Virallinen
Poissa
|
 |
Vastaus #250 : 03.09.2025 klo 10:18:17 |
|
Näistä osa kuitenkin osaa lukea, joista toki 95 % on jo edennyt kansanedustajiksi, mutta silti voisi vähän miettiä, kannattaako täällä antaa tällaisia valmiita ajatuksia, varsinkin kun ne lukea osaavat nyt tulevat tänne närkästymismielessään aamulla lukemansa Hesarin kautta.
Huoli pois, harva lukutaitoinenkaan lelunatsi woke-Hesaria lukee. Sitten ollaan pulassa kun jompikumpi iltapaska tekee aiheesta klikkiotsikon.
|
|
|
|
Jänkhäkoira
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #251 : 03.09.2025 klo 11:27:32 |
|
JUURI NYT @ush.1907
Kannanotto kohuun vai satunnainen postaus?
Onko HJK:n sensuuri iskenyt myös Wissin postauksiin vai miksi ei nyrkkien heristely kuva enää ole saatavilla?
|
|
|
|
Durden
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi
|
 |
Vastaus #252 : 03.09.2025 klo 13:24:10 |
|
Onko HJK:n sensuuri iskenyt myös Wissin postauksiin vai miksi ei nyrkkien heristely kuva enää ole saatavilla?
Kyllä tuo mulla ainakin näkyy.  Puhelimella selaan enkä asu rivitalossa.
|
|
|
|
pizza slut
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #253 : 03.09.2025 klo 13:39:02 |
|
Tuota kuvaa kun katsoo, niin miksi vitussa joku Pukki seisoo tuolla janarien takana  ?
|
|
|
|
Jänkhäkoira
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #254 : 03.09.2025 klo 14:00:22 |
|
Kyllä tuo mulla ainakin näkyy.  Puhelimella selaan enkä asu rivitalossa. Jaahans sensuuri onkin iskenyt minuun, ei näy työkoneella eikä kännykällä 
|
|
|
|
Stole
Poissa
|
 |
Vastaus #255 : 03.09.2025 klo 14:39:55 |
|
Tuota kuvaa kun katsoo, niin miksi vitussa joku Pukki seisoo tuolla janarien takana  ? Kuinka monta kertaa se pitää todeta että nuo kaverit ovat niitä tunnelmanluojia, pukukoppitilojen ehostajia, Klubiperhettä, ihan siinä missä Pukkikin on perheineen?
|
|
|
|
Thouni
Paikalla
Suosikkijoukkue: HJK, Artsakh, M'well, Zapresic boys.
|
 |
Vastaus #256 : 03.09.2025 klo 14:45:55 |
|
Pelaajat yhteiskuvassa kannattajien kanssa. Aikamoista.
|
|
|
|
Hasan Sas
Paikalla
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #257 : 03.09.2025 klo 15:21:42 |
|
Sanoisin, että tässä Kortesuon kolumnissa on pienimuotoisen klassikon ainesta. Miksi jalkapalloseurat eivät saa kusipääkannattajia kuriin? Suomalaisessa jalkapallon fanikulttuurissa on ollut jotain vinksallaan jo pitkään, mutta nyt tilanne on vajonnut mädäntyneen rotanraadon tasolle, kirjoittaa Aition kolumnisti Katleena Kortesuo. https://www.apu.fi/artikkelit/miksi-jalkapalloseurat-eivat-saa-kusipaakannattajia-kuriin
|
|
|
|
Yanarii
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #258 : 03.09.2025 klo 15:25:26 |
|
No nyt oli aikamoinen oksennus tekstin muodossa  Luulis Aitiolla joku suodatin olevan näiden "mielipide"kirjoitusten suhteen.
|
|
|
|
oman_elämänsä_sankari
Poissa
Suosikkijoukkue: Lundgrens SK
|
 |
Vastaus #259 : 03.09.2025 klo 15:29:14 |
|
Toivottavasti kukaan teistä ei ole isä eikä puoliso. Yksikään ihminen ei tarvitse teitä perheenjäseniksi. Menikö nyt kuitenkin jo vähän yli? 
|
|
|
|
blgr
Poissa
|
 |
Vastaus #260 : 03.09.2025 klo 15:32:02 |
|
Osui ja upposi ainakin mitä tulee ko. instagram-tilin vastineeseen.
|
|
|
|
iznogod
Poissa
|
 |
Vastaus #261 : 03.09.2025 klo 15:35:36 |
|
Kuinka monta kertaa se pitää todeta että nuo kaverit ovat niitä tunnelmanluojia, pukukoppitilojen ehostajia, Klubiperhettä
Sekä vähintäänkin myös WC-urakoitsijoita, vaatestylistejä ja ravintoloiden terassien sekä ikkunoiden tuunajia. Monitaitoisia vesseleitä ja mukavia perusjamppoja, joiden seuraan el Pugi, kuten muukaan joukkue ei kuitenkaan kuulu. Mitähän pelaajat mahtoivat kelata, kun toimistolla tajuttiin ja varmastikin aika suorapuheisesti kerrottiin, millaiseen kuvaan heidät oli saatu veijattua? Ei ihme, että kuva katosi aika nopeasti. Tais pojat saada korvat punaisia kuunnella kovia sanoja siitä, miten sitä omaa järkeäänkin voisi edes vähän pe***le käyttää.
|
|
|
|
karila
Poissa
|
 |
Vastaus #262 : 03.09.2025 klo 15:40:12 |
|
No nyt oli aikamoinen oksennus tekstin muodossa  Luulis Aitiolla joku suodatin olevan näiden "mielipide"kirjoitusten suhteen. Luultavasti suurin osa futiksen seuraajista - myös forumilla - on samaa mieltä Katleenan kanssa.
|
|
|
|
stando
Paikalla
|
 |
Vastaus #263 : 03.09.2025 klo 15:42:30 |
|
Erinomainen teksti. Painukaa vittuun futiksesta vaippanaamat!
|
|
|
|
Switek
Paikalla
|
 |
Vastaus #264 : 03.09.2025 klo 15:48:36 |
|
Yhteiskunnallisia ilmiöitä saa käsitellä kriittisesti ja omata niistä mitä mielipiteitä haluaa. Ja kolumnissa ilmaista niitä kärkkäästikin, mutta tämmöinen suoraan henkilöihin hyökkäävä ad-hominen tyyli on hyvin vastenmielinen.
Voisin kuvitella, että jos kirjoittaisi samanlaisen kolumnin vaikka politiikasta, jossa haukkuu jonkun puolueen jäseniä tai "kannattajia" rotiksi, syyttää näitä epäsuorasti vaimonhakkaajiksi ja toivoo että nämä eivät lisääntyisi ei varmaan kauhean moni toimitus päästäisi kirjoitusta läpi.
|
|
|
|
karila
Poissa
|
 |
Vastaus #265 : 03.09.2025 klo 16:01:55 |
|
Yhteiskunnallisia ilmiöitä saa käsitellä kriittisesti ja omata niistä mitä mielipiteitä haluaa. Ja kolumnissa ilmaista niitä kärkkäästikin, mutta tämmöinen suoraan henkilöihin hyökkäävä ad-hominen tyyli on hyvin vastenmielinen.
Voisin kuvitella, että jos kirjoittaisi samanlaisen kolumnin vaikka politiikasta, jossa haukkuu jonkun puolueen jäseniä tai "kannattajia" rotiksi, syyttää näitä epäsuorasti vaimonhakkaajiksi ja toivoo että nämä eivät lisääntyisi ei varmaan kauhean moni toimitus päästäisi kirjoitusta läpi.
Jos puolueen kannattajistoon perustettaisiin joku ryhmä nimellä "Usual Suspects of SDP", joka hakkaisi ja jahtaisi ruiskaunokkia repussaan kannuskelevia pahaa aavistamattomia kulkijoita, luulen että meteli olisi melkoinen - ja ihan syystä. Siltä varalta että et oikeasti ymmärtänyt, niin jutussa ei haukuttu kaikkia jalkapallon kannattajia, tai kaikkia HJK:n kannattajia, tai edes kaikkia klubipäätyläisiä, vaan melko selkeästi rajattua osaa siitä. Tietenkin paremmankin kritiikin saa halutessaan kirjoittaa.
|
|
|
|
qlizz
Poissa
|
 |
Vastaus #266 : 03.09.2025 klo 16:02:55 |
|
Täällä loukkaannutaan kun tavan ihmisiä pahoinpiteleviä pipopäitä kutsutaan kusipäiksi 
|
|
|
|
Ameobi
Poissa
Suosikkijoukkue: Futis
|
 |
Vastaus #267 : 03.09.2025 klo 16:06:09 |
|
- Majoitus- ja ravintolatoiminnan lakiin kirjattu porttikieltosysteemi on erilainen. Ei se Kiuru huvikseen aja porttikieltoja urheilutapahtumiin, koska niitä ei sinänsä voi nyt antaa. Joo on varmasti ollut tai vieläkin jotain laittomia kuvakansioita ja tietyt henkilöt eivät ole tervetulleita, mutta mihinkään lakiin nämä eivät perustu. - Hulit, roadmanit, pahoinvoiva nuoriso tai ihan mitkä tahansa muut vastaavat ryhmät eivät kaipaa vittuilua osakseen. Todennäköisesti se väkivallan tekijä tarvisi jonkun, joka kuuntelee. - Klikkejä tuolla tulee ja se on tässä ja muissa kyseisen kirjoittajan kolumneissa tarkoituskin.
|
|
|
|
Furu
Poissa
|
 |
Vastaus #268 : 03.09.2025 klo 16:20:22 |
|
Tuo Katleenan kirjoitus oli vähän, kun olisi lukenut jonkin ry:n tilinpäätösraporttia. Hieman olisin kaivannut värikynää tuon kuivahkon ja hyvin faktapitoisen havainnoinnin herättämiseksi.
|
|
|
|
iznogod
Poissa
|
 |
Vastaus #269 : 03.09.2025 klo 16:22:43 |
|
Pelaajat yhteiskuvassa kannattajien kanssa. Aikamoista.
Selitätkö vielä omin sanoin, että miksi niiden "kannattajien" nyrkit ovat pystyssä ja kasvot sumennettu? Pelaajien kasvoja ei kuitenkaan ole. Ja miksi kuva poistettiin vähän helkkarin nopeasti? Aikamoista, että joku jaksaa vieläkin selitellä noiden piripäiden perseilyä parhainpäin. 
|
|
|
|
iznogod
Poissa
|
 |
Vastaus #270 : 03.09.2025 klo 16:27:53 |
|
Täällä loukkaannutaan kun tavan ihmisiä pahoinpiteleviä pipopäitä kutsutaan kusipäiksi  "Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa."- vanha suomalainen sananlasku
|
|
|
|
Thouni
Paikalla
Suosikkijoukkue: HJK, Artsakh, M'well, Zapresic boys.
|
 |
Vastaus #271 : 03.09.2025 klo 16:34:10 |
|
Selitätkö vielä omin sanoin, että miksi niiden "kannattajien" nyrkit ovat pystyssä ja kasvot sumennettu? Pelaajien kasvoja ei kuitenkaan ole. Ja miksi kuva poistettiin vähän helkkarin nopeasti? Aikamoista, että joku jaksaa vieläkin selitellä noiden piripäiden perseilyä parhainpäin.  Poseeraustyyleistä en tiedä, mutta itse ihmettelin sitä miten jotkut voivat hämmästellä sitä että pelaajat ovat yhteiskuvassa kannattajien kanssa. Vielä sunnuntaina ei vissiin oltu siinä pisteessä, että ennen kuin pelaajat suostuvat kenenkään kanssa yhteiskuvaan niin pitää kysellä, että ettehän sitten kuulu USHiin ja vaikka ette kuuluis niin otatteko noi North Facen rotsit pois päältä, ettei tuu mitään väärinkäsityksiä. Niin ja laittaahan kaikki vaikka kädet taskuihin eikä nyrkkiin. Tuota kuvaa kun katsoo, niin miksi vitussa joku Pukki seisoo tuolla janarien takana  ?
|
|
|
|
P3nkkiurheilija
Poissa
|
 |
Vastaus #272 : 03.09.2025 klo 16:39:39 |
|
Ja taas hupilupilaiset älähtää kun joku kehtaa sanoa vähän vastaan  En vain ymmärrä miten tämä käytös oikeutetaan, koska tapahtuu jalkapallon ympärillä. Samalla tavalla ihan jalkapallon ulkopuolella tapahtunut toiminta tuomittaisiin varmasti täälläkin heti. Nyt kun on ”omia” niin kummasti löytyy aina jokin selitys tai muu syyllinen. Seuraava tapahtuma laitetaan varmaan tämän toimittajan sanavalinnan piikkiin. Vai saadaanko taas itkuvirsi kuinka meitä ei huomioida?
|
|
|
|
Pohdiskeleva tunnelma
Poissa
Suosikkijoukkue: IF Gnistan
|
 |
Vastaus #273 : 03.09.2025 klo 16:43:03 |
|
Aikamoista, että joku jaksaa vieläkin selitellä noiden piripäiden perseilyä parhainpäin.  Omassa päässäänhän nämä hupiklubin tiedotusministerit vielä toki luulevat edistävänsä kannattajakulttuuria, kun sössöttävät minkä tahansa tuon vajukkiosaston tekemisen positiiviseksi. Melko surullisia hahmoja nämä thounit ja kumppanit, kun ei (pitkän forumhistorian perusteella voi olettaa) tuohon ikään mennessä ole alkeellisintakaan kykyä johdonmukaiseen ajatteluun kehittynyt. Hupiklubin nimissä tehtynä mikä tahansa perseily on lutuuria ja kritiikki kateellisten maalaisten vai minkä liekään huutelua. No huumoriseura sai tänäkin vuonna kyytiä Euroopassa ja suspectsit toivottavasti saavat tuolla uhoamisella ja tuularien joukkolla ahdistelulla vastaavan kohtelun joltain ulkomaiselta hulitaapelufirmalta.
|
|
|
|
Raahaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Sisällöntuottajat
|
 |
Vastaus #274 : 03.09.2025 klo 16:44:50 |
|
Kuinka monta kertaa se pitää todeta että nuo kaverit ovat niitä tunnelmanluojia, pukukoppitilojen ehostajia, Klubiperhettä, ihan siinä missä Pukkikin on perheineen?
Voivathan nämä asiat olla totta siinä missä sekin tosiseikka, että ovat sivullisia kohtaan aggressiivisesti käyttäytyä sekoilijoita.
|
|
|
|
|
|