaikkien virhepomppujen jälkeen tulee varmaan yks onnistunut tilanne ja siitä 1-0.

mauri66____


Huupponen

Törmäsen näkemyksen mukaan Collins vierailla maalilla.

straiter



Belmero


Jones

Sama ku viime matsissa, että kenttä-mikit on jossain hevonkuusessa kun mitään kuulu selostajan kuiskailun alta. Ruutu osaa luoda tunnelmaa.

Belmero


straiter