FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
12.12.2025 klo 14:33:11 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 26 [27] 28 ... 58
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United F.C. 2025-2026 - Vähän on vielä sekava paketti  (Luettu 251211 kertaa)
0 jäsentä ja 5 vierasta katselee tätä aihetta.
Belmero

Poissa Poissa


Vastaus #650 : 01.09.2025 klo 15:56:27

Eikö jossain (täällä?) kirjoitettu, että tämän Lammensin heikkous olivat keskityspallot? Jos näin on, niin mitä lisää hän tuo turkkilaiseen verrattuna?

Transfermarktissa on scouttiosio ja siinä tuo taisi olla.

https://www.transfermarkt.com/who-is-senne-lammens-man-utd-agree-fee-for-goalkeeper-tipped-as-thibaut-courtois-successor/view/news/459097

Uutinen
Similarly to Martinez, the Belgian would offer United a huge improvement dealing with crosses, boasting near identical stats to the Villa shot stopper in crossing metrics, also outranking the likes of Onana, Alisson Becker, Ederson, Jordan Pickford and Jordan Henderson.



Eiks tuossa nyt ihan suoraan sanota, että Lammensin myötä keskityspallojen noukkiminen paranee huomattavasti nykyisestä? Edit. hidas

En oo ikinä nähnyt tätä Lammensia mutta ei kait se nyt huonompi voi olla kuin nykyiset? Eihän?
Waine Ruuna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ManU, Fc Melody


Vastaus #651 : 01.09.2025 klo 16:18:56

Eiks tuossa nyt ihan suoraan sanota, että Lammensin myötä keskityspallojen noukkiminen paranee huomattavasti nykyisestä? Edit. hidas

En oo ikinä nähnyt tätä Lammensia mutta ei kait se nyt huonompi voi olla kuin nykyiset? Eihän?

Menis kyllä kaikkien aikojen saavutuksien joukkoon tämä naaraus, jos kasetti hajoaa ekassa pelissä ja vetää viivahiirenä ja imurina näiden nykyisten alemmalla tasolla :D
Mutta onhan tässä vuosien saatossa melkein kaikki ennätykset jo rikottu.

Toivotaan silti parasta, eikä vedetä kölin alle heti ekasta virheestä.
Optimus Prime

Paikalla Paikalla


Vastaus #652 : 01.09.2025 klo 16:28:47

Menis kyllä kaikkien aikojen saavutuksien joukkoon tämä naaraus, jos kasetti hajoaa ekassa pelissä ja vetää viivahiirenä ja imurina näiden nykyisten alemmalla tasolla :D
Mutta onhan tässä vuosien saatossa melkein kaikki ennätykset jo rikottu.

Toivotaan silti parasta, eikä vedetä kölin alle heti ekasta virheestä.

Tämän videon mukaan ihan hyvä niissä mutta vähän arkailee välillä milloin menee niihin:

https://youtu.be/vjrr2cNIBDM Ikää 23, eli hyvinkin kehityskelpoinen vielä. Jaloilla parempi kun Onanakin.
Optimus Prime

Paikalla Paikalla


Vastaus #653 : 01.09.2025 klo 16:51:30

Jollei jotain ole piilossa neuvoteltu, keskikenttäpelaajaa ei ole tulossa tässä ikkunassa. Semmoinen fiilis jäi ettei Unitedin hakemaa pelaajaprofiilia sinne ollut saatavilla inhimilliseen hintaan, jos yleensäkään.
Sebastian Pähkinä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ManU, Real Madrid, Espanja


Vastaus #654 : 01.09.2025 klo 19:57:36

Itse olisin ehdottomasti ottanut tässä tilanteessa Emin uudeksi van der Sariksi maaliin. Tämänhetkinen tilanne seurassa ei ole missään nimessä optimi nuorelle kassarille, joka varmasti tarvitsee aikaa ja ymmärrystä kehitykseen.
aceman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Amorimin sirkus & Getafe


Vastaus #655 : 01.09.2025 klo 20:22:37

Itse olisin ehdottomasti ottanut tässä tilanteessa Emin uudeksi van der Sariksi maaliin. Tämänhetkinen tilanne seurassa ei ole missään nimessä optimi nuorelle kassarille, joka varmasti tarvitsee aikaa ja ymmärrystä kehitykseen.
Sama. Toivottavasti on kova luonteeltaan koska muuten ei hyvä heilu.

En tiedä kuinka tosissaan sitten Martinezin perässä oltiin kun Romano väittää että oltaisiin oltu kiinnostuneita vaihtokauppaan Sancho<->Emi ilman mitään rahoja. Tämä nyt yllättäen ei Sancholle käynyt kun haluaa vapaille markkinoille. Ja luulisin että pukuherratkin tuon tiesivät.
Kyllä tässä molarisaagassa mentiin lompakko edellä.
aceman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Amorimin sirkus & Getafe


Vastaus #656 : 01.09.2025 klo 20:23:59

Jollei jotain ole piilossa neuvoteltu, keskikenttäpelaajaa ei ole tulossa tässä ikkunassa. Semmoinen fiilis jäi ettei Unitedin hakemaa pelaajaprofiilia sinne ollut saatavilla inhimilliseen hintaan, jos yleensäkään.
Conor Gallagheria oli kyselty lainalle mutta takaisin oli tullut vain myytävänä viesti.
Onneksi nyt ei tuohon sentään lähdetty.
Utelias Vili

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RB Leipzig


Vastaus #657 : 01.09.2025 klo 23:19:03

Noniin, ikkuna viimein kiinni ja käteen jäi seuraavat kortit

SISÄÄN: ~ 210m£

Cunha: 62,5m£
Leon 3,3m£
Mbeumo: 65m£
Sesko 66,3m£
Lammens 18,2m£

ULOS: ~67m£

Garnacho 40m£
Antony 22m£

Hojlund, laina 5m£
Rashford, laina 0£
Collyer, laina 0£
Sancho, laina 0£
Amass, laina 0£
Gore, laina 0£
Wheatley, laina 0£
Collyer, laina 0£

Lindelöff, sopimus loppui
Evans, sopimus loppui
Eriksen, sopimus loppui

Heitin päivällä pienen täkyn, jossa kerroin, että mikäli United naaraisi Baleban, niin antaisin ikkunan arvosanaksi noin 7.

Mitä siellä poltellaan? Onhan tämä siirtoikkuna jo tässä vaiheessa ihan poikkeuksellisen hyvä. Sisään ollaan saatu ongelmakohtiin pelaajia, sekä ulostettua lähes koko bomb squad. Jos nyt vielä saadaan keskikentälle oikea pelaaja, niin kyllä se alkaa olemaan ihan 10 ikkuna.

Seiskan? Höpö höpö.

Kyllä seiska melko varovaiselta tuntuu, jos siirtoikkunan saldo on Sesko, Cunha, Mbeumo, Baleba, Leon, Lammens ja about kaikki kuona ulos.

Lienee tarve hieman selittää arviointiperusteita:

- United oli viime kauden jälkeen jossain sijan 15 hujakoilla. Puikoissa on manageri, joka puolipakotettiin pestiin kesken viime kauden. Kyseessä on Amorimin ensimmäinen siirtoikkuna, jossa tehdään pohjaa mahdolliselle menestykselle. Lisäksi lienee turvallista sanoa, että suht yleinen konsensus oli, että Amorim tarvitsee ehjän pre-seasonin, jotta systeemiä saadaan iskostettu sisään.

Käydään läpi hieman aikajanaa siirtoikkunan aukeamisesta sen sulkeutumiseen:

1.6 Cunha sisään
19.7 F Leeds
21.7 Mbeumo sisään
24.7 Rasford lainalle
26.7 F WH
30.7 F Bournemouth
3.8 F Everton
9.8 F Fiorentina
9.8 Sesko sisään
17.8 PL Arsenal
24.8 PL Fulham
30.8 PL Burnley
30.8 Garnacho ulos
1.9 Sancho lainalle
1.9 Hojlund lainalle
1.9 Antony ulos
1.9 Lammens sisään

Voitaneen siis sanoa, että mikäli tässä oltiin tietyn budjetin osalta ensin myynti - sitten osto -taktiikalla, niin se ainakin kusi täysin. Kaksi pelaajaa tuli myydyksi siirtoikkunan kuuden viimeisen tunnin aikana ja sisään tuli noin 60m£. Toistan vielä, jos siirtoikkuna on auki 87 päivää, niin United sai ensimmäisen kerran rahaa sisään noin 6 tuntia ennen sen sulkeutumista. En laske nyt tähän mitään säästettyjä palkkoja Rashfordista.
 
Ennen ikkunaa toivoin itse, että United hommaisi ainakin ykkösmaalivahdin, keskikentän, laitapelaajan (ehkä kaksi) ja ysin.

Mitä saatiin

Cunha; ajoissa sisään, mukana koko pre-seasonin. Unitedilla oli selkeä tarve pallonkuskaajalle, joten tämä oli erittäin perusteltu hankinta kymppipaikalle. Hyvä kausi takana valjussa.

Mbeumo; siirrosta väännettiin noin 7 viikkoa ja ei tullut pelikunnossa pre-seasonille. Näytti Burnley- pelissä siltä että alkaa olla tikissä. Valjusta kokemusta ja loistava kausi takana, mutta onko tarvetta toiselle kympille? Entisiäkin löytyisi jonoksi asti. Ei valittamista, mikäli kriittisille pelipaikoille saadaan pelaajat myös.

Sesko; missasi koko pre-seasonin, ei vieläkään 90min kunnossa. Tulkinnasta riippuen oli noin 4-5 vaihtoehto Unitedin hyökkääjäksi. ( Delap, Gyokeres, Ekitike, Sesko/Watkins ). Nuori pelaaja, pelasi ihan ok-tehoilla Bundeksessa; kovasti pitäisi olla potentiaalia, mutta ei mikään pomminvarma ysi viikosta toiseen.

Lammens; Kovin on ilmeisesti lupaava veska, MUTTA takana yksi kausi Belgian liigaa. Onko ykkös/kakkos/kolmosveska? Turvallista olettaa ettei ole lähellekään valmis paketti ja tulee tekemään virheitä. Äänekkäiden fanien kärsivällisyys on noin 2v lapsen tasolla, joten pakko onnistua heti kun kentälle pääsee, tai joutunee Onanan seuraksi meemilistalle.
-----------
En suostu mitenkään ymmärtämään, miten Unitedin seurajohdon mielestä on millään tasolla järkevää lähteä kauteen keskikentän nelikolla: Bruno, Ugarte, Casimiro ja Mainoo. Miksi ihmeessä Brunoa ei peluuteta kymppinä, jossa on joidenkin mukaan ihan maailmanluokkaa, vaan paikka on ~kasina, joka ei missään nimessä ole pelaajan paras paikka. Bruno kymppiin ja tähän olisi ehdottomasti pitänyt tehdä se hankinta. Baleban perässä oltiin ainakin näennäisesti, mutta ilmeisesti hinnasta ei päästy sopuun ja ensi kesänä uudestaan; uskoo ken tahtoo edes siihen, mutta uskon, että ensi kesänä apajilla on niin monta muuta seuraa, että United jää tässä nuolemaan näppejään.

Joku voisi sanoa, että laitapelaaja tavallaan hankittiin välillisesti Mbeumon kautta kun Amad tyrkätään laitaan, mutta vain etukäteen "helppoja" jengejä vastaan. Kovissa peleissä siellä kirmannee yhä ylöspäin riittämättömäksi todettu Dalot. Vasemmalla laidalla on ainoastaan junnu Dorgu, joka olisi täydellinen kakkosvaihtoehto, mutta taso ei vielä riitä avaukseen.

Bayandir kusi Arsupelin ja seisova hasardi-Onana tiputti jo Unitedin höntsäcupista, joka oli ainoa realistinen tie eurooppaan tällä kaudella. Seurajohdon vastaus tähän on hommata yhteen maailman vaikeimpaan pestiin yhden kauden Belgian liigaa pelannut junnumaalivahti. Toivon todella kaikkien osallisten kannalta, että tässä tiedetään mitä tehdään. Paineiden määrä on älytön, pelaaja on todella kokematon ja varsinkaan alkuun yhtään virhettä ei saa tehdä, tai hänet syödään eläviltä.

Kyllähän tämä Amorimin puolesta alkaa vähän pelottamaan. Kautta on takana 3+1 peliä, ja Amorim out alkoi jo trendaamaan somessa ( ja vähintään orastavasti myös forkalla ). Siirrot menivät taas aivan liian myöhään ja luotettavaksi tiedetty Ben Jacobs ehti jo kertoa, että Amorim olisi ehdottomasti halunnut laitapelaajan ja keskikentän. Yksi neljästä hankinnasta sai ehjän pre-seasonin ja yksi puolikkaan. Yksi ei ole vieläkään 90min kunnossa ja yksi on aivan täysi arpa kriittiselle paikalle.

Tämän valossa annan ikkunalle arvosanan 6.
Mikäli Mbeumo ja Sesko olisi saatu mukaan kuukautta aikaisemmin, TAI keskikentän musta aukko olisi huomioitu, niin arvosana olisi voinut olla 7. Puolikas siihen lisää jos rahaa olisi tullut sisälle reilusti ennen viimeistä päivää. 8,5 olisi tullut ykkösprioriteettien täyttämisellä ja 9 jollain aivan ässävedolla.
« Viimeksi muokattu: 01.09.2025 klo 23:23:54 kirjoittanut Utelias Vili »
Optimus Prime

Paikalla Paikalla


Vastaus #658 : 01.09.2025 klo 23:27:26

Jos nuo ostoehdot täyttyvät, Unitedille tulee ~130 miljoonaa sisään.
JohnDeere

Poissa Poissa


Vastaus #659 : 01.09.2025 klo 23:34:44

Lisäyksen vielä ylläolevaan listaukseen.

Chris Wheeler twiittaa:
Lainaus
Plus £15.7m from sell-on clauses for Caracas (£7.6m), Elanga (£6m), Oyedele (£2.1m), and extra £5m from Chelsea penalty for not signing Sancho

Palkoissa varmasti taas jonkin verran alaspäin. Rashford, Sancho, Eriksen, Lindelöf, Højlund ja Garnacho ovat rasittaneet palkkabudjettia noin miljoonalla punnalla viikossa yhteensä.

Tulijat taas nostavat, median arvailujen mukaan, liksoja noin £600k viikossa.

Vielä pitäisi saada Onana (ja Malacia) ulostettua. Turkkilainen voi jäädä kakkoseksi. Lammens heti vaan altaan syvään päätyyn.
Utelias Vili

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RB Leipzig


Vastaus #660 : 02.09.2025 klo 07:05:11

Jos nuo ostoehdot täyttyvät, Unitedille tulee ~130 miljoonaa sisään.

Jos ja jos. En ottanut niitä tuohon listaan Sanchon Chelsea-lainasta traumatisoituneena.


Palkoissa varmasti taas jonkin verran alaspäin. Rashford, Sancho, Eriksen, Lindelöf, Højlund ja Garnacho ovat rasittaneet palkkabudjettia noin miljoonalla punnalla viikossa yhteensä.


Tämä ei oikeastaan itseä kiinnosta juurikaan, koska en ole kirjanpitäjä. Baleban perässä oleminen osoitti että seuralla olisi ollut kyllä rahaa, mutta sitä ei haluttu nyt käyttää.

Tuo Hojlundin myyminen jäikin mainitsematta aikaisemmassa viestissä kun meinasin nukahtaa. Nythän United on avannut neljä ensimmäistä peliä ilman hyökkääjää, kun semmoista ei ole pelikunnossa. Olisi ollut mielenkiintoista nähdä mihin Rasmus pystyy kun tarjoulua on oletettavasti hieman enemmän tarjolla, mutta se jää nyt ikuiseksi arvoitukseksi. Omasta mielestä olisi ehdottomasti pitänyt lähteä kauteen edes kahdella hyökkääjällä, mutta nyt siellä on Sesko yksin.

Bonus:
Unitedin hankkimat kk-pelaajat viimeisen 10v aikana

25/26 ei ketään
24/25 Ugarte
23/24 Amrabat laina
22/23 Eriksen+Casimiro
21/22 ei ketään
20/21 Van De Beek
19/20 ei ketään
18/19 Fred
17/18 Matic
16/17 Pogba

Täytyy kyllä olla tosiaan pettynyt tähän ensimmäiseen ikkunaan. Berradan vision 2028 voitettu liigamestaruus kuulostaa entistä epärealistisemmalta, kun kaula top4:n vaan kasvaa ikkuna ikkunalta. Eurorahoille pitäisi kovasti päästä, mutta näillä panostuksilla sinne ei taida olla menemistä. Keskustan ja laitoijen hankkimattomuus koitunee Amorimin kohtaloksi, koska tästä päivästä eteenpäin katse kääntyy vaan ainoastaan häneen.
« Viimeksi muokattu: 02.09.2025 klo 08:10:26 kirjoittanut Utelias Vili »
Pohjapelaaja

Poissa Poissa


Vastaus #661 : 02.09.2025 klo 09:22:43

Tuo Hojlundin myyminen jäikin mainitsematta aikaisemmassa viestissä kun meinasin nukahtaa. Nythän United on avannut neljä ensimmäistä peliä ilman hyökkääjää, kun semmoista ei ole pelikunnossa. Olisi ollut mielenkiintoista nähdä mihin Rasmus pystyy kun tarjoulua on oletettavasti hieman enemmän tarjolla, mutta se jää nyt ikuiseksi arvoitukseksi. Omasta mielestä olisi ehdottomasti pitänyt lähteä kauteen edes kahdella hyökkääjällä, mutta nyt siellä on Sesko yksin.

Onhan siellä Zirkzee eikä taidettu päästää Obia lainalle.

Lisäksi Cunha ja Mbeumo ovat erittäin monipuolisia hyökkäyspään pelaajia.
Namke

Poissa Poissa


Vastaus #662 : 02.09.2025 klo 09:28:17

Yllättyneet jonoon että suurin osa siirroista tapahtuu ikkunan loppumetreillä. Luulisi siirtoikkunoita seuranneita tämän jo tietävän, mutta aina vaan pääsee yllättämään.
Jynkky

Poissa Poissa


Vastaus #663 : 02.09.2025 klo 10:20:13

Yllättyneet jonoon että suurin osa siirroista tapahtuu ikkunan loppumetreillä. Luulisi siirtoikkunoita seuranneita tämän jo tietävän, mutta aina vaan pääsee yllättämään.

Tämä sama ilmiö on todella monella seuralla/pelaajalla.
Näin se vaan on mennyt aina ja tulee aina menemään.

Silti, jos tämä ikkuna Unitedin osalta on pettymys niin en tiedä missä pilvilinnoissa sitä eletään.
Utelias Vili

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RB Leipzig


Vastaus #664 : 02.09.2025 klo 10:38:07

Onhan siellä Zirkzee eikä taidettu päästää Obia lainalle.
Lisäksi Cunha ja Mbeumo ovat erittäin monipuolisia hyökkäyspään pelaajia.

Obi on lapsi. Zirkzee on levynä tai enemmän kymppi. Cunha on kymppi ja Mbeumo laitahyökkääjä. Pystyvät toki pelaamaan piikissä tai topparina.

Yllättyneet jonoon että suurin osa siirroista tapahtuu ikkunan loppumetreillä. Luulisi siirtoikkunoita seuranneita tämän jo tietävän, mutta aina vaan pääsee yllättämään.

Tämä sama ilmiö on todella monella seuralla/pelaajalla.
Näin se vaan on mennyt aina ja tulee aina menemään.

Silti, jos tämä ikkuna Unitedin osalta on pettymys niin en tiedä missä pilvilinnoissa sitä eletään.

Perkule etteivät kertoneet tätä esim. Liverpooliin, kun hommasivat Kerkezin, Frimpongin, Wirtzin ja Etiteken hyvissä ajoin, jotta ehtiivät sopeutua PRE-SEASONILLA joukkueeseen ja ovat valmiina ensimmäiseen liigapeliin.

Eikä siinä siis mitään, minulle kelpaa myös tämä, että pelaajat tulevat sisään vaikka viimeisen 30minuutin aikana, mutta sitten se pitää vaan ottaa huomioon odotuksissa ja tuloksissa. Ennen kautta puhuttiin että managerille pitää antaa aikaa ja ehjä pre-season. Amorimille annettiin aikaa kolme ottelua tätä kautta ja näyttäisi siltä, että ollaan siinä tilanteessa, että jokaisen tappion jälkeen alkaa valtava itku ja Amorim ooooout.
ipswich

Poissa Poissa


Vastaus #665 : 02.09.2025 klo 10:51:21

5 ukkoa sisään jos Leon lasketaan myös mukaan, 8 ukkoa ulos+ lainajunnuja sun muuta.
Ei kai kaikkia voi vaihtaa kerralla?

Maalivahti vaihtoehtoja ei tainnut olla montaa paitsi nämä isoliksaiset. Costa oli huhuissa vuosi sitten, nyt ei. Emi vanha ja kallis, Donnarumma kallis. Ja ahneita.
ipswich

Poissa Poissa


Vastaus #666 : 02.09.2025 klo 10:56:12

...
Bonus:
Unitedin hankkimat kk-pelaajat viimeisen 10v aikana

25/26 ei ketään
24/25 Ugarte
23/24 Amrabat laina
22/23 Eriksen+Casimiro
21/22 ei ketään
20/21 Van De Beek
19/20 ei ketään
18/19 Fred
17/18 Matic
16/17 Pogba

...

Sabitzer laina?
icebox

Poissa Poissa


Vastaus #667 : 02.09.2025 klo 10:58:57

Obi on lapsi. Zirkzee on levynä tai enemmän kymppi. Cunha on kymppi ja Mbeumo laitahyökkääjä. Pystyvät toki pelaamaan piikissä tai topparina.

Perkule etteivät kertoneet tätä esim. Liverpooliin, kun hommasivat Kerkezin, Frimpongin, Wirtzin ja Etiteken hyvissä ajoin, jotta ehtiivät sopeutua PRE-SEASONILLA joukkueeseen ja ovat valmiina ensimmäiseen liigapeliin.

Eikä siinä siis mitään, minulle kelpaa myös tämä, että pelaajat tulevat sisään vaikka viimeisen 30minuutin aikana, mutta sitten se pitää vaan ottaa huomioon odotuksissa ja tuloksissa. Ennen kautta puhuttiin että managerille pitää antaa aikaa ja ehjä pre-season. Amorimille annettiin aikaa kolme ottelua tätä kautta ja näyttäisi siltä, että ollaan siinä tilanteessa, että jokaisen tappion jälkeen alkaa valtava itku ja Amorim ooooout.
Ihan samaa mieltä siitä, että Hojlundin olisin mielellään nähnyt jatkavan seurassa, jotta jengissä olisi KAKSI oikeaa ysiä ja vieläpä suurin piirtein saman profiilin ysiä. Unitedin osalta olisi kuitenkin oleellista saada nyt vihdoista viimein jonkinlainen peli-identiteetti iskostettua jengiin ja mikäli ysinä pelaa hieman viikosta riippuen joko iso targetti, jolle voi pelata myös korkeaa palloa niin boksiin kuin avatessakin, taikka vaihtoehtoisesti pieni valeysi niin hankalaksi menee rutiinien muodostaminen.

Hyökkääjien hankintaa en jaksa kritisoida, vaikka voi tietysti argumentoida, että ne hankittiin keskikentän kustannuksella. Ugarten nyt olisi varmaan voinut vaihtaa johonkin paremmin pallon kanssa pelaavaan kutoseen, mutta kyllä se nyt ensisijaisesti toivottavaa olisi että 20-vuotias Mainoo ja 24-vuotias Ugarte nostaisivat tasoaan ja paikkaisivat nykyistä vajetta keskikentällä.

Viime kaudella Unitedin kaikki hyökkääjät olivat kuitenkin enemmän tai vähemmän paskoja. Eniten pelanneista hyökkääjistä Garnacho ei osunut maaliin mistään ja puskemisellaan tuhosi suuren osan hyökkäyksistä, Hojlundilla oli ihan älyttömiä ongelmia kaikessa tekemisessä ja Brunokin sopii mielestäni paremmin pelaamaan toisena kasina/kutosena kuin kymppinä tässä sapluunassa, kun se pallon kuljettaminen ja pienissä tiloissa pelaaminen tai repivien juoksujen tekeminen ei ole miehen parhaita ominaisuuksia.

Katsotaan nyt josko se pallo alkaisi löytämään tiensä maaliin maajoukkuetauon jälkeen, kun oletettavasti Sesko ainakin alkaisi olemaan täydessä tikissä. Cunhan loukkaantuminen toki on harmillista, kun vieläkään ei nähdä luultavasti Mbeumo-Cunha-Sesko kolmikkoa avauksessa, mutta jos Seskon johdolla United alkaa käyttäämään maalipaikkansa hyväksi, niin hyökkääjiin rahojen laittaminen on ollut enemmän kuin perustelua. Jos United tekee edes 65 maalia tällä kaudella (maltillinen 20 maalin parannus edelliseen kauteen :D), niin väitän että sijoitus on kauden lopussa top6 sisällä.

Sabitzer laina?
Ja kai sitä junnuista tulleet McTominayn ja Mainoon kannattaisi huomioida myös. Mäkkäri pelasi varsinkin Olen aikana isossa roolissa ja Mainoo varmaan olisi edelleen ainakin 60 miljoonan mies, jos United häntä lähtisi muualta ostamaan.
Beth

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #668 : 02.09.2025 klo 12:03:14

Perkule etteivät kertoneet tätä esim. Liverpooliin, kun hommasivat Kerkezin, Frimpongin, Wirtzin ja Etiteken hyvissä ajoin, jotta ehtiivät sopeutua PRE-SEASONILLA joukkueeseen ja ovat valmiina ensimmäiseen liigapeliin.

Isakin ja Guehin kanssa olikin sitten toinen tarina.
Jynkky

Poissa Poissa


Vastaus #669 : 02.09.2025 klo 12:05:49


Bonus:
Unitedin hankkimat kk-pelaajat viimeisen 10v aikana

25/26 ei ketään
24/25 Ugarte
23/24 Amrabat laina
22/23 Eriksen+Casimiro
21/22 ei ketään
20/21 Van De Beek
19/20 ei ketään
18/19 Fred
17/18 Matic
16/17 Pogba


Joku saattaisi myös lisätä listaan erään portugalilaisen nro 8, joka tätä nykyä on joukkueen kapteeni.
aceman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Amorimin sirkus & Getafe


Vastaus #670 : 02.09.2025 klo 12:16:52

Lainaus
Andre Onana came back to Carrington wanting a NEW contract — he has been of that view since receiving the standard 25 per cent cut for non-qualification to the Champions League — a stance that did not go down well with Ruben Amorim.

[@lauriewhitwell/@TheAthleticFC]
Nyt tuo mies turkkiin tai saudeihin ja äkkiä!
On kyllä ainakin pokkaa :D
Valonheitin

Poissa Poissa


Vastaus #671 : 02.09.2025 klo 13:04:29

Tässä työpäivän ohessa ja palaverin alkamista odotellessa ei ehdi ihan kriittisesti lähteitä tutkia, mutta ManU on saanut vähennettyä palkkakustannuksia aika roimasti. Joidenkin lähteiden mukaan kaudella 2022-2023 palkkakustannukset olivat jossain 330 miljoonan punnan luokassa, kun taas tämä kausi näyttäisi 180 miljoonaa. Osittain tämä tietenkin johtuu huonosta menestyksestä, mutta myös seura on ottanut askeleita järkevämpään suuntaan.

Minäkään en ole kirjanpitäjä, mutta palkkakustannukset ovat yleensä siirtosummia kriittisempi asia, jos mietitään seuran taloudellista toimintakykyä.

Mutta luvut voivat olla väärin, jossain on mukana bonarit ja koko staffi jne. Lisäksi en tiedä onko tämän vuoden määrissä kaikki lähtijät/tulijat. Mutta muutos on oikeaan suuntaan.
Pohjapelaaja

Poissa Poissa


Vastaus #672 : 02.09.2025 klo 13:12:51

Tässä työpäivän ohessa ja palaverin alkamista odotellessa ei ehdi ihan kriittisesti lähteitä tutkia, mutta ManU on saanut vähennettyä palkkakustannuksia aika roimasti. Joidenkin lähteiden mukaan kaudella 2022-2023 palkkakustannukset olivat jossain 330 miljoonan punnan luokassa, kun taas tämä kausi näyttäisi 180 miljoonaa. Osittain tämä tietenkin johtuu huonosta menestyksestä, mutta myös seura on ottanut askeleita järkevämpään suuntaan.

Minäkään en ole kirjanpitäjä, mutta palkkakustannukset ovat yleensä siirtosummia kriittisempi asia, jos mietitään seuran taloudellista toimintakykyä.

Mutta luvut voivat olla väärin, jossain on mukana bonarit ja koko staffi jne. Lisäksi en tiedä onko tämän vuoden määrissä kaikki lähtijät/tulijat. Mutta muutos on oikeaan suuntaan.

Alaspäin on tultu, mutta tuo 180 miljoonaa näyttää liian alhaiselta. Katsoin tuossa viimeiset julkistetut luvut eli 7/24-3/25 ja tuolla 9 kuukauden jaksolta henkilöstökulut olivat 234 milj. puntaa (-15% edelliseen vuoteen verrattuna). Tuosta suoraan johdettuna koko kauden luku olisi 312 milj. puntaa. Voi olla, että alkavalla kaudella kulut pienenevät edelleen.
Waine Ruuna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ManU, Fc Melody


Vastaus #673 : 02.09.2025 klo 13:13:28

Obi on lapsi. Zirkzee on levynä tai enemmän kymppi. Cunha on kymppi ja Mbeumo laitahyökkääjä. Pystyvät toki pelaamaan piikissä tai topparina.

Perkule etteivät kertoneet tätä esim. Liverpooliin, kun hommasivat Kerkezin, Frimpongin, Wirtzin ja Etiteken hyvissä ajoin, jotta ehtiivät sopeutua PRE-SEASONILLA joukkueeseen ja ovat valmiina ensimmäiseen liigapeliin.

Eikä siinä siis mitään, minulle kelpaa myös tämä, että pelaajat tulevat sisään vaikka viimeisen 30minuutin aikana, mutta sitten se pitää vaan ottaa huomioon odotuksissa ja tuloksissa. Ennen kautta puhuttiin että managerille pitää antaa aikaa ja ehjä pre-season. Amorimille annettiin aikaa kolme ottelua tätä kautta ja näyttäisi siltä, että ollaan siinä tilanteessa, että jokaisen tappion jälkeen alkaa valtava itku ja Amorim ooooout.

Erittäin hyvä kommentti, täysin samaa mieltä.
Utelias Vili

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RB Leipzig


Vastaus #674 : 02.09.2025 klo 14:25:54

Isakin ja Guehin kanssa olikin sitten toinen tarina.

Luksushankinnat erikseen. Ymmärtänet kuitenkin pointin.

Chelsea osti ennen pre-seasonin alkua Delapin, Sarrin, Pedron, Paezin ja Gittensin. Elokuussa Hato ja Garna
Arsenal: ennen pre-seasonin alkua: Kepa, Zubimendi, Norgaard, Madueke. Mosquera ja Gyökeres tuli heinäkuussa ja Eze elokuun lopulla.
City: ennen pre-seasonin alkua: Ait Nouri, Cherki, Reijnders, Nypan. Heinäkuussa Trafford ja Elokuussa Dollari

Kaikki esimerkin neljä seuraa oli tehnyt 60% ostoksistaan ennen pre-seasonia, joten en suostu ymmärtämään miten Unitedin 25% ennen pre-seasonia on "Näin se vaan on mennyt aina ja tulee aina menemään." Toki siinä mielessä lausahdus on totta, että Unitedin osalta näin on usein tupannut olemaan, joka voi luoda tietyn harhan että muutkin seurat puuhastelisivat vastaavasti. Eikä siis tässäkään mitään vikaa, mutta kun noita neljää seuraa pitäisi saada kiinni, eikä jäädä enemmän jälkeen.

Joku saattaisi myös lisätä listaan erään portugalilaisen nro 8, joka tätä nykyä on joukkueen kapteeni.

Kymppipaikan pelaaja.

Sabitzer laina?
Listattuna oli ostetut 6/8-paikat. Amrabat jäi listalle vahingossa.
« Viimeksi muokattu: 02.09.2025 klo 14:37:03 kirjoittanut Utelias Vili »

 
Sivuja: 1 ... 26 [27] 28 ... 58
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa