FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.03.2026 klo 18:43:44 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 15 [16] 17 18
 
Kirjoittaja Aihe: FC Bayern München 2025-2026, Vinnie und die Jungs  (Luettu 56418 kertaa)
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
Wanha futaaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #375 : 01.02.2026 klo 20:00:53

Vinnie Kompany puhui levon tärkeydestä pääkopan kestämiselle ja on siinä tietysti oikeassa. Fyysisesti Bayernin jengi on hyvässä tikissä, vaikka eivät toki ihan kaikki, vielä loukkaantumisista kuntoutumassa olevat, kuten Musiala ja pari muuta, mutta juoksuvoimaa ja kondista löytyy kyllä.

Se, että joukkue juoksee niin paljon, pallonhallinnasta huolimatta, on Kompanyn tuomaa suurelta osin. Samoin se, että useimmat pelaajat kattavat lähes koko kentän liikekarttoja tarkastellessa ja hyökkäyksen kärkipelaajatkin osallistuvat usein puolustamiseen jopa linjan alimpana. Vastaavasti topparitkin nousevat usein vastustajan maalille. Myös se, että laitoja vaihdetaan ja muoto muuttuu koko ajan, on Kompanyn pelikirjaa.

Bayern on pelannut ailahtelevasti viime aikoina. Onko kyseessä otteluruuhkan aiheuttama pääkopan väsyminen, kun tammikuussa matseja tosiaan riitti ja ruljanssi alkoi täydellä höyryllä heti talvitauon jälkeen? Varmasti osittain sitäkin.

Toisaalta pitkän kauden aikana joukkueen vire vaihtelee, minkä tahansa joukkueen, ja ottelun sisälläkin on vahvoja ja heikompia jaksoja. Huippujoukkueen oleellinen ero vähän keskinkertaisempaan ryhmään verrattuna on kuitenkin se, että heikkoja jaksoja tulee vähemmän ja suoritusvarmuus  on tasaisempaa. Myös, yksilötaidon ansiosta, useimmiten tilanteet kyetään hyödyntämään tehokkaammin.

Yksittäisessä matsissa voi tietysti käydä miten tahansa, joka on viehätys perinteisessä cup-järjestelmässä. Pitkässä sarjassa joukkueiden keskimääräinen taitotaso ja henkinen vahvuus tietysti pääsevät oikeuksiinsa, mutta onko se aina hyvä asia futisjännäreiden näkökulmasta? Ainakin se vähentää yllätyksellisyyttä.

Joskus aikojen alussa mestaruudet ratkaistiin cup-systeemillä useimpien maiden sarjoissa, myös Saksan mestaruus historian hämärissä. Samoin vaikkapa Englannissa ja Suomessa. Tämä toteutettiin usein lopputurnausmuodossa, jolloin varmuutta mestaruudesta ei ollut etukäteen kenelläkään, vaikka suosikkeja tietysti on aina ollut.
« Viimeksi muokattu: 01.02.2026 klo 20:12:52 kirjoittanut Wanha futaaja »
Wanha futaaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #376 : 05.02.2026 klo 13:33:35

Siirtouutisiin erikoistunut Fabrizio Romano huhuilee, että laitapakki Sacha Boey olisi siirtymässä vielä tammikuun ikkunan puitteissa Turkin liigaan, Galatasarayn joukkueeseen.

Kyseessä olisi lainadiili osto-optiolla ja Gala olisi sitoutunut maksamaan (ilmeisesti nykyistä palkkaa vastaavan summan) kesäkuuhun asti. Tarkempia yksityiskohtia diilistä ei ole uutisoitu.

Seurat eivät ole siirtoa vielä vahvistaneet.

Jos huhu pitää paikkansa, ei tämä sinällään yllätä. Sacha Boey ei oikein ole koko Bayernissa olonsa aikana saanut vakiinnutettua paikkaansa kuin vaihtomiehenä, vaikka toki pari erinomaistakin ottelua joukkoon mahtuu. Vastapainoksi sitten useita ei-niin-hyviä. Odotettavissa oli, että hän siirtyisi kesällä, mutta ehkäpä siirto tapahtuu jo nyt. Varmistusta odotellessa.
Anzander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kyllä, Neçati!


Vastaus #377 : 05.02.2026 klo 13:48:10

Hyvän kuvan jätti kyllä edellisellä Gala-keikalla, siinä mielessä ihan positiiviselta kuulostaa tämä paluu. Onko nyt sitten loukkaantumisetkin pilanneet uraa, vai eikö vain taso riittänyt Etelän Tähteen?
Jännä nähdä miten toinen tuleminen Turkkiin sujuu toteutuessaan.
Wanha futaaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #378 : 05.02.2026 klo 16:30:46

Hyvän kuvan jätti kyllä edellisellä Gala-keikalla, siinä mielessä ihan positiiviselta kuulostaa tämä paluu. Onko nyt sitten loukkaantumisetkin pilanneet uraa, vai eikö vain taso riittänyt Etelän Tähteen?
Jännä nähdä miten toinen tuleminen Turkkiin sujuu toteutuessaan.

Vähän sekä että, eli loukkeja on ollut ja toisaalta ei ihan ole riittänyt isompaan rooliin. Parhaimmillaan kuitenkin ihan hyvä pelaaja ja kaikkea hyvää hänelle uran jatkoon.
Wanha futaaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #379 : 05.02.2026 klo 17:41:29

Tänään on varmistunut Serge Gnabryn jatkodiili, eli Gnabry allekirjoitti kahden vuoden jatkosopimuksen, joka on siis voimassa kesään 2028.

Tämä uutinen oli hyvinkin odotettu ja sitä pidettiin hyvin todennäköisenä myös, koska Gnabry on tällä kaudella ollut pirteä ja varsin isossa roolissa joukkueessa. Hän on selättänyt loukkaantumiskierteensä ja päässyt takaisin tasolleen. Saamme siis nauttia ”Sopankeittäjän” maalituuletuksista ja hyvistä oivalluksista vielä pari vuotta lisää.

Vinnie Kompany pitää Gnabryn monipuolisuudesta ja onkin peluuttanut miestä välillä laidassa, toisinaan keskellä ja jopa Harry Kanen tuuraajana. Kompanylla on selkeät ansionsa Serge Gnabryn ”uuden tulemisen” arkkitehtinä. Pelaaja on saanut luottoa ja on vastannut huutoon.
Jääpoiju

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I L V E S


Vastaus #380 : 06.02.2026 klo 15:25:42

Vähän yllättävä ehkä, kun hyökkääjiäkin on aika reilusti Musialan kuntouduttua. Gnabrya edellä kuitenkin Diaz, Musiala, Olise ja Kane. Ehkä Nikolai Jacksonin kostauduttua lähes turhakkeeksi, Gnabry voi olla se varahyökkääjä.

Silti Ylos jatkosopparille toki.
Wanha futaaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #381 : 06.02.2026 klo 18:44:30

Vähän yllättävä ehkä, kun hyökkääjiäkin on aika reilusti Musialan kuntouduttua. Gnabrya edellä kuitenkin Diaz, Musiala, Olise ja Kane. Ehkä Nikolai Jacksonin kostauduttua lähes turhakkeeksi, Gnabry voi olla se varahyökkääjä.

Silti Ylos jatkosopparille toki.

Jackson ei tosiaan kovin suuria mainesanoja ole kerännyt, enkä usko, että hän kovin pitkään Bayernissa jatkaa. Hänen roolinsa on pelata tarvittaessa joitakin minuutteja, vaikka joskus mies on avaukseenkin päässyt. Harvoin kuitenkaan pelannut koko 90 minuuttia.

Gnabry puolestaan on pelaaja, jonka voi heittää kentälle, vieläpä pariin eri rooliin, ilman, että miehitys heikkenee ja hän sopii erinomaisesti pelisysteemiin. Tehojakin Gnabrylta löytyy ihan mukavasti suhteutettuna peliaikaan.
Wanha futaaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #382 : 06.02.2026 klo 19:09:45

FC Bayernin terveystilanne ennen sunnuntain Bundesliga-ottelua Allianz Arenalla Hoffenheimia vastaan on kohtalainen, mutta Manu Neuer kärsii vatsasairaudesta ja on epävarmaa pystyykö hän pelaamaan. Harry Kane on myös ollut sairaana, ollen alkuviikon treeneistä poissa, mutta palasi tänään harjoituksiin, vaikka ei ihan koko treeniä läpi vetänytkään. Näillä näkymin Harry lienee pelikunnossa sunnuntaina, mutta ei välttämättä täydessä 90 min. kunnossa.

Joukkueessa on kiertänyt erilaisia viruksia ja jotain yllättävää voi tietysti vielä tulla ennen ottelupäivää, mutta toivottavasti ei tule kuitenkaan.

Vastustaja Hoffenheim on sarjataulukossa kärkipäässä, eli kolmantena, joten kärkikamppailusta on kyse sunnuntaina. Etukäteen ajateltuna ei välttämättä helppo matsi, varsinkaan Bayernin viime aikojen otteisiin peilaten. PSV kaatui tosin Hollannissa melko hyvällä pelillä, vaikka ei sekään ns. täydellinen suoritus ollut.

Saapa nähdä millä vireellä joukkue sunnuntaina nurmelle juoksee ja ketkä kaikki pelaajat ovat käytettävissä. Nyt on kuitenkin ollut hiukan helpompi viikko alla, kun viime lauantain jälkeen pelataan vasta nyt sunnuntaina, ja toivottavasti pieni lepo on tehnyt hyvää. Treenattu on tietysti normaalisti, mutta ei ole tarvinnut matkustaa minnekään, ja se auttaa jo aika paljon.
Wanha futaaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #383 : 07.02.2026 klo 09:33:03

Talvisia ajatuksia aamukahvia nauttiessa. ;)

Useissa lähteissä (lähinnä brittiläisissä) on viime aikoina spekuloitu Manchester Cityn valmentajavalintaa sitten, kun Pep Guardiola päättää vaihtaa maisemaa. Monet ennustavat sen tapahtuvan jo tämän kauden päätteeksi. No, näitä ennusteita on nähty jo muutaman vuoden, joten ”We shall see.”

Se huhuttu asia on, että Vincent Kompany olisi Cityn #1 ehdokas Guardiolan työn jatkajaksi.

Vinnie Kompany juuri sainasi jatkodiilin vuoteen 2029 FC Bayernin peräsimessä eikä minusta näytä kovin todennäköiseltä, että hän olisi lähdössä minnekään vielä pitkään aikaan. Monet brittiläiset kommentaattorit jakavat tämän näkemykseni. Voihan Cityn tahtotila olla edellä mainittu, mutta realiteetit todennäköisesti nousevat sitä vastaan.

Tietysti FC Bayernin seurajohto ymmärtää sen, että ilmeisen hyvää työtä näkyvällä paikalla tehnyt valmentaja kelpaisi monelle muullekin seuralle. Siis tällä hetkellä kelpaisi. Siksi jatkosopimus haluttiiin tehdä jo hyvissä ajoin.

Kun Kompany tuli Bayerniin, oli hän monille yllätysvalinta ja epäilykset olivat suuria ja äänekkäitä forumissakin hänen menestymismahdollisuuksiinsa ja jotkut odottivat, ettei miehen pesti kestä edes ensimmäiseen jouluun asti. Häntä pidettiin väliaikaisena ratkaisuna. Ymmärrän tämän näkemyksen, vaikka itse optimistina en siihen yhtynytkään. Osa tietysti myös kommentoi lähinnä osoittaakseen pahansuopuuttaan vihaamaansa instituutiota vastaan. Se on tietysti heidän oikeutensa.

Prosessi kokonaisuudessaan tehtiin toki ei-niin-luottamusta-herättävällä tavalla ja ehdokas toisensa jälkeen kieltäytyi valmennusvastuusta. Syystä tai toisesta. FC Bayernin valmentajan paikka on tunnetusti vaativa monessa suhteessa, jos kohta toisaalta samalla suuri mahdollisuus. Jos siinä pestissä pärjää ja tuloksia tulee, saa kyllä takuuvarmasti tunnettavuutta ympäri jalkapallomaailman.

Vinnie Kompanyn valinnassa oli taustalla vahva suositus Pep Guardiolalta, joka on kaikki vuodet Bayernista lähtönsä jälkeenkin ollut säännöllisesti yhteydessä seuraan ja Müncheniin muutenkin. Oikeassa Pep näyttää olleen, sen voinee jo todeta.

Vinnie Kompany on rohkea mies ja hänellä on voimakas usko omiin kykyihinsä. Näin pitääkin olla FC Bayernin valmentajana. Pelkkä usko ei kuitenkaan riitä, mutta se auttaa ja on edellytys pärjäämiselle. Yleensä myös käytännön tasolla ne vahvat valmentajapersoonat voivat olla leppoisia ja reiluja pelaajia kohtaan, koska he eivät liiaksi kumarra ketään tai mitään. Epävarmat ihmiset puolestaan ovat harvoin leppoisia johtajia.

Nyt vielä toinen kuppi hyvää kahvia. Perhanan kylmä näyttää olevan täällä Suomenlahden rannallakin.
Wanha futaaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #384 : 08.02.2026 klo 12:54:17

FC Bayern kohtaa tänään Allianz Arenalla klo 18.30 Suomen aikaa Hoffenheimin Bundesligan kärkiottelussa. Bayern johtaa kolmen pisteen erolla Dortmundiin ja tämän päivän vastustaja Hoffenheim on sarjakolmonen. Dortmundilla on toki yksi ottelu enemmän pelattuna.

FC Bayernin terveystilanne on viikon aikana parantunut ja periaatteessa kaikki ovat käytettävissä tänään. Harry Kane oli sairaana alkuviikosta, mutta osallistui perjantaina jo treeneihin. Manuel Neuerin kohdalla on vielä pieni kysymysmerkki, mutta todennäköisesti hänkin on pelikunnossa ja ainakin kokoonpanossa, ellei jo avauksessa. Konrad Laimer treenasi jo täydet minuutit ja hänen pohjevammansa on parantunut. Laimer on niin kovakuntoinen pelaaja jo perusasetuksiltaan, että hänet voitaneen laittaa jopa avauskokoonpanoon, mikäli Vincent Kompany näin päättää tehdä.

Mielenkiintoinen matsi on etukäteen ajateltuna tulossa. Kiinnostavaa nähdä miten Bayernin aavistuksen viime aikojen vastaavia helpompi viikko-ohjelma ja lisääntynyt lepo vaikuttaa suoritukseen.

Mitään ihan täydellistä ottelua ei Bayern ole talvitauon jälkeen vielä pelannut, vaikka lopputulosten valossa voisi siltä vaikuttaa. Lähes joka matsissa on ollut yllättävän hankalia vaiheita, vaikka niistä on useimmiten onnistuttu peli kuitenkin lopulta kääntämään eduksi. Ei tosin aivan joka kertaa näinkään.

Illan vire on vielä arvoitus ja se arvoitus ratkeaa klo 18.30 alkaen. Avauskokoonpano on kiinnostavaa nähdä, mutta en lähde spekuloimaan. Palataan asiaan, kun kokoonpano julkistetaan.
Wanha futaaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #385 : 08.02.2026 klo 17:47:13

FC Bayernin avauskokoonpano tänään:

Kane

Diaz -Gnabry - Olise

Pavlovic - Kimmich

Davies - Tah - Upamecano - Stanisic

Neuer

Avauskokoonpano varsin odotettu, kun näköjään sekä Kane että Neuer ovat pelikunnossa. Gnabry avaa Lennart Karlin sijaan tällä kertaa.

FC Bayernin penkillä tänään:

Urbig (mv)
Ito
Guerreiro
Musiala
Bischof
Goretzka
Karl
Laimer
Jackson

Eipä penkikään yllätä, ellei sitten teinipoikien (Karlia lukuunottamatta) poissaolo yllätä.

Hoffenheim on tosiaan sarjakolmonen ja saattaa olla hankala vastustaja. Pian se nähdään.
Wanha futaaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #386 : 08.02.2026 klo 23:57:06

FC Bayern otti kotikentällään selkeän 5-1 voiton Hoffenheimista ja säilytti näin 6 pisteen johtonsa sarjakärjessä suhteessa kakkosena olevaan Dortmundiin ja kolmantena olevaan tämän päivän vastustajaan Hoffenheimiin ero venähti 12 pisteeseen.

Ottelu alkoi tasaisena ja vierasjoukkue pääsi muutaman kerran vaarallisesti hätyyttelemään Bayernin maalia, jota Manu Neuer taidokkaasti vartioi. Neuer joutuikin kyllä muutaman kerran esittämään hienon torjunnan pitääkseen maalinsa puhtaana.

Ottelun ratkaisevin yksittäinen muutaman minuutin jakso nähtiin ensimmäisen puoliajan parinkymmenen minuutin kohdalla. Hoffenheimin pelaaja piti kiinni Luis Diazista ja kaatoi kolumbialaisen rankkarialueella. Tuomari näytti välittömästi palloa pilkulle ja hiukan sen jälkeen vielä vierasjoukkueen syypäälle punaista korttia. Harry Kane pisti pallon verkkoon täplältä, Bayern johtoon 1-0 ja kukkuraksi vielä Hoffenheim vajaalle.

Pilkku oli varsin kevyesti vihelletty, mutta toki säännöt rankkarin antamisen mahdollistivat. Moni tuomari olisi tosin jättänyt rangaistuspotkun antamatta. Nyt se annettiin ja Kane ei yleensä erehdy.

Hoffenheim kyllä yritti kymmenellä miehelläkin pelata ja onnistuikin alkuun varsin hyvin ja sai aikaan tasoituksen 1-1:een. Maalintekijänä tietysti Kramaric, kuten näissä otteluissa niin usein ennenkin. Olisikohan kyseinen herra rankaissut  Bayernia vuoosien varrella jonkun 7-8 kertaa. Jotain sellaista.

Ensimmäisen puoliajan aivan lopussa (45. min.) Bayern kuitenkin sai vielä toisen rankkarin. Tällä kertaa ehkä hiukan selkeämmästä rikkeestä. Harry Kane vs. Baumann päättyi jälleen Bayernin hyväksi, eli 2-1 Bayernille. Ja melkein heti perään (45+2 min.) Hoffenheim menetti keskikentällä pallon aktiivisesti prässänneelle Kanelle, joka kuljetti vastustajan maalia kohti ja syötti sitten Diazille, joka laittoi pallon tylysti verkkoon. 3-1 Bayernille ja taukovihellys tuli heti perään.

Numerot eivät kuvastaneet koko totuutta ensimmäisestä puoliajasta. Bayern oli aavistuksen onnekas saadessaan kaksi rankkaria, Neuer joutui torjumaan muutaman pahan paikan ja 3-1 maali Bayernille lopussa oli Hoffenheimin karkean virheen generoima. Tietysti aina voidaan sanoa, että virheistä maalit tehdään. Yhtäkaikki, puoliaika olisi voinut päättyä eri tavallakin, FC Bayernille paljon huonommalla tavalla. Hoffenheimin saama Punainen kortti tietysti tuli sitä ratlaisevammaksi, mitä pidemmälle ottelu eteni.

Toinen puoliaika oli selvempää Bayernin hallintaa, vaikka jälleen Neuerin pari upeata torjuntaa silti tarvittiin.

63. minuutilla tehtiin vaihtoja ja Musiala, Karl, Ito, Jackson ja Laimer tulivat sisään. Peli pyöri yhä enemmän Hoffenheimin maalilla, Luis Diaz onnistui vielä kahdesti ja teki näin ollen hattutempun. Todella upea peli kolumbialaiselta alkuperäiskansan edustajalta. Huikeassa vireessä on mies.

Lepo oli tehnyt ilmiselvästi Bayernin pelaajille hyvää. Vire oli aika hyvin kohdallaan ja tulosta tuli. Olise sai keltaisen kortin ja hänen varoitustilinsä täyttyi, eli seuraavassa ottelussa Olise ei pelaa. Musiala tarvitsee vielä pelituntumaa lisää, vaikka ei tänään huonosti pelannut ja sai yhden syöttöpisteenkin tililleen.

Tulevalla viikolla on taas viikkopeli, eli Saksan Cupissa kotiottelu RB Leipzigia vastaan. Karavaani kulkee ja koirat haukkuvat.

« Viimeksi muokattu: 09.02.2026 klo 04:13:19 kirjoittanut Wanha futaaja »
Wanha futaaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #387 : 09.02.2026 klo 09:23:39

FC Bayernin tärkeimpiä pelaajia on jo vuosikaudet ollut Joshua Kimmich. Eilen hän täytti 31 vuotta.

Diego Simeone, klassinen futisvalmentaja, sanoi taannoin, että Kimmichiltä ei saa palloa pois kuin hänen oma pikkupoikansa. Silloin, kun Kimmich antaa pojalle pallon. Tuohon kiteytyi aika paljon.

Joshua ei ole eniten otsikoissa oleva Bayernin pelaaja, mutta ilman epäilyksen häivää eräs tärkeimmistä kentällä. Hän tuo rauhallisuutta, suunnitelmallisuutta, taistelutahtoa ja silkkaa taitoa peliin. Käytännössä aina, kun nurmelle juoksee. Kimmich on pelinjohtaja, organisaattori.

Luonteeltaan hän ei ole kovin räiskyvä kentän ulkopuolella. Vieno hymy ja rauhalliset vastaukset kysymyksiin ovat hänelle luonteenomaisia. Kyllä hän toisaalta voittoja osaa juhlia ja Oktoberfestillä naureskelee ja pitää hauskaa. Kimmich on kuitenkin useimmiten hillitty kuin riehakas.

Videoissa Harry Kanen ja Konny Laimerin kanssa, puolisoiden seurassa, hän pilaili ja oli erinomaisella tuulella ja näytti itsestään sitä pehmeätä puolta, jota kentällä ei aina näe. Kentällä yleensä nähdään Rottweiler, joka taistelee täysillä joka tilanteessa. Siinä mielessä ehkä sopiva vertaus, koska Joshua Kimmichin syntymäpaikka on… Rottweil.

Diego Simeone on fiksu valmentaja. Hän on kertonut olevansa suuri Joshua Kimmich fani.
Jääpoiju

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I L V E S


Vastaus #388 : 09.02.2026 klo 09:53:26

Harmillinen pelin kannalta se punainen. Oli helppo, mutta oliko sitten jotain hyvitystä HSV-pelistä, olin kuulevinani selostajien sellaista keskustelleen. Tosin oli kotona vähän häiriötekijöitä peliä katsellessa, joten en ole ihan varma kuulinko oikein :D

11 vs. 11 olisi ollut tiukempi peli, ja hienosti vajaallakin Hoppela pelasi hallitusti, prässiä malttoivat purkaa useasti pelaamalla eikä roiskimalla. Peli oli ihan mielenkiintoinen punaisesta kortista huolimatta.

Neuer tosiaan taisi "pelastaa" ainakin kaksi varmaa maalia, mutta niin myös Baumann toisessa päässä. Oli hienoa mv-työskentelyä molemmissa päissä ajoittain.

Kanen rankkarit upposivat aika hyvin, vaikka ekaan Baumann sai vähän sormia väliin, mutta laukauksen voima oli riittävä ettei pieni hipaisu auttanut torjumaan. Kane ampumassa rankkaria on kyllä modernin ajan futisseksiä, siinä on viimeiseen asti hiottu lähes varma maali. Ja mikä jottei olisi, kun ainahan tuo rankkarin ampuminen on kontrolloitu tilanne: pallo on paikallaan, kukaan ei häiritse hyökkääjää, maalivahti pysyy viivallaan.
Wanha futaaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #389 : 09.02.2026 klo 09:54:01

Ylihuomiselle keskiviikolle merkitty FC Bayernin DFB-Pokalin ottelu RB Leipzigia vastaan saattaa tämän hetken tiedon mukaan siirtyä pelattavaksi myöhempään ajankohtaan. Syynä on Münchenin joukkoliikennettä uhkaava lakko, joka estäisi toteutuessaan varsin tehokkaasti matkat Allianz Arenalle ja sieltä pois. Suurin osa katsojista matkustaa matseihin joukkoliikennettä hyödyntäen.

FC Bayernin seurajohto käy neuvotteluita lakon osapuolten kanssa parhaillaan, mutta niiden vaikutusta lakon alkamiseen/peruuntumiseen on vaikea ennustaa. FC Bayern ei tietenkään ole lakon osapuoli, mutta toteutuessaan lakko tietysti vaikuttaisi Bayerniin ehkä enemmän kuin mihinkään muuhun yksittäiseen toimijaan, koska stadionin kapasiteetti on yli 75 t.

Tilanne seurantaan.
Wanha futaaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #390 : 09.02.2026 klo 10:05:31

Harmillinen pelin kannalta se punainen. Oli helppo, mutta oliko sitten jotain hyvitystä HSV-pelistä, olin kuulevinani selostajien sellaista keskustelleen. Tosin oli kotona vähän häiriötekijöitä peliä katsellessa, joten en ole ihan varma kuulinko oikein :D

11 vs. 11 olisi ollut tiukempi peli, ja hienosti vajaallakin Hoppela pelasi hallitusti, prässiä malttoivat purkaa useasti pelaamalla eikä roiskimalla. Peli oli ihan mielenkiintoinen punaisesta kortista huolimatta.

Neuer tosiaan taisi "pelastaa" ainakin kaksi varmaa maalia, mutta niin myös Baumann toisessa päässä. Oli hienoa mv-työskentelyä molemmissa päissä ajoittain.

Kanen rankkarit upposivat aika hyvin, vaikka ekaan Baumann sai vähän sormia väliin, mutta laukauksen voima oli riittävä ettei pieni hipaisu auttanut torjumaan. Kane ampumassa rankkaria on kyllä modernin ajan futisseksiä, siinä on viimeiseen asti hiottu lähes varma maali. Ja mikä jottei olisi, kun ainahan tuo rankkarin ampuminen on kontrolloitu tilanne: pallo on paikallaan, kukaan ei häiritse hyökkääjää, maalivahti pysyy viivallaan.

Tuskinpa sentään edellisen matsin tilanteita oikeasti seuraavassa hyvitetään, vaikka sellainen ajatus ymmärrettävästi voikin syntyä. ;)

Ilman punaista korttia oltaisiin hyvin todennäköisesti nähty erilainen taisto ja kyllähän se ottelun osittain pilasi ja oli hyvin kyseenalainen tuomio jo itsessään. Jos vierasjoukkue olisi saanut pallon kerran tai pari maaliin niistä Neuerin torjumista tilanteista, oltaisiin myös saatettu päätyä erilaiseen lopputulokseen ja pistejakoon eri tavalla, mutta toisaalta jos tädillä olisi munat, hän olisi setä. Ja kuten sanoit, hyvin torjui myös Baumann.

Rankkarissa veskarilla on pääsääntöisesti vain voitettavaa ja pelaajalla on paineet. Harry Kane on kyllä niin varma pilkunvetäjä kuin käytännössä on mahdollista. Ammattimies, joka on hionut tuon osa-alueen huippuunsa. Riittävän luja ja riittävän tarkka veto on mahdoton yhdistelmä torjuttavaksi. Veskari ei ole yhtä nopea kuin pallo. Vain osittainen epäonnistuminen laukauksessa voi estää maalin ja antaa maalivahdille mahdollisuuden.
Jääpoiju

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I L V E S


Vastaus #391 : 09.02.2026 klo 10:17:05

Painetilannehan syntyy epävarmuudesta "osaanko tätä oikeasti, mitä jos mokaan, jne.". Kukaan tuskin saa paineita vaikkapa kävelystä, ellei sitten ole jossain lähetyksessä, jossa tv-kamerat kuvaavat ja miljardit ihmiset katsovat tilannetta.

Riittävällä määrällä toistoja kaikki on lihasmuistissa, jolloin tuo ulkopuolinen painekin kevenee, ellei ala piehtaroimaan siinä epäonnistumisen riskissä. Riittävästi harjoittelemalla siis tilanne on tuo mikä Kanella on rankkareissa.

Joka treenien jälkeen jäät vetämään sata kertaa rankkarin samaan kohtaan (tai muutamaan eri kohtaan), niin koko homma on niin automaatiota kun vaan voi olla.

Onnistuihan toki HJK:n junnutkin hienosti rankkareissa, ja vain yksi City junnu epäonnistui (veti sisätolppaan, ja oli toppari).
Gollum

Poissa Poissa


Vastaus #392 : 10.02.2026 klo 20:14:20

Ylihuomiselle keskiviikolle merkitty FC Bayernin DFB-Pokalin ottelu RB Leipzigia vastaan saattaa tämän hetken tiedon mukaan siirtyä pelattavaksi myöhempään ajankohtaan. Syynä on Münchenin joukkoliikennettä uhkaava lakko, joka estäisi toteutuessaan varsin tehokkaasti matkat Allianz Arenalle ja sieltä pois. Suurin osa katsojista matkustaa matseihin joukkoliikennettä hyödyntäen.

FC Bayernin seurajohto käy neuvotteluita lakon osapuolten kanssa parhaillaan, mutta niiden vaikutusta lakon alkamiseen/peruuntumiseen on vaikea ennustaa. FC Bayern ei tietenkään ole lakon osapuoli, mutta toteutuessaan lakko tietysti vaikuttaisi Bayerniin ehkä enemmän kuin mihinkään muuhun yksittäiseen toimijaan, koska stadionin kapasiteetti on yli 75 t.

Tilanne seurantaan.

Jaahas... Reissuun menossa 18-22.2 tuonne ja Frankfurt-matsiin ajatus mennä. Ihan koko reissun kannalta, toivottavasti lakko olisi enää tuolloin ajankohtainen.
Wanha futaaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #393 : 11.02.2026 klo 08:33:10

Jaahas... Reissuun menossa 18-22.2 tuonne ja Frankfurt-matsiin ajatus mennä. Ihan koko reissun kannalta, toivottavasti lakko olisi enää tuolloin ajankohtainen.

Eiköhän lakko jo tuolloin ole ohi.

Tämän päivän DFB-Pokalin otteluun FC Bayernin ja RB Leipzigin välillä Allianz Arenalla on sovittu FC Bayernin ja Münchenin kaupungin liikennelaitoksen (MVG) välillä järjestää poikkeusjärjestelyllä kuljetus kaupungista stadionille ja takaisin ottelun päätyttyä, eli matsi pelataan normaalisti ja yleisön pääsy paikanpäälle on turvattu.
Wanha futaaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #394 : 11.02.2026 klo 09:01:58

Saksan Cupin ottelu pelataan tänä iltana Suomen aikaa klo 21.45 alkaen Allianz Arenalla FC Bayernin ja RB Leipzigin välillä.

FC Bayern ei ole DFB-Pokalissa mainittavasti menestynyt peräti kuuteen vuoteen ja niinpä seuralla onkin voimakas tahtotila pärjätä tänä keväänä myös Cupissa. Mitenkään itsestäänselvyys ei siis ole ”Etelän Tähdelle” ollut tässä kilpailussa pärjääminen, pikemminkin päinvastoin viime vuosina. Edellinen voitto onkin vuodelta 2020, jolloin FC Bayern saavutti peräti tavoitellun triplan voittamalla myös liigamestaruuden ja Mestareiden Liigan. Näitä triploja on seuralla kaksi, eli jaettu ykkössija FC Barcelonan kanssa.

Cupin voittaminen on siis vaikeata, Bayernillekin. Saksassa nämä matsit pelataan aina ratkaisuun asti, vaikka sitten se ratkaisu tulisi pilkkuja ampumalla, eli uusintaotteluita tai tasapelejä ei tunneta. Lisäksi isommat seurat pelaavat pääsääntöisesti vieraskentillä, joka vaikeuttaa sekin osaltaan. Varsinkin, jos vielä sattuu talviset tai muuten hankalat sääolosuhteet.

Tässä vaiheessa kisaa pääsee Bayern jo pelaamaan kotikentällään ja välttyy matkustamiselta. Se tietysti helpottaa otteluun valmistautumista. Joukkueen terveystilanne on tällä hetkellä harvinaisen hyvä, kopkop. Ihan kaikki pelaajat eivät tosin ole välttämättä 90 min. kunnossa, mutta käytettävissä kuitenkin. Toivottavasti ei mitään viime hetken flunssaa tms. nyt tule kenellekään. Viime viikolla oli pari pelaajaa sairaana, esim. Harry Kane alkuviikosta, mutta hän oli kylläkin jo viikonloppuna kunnossa ja teki tunnetusti kaksi maaliakin Hoffenheimia vastaan.

Mielenkiintoinen peli siis tulossa eikä avauskokoonpanosta ei vielä muuta tietoa ole kuin, että maalissa pelaa tänään Manuel Neuer. Tämän verran Vincent Kompany suostui eilisessä lehdistötilaisuudessa paljastamaan.

No, ykkösillä hyvin todennäköisesti lähdetään otteluun eikä riskejä haluta ottaa tai kierrätystä harrastaa varmaankaan. Vastustajalla on ehkä helpompi työ asennepuolella, kun heillä on vain voitettavaa. Toisaalta FC Bayern yleensä viihtyy paineen alla erinomaisesti ja keskittyminen on huipussaan. Toivottavasti niin tälläkin kertaa.

Palataan kokoonpanoon sitten, kun siitä tihkuu virallista tietoa, eli illemmalla.
Wanha futaaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #395 : 11.02.2026 klo 22:08:25

FC Bayernin avauskokoonpano tänään DFB-Pokalin ottelussa RB Leipzigia vastaan on seuraava:

Kane

Diaz - Gnabry - Olise

Pavlovic - Kimmich

Davies - Tah - Upamecano - Stanisic

Neuer

Ykkösillä siis mennään, kuten arvelin. Ei yllätyksiä.

Penkillä tänään:

Urbig (mv)
Kim
Laimer
Guerreiro
Bischof
Ito
Karl
Goretzka
Musiala

Eipä mitään yllättävää löydy vaihtomiesten osaltakaan.

Bayern on tosiaan ollut viimeiset 6 vuotta ilman menestystä Saksan Cupissa. Kohta nähdään miten käy tänään.
Wanha futaaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #396 : 12.02.2026 klo 09:26:32

Eilen illalla FC Bayernin keskuspuolustaja Jonathan Tah täytti pyöreät 30 vuotta ja pääsi muun joukkueen kanssa, sekä fanien ympäri maailmaa, juhlimaan synttäreitään pelaajan mielestä varmaankin erinomaisesti soveltuvalla tavalla, eli voitolla RB Leipzigista Saksan Cupissa numeroin 2-0.  Maalit: Harry Kane 1-0 (rp. 64 min.) ja Luis Diaz (67 min.).

FC Bayern varmisti voitolla paikkansa "DFB Pokalin" semifinaaleihin, ensimmäistä kertaa viiteen vuoteen, joten saavutus ei ole ihan jokapäiväistä herkkua. Voittoa Berliinin Olympiastadionilla FC Bayern on viimeksi päässyt juhlimaan 2020 triplavuonna. Cupin voitto on siis ollut selvästi vaikeampaa kuin Saksan mestaruuden voittaminen Bayernin näkökulmasta ja siksi tätä kilpailua seurassa arvostetaan. Sarjatyyppinen kilpailu suosii vahvoja joukkueita, jotka pystyvät pitämään tasonsa yli kolmekymmentä sarjakierrosta ja liigassa yllättäminen on näin varsin vaikeata. Cupissa on kuitenkin kaikki mahdollista, kun pelataan yksi ottelu, yhtenä maagisena iltana, ratkaisuun asti. Saksan mestarikin voi tässä kilpailussa hävitä jopa kolmannen sarjatason alemman keskikastin seuralle, kuten FC Bayernille taannoin kävi. Lisäksi alkukierroksilla alemman sarjatason joukkueet saavat pelata kotikentällään, joka lisää yllätysmahdollisuutta.

Vielä ei tiedetä seuraavaa vastustajaa Cupissa, se arvotaan lähiaikoina, oliko jo perjantaina? Oli vastustaja kuka tahansa, täytyy ottelu joka tapauksessa voittaa, jos Berliiniin haluaa loppukeväästä, ja sitä FC Bayern varmuudella haluaa.

Ottelu eilen illalla oli kaikkea muuta kuin helppo, mutta toki Bayern hallitsevampi osapuoli oli, vaikka jo neljännellä minuutilla Tölkit onnistuivatkin maalinteossa, sinällään hienolla hyökkäyksellä. Kotiyleisön suureksi helpotukseksi tilanne oli kuitenkin selkeä paitsio, jonka VAR totesi videon nähtyään ja TV-katsojatkin saattoivat asian todeta. Mikäli maali olisi ollut hyväksytysti tehty, oltaisiin varmaan nähty aika erilainen ottelunkulku ja ehkä myös lopputulos. Vierasjoukkueella oli muitakin paikkoja ja Manu Neuer joutui pari kertaa venymään, jonka hän teki, mutta toki niitä tontteja oli Bayernillakin. Vieraiden belgialaisveskari oli myös erinomainen ja torjui esim. reaktiomaisesti Harry Kanen kovan puskun aivan maalin edestä ja selvitti muitakin tiukkoja paikkoja, kuten torjui Serge Gnabryn lujan vedon kulmaksi. Maalivahdit siis loistivat molemmissa päissä kenttää.

Ottelun käännekohta oli Kanen upottama rankkari, jota luonnollisesti Leipzigin valmentaja kritisoi. Video kuitenkin todisti tilanteessa olleen selkeän rikkeen, kun maalivahti kaatoi tahallaan Josip Stanisicin, joka olisi ilman tuota pistänyt pallon tyhjään maaliin. Pilkku sinällään oli kanemaisesti vuorenvarma. Kun sitten lähes heti perään Luis Diaz pääsi läpi saatuaan hienon syötön suoraan juoksulinjalle ja latasi 2-0 maalin, oli ottelu käytännössä ratkennut ja sen myötä FC Bayernin Cup-taival jatkuu.

Seuraavaksi pelataan Bundesligan vierasottelu jo parin päivän päästä lauantaina Weserstadionilla Werder Bremenin vieraana, joten ottelutahti on tiivis tällä viikolla. Bayernin onneksi kaaderin terveystilanne on harvinaisen hyvä ja Vinnie Kompanylla riittää vaihtoehtoja. Tästä tulevasta kamppailusta enemmän myöhemmin.    

    


  
« Viimeksi muokattu: 12.02.2026 klo 12:56:43 kirjoittanut Wanha futaaja »
Wanha futaaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #397 : 12.02.2026 klo 17:09:36

Sen verran historian havinaa on tulevassa kohtaamisessa (klo 16.30 ylihuomenna lauantaina) Weserin rannoilla, että kyseinen ottelu Werder Bremen vs. Bayern München, on jo 118. keskinäinen. Se on enemmän keskinäisiä matseja kuin millään muilla kahdella seuralla.

Tällä hetkellä tosin asetelmat eivät etukäteen näytä kovin tasaisilta, kun Werda kyntää sarjataulukossa, ollen jo vaipunut putoamistaisteluun ja FC Bayern johtaa sarjaa kuuden pisteen turvin kakkoseen.

Pallo on kuitenkin tunnetusti pyöreä eikä mitään matsia voiteta ennakolta. Jostain syystä Bayernilla on usein ollut vaikeuksia pelata taulukon peräpään jengejä vastaan. Siitä on makua saatu jo tälläkin kaudella.
Wanha futaaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #398 : 13.02.2026 klo 14:47:33

FC Bayern julkaisi vihdoin paljon odotetun uutisen. Dayot Upamecano on solminut jatkosopimuksen, joka ulottuu kesään 2030, eli 4 vuoden jatkosta sovittiin.

Tämä uutinen poistaa osan spekulaatioista, joita on esiintynyt koskien Bayernin toppareita ja mahdollista tarvetta laittaa isoja rahoja uuteen hankintaan kesällä. Keskustelu ei tietenkään tähän kaikilta osin lopu, mm. Kim Min-jaen tilanne on edelleen auki, eli tilanne lienee yhä se, että mikäli riittävän suuri tarjous tulee, saattaa Kim vaihtaa seuraa. Toisaalta mitään pakkoa ei tällaiseen liikkeeseen ole ja Kim tienaa sen verran hyvin, ettei palkanmaksajaa ihan joka osoitteesta löydy.

Nuorista on topparin tontille tulossa jo 16-vuotiaana Bayernin edustuksessa debytoinut Cassiano Kiala, mutta hän on tietysti vielä raakile, ilmiselvästä potentiaalistaan huolimatta. Tuleeko hänen aikansa oikeasti vielä, se jää nähtäväksi tulevina vuosina.

Upamecanon jatkosopimus joka tapauksessa rauhoittaa tilannetta joukkueessa ja onhan ranskalainen ollut viime vuodet FC Bayernin ykköstoppari.
Wanha futaaja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #399 : 14.02.2026 klo 09:10:43

Tämä talvi ja tuleva kevät ovat useamman FC Bayernin pelaajan kannalta tärkeätä aikaa, kun jatkosopimuksista keskustellaan.

Dayot Upamecanon jatko varmistui juuri pari päivää sitten ja sitä ennen Serge Gnabryn vastaava. Molemmat olivat aika odotettuja asioita, mutta mikään ei tietenkään ole varmaa ennen kuin nimet ovat papereissa.

Erittäin tärkeä Harry Kanen jatkosoppari on jo puhuttanut pitkään. Max Eberl lausahti n. viikko sitten, että ”keskusteluita Harryn kanssa käydään, mutta neuvottelut eivät ole vielä alkaneet.” No, neuvotteluiden onkin ollut määrä alkaa vasta aikaisintaan maaliskuussa. Ilmeisesti Eberl tarkoittaa, että aiheesta on juteltu, mutta pöydän ääreen ei ole vielä virallisten avustajien kanssa istahdettu. Harry Kanen ja seuran yhteinen tahto lienee kuitenkin yhteneväinen, eli molemmat osapuolet ovat halukkaita sopimaan jatkosta. Kane on useaan otteeseen kertonut sekä itse viihtyvänsä FC Bayernissa että Münchenissä, ja mikä olennaista myös, koko perheen viihtyvän. Kanen kohdalla luonnollisesti perhe on etusijalla eikä muutto kaikkine siitä seuraavine asioineen ymmärrettävästi houkuta, kun on onnistuneesti asetettu Baijeriin. Harry on myös päässyt ehkä uransa kovimpaan vauhtiin kentällä ja nauttii vapaasta ja monipuolisesta roolistaan kentällä.

Leon Goretzkan kohdalla on spekulointi vihdoin päättynyt, kun sekä pelaaja että FC Bayern ilmoittivat, että heidän tiensä eroavat tulevana kesänä. Goretzkasta kiinnostuneita seuroja löytyy useita, Englannista, Espanjasta ja Italiasta. Mielenkiintoista onkin nähdä missä hänen uransa jatkuu. Saudeistakin on kiinnostusta kuulemma löytynyt, mutta epäilenpä, ettei Goretzkaa itseään kiinnosta lähetä aavikolle kuitenkaan, vaikka tietysti rahaa siirrosta tulisi miehelle rekkalasteittain. Jotenkin ei sopisi pirtaan tällainen liike.

Nicholas Jackson mitä ilmeisimmin siirtyy Bayernista seuraavaan osoitteeseen kesällä. Hänen hankintansa oli siinä mielessä perusteltua, että hyökkääjä tarvittiin kyseisessä tilanteessa, mutta Jackson osoittautui liian kevyeksi vaihtoehdoksi käytännössä. Toki hän on jonkun maalin tehnyt ja antanut hengähdysaikaa Harry Kanelle sekä tuurannut Kanea muutaman kerran, mutta useimmiten kentällä ei ole Jacksonin toimesta tapahtunut mitään olennaista hänen kirmatessa nurmella. Jacksonin taso ei vaan riitä  Bayerniin. Ei silti mitään senegalilaista vastaan, ihan kohtelias ja mukavan oloinen mies, vaikka sellainen fiilis onkin koko ajan ollut, ettei hän oikein ole hitsautunut osaksi joukkuetta missään vaiheessa. Tämäkin asia tietysti puoltaa ennustetta sen suhteen, että Jackson siirtyy muualle kesällä.

Muutama muukin pelaaja on keskusteluissa  jatkosoppareiden tiimoilta esiintynyt, mm. Michael Olise, mutta niistä spekulaatioista joskus myöhempiin lisää.

Tänään FC Bayern vielä pelaakin, eli Werder Btemenin vieraana Weserstadionilla. Kokoonpano julkaistaan ottelun alla ja siitä tiedetään varmuudella vain, että tänään Bayernin maalissa pelaa Manuel Neuer. Tämän verran Vincent Kompany paljasti lehdistötilaisuudessa eilen.

 
Sivuja: 1 ... 15 [16] 17 18
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa