RosaLux
Poissa
Suosikkijoukkue: Fc St. Pauli, sympatiat Nulldrei
|
 |
: 06.08.2025 klo 14:06:12 |
|
Intro
Tiedätkö mitä yhteistä on tämän kesän siirtomarkkinoiden kuumimmalla nimellä Viktor Gyökeresillä, viime talven kuumimmalla nimellä Omar Marmoushilla, ja Abdoulie Ceesaylla? No tietysti se, että kaikki ovat pelanneet jossain uransa vaiheessa St. Paulin riveissä. Itseasiassa Ceesay pelaa joukkueessa yhä. Kaudella 2019/20 Gyökeres teki 7 maalia (26 peliä) ja kaudella 2020/21 Marmoush teki myös 7 maalia (21 peliä). Ceesay tuli tämän kalenterivuoden alusta Viron Paidesta St. Pauliin, ja maalitili on vielä avaamatta sarjapeleissä. Ennustan hänen tekevän alkavalla kaudella 7 maalia, ja myytävän joskus tulevaisuudessa Liverpooliin tai johonkin muuhun ökyseuraan St. Paulin ennätyssiirtokorvauksella. No, tämä on haaveilua, vaikka viime kevään peleissä aika hukassa ollut Ceesay onkin jo osunut harjoituspeleissä.
Kausi 24/25
Kauteen valmistautumisen voi katsoa tosiasiassa alkaneen Blessinin saapumisen myötä eli heinäkuun 2024 alussa. Blessin ryhtyi käyttämään 3-5-2 -ryhmitystä, ja sillä pelattiin cupin avauskierros, sekä kolme ensimmäistä sarjakierrosta. Vaikka harjoituspelien tulokset olivat hyviä, kaikki kolme sarjapeliä hävittiin ja cupista päästiin jatkoon hikisesti lisäajalla Regionaalin Hallea vastaan. Cupista tuli lähtö seuraavalla kierroksella tölkkejä vastaan vieraissa. Sarjan neljännellä kierroksella siirryttiin takaisin pelaajistolle tuttuun 3-4-3 -ryhmitykseen, ja saatiin ensimmäinen piste maalittomasta kotitasapelistä tölkkejä vastaan. Seuraavassa pelissä tuli vierasvoitto Freiburgista, ja pikkuhiljaa pisteitä alkoi kertyä. Yhdeksännellä kierroksella kaatui vieraissa Hoffenheim, ja tuolloin St. Pauli nousi pois ensi kertaa pohjakolmikosta. Ensimmäiset kotipelimaalit tulivat Kieliä vastaan 12. kierroksella, ja silloin St. Pauli nousi pysyvästi pois pohjakolmikosta. Koko sarjan aikana pystyttiin ottamaan vain kaksi perättäistä voittoa, ja pistepotti karttui muutenkin tuskallisen hitaasti, joten vasta toiseksi viimeisellä kierroksella kauden tavoite, säilyminen, varmistui.
Kauden aikana tehtiin maaleja selvästi vähiten kaikista joukkueista eli 28, ja päästettiin toiseksi vähiten 41 kpl. Juuri päästettyjen maalien määrässä oli suurin ero säilymistaistossa mukana olleisiin joukkueisiin, joista esimerkiksi Kiel päästi 80 kpl. Kotona tuli 14 pistettä, vieraissa 18, eli edelliseen kauteen verrattuna kotipeleissä oli vaikeaa, ja niissä tehtiin vain 10 maalia. Ennen kautta luulin hyvien kotipelien voivan auttaa säilymistaistelussa, olin väärässä. Pisteitä kertyi 32, eikä tuolla pistemäärällä olisi neljällä edeltävällä kaudella säilytty suoraan, joten myös muiden häntäpään joukkueiden heikkous auttoi säilymiskamppailussa.
Tiivistetysti sanottuna puolustaminen joukkueena oli koko kauden varsin hyvällä tasolla, vaikka yksittäisiä virheitä pelaajille sattui. Hyökkäyspeli ja erityisesti viimeistely oli vaikeaa läpi koko kauden, muutamaa valonpilkahdusta lukuun ottamatta.
Erikoistilanteiden osalta oli vaikeaa erityisesti hyökkäyspäässä, ja kulmatilanteista saatiin kokonaista yksi maali koko kauden aikana. Puolustuspäässä kuitenkin osattiin hoitaa erikoistilanteet kohtalaisen hyvin, kun päästettyjä maaleja ei kokonaisuudessaan paljoa tullut.
Joukkueena puolustamisessa oli tietysti tärkeää se, että pelaajisto jaksoi painaa, ja juoksumatkassa St. Pauli oli koko sarjan mestari! Suurin kunnia kuuluu Blessinille, joka oli valmis muuttamaan ryhmitystä varsin nopeasti pelaajistolle sopivaksi, ja sai sitoutettua pelaajat systeemiinsä.
Joukkueen paras pelaaja oli maalivahti Vasilj, ja myös topparit Smith ja Wahl sekä keskikentän Irvine pelasivat mainion kauden. On hyvä muistaa, ettei kukaan heistä ollut aiemmin pelannut Saksan korkeimmalla sarjatasolla.
Kausi 25/26
Lähtökohdat tulevaan kauteen ovat odotetun haastavat, ja säilymiskamppailua ennustan kauden olevan. Joukkue on markkina-arvoltaan sarjan pienin, ja lähes jokaisessa sarjapelissä vastustajalla on materiaalietu puolellaan. Lisäksi nousijat HSV ja Köln ovat lähtökohtaisesti pelaajistoltaan kovempia kuin sarjasta pudonneet Bochum ja Kiel. Todennäköisesti viime kauden pistemäärä ei riitä suoraan säilymiseen. Erityisesti kotipeleissä pitäisi pystyä parantamaan, kun kotiyleisön tuki on vahvaa ja vankkumatonta. Erityismausteensa kauteen tuo tosiaan se, että paikallisvastustajan nousun myötä päästään, yhden kauden jälkeen, pelaamaan jälleen Hampurin derbyjä.
Blessinin jatkaminen valmentajana, ja suuren osan runkopelaajista pysyminen joukkueessa ovat hyviä juttuja. Pelijärjestelmä (3-4-3) on runkopelaajille tuttu, joten sekin tukee pistemetsästystä heti kauden alusta. Blessin osaa järjestää puolustuspelin, mutta hyökkäyspeliin kaivattaisiin uusia ratkaisuja. Guilavoguin, Saadin ja Treun lähdöt kirpaisivat, mutta muiden poistuneiden perään en erityisesti jää itkemään. Joukkueessa on silti edelleen monta pelaajaa, joilla ei tällä sarjatasolla todennäköisesti ole käyttöä. Suuri kysymysmerkki on joukkueen kapteenin Irvinen toipuminen loukkaantumisestaan, eli missä vaiheessa kautta hän pystyy täysipainoisesti pelaamaan. Kauden hankinnat ovat, tuttuun tapaan, aikamoisia arpoja, mutta onneksi hankinnat tehtiin varsin hyvissä ajoin, joten yhteisharjoittelua ja pelejä on jo takana, ja Blessin on nähnyt mitä keneltäkin voi odottaa. Kolmosmaalivahdiksi tuli Spari, puolustuspäähän tulivat Oppie, Pyrka ja Robatsch, keskikentälle Fujita, sekä hyökkäykseen Hountoundji, Jones, ja Pereira Lage. Kaipaisin keskikentän keskustaan mielellään hyökkäyspeliä rakentamaan kykenevää juoksuvoimaista pelaajaa, mutta sellaista ei taida olla tulossa. Tasapainoinen koko joukkueen puolustaminen on mahdollisen säilymisen tae tulevallakin kaudella. Viime kaudella St. Paulin hyökkääjät tekivät yhteensä 16 maalia, "maalikunkku" oli Guilavogui, kokonaista 6 maalia. Maalipaikkojen rakenteluun ja viimeistelyn tehokkuuteen kaivattaisiin parannusta, samoin hyökkäyspään erikoistilanteisiin.
Harjoituspelejä on ehditty pelata kuusi kappaletta. Kuutostason Grün-Weiß Firrel kaatui lukemin 10-0, Regionaalin SV Drochtersen/Assel osoittautui liian kovaksi ja voitti 1-0. Leirillä vastassa oli Tanskan pääsarjan Silkeborg, joka kaatui lukemin 4-1. Kakkosen Karlsruhe kaatui 6-1, Ranskan pääsarjan Nizza kaatui 2-0, ja "Mestaruussarjan" Coventryn kanssa tuli tasapeli 2-2. Harjoitusmatseissa on käytetty koko miehistöä, ja usein puoliajalla on vaihdettu melkein kaikki kenttäpelaajat, joten tuloksista ei kannata tehdä vahvoja johtopäätöksiä. Vastukset eivät ole olleet mitään erityisen kovia, mutta onneksi runkomiehillä on nyt taustalla yksi kausi ylimmällä sarjatasolla, joten vastustajien kovuuden ei pitäisi tulla yllätyksenä.
Kausi käynnistyy cupin vierailulla Eintracht Norderstedtin luokse la 16.8. ja sarjakausi käynnistyy kotona la 23.8. Dortmundia vastaan. Kauden ensimmäinen derby on heti toisella kierroksella, pe 29.8. vieraspelinä. Su 14.9. vieraaksi saapuu Augsburg. Tärkeää olisi saada sarjakausi käyntiin sujuvasti, eli mieluusti yli kolme pistettä ja vähintään yksi voitto noista kolmesta pelistä.
|