FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
12.03.2026 klo 22:53:45 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 10 [11] 12 ... 105
 
Kirjoittaja Aihe: Liverpool FC 2025-2026 - Forever our number 20  (Luettu 399371 kertaa)
0 jäsentä ja 6 vierasta katselee tätä aihetta.
Didgeridoo

Poissa Poissa


Vastaus #250 : 12.08.2025 klo 16:46:29

No Newcastle voi tietenkin pitää Isakin vaikka piruuttaan. Ei järkeä, mutta syy on Liverpoolin. Toivottavasti tämä matolaatikko joskus aukeaa, että kuka alkoi painostamaan Isakkia Liverpoolin puolelta, kuka vuosi lehdistölle ja mikä rotta Isakin agentti on?

Niin että Isak ei missään nimessä voi vapaaehtoisesti haluta pois Newcastlesta Liverpooliin, koska nyt sellainen tilaisuus on? Isak ei näitä temppujaan ole tehnyt Liverpoolin toimien takia vaa Newcastlen.
8Beardsley

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: NUFC ja FC TPS


Vastaus #251 : 12.08.2025 klo 16:49:43

Newcastlen kannattajien suuntaan maine varmaan tässä menee mutta aika monet muut kerkeävät aika nopeasti nämä jutut unohtamaan. Ja tosiaan vaikka Isak ja Newcastle vaikuttavat olevan täysin napit vastakkain, niin ainakaan uutisoinnin perusteella sama ei vaikuta olevan tilanne seurojen välillä.

Noin muutoinkin oma fiilikseni tästä on se että Isak kokee että hänen pitäisi nyt saada lähteä mutta Newcastle ei ole häntä myymässä mihinkään ennen kuin korvaaja saadaan tilalle ja nyt kun tilanne on päätynyt tähän ruotsalaisen kanssa niin ennen Newcastle-Liverpool ottelua kauppaa tuskin syntyy. Ja Isak nyt sitten kovasti koittaa painostaa seuraa siirtoon.
Sen sijaan seurojen välillä tilanne näyttää jokseenkin "ammattimaisen laskelmoivalta". Eli siis Newcastlen suora "ei" Poolin aiempaan tarjoukseen viitaten olisi ollut viesti että tuo ei riitä mutta voitte tulla paremman tarjouksen kanssa kunhan meillä on korvaaja hankittuna. Tätä jossain määrin tukee myös Newcastlen Sesko-jahti sekä tuon epäonnistuttua huhutut kyselyt Jacksonin, Kolo Muanin ja Samun tilanteista.

Tänä kesänä profiiliaan nostanut Indy huhulee että Pool olisi nyt tarjonnut 120+5. Newcastle ei olisi tätä suorilta käsin hylännyt. Voi olla myös paskapuhetta mutta itse veikkaan tässä kohtaa että jos Newcastle saa sen mitat täyttävät korvaajan niin eiköhän tuossa voi vielä sopu syntyä hieman tuota mainittua suuremmalla summalla.

No voi olla ettei tuota vielä hyväksytä, mutta parempaan suuntaan menossa. Newcastlen kannattajille vaan niin järjetön pettymys koko keissi. Kai se viha joskus tässä laantuu, ehkä, ehkei koskaan?
Nutmeg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC


Vastaus #252 : 12.08.2025 klo 16:50:50

Joyce, Mokbel ja kumppanit kirjoittaa, että keskustelut Guehin JA Leonin siirrosta ovat kiihtyneet. Olisi kyllä ihanteellinen topparitilanne mikäli molemmat tarttuisivat haaviin.
8Beardsley

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: NUFC ja FC TPS


Vastaus #253 : 12.08.2025 klo 16:56:34

Niin että Isak ei missään nimessä voi vapaaehtoisesti haluta pois Newcastlesta Liverpooliin, koska nyt sellainen tilaisuus on? Isak ei näitä temppujaan ole tehnyt Liverpoolin toimien takia vaa Newcastlen.

Näkisin näin, että Liverpool-henkinen lehdistö, some ja agentti ovat sekoittaneet Isakin pään. Newcastle ja Howe tekivät Isakista tuon huippuhyökkääjän Valioliigassa. Paskaa sitten vastineeksi Isakin leiristä. Mutta kuten joku aikaisemmin totesi alkaa kyllästyttämään koko juttu.
Didgeridoo

Poissa Poissa


Vastaus #254 : 12.08.2025 klo 17:06:54

Näkisin näin, että Liverpool-henkinen lehdistö, some ja agentti ovat sekoittaneet Isakin pään. Newcastle ja Howe tekivät Isakista tuon huippuhyökkääjän Valioliigassa. Paskaa sitten vastineeksi Isakin leiristä. Mutta kuten joku aikaisemmin totesi alkaa kyllästyttämään koko juttu.

On tässä lahjakkaasti Newcastle-henkinen lehdistö syyttänyt Isakia myös ties mistä. Ja seurakin evännyt pääsyn perhepäivään seuran tiloissa jne. Ovathan nämä Isakin toimet rumia ja ikäviä, mutta täysin vältettävissä. Newcastle ei ole mikään uhri tässä kolmiossa.


--------------


Talks underway between Liverpool and Palace for Guehi. Deal could potentially be around £30 million to £35 million including add ons

@_pauljoyce

Vaikuttaa, että kohta on uusi toppari.
Häckett

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool FC


Vastaus #255 : 12.08.2025 klo 17:16:53

Romanon viesteistä voi päätellä myös, että Leonin siirto etenee. Olisiko jopa niin, että mies lainataan vuodeksi takaisin vielä, jos myös Guehi tarttuu haaviin. Gomez voi toimia hyvin neljäntenä topparina vielä tämän kauden.
Epäonnensoturi

Poissa Poissa


Vastaus #256 : 12.08.2025 klo 17:37:22

Olisiko jopa niin, että mies lainataan vuodeksi takaisin vielä, jos myös Guehi tarttuu haaviin.

Olisihan se fiksua. Toppareita halutaan kuitenkin kierrättää mahdollisimman vähän.
Done

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool


Vastaus #257 : 12.08.2025 klo 17:38:00

Jos sieltä tulisi sekä Guehi että Leoni niin tulisi kyllä paljon luottavaisempi olo puolustuksen suhteen. Guehille riittää kyllä varmasti vastuuta pitkän kauden aikana. Leonikin saisi rauhassa totutella uuteen liigaan ja myös minuutteja riittäisi jos kaikissa kilpailuissa pärjätään.

Toki jos molemmat tulisi niin ehditäänkö Gomez vielä myydä jonnekkin? Vai jääkö sitten laitapakkiosaston varamieheksi? Frimpong pelannee afconin aikana yläoksalla joten pelkällä Bradleylla ei pärjätä jos mies on edes kunnossa.

Vai onko jopa mahdollista, että Konate myytäisiin vielä loppuikkunassa? Jatkosopparista ei ole nyt vähään aikaan kuulunut mitään suuntaan eikä toiseen.
Nutmeg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC


Vastaus #258 : 12.08.2025 klo 17:38:03

Vähän näyttäisi, että topparisiirrot on pitemmällä mitä ekat uutisoinnit kertoivat. Jos raportoitu hinta pitää paikkaansa niin Pool maksaa Guehista saman mitä sai Quansahista :D
EloRinne

Poissa Poissa


Vastaus #259 : 12.08.2025 klo 17:40:18

En usko että Liverpool on lainaamassa Leonia pois koska tämä tarkottaisi ettei poika olisi sitten 2028/29 HG. Jos taas pelaa seuraavat kolme kautta Englannissa niin täyttäisi homegrown kriteerit.

Isakista en jaksaisi itse vääntää, sanon vain että olen 99% varma että mies on helmikuussa 2026 Liverpoolin pelaaja.

E. Ja jos tosissaan molemmat Guehi ja Leoni olisivat tässä ikkunassa siirtymässä Liverpooliin, voisi mielestäni Isak olla kesän viimeinen hyökkäyspään ostos, vaikka Chiesa ja Elliott molemmat myytäisiinkin. Joukkueen leveys kestäisi kyllä muutaman loukkaantumisen ja muun poissaolon. Allaoleva on pelkkä hahmotelma, eikä välttämättä se "yksitoistikko" joka avaa kaikki isot pelit. Lähinnä vapauttaisi Frimpongin tuuraamaan Salahia, ja mikäli Bradley olisi samaan aikaan loukkaantunut voisi oikeana pakkina toimia Gomez tai Guehi, ilman että kahden topparin täytyisi pelata täydet minuutit kahdesti viikossa.

Gakpo - Isak - Salah
Wirtz - Gravenberch - MacAllister
Kerkez - Van Dijk - Konate - Bradley
Alisson

Ngumoha - Ekitike - Frimpong
Jones - Endo - Szoboszlai
Robertson - Guehi - Leoni - Gomez
Mamardashvili
« Viimeksi muokattu: 12.08.2025 klo 19:42:25 kirjoittanut EloRinne »
Radu

Poissa Poissa


Vastaus #260 : 12.08.2025 klo 20:55:27

Niin paljon kuin Liverpool toppareita tarvitseekin, Giovanni Leonista ei olisi kyllä mitään järkeä maksaa huhuttua ~€40 miljoonaa. Miehenalulla on tähän mennessä vyöllä 766 minuuttia Serie B:tä toissa kaudelta, ja 1205 minuuttia Serie A:ta viime kaudelta, hyvin vaatimattomilla tilastoilla. 18-vuotiaan italialaisen sopeutumisvaikeudet Englantiin eivät myöskään saa kovin korkeaa kerrointa. Vielä kesäkuussa Parma pyysi ~€25 miljoonaa bonuksineen, ja tuollaisella ~€22m+€2m diilillä olisi ollut ihan järjen rajoissa oleva haku. Mutta kun useampi seura osoitti kiinnostusta, hinta pompsahti ensin €30 miljoonaan, ja nyt kun Valioliigastakin on kosijoita ollaan siis jo €40 miljoonassa.


Radu

Poissa Poissa


Vastaus #261 : 12.08.2025 klo 22:58:23

Tuutataan tähän kesäloman aikana levynkulmalle kirjattuja pähkintöjä. Alkuun pitkällä viiveellä avaukselle Ylos, aina hienoa lukea kun joku jaksaa panostaa niihin.

Disclaimer: en ole nähnyt yhtään Liverpoolin peliä tämän kesän aikana. Kun joukkueessa on paljon muutoksia, kestää aikansa ennen kuin roolitus ja joukkuepelaaminen toimii optimaalisesti, eikä kesän pelien perusteella sinänsä voi vielä päätellä kovin paljoa. Tämä pähkäily on yleisempää ja joukkueen pidemmän aikavälin toimivuuteen liittyvää. Ainakin Pesso vähän samaa ehtikin jo ansiokkaasti sivuta.

Kesken siirtoikkunan on toki aikaista spekuloida, mutta urheilutoimenjohtajan pitäisi paitsi kyetä hankkimaan hyviä pelaajia järkevillä sopimuksilla, myös keskittyä hankinnoissaan siihen että pelaajista koostuu hyvä ja tasapainoinen joukkue. Tällä hetkellä vähän mietityttää onko Richard Hughes onnistumassa etenkään jälkimmäisessä.

Viime kesänä Liverpool hankki edustusjoukkueeseen vain kaksi pelaajaa, Federico Chiesan (joka ainakin omasta mielestäni oli jo lähtökohtaisesti käsittämätön hankinta) ja Giorgi Mamardashvilin (joka lainattiin saman tien takaisin Valenciaan). Kummastakaan ei ollut käytännössä mitään hyötyä viime kaudella (Chiesa pelasi yhteensä 100 minuuttia Valioliigassa nollatehoilla, lisäksi noin yhden ottelun minuutit Mestarien liigassa, EFL Cupissa ja FA Cupissa, eli ei ollut edes rotaatiomielessä hyödyksi). Chiesan palkka on kuitenkin avauksen pelaajan tasoa (~£150k/viikko), ja sopimus kestää vuoteen 2028 saakka. Oli etukäteen tiedossa että tuolla palkalla on vaikea löytää ottajia jos Chiesa floppaa, ja tällä hetkellä näyttäisi jäävän joukkueeseen vaikka mitään käyttöä Slot ei viime kaudella miehelle löytänyt. Mamardashvili sen sijaan voi osoittautua hyväksi hankinnaksi, jos tason skouttaus on mennyt nappiin. Pelasi tosin heikohkon viime kauden, mutta vaikeassa paikassa, Valencia oli umpisurkea. Tällä kaudella ainakin teoriassa on Liverpoolille laadukas kakkosmaalivahti Alissonin loukkaantumisten ja lepuutusten varalle, ja oletettavasti suunnitelman mukaan nousee ykkösmaalivahdiksi 26-vuotiaana 2027 kun Alissonin sopimus päättyy ja tämä palaa Brasiliaan. Palkkakaan ei ole tolkuton (~£85k/viikko), ja sopimus vuoteen 2031 saakka. Eli yksi huti, yksi sijoitus tulevaan. Tammikuun ikkunassa Liverpool ei hankkinut ketään.

Joukkueen runko oli niin vahva että viime kautta hankintojen puute ei haitannut, mutta se on osasyy siihen miksi nyt turbulenssi on niin suurta, kun useita pelaajia pitää ajaa saman kesän aikana sisään systeemiin.

Liverpoolin viime kauden joukkueesta on tänä kesänä poistunut erittäin hyvä avauksen vasen laita/kärki (Luis Díaz), viime kaudella lähes aina ehjänä ollessaan avannut tai vaihdosta sisään tullut hyökkäyksen kelpo yleismies (Diego Jota), viime kaudella reilut tuhat minuuttia pelannut aina armottomasti töitä tekevä fyysinen mutta heikohkolla prosentilla viimeistelevä kärki (Darwin Núñez), avauksen hyökkäyssuuntaan loistava ja puolustussuuntaan ok+ HG oikea pakki (Trent Alexander-Arnold), vähille minuuteille Slotin aikana jäänyt nuori ja tasoltaan ainakin vielä ailahdellut HG kolmostoppari (Jarell Quansah), ja HG kakkosmaalivahti (Caoimhín Kelleher). Poistujat Transfermarkt-positioina LW/CF, CF/LW/RW, CF, RB, CB, GK.

Kelleherin korvaajan Liverpool hankki tosiaan jo viime kesänä. Muiden lähtijöiden tilalle on tullut tänä kesänä oletettavasti avaukseen kaavailtu lupaava kärki jonka todellinen taso on täysi arvoitus (Hugo Ekitiké), avauksen monipuolinen ja odotusarvoisesti erinomainen hyökkäävä keskikenttäpelaaja (Florian Wirtz), nopea hyökkäysorientoitunut HG oikea pakki (Jeremie Frimpong), ja juoksuvoimainen vasen peruslaitapakki (Milos Kerkez). Saapujat Transfermarkt-positioina CF, AM(/LW/RW/SS), RB, LB.

Pelipaikka ei oikeasti kerro pelaajasta vielä kovin paljoa, mutta jos toistaiseksi unohtaa nyanssit, suoraan näkee ainakin sen että hyökkäyksessä (paikat LW/CF/RW) kolme pelaajaa on toistaiseksi korvattu vain kahdella pelaajalla, joista toinen on noiden paikkojen pelaaja (CF), toinen varsinaiselta pelipaikaltaan keskikenttäpelaaja (AM), mutta pystyy kyllä teoriassa pelaamaan kaikkia hyökkäyksenkin paikkoja. Oikea pakki on korvattu ainakin numeerisesti. Topparia ei ole korvattu, vaikka joukkueessa on vain 4 varsinaista topparia, joista 2 tällä(kin) hetkellä loukkaantuneina (ja niistä kahdesta ehjästä Konaté on missannut kolmena edellisenä kautena 8/8/29 peliä ja on tällä tietoa poistumassa ensi kesänä, ja van Dijk on alkanut löysäillä penkityksen arvoisesti. Jos yhtään topparia ei hankita tänä kesänä, ensi kesänä voi olla tarve neljälle.) Vasen laitapakki hankittiin oletettavasti ennakoivasti lähtijän korvaajaksi, tarkoitus lienee ollut että joko Andy Robertson tai Konstantinos Tsimikas vaihtaisi maisemaa tänä kesänä, saattaa toki edelleen tapahtua. Lisäksi tuosta näkee sen, että LB oli ainoa pelipaikka johon hankittiin pelaaja joka ei korvannut lähtijää, vaikka muillekin vahvistuksille olisi ollut tarvetta.

Kaikille paikoille ei voi olla lähes avauskokoonpanon tasoista korvaajaa, mutta tällä hetkellä Ryan Gravenberchin korvaaja on Wataru Endo, Alexis Mac Allisterin korvaaja on Curtis Jones, Cody Gakpolla ei ole enää lainkaan suoraa varamiestä, ja Mohamed Salahin korvaaja on Federico Chiesa tai Ben Doak tai Harvey Elliott. Jokainen noista on sen verran suuri tasonpudotus että jo normaali hallittu kierrättäminenkin on hankalaa. Lisäksi Ekitikéllekään ei ole suoraa varamiestä. Wirtz pystyy tarvittaessa pelaamaan mitä tahansa hyökkäyksen paikkaa, ja toki Gravenberch voi tuurata Mac Allisteria, Mac Allister Gravenberchia ja Szoboszlaita, ja Szoboszlai Mac Allisteria, mutta yhtä loukkaantumista enempää keskikenttä ja hyökkäys ei tällä hetkellä kestä ilman että korttitalo alkaa sortua.

Jos sitten katsoo niitä nyansseja, hankintojen logiikka osin kirkastuu, osin sumenee. Kuten täälläkin on aiemmin mainittu, Trent Alexander-Arnold oli käytännössä sekä laitapuolustaja että pelinrakentaja, eikä häntä ole mahdollista suoraan korvata yhdellä pelaajalla. Liverpoolilla on nyt kaksi hyökkäävää oikeaa laitapuolustajaa, Conor Bradley ja Jeremie Frimpong (olen raapustanut aiemmin jotain molemmista, joten ei analyysiä tässä, laitan vain linkit teksteihin). Jää nähtäväksi onko kumpikaan riittävän hyvä edes perinteiseen hyökkäävän laitapuolustajan rooliin, jalkojen ainakin pitäisi molemmilla riittää. Varsinaista pelinrakentajaa Liverpooliin ei jäänyt, joten Wirtzin hankintaa voisi ajatella osittain TAA:n tuon roolin korvaamisena.

Milos Kerkez oli mielestäni hieman omituinen/epätyypillinen hankinta, eikä vain siksi ettei vasemmalle pakille ollut kaikkein huutavinta tarvetta. Liverpool hankkii yleensä tilastoissa loistaneita pelaajia, mutta Kerkezin tilastot ovat hyvin keskinkertaiset, osin jopa heikot, ja silmämääräisestikin näyttää lähinnä nopealta ja väsymättömästi ravaavalta vähän puujalkaiselta peruslaitapakilta. Oletettavasti tässä on tehty poikkeus, koska Hughes kokee tuntevansa (jo Bournemouthiin hankkimansa) Kerkezin tilastojen kertomaa paremmin. Aika näyttää oliko näin. Mutta on vaikea uskoa että Slot jonka pelitapaan/ajatukseen puujalat eivät sovi millään paikalla olisi tuollaisen pelaajan speksannut. Tilastojen pohjalta esimerkiksi (€10m halvemmalla siirtynyt) Rayan Aït-Nour olisi ollut paljon loogisempi valinta. Toisaalta ei jollain Andy Robertsonillakaan näyttänyt olevan muita avuja kuin nopeat väsymättömät jalat ja timantinkova asenne, kun tämä siirtyi 2017 Hullista Liverpooliin 1+2 tehokauden jälkeen. Peruspakki Kerkez teki puujaloillaan 2+6 Vaiioliiga-tehot viime kaudella.

Hugo Ekitiké on sitten mielestäni vielä omituisempi hankinta, hintaansa ja palkkaansa suhteutettuna. Jos on aikaa ja jaksamista, yritän kirjoittaa erikseen vähän pidemmin miksi, mutta tuonne topi/tessu-ketjuun avasin jo lyhyesti. Ekitiké on todella hankala arvioitava, koska omaa mielestäni aidosti potentiaalia sekä aivan huippuluokan pelaajaksi että turhauttavaksi paikkojen sarjatuhlaajaksi jota ei välillä edes huomaa kentällä. Ainakin jollain Liverpoolissa oli palleja laittaa all in ensimmäiselle vaihtoehdolle; ehkä pörssin kasinopeleissä marinoituneet omistajat ajattelevat näissä eri tavalla kuin tällainen maitojen hintoja vertaileva tavis. Ekitikén on oletettavasti ajateltu pystyvän korvaamaan osin sekä Luis Diaz, vaikka pääasiallinen pelipaikka onkin eri, että paikkaamaan osaltaan myös Jotan ja Darwinin jättämää hyökkääjävajetta. Teoriassa ainakin Diazin korvaaminen voi toimia, ainakin hyökkäyssuuntaan. Ekitiké kuljettaa mielellään palloa ja leikkaa laidalta boksiin kuten Diazkin, ja pystyy sekä tekemään itse maaleja että luomaan maalipaikkoja muille. Mutta Diaz oli arvokas myös väsymättömän pallottoman liikkeensä ja jatkuvan herhiläisprässinsä ansiosta. Ekitiké oli Optan mukaan Frankfurtin aktiivisin prässääjä, mutta viime kauden Frankfurt ei ollut mikään prässijoukkue. Ja Ekitikén prässääminen oli kaukana Wirtzin prässimääristä, eivätkä nekään olleet kummoisia Liverpoolin tasoon verrattuna (tarkemmin alempana). Lisäksi Ekitiké liikkuu mieluiten juuri samalla alueella kuin Wirtzkin, mikä voi johtaa pelin puuroutumiseen molempien ollessa kentällä.



Florian Wirtz on taidoiltaan loistava pelaaja, mutta mille pelipaikalle ja millaiseen rooliin ennätyshankinta on tulossa? Ei korvaa suoraan ketään lähtijää, eikä joukkueessa ole vapaan roolin kymppipaikkaa (Leverkusenissa pelasi useimmiten toisena kymppinä 3-4-2-1-muodostelmassa tai yksin 3-4-1-2:ssa). Yksi yleinen arvio näyttää olevan Szoboszlain tilalle hyökkääväksi keskikenttäpelaajaksi, mutta en usko että Wirtzin fyysisyys riittää tuohon Valioliigassa kolmen keskikentällä. (Fyysisyyteen liittyen, toivottavasti pysyy ehjänä, takana on yksi vaarattoman näköisessä tilanteessa syntynyt vakava polvivamma.) Taitojen ja peliälyn kyllä uskon riittävän mihin tahansa hyökkäävään rooliin missä tahansa liigassa. Keskushyökkääjän roolissa paljon Wirtzin luovuudesta/pelinrakennustaidosta jäisi helposti hyödyntämättä. Ehkä laajalla säteellä liikkuvassa laitaroolissa voisi toimia parhaiten? Erittäin mielenkiintoista nähdä millaiseen rooliin Slot & co päätyvät, sillä jokin selkeä visio näin kalliin hankinnan taustalla on tietenkin pakko ollut olla. Leverkusenissa Wirtz myös prässäsi Bundesliiga-verrokkeihinsa nähden paljon, mutta silti Liverpoolissa Wirtzin prässäysaktiivisuus (27,26 PAdj* Pressure, Hudl Statbombin dataa, täältä voi lukea tarkemmin aiheesta) riittäisi vasta seitsemännelle sijalle, Curtis Jonesin edelle. Lisäksi tuo aktiivisuus ei sinänsä kerro prässäämisen onnistumisesta/tehokkuudesta, sitä voi yrittää päätellä (ilmaiseksi saatavilla olevia tilastoja käyttämällä) taklausmääristä, kaksinkamppailutilanneprosenteista ja katkoista, samoin kuin tietenkin muutakin puolustussuunnan osallistumista. Laitan noita varten alle Wirtzin ja Szoboszlain Opta-tilastopylpyrät, oleellisimmat punaisen alueen kolme oikeanpuolimmaista siivua. Sky Sportsin mukaan Wirtz voitti eniten ylimmän kolmanneksen prässejä (71) Bundesliigassa, mutta en tiedä mitä tilastoja käyttävät.



Tästä pääsee aasinsillalla toiseen pohdintaan, Liverpoolin tulevan kauden prässäykseen yleisemmin. Liverpoolilla oli Valioliigassa viime kaudella peräti viisi pelaajaa vähintään 1150 minuuttia pelanneiden 15 aktiivisimman prässääjän listalla (ja listalta puuttuva Darwin Núñez olisi itse asiassa koko listan kolmas, jos ei olisi jäänyt hieman tuosta peliaikarajasta).


(Tämä ja seuraava kuva pöllitty täältä.)

Ensi kaudella Liverpoolin viidestä aktiivisimmasta prässääjästä puuttuvat Diogo Jota, Luis Diaz ja Darwin Núñez (joka ei tosin ollut avauksen pelaaja, mutta pelasi noin kolmanneksen kauden minuuteista).



Tuo on jo todella merkittävä muutos, ja muuttuu vielä suuremmaksi jos Szoboszlai jäisi penkkiveikoksi. Vaikka aivan Kloppin Gegenpress-aikojen intensiteettiä ei viime kaudella nähtykään, korkealta prässäämällä puolustaminen oli silti yksi avainkonsepteja Slotinkin viime kauden systeemissä. Jos sen taso heikkenee, se näkyy välittömästi lisääntyneinä haasteina puolustuspäässä. Mielestäni yksi avainkysymys on se, pystyvätkö uudet hankinnat korvaamaan poistuneet myös tuolla saralla.
« Viimeksi muokattu: 15.08.2025 klo 00:15:24 kirjoittanut Radu »
McManaman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool


Vastaus #262 : 13.08.2025 klo 06:28:16

Kuinka monta italialaista pelaajaa Liverpoolin pitää hankkia ennen kuin toimistolla tajutaan, että ne floppaa aina? ;)

Tätä heittoa ei kannata ottaa kauhean tosissaan. Minulla ei ole mitään hajua tuon topparin tasosta. :)
Lord Bendtner

Poissa Poissa


Vastaus #263 : 13.08.2025 klo 06:37:01

Loistavaa pohdintaa yllä Radulta. Ylos

Tuossa oli todella paljon samoja asioita mitä on tullut itse tässä pohdittua, mutta en ole saanut sanoitettua noita asioita yhtä hienoksi paketiksi.

Lukiessa tuli kuitenkin mieleen muutamia opponoivia ajatuksia:

On totta että Liverpoolillta on poistunut paljon prässivoimaa ylhäältä. Noin yleisesti sanoisin että erityisesti Luis Diazin kaiken työnteon ja liikkeen arvoa eivät Pool-fanit mielestäni osanneet arvostaa riittävästi. Tämä menetys tulee näkymään tulevan kauden aikana. Diazin myynti tosin noin muutoin oli kyllä hyvää bisnestä, samoin kuin Darwininin.
Jos kuitenkin mennään siihen itse väitteeseen, niin sivuhuomiona haluaisin nostaa esille sen että Liverpoolhan on nyt saanut merkittävästi enemmän jalkoja sinne laitapakkiosastolle. Frimpong ja Kerkez ovat aktiivisempia prässääjiä ja paremmalla liikeellä varustettuja pelaajia kuin Trent, (nyky) Robbo tai Tsimikas. Uskon että tuolla on kuitenkin merkitystä prässissä siihen miten laitapakkien reagointia voidaan hyödyntää sekä aggressiivisemmassa prässäämisessä, irtopalllojen noukkimisessa että sitten suojana alaspäin kun on enemmän jalkoja takaprässätä. Lisäksi näkisin että Poolin laitapakkien kyky pitää palloa omilla heti pallonriiston jälkeen on mielestäni tässä myös kehittynyt. Trent on toki pallollisesti pidempien pallojen ja isompien tilojen suhteen ihan eri luokkaa kuin Frimpong, mutta duona Frimpong ja Kerkez ovat mielestäni parempia pienen tilan kombinaatiopelaajia kuin Trent ja Robbo, jonka lisäksi molemmat ovat mielestäni parempia ohittamaan vastustajia pallo jalassa, mikä tekee tuosta kaksikosta nähdäkseni paremmin prässiä sietävän.
Mitä taas tulee tuohon yläkolmikon prässäykseen, niin siinä ehdottomasti otetaan nyt takapakkia, varsinkin lyhyellä aikavälillä. Ehkä kuitenkin huomautuksena voisi sanoa sen että esimerkiksi Nunezhan oli saapuessaan aika surkea prässääjä ja Diazinkin kohdalla tahtoa oli, mutta ei niinkään taitoa. Jota nyt oli alusta alkaen ihan huippu tuossa hommassa. Muuallekin jos katselee niin esimerkiksi Ousmane Dembelestähän on oikeassa valmennuksessa kehittynyt loistava prässääjä. Tähän pohjautuen näen Ekitikellä (ja mahdollisesti hankittavalla Isakilla) merkittävää potentiaalia kehittyä prässäämisessä. Wirtzillä en samanlaista potentiaala tuon asian tiimoilta näe, sillä mielestäni hän on jo nyt pystynyt aika lähelle maksimoimaan sen mitä pystyy noilla fyysisillä ominaisuuksilla.
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #264 : 13.08.2025 klo 07:28:13

Isakin potentiaalista en tiedä prässäämisen suhteen, kun en ymmärrä siitä mitään, mutta mies on Howen Harakoissa ollut aivan puhki joka pelissä 60-70 minuutin kohdalla. Mikään prässikone mies ei ole, vaikka tietysti nopeutta löytyy.
Pesso

Poissa Poissa


Vastaus #265 : 13.08.2025 klo 09:52:48

Synnitön heittäköön ensimmäisen kiven. Mutta todettakoon, että melko huuruista huttua tuntuu Liverpoolin ja Newcastlen "firmojen" kalistelu täällä parin tuhannen kilometrin päässä olevan. Eiköhän jätetä tuo ensisijaisesti "korkeamman" kulttuurin alueiden älyköille. Kuten Bendtner jokseenkin totesi, tribalismi on ihan älytöntä. Siis monesti täysin älyvapaata. Ei tuo Isak-case ole kovin vaikea homma tiivistää ja sen jälkeen mielestäni myös käyttäytyä ja argumentoida em. tiivistyksen pohjalta.

1. Jalkapalloseurat eivät ole erityisen jaloja entiteettejä. Bisnes on melko raakaa ja kaikki ajavat tietysti omaa etuaan.
2. Jalkapalloilijat eivät ole sen ihmeellisempiä ihmisiä kuin muutkaan. Jotkut joviaalimpia kuin toiset. Lähes kaikki ovat heikohkosti kouluttautuneita nuoria miehiä hämmentävässä elämäntilanteessa. Monien uraa myös ohjailee joskus hyvin vahvastikin joku ulkopuolinen taho. Esimerkiksi Afrikasta tai Etelä-Amerikasta tulevat pelaajat ovat saattaneet "myydä" koko uransa periaatteessa jollekin agentille, joka sitten päättää lähes kaikesta. Pelaaja tietysti hyötyy myös rahallisesti. Pelaajan on monesti helppoa myös ulkoistaa ikävät päätökset jollekin muulle. "My agent deals with contracts.." ja poseerataan Unicefin mainoksessa samalla kun mainittu agentti huoraa sankarimme sielua jollekin murhavaltiolle.
3. Lähes kaikki seurat ja fanikunnat ovat joskus menettäneet jonkun hyvän ja pidetyn pelaajan. Liverpool ehdottomasti ja montakin kertaa. Newcastle samoin. Joten ihan erityisen vahingoniloinen tai hyökkäävä ei kannata kenenkään aivot omaavan olla.
4. Liverpool lienee objektiivisestikin ajateltuna tällä hetkellä "isompi" seura kuin Newcastle, joten Isakin halu siirtyä on jokseenkin ymmärrettävä. Mutta Liverpool-kannattajien on toki hyvä ymmärtää, että on isompiakin seuroja. Valioliigan rahat ja asema toki aiheuttavat tällä hetkellä sen, että Valion kärkiseurat ovat aika korkealla nokkimisjärjestyksessä. Olisi melko ymmärrettävää, että Isak siirtyisi Newcastlesta Liverpooliin pyttyjen perässä. Mutta siirto vaikkapa Realiin olisi vielä ymmärrettävämpää.
5. Isak on tehnyt pitkän ja varmasti rahakkaan sopimuksen ja haluaa nyt purkaa sen, mikä on järjellä ajateltuna typerää. Mutta tietysti jalkapallon lainalaisuuksissa ei mitenkään ennen kuulumatonta. Lakkoilu on silti älytöntä. Isak ei ole tilanteessa mikään uhri.  
6. Siirtohulinoihin liittyy aina paljon asioita, jotka eivät näy päällepäin. Ja aika usein seurojen näkökulma tulee mediassa vahvemmin esille kuin pelaajien. Joten taustoissa voi tietysti olla kaikenlaista, mitä emme tiedä. Esimerkiksi Gyökeresin siirrosta tuli julkisuuteenkin asti, että olivat seuran kanssa sopineet hinnan, jolla saa lähteä isompiin ympyröihin, mutta kun aika tuli, Sporting pyysikin enemmän.

Synteesi: Kukaan tämän keissin varsinaisista osapuolista ei ole pyhimys tai yksiselitteisesti oikeassa. Kaikki maksimoivat hyötyään melko rankassa bisneksessä. Täten fanienkaan ei kannata alkaa noista asioista tappelemaan ainakaan reflektoiden omat tunteensa seuraa x kohtaan jotenkin todelliseksi asioiden tilaksi. Esimerkiksi nyt vaikka siten, että meikäläinen ajattelisi Liverpoolin olevan tässä jotenkin pyhällä asialla. Ei ole. Molemmat seurat ovat myös menettäneet paljon hyviä pelaajia isompiin seuroihin, joten keskinäinen solidaarisuus lienee ainoa järkevä ajatus. Minä ainakin haluan nähdä Isakin pelaavan Liverpoolissa, mutta jos ei, niin pelatkoon sitten Newcastlessa. Lienee myös niin, että on jokseenkin loogista, että Isak haluaa "isompaan" seuraan siirtyä. Mutta löytyy myös vielä isompia seuroja kuin Liverpool.

-> Kikkelimiekkailussa ei ole mitään järkeä. Kun ei edes miekkailla omilla kikkeleillä.  

---

Toppariosastolla tosiaan tapahtui eilen ainakin huhupuolella. Maalailtu kuva on, että Liverpool hankkisi sekä Guehin että Leonin. Mikä ettei, mutta aika kovaa vaihtuvuutta silti taas. Guehi olisi varmaan ihan hyvä "Matip"-henkinen hankinta. Joskin Matip oli vähän mainettaan parempi ja lahjakkaampikin pelaaja. Leoni taas on kokematon, mutta nähdään kaiketi seurassa ja muutenkin aika kovana lahjakkuutena. On isokokoinen, mutta melko liikkuva (liikkuvuus lienee silti kehitysalue) ja hyvin peliä lukeva nuori toppari. On myös hyvä pääpalloissa. Toisin kuin Guehi, ei taida olla pallollisena erityisen erinomainen. Vaan enemmän puolustava toppari. Siirto englantiin olisi nuorelle italialaiselle kenties vähän outo veto ja riskikin. Mutta jos kaverista halutaan HG-pelaaja, siirron pitää tapahtua nyt. Ja voi olla, että urasuunnittelunkin kannalta nyt on hyvä hetki myös pelaajalle tehdä tuo moovi. Auttaa paljon, jos haluaa nykyajan "superliigassa" pelailla. Ja Interiin tai Juveen pääsee myös Liverpoolista aina takaisin päin.

Jos Liverpool nyt hankkisi kaksi topparia, herää kysymys, että mitä hyökkäyksen suhteen tehdään.. Joidenkin juttujen mukaan Chiesa ei olisi myynnissä. Ja Elliott on myös kuitenkin tavallaan ihan käyttökelpoinen vaihtopelaaja, jos vaihtoehtona on taas kerran vaihtuvuuden lisääminen. Jos Isakiin on varattu sitten vielä se joku 120 milliä, olisiko rahkeita hankkia noiden topparien lisäksi "Fofana" vaikka 35:llä?

edit. Todetaan Radun erinomaiseen Anal-Lyyshiin liittyen, että katsokaapa, mitä Palacen toisessa maalissa tapahtuu.. Gakpo häviää kamppailun, VVD yrittää ilmeisesti nostaa linjaa (tai katkaista syötön Matetalle?), mutta muu linja ei ole samaa mieltä. Tyhmä päätös joka tapauksessa. Keskikentältä kukaan ei ole tilanteessa mukana ollenkaan.. Ennen kaikkea kannattaa seurata Wirtziä. Hypähtää Gakpon menetyksen jälkeen pari kertaa, tajuaa sitten, että tarvis ehkä tehdä jotain, hölkähtää kohti Whartonia, mutta väistää mahdollisen kontaktitilanteen. Szoboszlai, Diaz tai Nunez eivät olisi pelanneet noin flegusti tuota tilannetta. Wirtz on nero, mutta näillä muutoksilla on nyt saatettu ainakin tilapäisesti menettää intensiteettiä. Ja melkein pahinta futiksessa on "läpsyttely" ilman intensiteettiä..
        
« Viimeksi muokattu: 13.08.2025 klo 10:11:30 kirjoittanut Pesso »
Lord Bendtner

Poissa Poissa


Vastaus #266 : 13.08.2025 klo 10:11:44

Palacen kanssa neuvottelut ovat vaikuttaneet sujuvan niin hyvässä yhteisymmärryksessä etten ihmettelisi jos siihen suuntaan veivattaisiin joitain pelaajia myös ulospäin. Esimerkiksi Leoni vuoden lainalle sinne kun toppariahan he joka tapauksessa tarvitsisivat rosteriin ilman Guehin lähtöäkin. Palacehan pelaa ägä-liigaa tulevalla kaudella joten matseja voisi olla helpostikin tarjolla. Mahdollisesti Palace voisi myös olla kiinnostunut hankkimaan Elliottin kun Ezeä ovat mitä ilmeisimmin myös myymässä.
Nutmeg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC


Vastaus #267 : 13.08.2025 klo 11:43:05

Radun juttuja kun lukee niin tulee mieleen onko Liverpool tai mikään muukaan seura ikinä tehnyt hyvää hankintaa :D Wirtz tulee pelaamaan kymppinä kolmen keskikentässä, joten Liverpool on ainakin eri mieltä fyysisyyden puutteesta tai tarpeellisuudesta. Kerkez - Ait-Nouri vertailu on myös todella outo. Toinen on pelannut viiden linjassa wingbackina ja toinen neljän linjassa laitapakkina. On ihan luonnollista, että noiden käppyrät näyttää erilaisilta varsinkin hyökkäyssuuntaan. Liverpoolilla on oikealla kaksi erittäin hyökkäävää laitapakkia. Siinä mielessä Ait-Nourin hankkiminen vasemmalle ei käy minun järkeen. Kerkez on lisäksi kolme vuotta nuorempi, mikä tietenkin näkyy hintalapussa.

Kuka on muuten tällä hetkellä joukkueen neljäs toppari, joka on loukkaantuneena? Rhys Williams? Eikai kukaan laske tuon varaan yhtään mitään.
Jiis

Poissa Poissa


Vastaus #268 : 13.08.2025 klo 12:12:43

Kerkez - Ait-Nouri vertailu on myös todella outo. Toinen on pelannut viiden linjassa wingbackina ja toinen neljän linjassa laitapakkina. On ihan luonnollista, että noiden käppyrät näyttää erilaisilta varsinkin hyökkäyssuuntaan. Liverpoolilla on oikealla kaksi erittäin hyökkäävää laitapakkia. Siinä mielessä Ait-Nourin hankkiminen vasemmalle ei käy minun järkeen. Kerkez on lisäksi kolme vuotta nuorempi, mikä tietenkin näkyy hintalapussa.

Lisäksi, eikö Ait-Nouri siirtynyt Cityyn jo paljon ennen Kerkezin hankintaa? Ei mitään takeita, että olisi Pooliin ollut tulossa missään vaiheessa, ja vieläpä mahdollista että siirto oli jo käytännössä taputeltu siinä vaiheessa kun Pool alkoi Kerkeziä miettimäänkään.
potQball

Poissa Poissa


Vastaus #269 : 13.08.2025 klo 12:14:31

Mikäköhän on visio Doakin suhteen. Ilmeisesti viimeinen kausi sopimuksesta alkaa ja jos pool on pitämässä Chiesan niin ei oikein minkäänlaista näkymää minuuteille.
keveli

Poissa Poissa


Vastaus #270 : 13.08.2025 klo 12:25:38

Jos sieltä tulisi sekä Guehi että Leoni niin tulisi kyllä paljon luottavaisempi olo puolustuksen suhteen. Guehille riittää kyllä varmasti vastuuta pitkän kauden aikana. Leonikin saisi rauhassa totutella uuteen liigaan ja myös minuutteja riittäisi jos kaikissa kilpailuissa pärjätään.

Toki jos molemmat tulisi niin ehditäänkö Gomez vielä myydä jonnekkin? Vai jääkö sitten laitapakkiosaston varamieheksi? Frimpong pelannee afconin aikana yläoksalla joten pelkällä Bradleylla ei pärjätä jos mies on edes kunnossa.

Vai onko jopa mahdollista, että Konate myytäisiin vielä loppuikkunassa? Jatkosopparista ei ole nyt vähään aikaan kuulunut mitään suuntaan eikä toiseen.

Ketään ei ole varaa myydä vaikka nuo molemmat tulisivat. Muistetaan nyt että vaikka siirtosumma kuulostaa isolta niin Leoni on 18-vuotias italialainen nuorukainen, joten eihän nyt herran jestas sellaisen kaverin varaan voi Liverpoolin tapaisessa huippujoukkueessa laskea mitään. Eli kyllä tämä olisi nyt ihan puhtaasti tulevaisuuden hankinta eikä liity tähän akuuttiin topparitilanteeseen mitenkään. Tuleville vuosillehan Liverpool toppareita ehdottomasti tarvitsee, kun Van Dijk on kahden vuoden päästä sopimuksensa loppuessa 36-vuotias, Konate nähtävästi karkaamassa ilmaiseksi Realiin ja Gomezin varaan ei voi laskea. Liigacupissa italialaiselle voisi sauman antaa ja on se toki mahdollista että vaikkapa Gomez ja Konate joutuvat sairastuvalle ja Leoni olisi sitten vaihtopenkillä kolmostopparina.

Toki on sitten iso kysymys että missä Leoni peliaikaa ja pelikokemusta saisi, jos/kun ei ykkösjoukkueeseen mahdu eikä lainallekaan voisi laittaa. Ja miksi kaveri sellaisessa tilanteessa siirtyisi Liverpooliin eikä jatkaisi kehittymistä paljon järkevämmässä ympäristössä Seria A:ssa? On tietenkin mahdollista ettei tuosta HG-asiasta Liverpoolissa välitetä vaan Leoni jätettäisiin sitten Mamardashvilin tapaan vielä vuodeksi lainalle lähtöseuraan.
keveli

Poissa Poissa


Vastaus #271 : 13.08.2025 klo 12:49:27

Mikäköhän on visio Doakin suhteen. Ilmeisesti viimeinen kausi sopimuksesta alkaa ja jos pool on pitämässä Chiesan niin ei oikein minkäänlaista näkymää minuuteille.

Kyllä Chiesa 100% varmasti myydään jos hyvä tarjous tulee pöydälle, mutta voi vain olla ettei tule ja siksi Chiesa saattaa jäädä joukkueeseen. Tämä ehkä vaikuttaa sitten myös Doakin kohtaloon. Jos Chiesa lähtee niin Doak voisi jäädä Salahin varamieheksi Frimpongin ohella, koska minuutteja ei nyt kuitenkaan ole paljon tulossa.
Nutmeg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC


Vastaus #272 : 13.08.2025 klo 12:51:51

Doak yritetään varmaankin myydä pysyvällä siirrolla tänä kesänä. Jos ei onnistu niin jatkosopimus ja uudestaan lainalle.
Varaamaton nimimerkki

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jokerit FC, Samipool, VfL Bochum


Vastaus #273 : 13.08.2025 klo 12:52:44

Voihan sen pimppiinkin lainata, niin HG-status olisi silti tulossa? Vai ovatko nämä muuttuneet sitten oman viimeisimmän FM-version?

Joskin itse uskon, että eka vuosi voisi olla hyvä treenata Axalla ykkösten mukana, pelata U21:ssä ja cupeissa, ja tietty paikata jos tulee useampi toppariloukki. Tämä siis, jos myös Guehi saadaan naarattua. Voisi helpottaa sopeutumista versus, että käy ottamassa kuvat ja jatkaa matkaansa johonkin prestoniin treenaamatta viikkoakaan Axalla.

E: Leoniin tämä siis
Nutmeg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC


Vastaus #274 : 13.08.2025 klo 13:09:26

Joo muualle Englantiin voi kyllä lainata ja HG-status tulee silti.

 
Sivuja: 1 ... 10 [11] 12 ... 105
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa