Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
: 02.08.2025 klo 14:59:07 |
|
Elämme elokuun alkua, joukkueharjoitukset käynnistettiin tämän viikon alussa ja uusi pelikausi on treenimatsien osalta alkamassa tänään, eli FC Bayern kohtaa klo 16.30 Suomen aikaa Allianz Arenalla ranskalaisseura Olympic Lyonnaisin. Mikäpä tämän sopivampi ajankohta avata uusi kausitopikki. Jo pari vuotta on avaus ollut mallia ”koruton” , mutta sehän ei estä lisäämästä tänne materiaalia oman viitseliäisyyden mukaan. Pääasia lienee kuitenkin, että saamme keskusteluyhteyden avattua uuden kauden kunniaksi. Viime kaudesta sen verran, että FC Bayern saavutti tärkeimmän tavoitteensa, eli Saksan Bundesligan mestaruuden, yhden kauden tauon jälkeen. Se edellinenkin saavutettu mestaruus tuli rehellisesti sanottuna tsägällä, kun Dortmund sössi Salaattilautasen viimeisellä kierroksella häviämällä ottelunsa ja Bayern samanaikaisesti ratkaisi onnekkaasti pelin itselleen Jamal Musialan maalilla vain pari minuuttia ennen peliajan päättymistä. Cupeissa ei menestystä tullut, vaikka ei tosin ihan yhtä pahaa mahalaskuakaan kuin parilla edellisellä kaudella. No, Tuchelin alaisuudessa toki Bayern ylsi UCL:ssä semifinaaleihin asti. Saksan Cupissa sen sijaan tuli ennätyksellisen häpeällinen lähtö kolmannen sarjatason porukalle. Thomas Müller, seuralegenda lähti lännenmaille, eli Kanadaan pelaamaan, eli ei vielä uraansa lopettanut kuitenkaan. Leroy Sané puolestaan Turkinmaalle ja Palhinha on ilmeisesti menossa Tottenhamiin, näillä näkymin. Muutama muukin on joko lähtenyt tai lähtökuopissa. Siirtoikkuna on vielä auki. Luis Diaz oli kesän huippuhankinta, sen uskaltanee jo sanoa, vaikka uusia pelaajia vielä varmaankin tulee muitakin. Mielenkiintoista nähdä miten energinen ja useimmiten hyväntuulinen kolumbialainen joukkueeseen sopeutuu ja löytää aaltopituuden muiden kanssa. Kielitaito hänellä on lähinnä espanja ja heikko englanti, joka hiukan arveluttaa. Pääasia tietysti, että hän ymmärtää valmentajan ohjeet. Vinnie Kompany lähtee nyt toiselle kaudelleen FC Bayernin peräsimessä. Tietyssä mielessä helpompaa kuin debyyttikauden hyppy tuntemattomaan, mutta toisaalta vaatimukset kasvavat myös. Aika näyttää miten hän niistä selviytyy. Pelaajat ainakin pitävät Vinnien tyylistä ja miehestä ylipäätään sekä arvostavat häntä. Viimeksi muutama päivä sitten asian ilmaisi Harry Kane haastattelussa. Meine Damen und Herren, julistettakoon ilman kummempia juhlallisuuksia pelikausi 2025-26 FC Bayern Münchenin osalta avatuksi! Sää on sen verran helteinen, että useimmille varmaankin maistuu Edit. Oma kesäni on mennyt hiukan minulle uusien terveysongelmien rasittamana enkä ole forumille kommentoinut mitään asiaa useampaan viikkoon. Saattaa olla, että tulevalla kaudella em. syystä hiukan hidastan tahtia kirjoittelun suhteen. Pakko myöntää, että ikä ei tule aivan yksin. En nyt kuitenkaan jätä teitä, hyvät kanssakirjoittelijat, vielä ainakaan. Joudutte yhä kestämään wanhan ukon horinoita. 
|
|
« Viimeksi muokattu: 04.08.2025 klo 12:02:14 kirjoittanut Wanha futaaja »
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #1 : 02.08.2025 klo 15:30:50 |
|
Pari ikävää uutista.
Pitkäaikainen FC Bayernin varaveskari Sven ”Ulle” Ulreich oli pitkin kevättä usein kokonaan pois kokoonpanosta. Syyksi ilmoitettiin ”henkilökohtaiset syyt” ilman sen kummempaa yksilöintiä. Nyt tämä syy on selvinnyt. Ulreichin poika on potenut vaikeata sairautta, joka lopulta johti pojan menehtymiseen äskettäin, vain 6-vuotiaana. Pahin asia, joka voi ihmiselle tapahtua, oman lapsen menettäminen koitui Ullen kohtaloksi. Jaksamista hänelle ja perheelle.
Toinen, ei onneksi yhtä paha uutinen, on eilisissä treeneissä tapahtunut Aleksandar Pavlovicin loukkaantuminen. Hän sai iskun silmän lähelle (ilmeisesti jonkin asteen murtuma) ja joutui heti leikkaukseen, joka onneksi onnistui erinomaisesti ja nyt mies on alustavien tietojen mukaan pois vahvuudesta kuukauden verran. Pavlovic on ollut todella epäonninen loukkaantumisten suhteen. Toivottavasti parempi onni seuraa tästä eteenpäin.
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #2 : 03.08.2025 klo 10:11:00 |
|
FC Bayernin ensimmäinen treenimatsi ranskalaisjoukkue Lyonia vastaan päättyi eilen Allianz Arenalla kotijoukkueen 2-1 voittoon. Ottelu oli kahden vielä hiukan kesäterässä olevan ryhmän kohtaaminen, mutta sisälsi ajoittain ihan näyttäviä kombinaatioita kummaltakin joukkueelta. Bayern toki piti tahtipuikkoa ja loi peliä enemmän eteenpäin, mutta ranskalaiset hyökkäsivät välillä vastaan vaarallisesti.
Toisen puoliajan alussa Vinnie Kompany vaihtoi koko miehistön, 11 pelaajaa samalla kertaa. Tämä ei kuitenkaan paljoa vaikuttanut itse peliin siinä mielessä, että Bayernin hallinta jatkui entiseen tapaan. Kentälle tuli ensi kertaa Luis Diaz, jota yleisö tervehti reippaasti ja riemukkaasti. Näkyi myös espanjankielisiä tervetuloa-kylttejä ympäri stadionia.
Kentälle tuli toiselle puoliajalle myös Michael Olise, joka vastasi molemmista kotijoukkueen maaleista. Ensimmäinen tuli rankkarista, joka vihellettiin, kun Luis Diaz kaadettiin paidasta repimällä ranskalaisten maalin edessä. Diaz pääsi pari kertaa itsekin erinomaiseen tekopaikkaan, mutta ei vielä saanut palloa verkon perille. Muutenkin hän pelasi hyvin ja oli aktiivinen. Yhteispeli yllätti positiivisesti, kun kolumbialainen oli kuitenkin vasta ehtinyt muutamat treenit vetää muun joukkueen kanssa. Ihan lupaava alku siis.
Mainittakoon vielä erikseen nuoret Lennart Karl ja Paul Wanner, jotka olivat todella hyvällä pelipäällä. Vasta 17-vuotias Karl pelasi todella erinomaisesti ja näyttävästi ja hyvä oli myös Wanner. Toisella puoliajalla nähtiin kentällä myös ruotsalaisteini Kusi-Asare, joka esiintyi niinikään ennakkoluulottomasti. Vinnie Kompany on saanut sapiskaa siitä, ettei ole nuoria peluuttanut, mutta ainakin eilisen perusteella heitä kannattaisi päästää useammin kentälle. Erityisesti Lennart Karl hyökkäyksen oikealla laidalla oli eräs kentän parhaista eilen. Maininnan ansaitsee myös Cassiano Kiala, vasta 16 vuotta tänä vuonna täyttänyt putkänhuiskea toppari, joka pelasi rohkeasti ja itsevarmasti. Saksan U-16 maajoukkueen kapteenina toiminut teinipoika esiintyi erittäin lupaavasti.
Selvää on, etteivät kaikki nuoret koko kautta jatka edustusjoukkueessa, mutta ainakin 2-3 heistä kannattaisi pitää mukana ja antaa heille myös vastuuta. Rotaatiota on pakko tällä kaudella harrastaa enemmän kuin viime kaudella joka tapauksessa ja se tarjoaa loistavan mahdollisuuden antaa pojille luottoa.
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.08.2025 klo 13:15:00 kirjoittanut Wanha futaaja »
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #3 : 07.08.2025 klo 11:41:26 |
|
Tänään klo 19.30 Suomen aikaa pelataan Allianz Arenalla jo pikkuhiljaa perinteiseksi muodostuva treenihöntsä, jossa vastaan asettuu Tottenham Lontoosta. Kulkee nimellä Telekom Cup (tai jotain sinnepäin). Kohtaaminen lontoolaisseuran kanssa ja suhteet Spursiin ovat muutenkin olleet varsin läheiset viime vuosina. Viimeisimpänä tietysti juuri toteutunut Joao Palhinhan lainadiili Tottenhamiin. Palhinha ei siis juuri ehtinyt kuin käydä kääntymässä Lontoossa ennen kuin jo taas palaa Allianz Arenalle.
Nämä höntsät ovat ehkä merkityksellisimpiä pelaajille, jotka ovat kiikun kaakun tilanteessa päästä vakiokokoonpanoon tai vakiovaihtomieheksi. Nuori Paul Wanner (19) on siinä tilanteessa tänään. Hänet nähtäneen Kanen alapuolella miehityksessä, ns. Musialan paikalla. Wannerin on vakuutettava seurajohto siitä, että hän on valmis pelaamaan edustusjoukkueessa. Vaihtoehtona on edelleen lainadiili johonkin suuntaan tai pysyvä siirtokin. Kiinnostuneita seuroja riittää. Nuorukainen itse haluaisi vakiinnuttaa paikkansa FC Bayernin ykkösmiehistössä. Saa nähdä miten käy. Wanneria nuorempi Lennart Karl (17) sen sijaan näyttäisi jo onnistuneen päästä edustusjoukkueen rinkiin. Hän pelaa mieluiten oikealla laidalla, mutta kykenee pelaamaan keskemmälläkin.
Harry Kanelle Tottenhamin kohtaaminen on tietyst aina erityinen juttu ja hän kommentoikin jo asiaa positiiviseen sävyyn. Spursissa voidaan lisäksi nähdä tänään pari entistä Bayernin pelaajaa kirmaamassa entisellä kotikentällään. Sekin antaa mukavasti lisämaustetta.
|
|
« Viimeksi muokattu: 07.08.2025 klo 11:50:00 kirjoittanut Wanha futaaja »
|
|
|
|
|
Effenberg
Poissa
Suosikkijoukkue: Bayern München
|
 |
Vastaus #4 : 07.08.2025 klo 11:47:19 |
|
Kiitos taas Wanhalle uuden topicin avaamisesta 
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #5 : 07.08.2025 klo 15:28:21 |
|
Puolustuksen keskustassa pelaava Cassiano Kiala teki ilmeisen hyvän vaikutuksen FC Bayernin seurajohtoon ja valmennukseen sekä edustusjoukkueen treeneissä että harjoitusottelussa Lyonia vastaan viime lauantaina.
Kiala on tänä vuonna vasta 16 vuotta täyttänyt poika, mutta esiintyi erittäin kylmäpäisesti ja kaikin puolin lupaavasti, saatuaan mahdollisuuden näyttöön. Hän pelaa FC Bayernin lisäksi myös Saksan U-16 joukkueessa, jossa on niinikään pelannut erinomaisesti. Topparin paikka on tunnetusti tällä hetkellä aika ohuella miehityksellä, jos varsinkin Kim lähtee muille maille. Viimeisten tietojen mukaan Kim tosin olisi jäämässä, mutta varmaa se ei vielä ole.
Rotaatio ja mahdolliset loukkaantumiset nostavat kuitenkin aika pian eteen tilanteen, että ainakin penkille pääseminen voisi Cassiano Kialalle onnistua. Toinen nuori topparilupaus Bayernin junnuista, eli Tarek Buchmann, lähtee Nürnbergiin 2. Bundesligaan hakemaan pelituntumaa. Hänellä oli huonoa tuuria potea loukkaantumisia melkein koko viime kauden, mutta nyt hän on taas onneksi päässyt pelikuntoon.
Lupaavasta nuoresta pelaajasta on toki vielä pitkä matka FC Bayernin edariin, mutta mukavaa olisi nähdä edes joidenkin heistä onnistuvan.
|
|
|
|
Effenberg
Poissa
Suosikkijoukkue: Bayern München
|
 |
Vastaus #6 : 07.08.2025 klo 22:13:11 |
|
Peliä en nähnyt, mutta tilastojen valossa taisi olla aika yksipuolinen ottelu. Kane näköjään kunnioitti vanhaa seuraa ampumalla pilkun stadionin ulkopuolelle  Taisi olla eka missattu pilkku Bayernin paidassa? Junnut Lennart, Wanner ja Kusi Asarekin pääsivät tehoille 
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #7 : 07.08.2025 klo 22:15:45 |
|
FC Bayern vs. Tottenham päättyi 4-0. Rehellisyyden nimissä numerot olisivat voineet olla vielä muutamaa maalia suuremmatkin, jos Bayernin viimeistely olisi ollut kliinisempää. Maalit: Kane, Coman, Karl ja Kusi-Asare. (Kane vielä epäonnistui harvinaisesti rankkarissa liukastuessaan)
Ottelun 67. minuutille asti oli kentällä jokseenkin ykkösmiehitys, mutta sitten Vinnie Kompany vaihtoi kerralla 9 pelaajaa ja hetken päästä vielä kymmenennen, joten Manu Neuer oli ainoa, joka pelasi koko matsin. Tilanne oli silloin 2-0 ja peli täydellisesti Bayernin hallussa.
Kentälle tuli iso rypäs 16-19- vuotiaita teinejä: Kiala, Wisdom Mike, Karl, Wanner, Kusi-Asare etc. Ajattelin, että nyt pelinkuva muuttuu, mutta eipä juuri. Hiukan Tottenham sai lopussa enemmän kiinni pelistä, mutta vastapainoksi nuoret pojat syöttelivät ja kikkailivat taidolla ja ilman turhaa kunnioitusta vastustajaa kohtaan, ja, tekivät 2 komeata maalia lisää, päästämättä omiin yhtään.
Fiilis kentällä oli leppoisa ja vierasjoukkueen pelaajat käyttäytyivät moitteettomasti, tosin kuin viime lauantaina Lyonin jotkut pelaajat. Bayernin ja Spursin välit ovat hyvät ja se näkyi puolin ja toisin. Ennen matsia, sen aikana ja jälkeen. Hyvässä urheiluhengessä mentiin ja se oli mukava nähdä.
Mitä tästä ottelusta jäi oikeasti käteen? Ainakin se, että ei Bayernin välttämättä tarvitse hankkia lisää pelaajia, kun loukkaantuneet Musiala, Davies, Pavlovic ja Ito tervehtyvät ja näille hienoille ja taitaville nuorille voi ja pitää antaa peliaikaa.
Ajoittain Bayernin peli oli todella viihdyttävää hyökkäävä futista, kuten sen perinteisesti pitääkin olla. Tietenkään peli ei ihan valmista vielä ole, mutta hyvään suuntaan näyttää kehittyvän.
Bayern pelasi tänään uusissa UCL-paidoissa, jotka olivat minusta selvästi viime kauden vastaavia tyylikkäämmät. Vanha logokin oli taas otettu käyttöön.
|
|
|
|
P1nt0
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #8 : 08.08.2025 klo 09:42:47 |
|
Mukava, että nuoret saivat vastuuta ja onnistumisia. Jospa Vinnie uskailtaisi peluuttaa kauden aikanakin.
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #9 : 08.08.2025 klo 10:00:00 |
|
Mukava, että nuoret saivat vastuuta ja onnistumisia. Jospa Vinnie uskailtaisi peluuttaa kauden aikanakin.
Jep. Se vastuun ottaminen ja siihen onnistumisia päälle rakentaa erinomaisesti nuorta pelaajaa. Siellä on nuorissa muutamia helmiä, joista kannattaa pitää huolta. Ne toisen puoliajan maalit olivat hyvä osoitus nopeasta peliälystä ja teknisestä osaamisesta. Hyviä nopeita älynväläyksiä ja viimeistely taitavaa. Selvää tietysti on, että nuoria on peluutettava maltillisesti, mutta kyllä heitä voi kentälle laittaa ilman pelkoa. Pitää laittaa kentälle. Uskoisin, että Vinnie sai hyvää näkemystä asiaan ellen ja näyttikin kyllä tyytyväiseltä kentän laidalla.
|
|
|
|
P1nt0
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #10 : 08.08.2025 klo 10:10:06 |
|
Jep. Se vastuun ottaminen ja siihen onnistumisia päälle rakentaa erinomaisesti nuorta pelaajaa. Siellä on nuorissa muutamia helmiä, joista kannattaa pitää huolta. Ne toisen puoliajan maalit olivat hyvä osoitus nopeasta peliälystä ja teknisestä osaamisesta. Hyviä nopeita älynväläyksiä ja viimeistely taitavaa.
Selvää tietysti on, että nuoria on peluutettava maltillisesti, mutta kyllä heitä voi kentälle laittaa ilman pelkoa. Pitää laittaa kentälle. Uskoisin, että Vinnie sai hyvää näkemystä asiaan ellen ja näyttikin kyllä tyytyväiseltä kentän laidalla.
Toivotaan näin. Näin katsojan ja kannattajan näkökulmasta kasvutarinat junnusta tähdeksi on itselle se lajin suola.
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #11 : 10.08.2025 klo 10:06:58 |
|
Vahvoja huhuja liikkuu Kingsley Comanin siirtymisestä Saudeihin. Coman on kuulemma sopinut henkilökohtaisista ehdoista jo Al-Nassr:in kanssa ja edessä olisi vielä neuvottelu seurojen välillä siirtosummasta. Onhan näitä huhuja liikkunut jo viime vuonnakin, mutta aiemmin ei näin konkreettisia.
FC Bayern on ollut halukas luopumaan Comanista jo vuoden-puolitoista. Nyt, kun Sané jo lähti, niin vasemmalle laidalle yritetään varmaankin löytää uusi pelaaja tilalle. Edellyttäen, että Comanin siirto toteutuu. Luis Diaz toki on ykkösvaihtoehto ja pelannee suurimman osan matseista, mutta rotaatiota tarvitaan myös.
Kingsley Coman on toipunut vaivoistaan, joiden vuoksi hänen pari viimeistä kauttaan ovat menneet enemmän tai vähemmän pieleen. Coman on edelleen omalla pelipaikallaan varteenotettava pelaaja kunnossa ollessaan.
No, jäämme seuraamaan miten siirron kanssa käy.
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #12 : 10.08.2025 klo 18:32:22 |
|
Tämän alkavan kauden FC Bayern München tulee näyttämään, ainakin alkuun, varsin erilaiselta viime kauden joukkueeseen verrattuna.
Thomas Müller lähti Kanadaan, Leroy Sané Turkkiin, Joao Palhinha Englantiin ja tällä hetkellä näyttää aika vahvasti siltä (Romano ym. lähteet), että Kingsley Coman lähtee Saudeihin.
Lähtijöitä sattaa tulla vielä lisääkin, siirtoikkuna on vielä auki ja FC Bayernilla myyntihaluja. Kim Min-jae esim. on vielä mahdollisten lähtijöiden joukossa, jos riittävä tarjous tulee. Kiinnostusta löytyy mm. Italiasta.
Sairaslista on myös mittava, edelleen. Elintärkeitä pelaajia on vielä saikulla, Musiala, Davies, Pavlovic, Ito. Kausi joudutaan aloittamaan ilman kaikkia em. pelaajia, joka tietysti vaikuttaa iskukykyyn. Toisaalta junnuista nostetut teinipojat ovat esittäneet todella hyviä otteita treenimatseissa, joka selkeästi yllätti seurajohdon ja Vinnie Kompanyn.
Uusiakin pelaajia on tullut mm. Jonathan Tah, Luis Diaz ja Tom Bischof ja varmasti lisääkin vielä tulee. Onko heidän joukossaan sitten Nick Woltemade vai ei, se nähdään piakkoin. Jos Woltemade ei tule, saattaa joku muu tulla hyökkäykseen vielä.
Vaikka pelaajat ovat jonkun verran muuttuneet, ja edelleen muutoksia tulee, on Vinnie Kompanyn pelikirja ollut treeniotteluissa sen verran selkeä, että peli itsessään on näyttänyt aika samalta kuitenkin. Viimeisin treenihöntsä Tottenhamia vastaan muutama päivä sitten osoitti selkeästi, että vaikka FC Bayern toisella puoliajalla vaihtoi kaikki kenttäpelaajat (10 kpl.) ja jätti vain Manu Neuerin maaliin, niin peli pyöri hyvin samanlaisena vaihdoista huolimatta, ja, huolimatta siitä, että kentällä kirmasi pari 16-vuotiasta ja lisäksi muutama vuoden tai pari vanhempi teinipoika.
Näin tietysti pitäisikin olla, että pelikirja on niin selkeä ja selkäytimessä kaikilla, että muutama vaihto ei vaikuta isoon kuvaan. Näin ei vain läheskään aina ole ollut aiemmin. Tätä voisi varmaan kutsua edistykseksi.
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #13 : 11.08.2025 klo 17:33:40 |
|
Kingsley Comanin siirto Al-Nassiriin Saudeihin on kaiketi selvä. Romanolta tuli perinteinen ”Here we go!” Seuran sivuilla varmaankin julkaistaan päivän tai parin sisällä.
FC Bayernissa Comanin palkka oli n. 17 M€ vuodessa, mutta nyt Al-Nassirissa hän tulee saamaan arviolta 20-25 M€ vuodessa, nettona. Jo ennestään rikas mies tulee entistä rikkaammaksi. Lienee ollut pääasiallinen syy lähteä juuri kyseiseen liigaan.
|
|
|
|
De Souza
Poissa
|
 |
Vastaus #14 : 11.08.2025 klo 23:39:06 |
|
Vähän erikoisessa ajankohdassa Coman ilmeisesti sitten myydään pois, kun ei tässä nyt liikaa aikaa ole korvaajaa kartoittaa. Äkkiseltään voisi kuvitella, että sellainen olisi ajatus hankkia, kun hyökkääviin laitarooleihin jää enää kolme kokeneempaa vaihtoehtoa ja sitten sopimustaan juuri jatkanut 17-vuotias Karl. Vai onko harjoituskauden johtopäätös ollut, että Karl on jo niin pitkällä, että menee nelosvaihtoehtona? En ole pelejä ehtinyt katsoa, junnuissahan Karl on ollut toki dominoiva pelaaja.
Woltemadea on tietysti yritetty hankkia, mutta tämäkin kuvio on vaikuttanut viime ajat täysin kuolleelta, kun Stuttgart ei suostu edes keskustelemaan Bayernin arvioimalla hintatasolla. Vai onko Comanin myymisellä tarkoitus sitten hankkia pelimerkkejä Woltemaden hankintaan... Ei Woltemade sinänsä mikään laituri ole, joten sen sektorin niukkuutta hujoppi ei parantaisi.
Mielenkiintoista nähdä, mikä on päättävien tahojen ajatus jatkoaskeleista...
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #15 : 12.08.2025 klo 11:54:39 |
|
Vähän erikoisessa ajankohdassa Coman ilmeisesti sitten myydään pois, kun ei tässä nyt liikaa aikaa ole korvaajaa kartoittaa. Äkkiseltään voisi kuvitella, että sellainen olisi ajatus hankkia, kun hyökkääviin laitarooleihin jää enää kolme kokeneempaa vaihtoehtoa ja sitten sopimustaan juuri jatkanut 17-vuotias Karl. Vai onko harjoituskauden johtopäätös ollut, että Karl on jo niin pitkällä, että menee nelosvaihtoehtona? En ole pelejä ehtinyt katsoa, junnuissahan Karl on ollut toki dominoiva pelaaja.
Woltemadea on tietysti yritetty hankkia, mutta tämäkin kuvio on vaikuttanut viime ajat täysin kuolleelta, kun Stuttgart ei suostu edes keskustelemaan Bayernin arvioimalla hintatasolla. Vai onko Comanin myymisellä tarkoitus sitten hankkia pelimerkkejä Woltemaden hankintaan... Ei Woltemade sinänsä mikään laituri ole, joten sen sektorin niukkuutta hujoppi ei parantaisi.
Mielenkiintoista nähdä, mikä on päättävien tahojen ajatus jatkoaskeleista...
Kingsley Coman ehti pelata Bayernissa 10 vuotta, joka on nykyään aika pitkä aika yhdessä seurassa. Käytännössä hänen uransa parhaat ajat menivät Münchenissä, jossa hän aina omien sanojensa mukaan viihtyi hyvin. En ihan kokonaan ymmärrä hinkua myydä Coman juuri nyt, mutta sitähän tämä merkinnee, että joku yritetään hankkia tilalle. Onko se sitten Woltemade vai joku muu, se aika pian nähdään. Luonnollisesti viime aikaiset pelaajien myynnit ja lainasopparit tuovat lisää pelimerkkejä uusiin hankintoihin. Vaikka kyllä Bayern toki riittävän varakas olisi niihin muutenkin, mutta taloutta halutaan pitää edes jossain määrin kurissa ja se sanelee asioita. Olen katsellut kesän pelit ja jo aiemminkin seurannut Lennart Karlia. Hän on kyllä poikkeuksellisen lahjakas poika, nuoresta iästään huolimatta. Hän teki hämmästyttäviä asioita kentällä jo 11-vuotiaana ja nyt 6 vuotta myöhemmin alkaa olla valmis miesten peleihin. Tottenhamia vastaan esim. Karl oli yksi kentän parhaista ja oli sitä jo Lyonia vastaan. Ehdottomasti hänet uskaltaa kentälle laittaa, ja pitää laittaa. Erinomainen palanen rotaatioon ja hauska seurattava kentällä. Kuuluu sarjaan taikurit. Heitä ei ole liikaa. FC Bayernin kaaderi on varsin riittävä tällaisenaankin, sitten, kun loukkaantuneet Davies, Musiala, Pavlovic ja Ito saadaan takaisin, mutta nykyisillä ottelumäärillä täytyy varautua loukkeihin ja rotaatioon ja parin edellisen kauden tilanteista olisi syytä ottaa opiksi. Jos Kim lähtee puolustuksesta, niin sinne tarvitaan ehdottomasti joku tilalle , ettei jouduta yhtä epätoivoiseen tilanteeseen kuin viime kevään ratkaisuotteluiden aikana. Kimin lähtö tosin ei ole varma. Seuran pitkäaikaisiin suunnitelmiin hän ei kuitenkaan kuulu. Bayernin junnuista ja Saksan nuorisomaajoukkueista tuttu Cassiano Kiala on erittäin mielenkiintoinen topparilupaus, suurlupaus. Häntä voidaan rotaatiossa peluuttaa jo ihan hyvin, mutta poika on vasta 16 täyttänyt, joten ei hänen vastuulleen voi vielä paljoa laittaa eikä häntä kannata puhkipeluuttaa muutenkaan. Tom Bishofin tilanne tulee olemaan mielenkiintoinen. Nyt, ennen kuin lasarettiosasto tyhjenee, on hänen etsikkoaikansa. Tilaisuudet päästä kentälle täytyy käyttää hyvin, jotta peliaikaa jatkossa tulisi jämäminuutteja enemmän. Hän on kuitenkin tuore hankinta ja Saksan A-maajoukkuemies, mutta keskikentälle on tunkua ja Pavlovicin tullessa taas mukaan n. kuukauden kuluttua (arvioitu eka matsi olisi HSV:tä vastaan), tulee kilpailu vain kovenemaan. Vinnie Kompanyn kohtalon kysymykset minun mielestäni ovat rotaation järjestämien, rohkea nuorten peluuttaminen ja riittävällä avainpelaajien levolla loukkien välttäminen. Kova ryhmä FC Bayern on tälläkin kaudella. Bundesligan voimasuhteet selviävät vasta muutaman liigakierroksen jälkeen ja onhan siirtoikkuna yhä auki, joten katsotaan ensin millaisiksi joukkueiden lopulliset miehistöt muodostuvat. Oma toiveeni on lähinnä nähdä Bayernilta hyvää ja rohkeata hyökkäyspainotteista futista. Kompanyn pelityylissä on paljon sellaista, josta pidän.
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #16 : 12.08.2025 klo 12:50:07 |
|
Nick Woltemaden tilanteesta pieni päivitys.
Stuttgart-pomo Alexander Wehrle loihe lausumaan, että FC Bayernilla on aikaa sopia Woltemade-diili tulevan lauantain ”Franz Beckenbauer Supercupin” avausvihellykseen asti. Neljä päivää siis aikaa.
Bayernilla on ns. ollut pallo tässä asiassa jo viikkoja, mutta jonkinlaista periaatteellista uuvutustaistelua on käyty puolin ja toisin. Tilanteen voisi kai tulkita nyt niin, että Bayern saa Woltemaden, jos haluaa maksaa vähintään 70 M € plus bonukset. Tuo summa tosin vaihtelee eri lähteiden arvioissa, mutta se liikkuu yleisimmin vaihteluvälillä 65-75 M €.
Eihän tämä case Woltemade ole mennyt alkuunkaan tyylikkäästi tähän mennessä, mutta ratkaisevaa kaikkien osapuolten kannalta lienee kuitenkin lopputulos. Jonka siis (ehkä) näemme tämän viikon kuluessa. Mitään mieltä ei minusta ole ollut asian venyttämisessä näinkään pitkään. FC Bayernin johtoportaan olisi pitänyt jo tehdä ratkaisu aikaa sitten, ja, alunperinkin toimia asiassa täysin eri tavalla.
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.08.2025 klo 12:56:02 kirjoittanut Wanha futaaja »
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #17 : 12.08.2025 klo 16:45:15 |
|
FC Bayern München pelaa tänään treenimatsin Grasshoppersia vastaan Zürichissä klo 19 alkaen Suomen aikaa. Näkyy ainakin FC Bayern Plus TV:ssä. Ensi lauantaina on jo ensimmäinen ”Pflichtspiel“ , eli Saksan mestarin ja Cup-voittajan (Stuttgart) kohtaaminen, uudelta nimeltään ”Franz Beckenbauer Supercup” , jonka FC Bayern todennäköisesti mielii voittaa, joten tänään Sveitsissä nähtäneen ykkösiä varmaan kentällä säästeliäästi ja nuoret sekä penkkimiehet saavat mahdollisuutensa vielä näyttöihin. Siinä mielessä nämä höntsät ovat kiinnostavia, että kentälle kirmaa pelaajia, joita harvoin tositoimissa edustusjoukkueessa näkee. Teinipoikien anti erityisesti kiinnostaa minua. Siellä on paljon lahjakkuutta odottamassa sitä viimeistä askelta edustusjoukkueeseen. Toki joidenkin kohdalla ehkä pikemmin vielä toiseksi tai kolmanneksi viimeistä askelta. Testipeli tämä tietenkin vain on, eikä lopputuloksella ole suurta väliä. Vinnie Kompany saanee kuitenkin taas lisää evidenssiä muutamien edariin pyrkivien pelaajien edesottamuksista ja sillä voi olla merkitystä. Mutta siis, popcornit esiin, TV-tuoli mukavaan asentoon ja sopivan viileä olut käden ulottuville. Auf geht’s!
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #18 : 12.08.2025 klo 22:08:07 |
|
FC Bayern otti Zürichin lepsuttelusta lopulta 2-1 voiton. Eväitä suurempinumeroiseenkin voittoon olisi ollut.
Ensimmäinen puoliaika mentiin lähes pelkästään teinipojilla, joita oli kentällä peräti 5 kpl. Lennart Karl ja Jonah Kusi-Asare veivät Bayernin 2-0 johtoon ja erityisesti Karl oli hallitseva hahmo ja myös syötti Kusi-Asaren maalin. Urbig oli maalissa ja Gnabry ja Boey myös jonkun aikaa alussa kentällä. Toisen puoliajan alussa Grasshoppers onnistui saamaan 1-2 kavennuksen, joka olikin tosi kaunis maali, mutta peli oli Bayernin hallussa kuitenkin selvästi.
Taisi olla pelattuna n. 62 min. Vinnie Kompanyn vaihtaessa Kanen, Kimmichin, Olisen, Goretzkan ja muutaman muun avainkokoonpanon miehen kentälle. He pitivät palloa lähes koko ajan ja loivat tilanteita, vaikka sai kotijoukkuekin pari puolittaista paikkaa, mutta lisämaaleja ei ottelussa enää nähty. Tähtipelaajat eivät ihan sata lasissa pelanneet, mutta kukaan ei tietenkään halunnut ottaa riskiä loukkaantua juuri ennen sarjakauden alkua.
Voisi ehkä sanoa, että Vinnie Kompany sai sen minkä halusi Zürichistä. Eihän näitä matseja samalla intensiteetillä ole tarkoitus pelata, eikä varmaan katsellakaan, kuin virallisia sarja- tai cup-otteluita. Kesäillan viihdettä lähinnä.
Seuraavaksi on sitten ainakin vähän enemmän tosissaan pelattava ”Franz Beckenbauer Supercup” tulevana lauantaina Stuttgartia vastaan. Siitä lasketaan virallisen sarjakauden alkavan FC Bayernin osalta, ja, tietysti myös Stuttgartin.
|
|
|
|
Jääpoiju
Paikalla
Suosikkijoukkue: I L V E S
|
 |
Vastaus #19 : 13.08.2025 klo 09:51:21 |
|
Kiitosta WF:lle kausi-topicin avaamisesta ja seurannasta muutenkin tässä kauden lähestyessä  Eiköhän Woltemade tule, kun nyt ovat poissa Müller ja Musiala... toki Musiala tulossa takaisin. Comanin lähtö ei ole yllätys, kun huomioi palkkatason. Palkkatasoon nähden liian geneerinen puurtaja, vaikka huippuvuosina olikin tärkeä palanen joukkuetta, ja mm. CL-finaalin ratkaissut maalikin häneltä. Liikaa loukkaantumisia, jotka tuntuivat vieneen huipputerän pois. Silti sympaattisen oloinen pelaaja ja puurtaja, joka jaksoi myös puolustaa. Nyt näitä "vanhoja laitureita" on Sanén ja Comanin lähdön jälkeen enää Gnabry. Müllerhän pelasi myös laiturina välillä toki, ja hänkin on nyt lähtenyt. Mielestäni Olise on ollut huippuhankinta ja ottanut roolin huippulaiturina, jolloin juuri Sané, Coman ja Gnabry ovat hieman jääneet varjojen maille. Tuleekos tuo lauantain FBB-cup Youtubesta vai mistä?
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #20 : 13.08.2025 klo 11:55:27 |
|
Kiitosta WF:lle kausi-topicin avaamisesta ja seurannasta muutenkin tässä kauden lähestyessä  Eiköhän Woltemade tule, kun nyt ovat poissa Müller ja Musiala... toki Musiala tulossa takaisin. Comanin lähtö ei ole yllätys, kun huomioi palkkatason. Palkkatasoon nähden liian geneerinen puurtaja, vaikka huippuvuosina olikin tärkeä palanen joukkuetta, ja mm. CL-finaalin ratkaissut maalikin häneltä. Liikaa loukkaantumisia, jotka tuntuivat vieneen huipputerän pois. Silti sympaattisen oloinen pelaaja ja puurtaja, joka jaksoi myös puolustaa. Nyt näitä "vanhoja laitureita" on Sanén ja Comanin lähdön jälkeen enää Gnabry. Müllerhän pelasi myös laiturina välillä toki, ja hänkin on nyt lähtenyt. Mielestäni Olise on ollut huippuhankinta ja ottanut roolin huippulaiturina, jolloin juuri Sané, Coman ja Gnabry ovat hieman jääneet varjojen maille. Tuleekos tuo lauantain FBB-cup Youtubesta vai mistä? Jotenkin on sellainen fiilis, että Woltemade saattaa sittenkin tulla, kun nyt Coman myytiin ja muistakin siirroista on tullut fyrkkaa. Tai oikeastaan se on kiinni siitä, onko Bayernin johtoporras valmis satsaamaan vaadittavaa summaa. Kyllä se raha halutessa löytyy. Stuttgart suostunee kauppaan, kun pinkka pöydällä on riittävä. Ratkaisu voidaan nähdä jo aika pian, suuntaan tai toiseen. Ja pitäisikin nähdä, koska joka tapauksessa joku hyökkäykseen tarvitaan ja ellei se ole Woltemade, niin sitten joku muu. Olise on ollut ehkä jopa yksi kaikkien aikojen hankinnoista ja yllätti varmaan monet, että hän saavutti näin nopeasti asemansa joukkueessa. Huikea pelaaja ja mielenkiintoinen persoona, shakinpeluineen kaikkineen. Comanista jäi ihan hyvät muistot 10 Bayern-vuoden jälkeen. Eiköhän hänet joskus vielä nähdä Bayernin veteraanien ottelutapahtumissa mukana tms. Franz Beckenbauer Supercup näkyy varmasti YouTuben kautta ainakin. V Sport + Suomi kai näyttää myös ja tietysti striimejä löytyy. Kyseisessä ottelussa mielenkiintoa lisää viime aikaiset kissanhännänvedot seurojen sikariportaiden välillä ja onhan tuo etelän hegemoniaottelu. Nyt, kun Supercup pelataan ensi kertaa ”Der Kaiserin” nimellä, on FC Bayernilla varmasti halua voittaa matsi. Ei kuitenkaan tule olemaan välttämättä helppoa. S. Hoeneß Stuttgartin valmentajana tuntee Bayernin läpikotaisin.
|
|
|
|
schlander
Poissa
Suosikkijoukkue: Fc Bayern München
|
 |
Vastaus #21 : 13.08.2025 klo 15:28:18 |
|
Franz Beckenbauer Supercup tulee tosiaan Viaplayltäkin.
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #22 : 13.08.2025 klo 15:39:22 |
|
Franz Beckenbauer Supercup tulee tosiaan Viaplayltäkin.
Siinä tapauksessa lienee useimpien suomalaisten futisfanien nähtävissä.
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #23 : 13.08.2025 klo 17:59:31 |
|
Bayern-pomo Christoph Freund sanoi eilen, että Kingsley Coman on edelleen Bayernin pelaaja ja että Coman oli pois Zürichin ottelusta sairauden takia, ei siksi, että hänen on määrä siirtyä Al-Nassiriin. Tänään sitten tosiaan uutisoidaankin, että diili Saudeihin ei olisikaan vielä selvä siirtosumman osalta.
No, ehkäpä kyseessä on vain väliaikainen hidaste ja kaikki selviää muutaman lähipäivän aikana. Olisi omituista, jos diili vielä tässä vaiheessa menisi puihin. Toisaalta, jos näin kävisi, voisi sillä olla iso vaikutus Bayernin uusiin pelaajahankintoihin.
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #24 : 13.08.2025 klo 21:58:03 |
|
Juuri tulleen uutisen mukaan (DPA) Stuttgart on hylännyt FC Bayernin tänään Nick Woltemadesta tekemän tarjouksen, joka oli suuruusluokkaa yli 60 M € + bonukset ja takaisinostoklausuuli oli myös sisällytetty.
Pelaaja ja hänen agenttinsa olivat varmoja, että Stuttgartin sikariporras hyväksyisi tämän uusimman tarjouksen, mutta ilmeisesti siis toisin kävi.
|
|
|
|
|
|