Jair Bolsoaarnio
Poissa
Suosikkijoukkue: Vous ne me prendrez jamais vivant
|
 |
Vastaus #625 : 18.06.2025 klo 21:24:38 |
|
Ja näin. Kun ei vaan kasetti riitä näyttäytymään muiden silmissä mulkulta elintärkeää voittoa tavoitellessa. Jo uefa mafian jakama kuuden minuutin täysin perusteettoman until we score -lisäajan täytyisi automaattisesti kirvoittaa reaktion, jossa kusetusvaistot nousevat tappiin.
Ei se osaamisesta ollut kiinni. Suomi osasi lukuisissa muissa tilanteissa korostaa rikkeitä ja mussuttaa tuomarille, tämän päivän pelissä teki molempia huomattavasti enemmän kuin Tanska. Hollanti-pelin lopussa oli kollektiivinen dopamiinitäytteinen sulaminen ajantajun suhteen.
|
|
|
|
Käännös
Poissa
|
 |
Vastaus #626 : 18.06.2025 klo 21:30:08 |
|
Mua vituttaa tuo, että "on varmasti pettymys" haastattelijan lähestymiskulma. Vähän sitä suhteellisuudentajua. Tanskan miljoonamiehistöä vastaan juuri tasapeli ja ei selvästi vituta pelaajiakaan, mutta mahdoton kertoa oikeasti kuinka hyvä fiilis on, vaikka jatkoon ei mentykään.
Miten voi media-ihmisiltä puuttua noin pahasti tunneälykkyys.
|
|
|
|
Kiharatukka
Poissa
|
 |
Vastaus #627 : 18.06.2025 klo 21:35:35 |
|
Ainoastaan yksi tappio Hollantia, Ukrainaa ja Tanskaa vastaan on mielestäni kova saldo. Vaikka pisteitä kertyikin vain kaksi.
Väänänen, Skyttä, Hyryläinen, Koski, Bergström, Keskinen ja Markhiev pelasivat mielestäni hienot kisat. Toivomisen varaa jättivät Bana, Liimatta, Peltola ja Galvez. Loput jostakin tuosta välistä.
Kokonaisarvosanaksi antaisin vahvan kasin.
Tästä ikäluokasta tulee vielä hyviä tekijöitä Huuhkajille.
|
|
|
|
Ehis
Poissa
|
 |
Vastaus #628 : 18.06.2025 klo 21:35:43 |
|
Mua vituttaa tuo, että "on varmasti pettymys" haastattelijan lähestymiskulma. Vähän sitä suhteellisuudentajua. Tanskan miljoonamiehistöä vastaan juuri tasapeli ja ei selvästi vituta pelaajiakaan, mutta mahdoton kertoa oikeasti kuinka hyvä fiilis on, vaikka jatkoon ei mentykään.
Miten voi media-ihmisiltä puuttua noin pahasti tunneälykkyys.
Tä, avaas nyt vähän? Totta helvetissä niitä vituttaa ja paljon.
|
|
|
|
Vaffanculo
Poissa
|
 |
Vastaus #629 : 18.06.2025 klo 21:39:41 |
|
Paikanpäällä kannattaneille suuri kiitos! Kosice kuittaa.
Tämä unohtuikin mainita. Loistava tunnelma jokaisessa Suomen pelissä, kannattajille 
|
|
|
|
eikka okapi
Poissa
|
 |
Vastaus #630 : 18.06.2025 klo 21:41:36 |
|
Tasan lohkosta jatkoon menijöiden kanssa. Muutama turha ukko jotka alisuoritti, MUUTEN JOUKKUEELTA HYVÄT KISAT!
Tanska olisi hoidellut Suomen mennen tullen jos sillä olisi ollut panosta pelissä. Lopettivat nytkin pelaamisen 2-0 johdon jälkeen ja päästivät Suomen tasoihin koska voivat. Ero materiaaleissa eli ihan pelaajien taidossa ja fysiikassa oli lopulta iso lohkon muihin maihin, ja jos ei näissä peleissä erotu mitenkään edukseen niin ei siitä maajoukkueellekaan kovin merkittävää iloa ole tulevaisuudessa.
|
|
|
|
Pemari
Poissa
Suosikkijoukkue: FF2 Gold Member
|
 |
Vastaus #631 : 18.06.2025 klo 21:45:01 |
|
Tanska olisi hoidellut Suomen mennen tullen jos sillä olisi ollut panosta pelissä. Lopettivat nytkin pelaamisen 2-0 johdon jälkeen ja päästivät Suomen tasoihin koska voivat.
Tai sitten ei olisi. Et sinä voi sitä tietää, miten ottelu olisi edennyt toisessa todellisuudessa. Väärin pelattu tasapeli!
|
|
|
|
Dixi
Poissa
|
 |
Vastaus #632 : 18.06.2025 klo 21:49:29 |
|
Tanska olisi hoidellut Suomen mennen tullen jos sillä olisi ollut panosta pelissä. Lopettivat nytkin pelaamisen 2-0 johdon jälkeen ja päästivät Suomen tasoihin koska voivat.
Ero materiaaleissa eli ihan pelaajien taidossa ja fysiikassa oli lopulta iso lohkon muihin maihin, ja jos ei näissä peleissä erotu mitenkään edukseen niin ei siitä maajoukkueellekaan kovin merkittävää iloa ole tulevaisuudessa.
Ai ai, bs-bingossa forkka "keeps on giving"...joka kerta. 
|
|
|
|
Huachipato
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #633 : 18.06.2025 klo 21:49:59 |
|
Bergström ***
Jansson **** Koski ***
Galvez ** Ylitolva ** Wallius * Naamo -
Väänänen **** Hyryläinen **** Markhiev **** Peltola ** Pyyhtiä **
Keskinen ***** Terho *** Talvitie ** Jukkola -
Skyttä *** Liimatta *
|
|
|
|
Ehis
Poissa
|
 |
Vastaus #634 : 18.06.2025 klo 21:53:23 |
|
Tai sitten ei olisi. Et sinä voi sitä tietää, miten ottelu olisi edennyt toisessa todellisuudessa. Väärin pelattu tasapeli!
Juuri näin. Aina voi kelailla negan kautta, mutta jos Tanskalla olisikin ollut pakkovoitto, tilanne olisi voinut olla eri, suuntaan tai toiseen. Ei siinä, saatiin mitä ansaittiin ja lopulta muutamat teot ratkaisi homman näin. Kunnon ysiähän tuo joukkue huuti.
|
|
|
|
Osmonkääliö
Poissa
|
 |
Vastaus #635 : 18.06.2025 klo 21:56:04 |
|
Olipahan hyvä matsi äijiltä. Heti alusta lähtien näki että tänään tultiin ihan eri tavalla ku UKR vastaan.
Tässä myös näki tuon että olisi UKR vastaan pitänyt peluuttaa ykkösiä ja tehdä vaan paljon vaihtoja kun alkaa piiputtaa.
En osaa olla pettynyt vaan helvetin ylpee ja kiitollinen. Kiitollinen tälle jengille miten upeaa futista jätkät on vetäneet ja mitä tunteita herättäneet. Täysin ainutlaatuinen jengi suomifutiksessa.
Onnistujat Hyryläinen, Markhiev, Väänänen, Keskinen (sekä odotuksiin nähden Jansson). Tämän lisäksi tykkään vitusti Terhosta. Siinä on oikee futaaja. Skyttää sanottu pettymykseksi, mutta rooli ja taktiikka oli aika epäkiitollinen. Kova pelimies kyseessä myös.
Koskea olisi ollut mukava vielä nähdä tänään. Laitapakit aika jaaaa-a. Galvezilta tänään kisojen paras pelisä, pallollisena teki hyviä juttuja. Yksi vitun seksikäs puolenvaihto jäi mieleen, mutta alaspäin vielä niin raakile että yhet junnukarsinnat ja kisat tekee hyvää.
|
|
|
|
Jair Bolsoaarnio
Poissa
Suosikkijoukkue: Vous ne me prendrez jamais vivant
|
 |
Vastaus #636 : 18.06.2025 klo 21:56:55 |
|
Tanska olisi hoidellut Suomen mennen tullen jos sillä olisi ollut panosta pelissä. Lopettivat nytkin pelaamisen 2-0 johdon jälkeen ja päästivät Suomen tasoihin koska voivat.
Ero materiaaleissa eli ihan pelaajien taidossa ja fysiikassa oli lopulta iso lohkon muihin maihin, ja jos ei näissä peleissä erotu mitenkään edukseen niin ei siitä maajoukkueellekaan kovin merkittävää iloa ole tulevaisuudessa.
Tanska oli pelillisesti täysi altavastaaja koko toisen puoliajan. Jossei joukkue saa virtaa siitä että vastustajan tolppalaukauksen jälkeen tehdään seuraavasta hyökkäyksestä maali, ei sitä saa mistään. Tanska oli täysin lamaantunut pitkiä aikoja kun Suomi painoi päälle. Ja monta pelaajaa avauksesta Tanska vaihtoi edellisestä matsista? 7? Luulisi että vaihtopelaajilla olisi panosta panostaa jos haluavat jatkossa avaukseen. Eroa materiaalin leveydessä oli, ja se olikin oletettavaa, mutta ei se tänään paljoa näkynyt kuin hetkittäin. Viestisi on täyttä paskaa.
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.06.2025 klo 22:00:32 kirjoittanut Jair Bolsoaarnio »
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #637 : 18.06.2025 klo 21:59:20 |
|
Markhiev näytti mielestäni suomalaisista eniten kansainvälisen tason pelaajalta. Hyvät kisa mielestäni kaikilta, mutta Markhiev mielestäni erottui eniten edukseen.
Suorituksenahan nuo tasapelit Hollantia ja Tanskaa vastaan arvokisoissa on todella kovia. Eihän se jatkopaikkakaan täysin utopistista olisi ollut, mutta silloin olisi pitänyt olla kaikki tähdet oikeassa asennossa.
|
|
|
|
Laitalinkki
Paikalla
|
 |
Vastaus #638 : 18.06.2025 klo 22:05:13 |
|
Galvez, Keskinen ja vastoin monia odotuksia Jansson ainoat Suomen kenttäpelaajat, jotka huhkivat kisoissa täydet 270 minuuttia - ja heistä Galvez ja Jansson käytettävissä seuraavissakin karsinnoissa (ja kisoissa). Arifi, Miettinen ja Hytönen puolestaan ainoat kolme kenttäpelaajaa, joille ei kisoissa minuutteja herunut (plus varamiehinä paikalla olleet Kuittinen ja Möller).
Suomi oli lohkonsa neloskorin maa ja lähtökohtaisesti altavastaaja. Siihen nähden kaksi pistettä ja taistelu vielä päätöskierroksella jatkopaikasta on varsin kelvollinen suoritus. Ukraina-peli oli selvästi kehnoin, (panoksetonta) Tanskaa vastaan Suomi oli jopa niskan päällä ja lähempänä voittoa, ja Hollantia vastaan Suomi oli aiheuttaa sensaation. Kahden maalin johtoon livahtaminen odotusten vastaisesti oli huikea suoritus, mutta kaikkein eniten jossiteltavaa kisoista jää siitä, ettei tuota johtoa kyetty varjelemaan, vaan Hollanti kipusi lisäajalla vähän turhan helposti tasoihin. Ehkä kokonaisarvosanaksi antaisin jonkun 8+:n.
Suurin yllättäjä Suomen joukkueessa oli mielestäni Jansson, mutta onnistujia oli lukuisia. Koski, Väänänen, Jansson, Marhiev, Hyryläinen ja Keskinen ansaitsevat mielestäni kiitettävän, ja likimain kaikki muut tyydyttävän (about kasin). Liimatan suoritus jätti eniten toivomisen varaa, mutta eipä hänelle kovin paljon ruokaakaan voitu tarjota, niin ei oikein päässyt vahvuuksiaan käyttämään. Peltolan valinnan järkevyydestä voidaan perustellusti keskustella, sillä niin vähän oli joukkueen mukana karsinnoissa, ja ydinporukka hallitsi pelitavan paremmin. Lehkosuolle miinus Peltolan peluutuksesta keskikentällä Ukrainaa vastaan.
Edellisestä U21-EM-joukkueesta nousi kymmenisen pelaajaa A-maajoukkueeseen ja puoli tusinaa monivuotisiksi runkopelaajiksi. Jokseenkin samanlaista saldoa uskallan odotella tältäkin ryhmältä. Ja varsin positiivista on, että seuraava (=seuraavat) ikäluokka vaikuttaa myös lupaavalta. Tämän joukkueen pelaajista usealle on heti johtavaa roolia tarjolla syyskuussa alkavissa karsinnoissa. On hyvin mahdollista, että Pikkuhuuhkajat nähdään samoissa karkeloissa myös kahden vuoden päästä Serbiassa tai Albaniassa. Toivottavasti (ja uskoakseni) ei ainakaan 16 vuotta tarvitse odottaa seuraavaa kertaa.
Lopulta vielä massiiviset kiitokset häikäisevän upeaa kannustusta Suomelle paikan päällä Kosicessa tarjonneille kannattajille. Hyvältä näytitte ja kuulostitte telkkarissa, ja teitte varmasti monia suomalaisia jalkapallon ystäviä ylpeiksi. Kiitos!
|
|
|
|
Osmonkääliö
Poissa
|
 |
Vastaus #639 : 18.06.2025 klo 22:06:11 |
|
Markhiev näytti mielestäni suomalaisista eniten kansainvälisen tason pelaajalta. Hyvät kisa mielestäni kaikilta, mutta Markhiev mielestäni erottui eniten edukseen.
Suorituksenahan nuo tasapelit Hollantia ja Tanskaa vastaan arvokisoissa on todella kovia. Eihän se jatkopaikkakaan täysin utopistista olisi ollut, mutta silloin olisi pitänyt olla kaikki tähdet oikeassa asennossa.
Mietin samaa Markhievista, mutta jotenkin fiilis että Hyryläinen on näistä se joka pystyy kovimman uran tekee kaiken mennessä nappiin. Katto ns korkeimmalla.
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #640 : 18.06.2025 klo 22:08:21 |
|
Arifi, Miettinen ja Hytönen puolestaan ainoat kolme kenttäpelaajaa, joille ei kisoissa minuutteja herunut (plus varamiehinä paikalla olleet Kuittinen ja Möller).
Ainakin Möller palasi jo leirityksen jälkeen Suomeen ja pelasi lauantaina Oulussa sekä tänään Helsingissä veikkausliigaa.
|
|
|
|
eikka okapi
Poissa
|
 |
Vastaus #641 : 18.06.2025 klo 22:10:39 |
|
Tanska oli pelillisesti täysi altavastaaja koko toisen puoliajan. Jossei joukkue saa virtaa siitä että vastustajan tolppalaukauksen jälkeen tehdään seuraavasta hyökkäyksestä maali, ei sitä saa mistään. Tanska oli täysin lamaantunut pitkiä aikoja kun Suomi painoi päälle. Ja monta pelaajaa avauksesta Tanska vaihtoi edellisestä matsista? 7? Luulisi että vaihtopelaajilla olisi panosta panostaa jos haluavat jatkossa avaukseen.
Eroa materiaalin leveydessä oli, ja se olikin oletettavaa, mutta ei se tänään paljoa näkynyt kuin hetkittäin.
Viestisi on täyttä paskaa.
No eikö ne panostaneetkin kun löivät 2-0 taululle? Ja tottakai Suomi painoi päälle kun Tanskan ei tarvinnut ja näin Tanska saattoi vaikuttaa lamaantuneelta. Pelin asetelma oli mitä oli.
|
|
|
|
Laitalinkki
Paikalla
|
 |
Vastaus #642 : 18.06.2025 klo 22:11:12 |
|
Ainakin Möller palasi jo leirityksen jälkeen Suomeen ja pelasi lauantaina Oulussa sekä tänään Helsingissä veikkausliigaa.
Ah, tätä en ollut huomannutkaan. Luulin, että hengailisivat koko kisojen ajan Kosicessa - vaikka minulle onkin vähän epäselvää, että saisiko näissä vielä ottaa paikkaajan, jos joku vakava loukkaantuminen sattuisi. Kuittinen ei ainakaan viime lauantaina vielä Interin kokoonpanossa ollut, huomisesta en tiedä.
|
|
|
|
Claw
Poissa
|
 |
Vastaus #643 : 18.06.2025 klo 22:15:57 |
|
Ainoastaan yksi tappio Hollantia, Ukrainaa ja Tanskaa vastaan on mielestäni kova saldo. Vaikka pisteitä kertyikin vain kaksi.
Kyllä. Kilpailullisissa otteluissa Hollannin U-21 on viimeisen kolmen vuoden aikana hävinnyt vain kerran ja Tanskan U-21 kaksi kertaa. Toki välissä osa pelaajistostakin on vaihtunut, mutta kertoo vain siitä miten järkyttävän kova taso molemmissa on vuodesta toiseen. Ukraina olisi pitänyt pystyä haastamaan nähtyä paremmin, mutta siinä oltiin kaikessa jäljessä, fysiikasta lähtien.
|
|
|
|
Jämpti
Paikalla
Suosikkijoukkue: Mansefutis
|
 |
Vastaus #644 : 18.06.2025 klo 22:19:37 |
|
Capo yritettiin viedä katsomosta ennen maalia, lopputuloksena  oranssiliiville ja homma jatkuu entistä kovempaa. Tämä kyllä aika erikoinen veto sikaniskalta. Onneksi se joku UEFAn herra tuli näyttämään että tuu nyt vittuun sieltä ja jamppa lähetettiin jäähylle.
|
|
|
|
Jair Bolsoaarnio
Poissa
Suosikkijoukkue: Vous ne me prendrez jamais vivant
|
 |
Vastaus #645 : 18.06.2025 klo 22:21:24 |
|
No eikö ne panostaneetkin kun löivät 2-0 taululle? Ja tottakai Suomi painoi päälle kun Tanskan ei tarvinnut ja näin Tanska saattoi vaikuttaa lamaantuneelta. Pelin asetelma oli mitä oli.
Ei se siltä kuulosta. Bold.dk: It was probably not what Steffen Højer had expected.
The U21 national team has otherwise delivered well throughout the European Championship, but on Wednesday evening the house of cards collapsed against Finland in the final group match.
Here the national coach could see his team making lots of mistakes, while they also threw a 2-0 lead away.
The disappointment was also evident throughout the team at the final whistle and after the match, when the players walked past Bold's sent-off man.
Højer, however, wants to take the fall on his own shoulders.
- I take my share of the blame when we changed seven players. It wasn't easy for the boys there. It went really well the other day, today it didn't go very well.
There were generally a lot of things that went wrong.
- Yes, you can say that. But I would like to take the mistakes we made on the ball on my shoulders. It should be understood in the way that I had told the players that we should play a little more today.
- Occasionally we made a couple of dream attacks, but there were quite a few between them. We are all disappointed that it didn't go better today.
This was also expressed after the match, when Højer talked to the squad in the locker room.
- We have had a talk, but there is no point in shouting and screaming after the match. It is about correcting the many things that we can now tackle.
https://bold.dk/fodbold/klubber/danmark-u21/nyheder/hojer-tager-skylden-for-nedtur-nytter-ikke-at-skrige-og-rabe
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.06.2025 klo 22:23:29 kirjoittanut Jair Bolsoaarnio »
|
|
|
|
|
Pemari
Poissa
Suosikkijoukkue: FF2 Gold Member
|
 |
Vastaus #646 : 18.06.2025 klo 22:23:12 |
|
Kyllä. Kilpailullisissa otteluissa Hollannin U-21 on viimeisen kolmen vuoden aikana hävinnyt vain kerran ja Tanskan U-21 kaksi kertaa. Toki välissä osa pelaajistostakin on vaihtunut, mutta kertoo vain siitä miten järkyttävän kova taso molemmissa on vuodesta toiseen. Ukraina olisi pitänyt pystyä haastamaan nähtyä paremmin, mutta siinä oltiin kaikessa jäljessä, fysiikasta lähtien.
Ukrainankin kohdalla hyvänä muistutuksena joukkueen tasosta se, että osin näistä samoista pelaajista koostunut Ukraina pääsi edellisissä U21-Euroissa vuonna 2023 välieriin asti.
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #647 : 18.06.2025 klo 22:27:45 |
|
Capo yritettiin viedä katsomosta ennen maalia, lopputuloksena  oranssiliiville ja homma jatkuu entistä kovempaa. Olin tässä kohtuullisen lähellä, mutta ei mitään käsitystä miksi sieltä tultiin painimaan katsomoon. Ja kiitos myös täältä kaikille katsomossa 
|
|
|
|
Jämpti
Paikalla
Suosikkijoukkue: Mansefutis
|
 |
Vastaus #648 : 18.06.2025 klo 22:49:14 |
|
Olin tässä kohtuullisen lähellä, mutta ei mitään käsitystä miksi sieltä tultiin painimaan katsomoon. Ja kiitos myös täältä kaikille katsomossa  Ilmeisesti koska seisoi siinä reunuksen ja tuolin päällä, tai näin ainakin itse ymmärsin. Melkoinen stuntti tältä sankarijärkkäriltä.
|
|
|
|
Hykerö
Poissa
|
 |
Vastaus #649 : 18.06.2025 klo 23:18:25 |
|
Ilmeisesti koska seisoi siinä reunuksen ja tuolin päällä, tai näin ainakin itse ymmärsin. Melkoinen stuntti tältä sankarijärkkäriltä.
Jep, stevareilta aikamoista yli-innokkuutta läpi turnauksen käydä huomauttelemassa kengistä penkeillä ja penkkien selustoilla. Toki ymmärrän valkoiset penkit jne.
|
|
|
|
|
|