omp
Poissa
Suosikkijoukkue: The Club
|
 |
Vastaus #475 : 10.07.2025 klo 23:38:03 |
|
Kolmannen maalin tekijä Obbekjær oli muuten viime vuonna Vepsussa testissä. Vuorinen ei tarjonnut sopimusta Vaasaan.
|
|
|
|
alexei.daniel
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK Helsinki ja Suomen maajoukkueet
|
 |
Vastaus #476 : 10.07.2025 klo 23:38:11 |
|
Helmareista mallia.
|
|
|
|
honkala
Poissa
Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija
|
 |
Vastaus #477 : 10.07.2025 klo 23:38:18 |
|
Mutta se tärkein kysymys: Missä kunnossa vessat?
|
|
|
|
Neljä Tähteä
Paikalla
|
 |
Vastaus #478 : 10.07.2025 klo 23:38:43 |
|
Huomenna pakko tulla uutinen Nuutisen potkuista. Pakkohan se on?
|
|
|
|
hoc
Poissa
Suosikkijoukkue: Dogmaattinen Struktuuri
|
 |
Vastaus #479 : 10.07.2025 klo 23:38:50 |
|
Epäreilusti Runkkuvik ei lopettanutkaan pelaamista 1-0 maalin jälkeen, vaan jatkoi pelaamista.
|
|
|
|
Overeem
Poissa
Suosikkijoukkue: SJK
|
 |
Vastaus #480 : 10.07.2025 klo 23:39:14 |
|
Sellanen pupellus.
|
|
|
|
Herrajumala!
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, KPS, Såka, No Stars, Sääripotku, Reima
|
 |
Vastaus #481 : 10.07.2025 klo 23:39:20 |
|
Kaikkien aikojen suomalainen eurocup puppelointi. Riihilahti nyt äkkiä vittuun. Pelle-nuutinen ulos. Hävetkää vitun pellet.
|
|
|
|
Belmero
Poissa
|
 |
Vastaus #482 : 10.07.2025 klo 23:40:45 |
|
Huomenna pakko tulla uutinen Nuutisen potkuista. Pakkohan se on?
Eikun kahden vuoden jatko. Prosessi on kesken ja pitää Nuutiselle antaa yks preseason.
|
|
|
|
meiju suvakki
Poissa
|
 |
Vastaus #483 : 10.07.2025 klo 23:43:08 |
|
Mutta se tärkein kysymys: Missä kunnossa vessat?
Varmaan ihan hyvässä kun paskat tuli housuun jo kentällä. Se oli Nuutisen urakka sitten siinä. Seuraavaksi sitten johonkin Nummelaan valmennuspäälliköksi tai jotain. Ei mitään saumaa jatkaa tämän hoonauksen jälkeen.
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #484 : 10.07.2025 klo 23:44:21 |
|
On vieraissa pelattu ennenkin ja oikeastaan joka kausi karseasti. Sekä tuolla erilaisilla saarilla että idässä. Mutta tulos säilynyt siedettävänä. Tämähän on siis oikeasti tämänkin vuoden joukkueella vielä mahdollista kääntää, mutta matka on valtavan pitkä.
|
|
|
|
Pelle-Wermanni
Poissa
Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura
|
 |
Vastaus #485 : 10.07.2025 klo 23:49:54 |
|
Kolmannen maalin tekijä Obbekjær oli muuten viime vuonna Vepsussa testissä. Vuorinen ei tarjonnut sopimusta Vaasaan.
Ei vaan ehtinyt tehdä sitäkään. Toppari Daniel Obbekjær on solminut pelaajasopimuksen toisen maan pääsarjaseuran kanssa, ja näin ollen testijakso Palloseurassa päättyy. Tanskalainen jätti Suomen taakseen keskiviikon aikana. Obberkjær vietti Vepsussa reilun viikon, ja tanskalaistopparin vyölle kertyi myös yksi Liigacup-ottelu. – Tavoite oli vielä katsoa tulevan viikonlopun peli ja tehdä päätös sen jälkeen. Nyt kuitenkin hänelle tarjottiin suoraa pelaajasopimusta toiseen maahan, toteaa urheilujohtaja Petri Vuorinen. – Toivotamme hänelle onnea ja voimme jopa jo kohdata Europelien karsinnoissa. https://www.vepsu.fi/daniel-obbekjaer-ei-jatka-vepsussa/Viimeinen lause aika hauska nykytilanteessa 
|
|
|
|
Clint Itäpuu
Poissa
Suosikkijoukkue: Jokke ja suurseurat
|
 |
Vastaus #486 : 10.07.2025 klo 23:50:23 |
|
Epäuskoista röhönaurua lupille...!! Eihän jumalauta kukaan edes yrittänyt, kaikki neppaili vaan kiveksiään ja katseli vierestä kun pizzakuskit painoi keskityksillä palloa boksiin ja ykkösellä sisään. Ei neppailua vaan suoraviivaista ja tehokasta jalkapalloa. Ei tosin toimi Suomessa, pitää olla oikeaoppiset diagonaaliset liikkeet opeteltu. Ei jumalauta mitä velliperseitä... Yksi kysymys: miten vitussa tuo joukkue voi maksaa 2,5 miljoonaa? Oliko johdolta hieman ylimielisyyttä havaittavissa, ehkä?
|
|
|
|
atletico1
Poissa
|
 |
Vastaus #487 : 10.07.2025 klo 23:52:07 |
|
Miten helvetissä jokainen keskitys voi olla noin vaarallinen? Veska pelaa viivalla ja keskitykset tulee ilman painetta, mikä nyt ei tilannetta helpota.
Koska veikkausliigassa ei ole enää vuosikausiin keskitetty vaan pimputeltu korkean xg:n sektorille. Pelaajatyypitkin ovat sen näköisiä. Toppareitahan tästä maasta ei ole tullut ainuttakaaan kun pimputtelusta tuli valtavirtaa.
|
|
|
|
testaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: aacee Oulu, Fc Bottom, Sinkkisepot,Haka,omistaja j
|
 |
Vastaus #488 : 10.07.2025 klo 23:55:44 |
|
Paska joukkue.
|
|
|
|
Switek
Poissa
|
 |
Vastaus #489 : 10.07.2025 klo 23:56:18 |
|
Miten helvetissä jokainen keskitys voi olla noin vaarallinen? Veska pelaa viivalla ja keskitykset tulee ilman painetta, mikä nyt ei tilannetta helpota.
Oli vielä sama kuvio kerrasta toiseen. Sama pallo oikealta laidalta takatolpalle koko matsin ja aina vastustaja pääsi palloon.
|
|
|
|
Ehis
Poissa
|
 |
Vastaus #490 : 11.07.2025 klo 00:04:08 |
|
Koko suomifudis ulos.
|
|
|
|
Clint Itäpuu
Poissa
Suosikkijoukkue: Jokke ja suurseurat
|
 |
Vastaus #491 : 11.07.2025 klo 00:04:20 |
|
Ja jos pulustuslinjasta joku haaveili ulkomaan urasta niin tähän matsiin sen voi lopettaa, ei riitä edes Färsaarille. Jos joku skoutti katsoi tämän matsin niin takuulla veti jokaisen lupin pulustajan nimen paksulla tussilla yli.
|
|
|
|
krespo
Poissa
Suosikkijoukkue: Huhkain, FCB, SSL, kantahämäläinen huippupalloilu
|
 |
Vastaus #492 : 11.07.2025 klo 00:30:46 |
|
Oli vielä sama kuvio kerrasta toiseen. Sama pallo oikealta laidalta takatolpalle koko matsin ja aina vastustaja pääsi palloon.
Pisti silmään aika räikeästi tämä. En edes nähnyt kuin joku 40min koko pelistä, kaksi maaleistakin jäi näkemättä. Silti ehdin nähdä kai kuusi kertaa kun pistettiin joko ristipallo keskeltä tai ihan rehellinen keskitys laidalta takatolpille ja siellä oli fääri ekana pallossa. Kaksi maalia ja loput vain melkein, kun meni vedot ohi. Niin ja olihan yksi niistä paitsio(maali). Toki tarkkoja palloja ne oli, ja varsinkin toka maali aika huipea viimeistely, mutta kamoon..
|
|
|
|
Afrikka
Poissa
Suosikkijoukkue: ruohikkopalot, lentokone, pikkulinnut
|
 |
Vastaus #493 : 11.07.2025 klo 03:50:34 |
|
Koska veikkausliigassa ei ole enää vuosikausiin keskitetty vaan pimputeltu korkean xg:n sektorille. Pelaajatyypitkin ovat sen näköisiä. Toppareitahan tästä maasta ei ole tullut ainuttakaaan kun pimputtelusta tuli valtavirtaa.
Tämä taitaa olla pelottavan lähellä totuutta. Suomessa pelataan Euroopan parasta matalatempoista älykkö-futista. Pimputellaan ja pamputellaan itsemme näännyksiin. Muualla saatetaan vielä pelata rahvaanomaista suoraviivaista jalkapalloa. No, ehkä ne muut vielä joskus pääsee tälle tasolle!
|
|
|
|
Laporte
Poissa
|
 |
Vastaus #494 : 11.07.2025 klo 08:46:53 |
|
No mut Ilves hävisi 6-0. Klubille 
|
|
|
|
Villahousu
Poissa
|
 |
Vastaus #495 : 11.07.2025 klo 10:48:41 |
|
Paremmin tietävät: miten Klubi muutti systeemiään punaisen tullessa? Pyrittiinkö sen jälkeen pragmaattisesti käyttämään alivoima kellosta "pois" (eli selvitä mahdollisimman pienellä tappiolla kunnes Helsingissä saadaan "lisämies" kentälle), vai yritettiinkö turhaan "ylihyökkäävästi" hakea "tasuripistettä" tästä yksittäisestä ottelusta (joka vaikka veikkausliigassa olisikin järkevä strategia)? "Lapsikin ymmärtää", että tilanne otteluparissa olisi ihan eri, jos peli olisi päättynyt vaikka 2-0.
|
|
|
|
Samson
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, New England Patriots
|
 |
Vastaus #496 : 11.07.2025 klo 10:49:38 |
|
Paremmin tietävät: miten Klubi muutti systeemiään punaisen tullessa? Ryhdyttiinkö sen jälkeen pragmaattisesti käyttämään alivoima kellosta "pois" (eli selvitä mahdollisimman pienellä tappiolla kunnes Helsingissä saadaan "lisämies" kentälle), vai yritettiinkö turhaan hakea "tasuripistettä" tästä yksittäisestä ottelusta?
Muutti siten, että pelasivat keskikentällä yhden vajaalla loppuun asti. Muuten ei mitään muutosta käynyt pelissä.
|
|
|
|
copa de kybä
Poissa
|
 |
Vastaus #497 : 11.07.2025 klo 11:04:23 |
|
No muutos oli se, että Ring putosi alemmaksi ja Pukki jäi ylös yksin. Mutta pallollisena hinkattiin pääosin hitaita hyökkäyksiä ja yritettiin murtaa vastustajan puolustusta ihan kuin alussakin. Seurauksena vastustaja sai paljon nopeita hyökkäyksiä. Ja mikä heikointa, Klubi yritti jonkinlaista puoliaktiivista prässiä myös vieraiden hitaissa hyökkäyksissä, mikä avasi näille tiloja nostaa ja keskittää täysin vapaasti tällöinkin.
Varmaan Nuutinen kuvitteli, että kalanperkaajat kyllä murtuvat vaikka ylivoimalla pelatessaan. Varmaan pelaajatyypit eivät sovi bussittamiseen, mutta ei tuo lähestymistapa tosiaan onnistunut mitenkään. Kahden maalin tappiolla tämä olisi ollut vielä käännettävissä. Nyt vaatii ihmettä, koska eiköhän siellä kalapuikkopakkaamolla viikon aikana tajuta omasta pelikirjasta kaivaa myös se ajanpeluu tarvittaessa.
|
|
|
|
ronaldo99
Poissa
Suosikkijoukkue: Manu, PSG, Real Madrid, City, Newcastle
|
 |
Vastaus #498 : 11.07.2025 klo 12:43:22 |
|
Onko maaleja nähtävissä jostain?
|
|
|
|
PG
Poissa
Suosikkijoukkue: Dynaaminen taitotasoylivoima pienessä tilassa
|
 |
Vastaus #499 : 11.07.2025 klo 12:49:00 |
|
Onko maaleja nähtävissä jostain?
Älä tee sitä itsellesi.
|
|
|
|
|
|