• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

UEL PO: KuPS - FC Midtjylland to 28.8. klo 18.00 @ Väre Areena

Aloittaja Härison, 20.08.2025 klo 09:45:03

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Kumman joukkueen uskot etenevän Eurooppa-liigan liigavaiheeseen?

FC Midtjylland
78 (57.4%)
KuPS
58 (42.6%)

Äänestäjiä yhteensä: 136

Härison

Ensimmäinen osaottelu: FC Midtjylland - KuPS to 21.8. klo 19.30 @ MCH Arena

VS.

KuPS | KuP­Sin eu­rop­la­yof­fit suo­ra­na KuPSTV:ssä
KuPS | Otteluennakko: KuPS avaa eu­rop­la­yof­fit Tans­kas­sa – vas­tas­sa FC Midt­jyl­land

Transfermarkt | FC Midtjylland
UEFA | FC Midtjylland vs. KuPS

[uutinen]Referee

Srdjan Jovanović (SRB)

Assistant referees

Uroš Stojković (SRB)
Milan Mihajlović (SRB)

Fourth official

Novak Simović (SRB)

Video Assistant Referee

Stuart Attwell (ENG)

Assistant Video Assistant Referee

Momčilo Marković (SRB)[/uutinen]

Toinen osaottelu: KuPS - FC Midtjylland to 28.8. klo 18.00 @ Väre Areena

VS.

Tiketti | Osta liput 2. osaotteluun tästä

KuPS | Otteluennakko: KuPS läh­tee voit­ta­maan ja ha­ke­maan vah­vaa ko­tie­si­tys­tä Midt­jyl­lan­dia vas­taan

UEFA | KuPS vs. FC Midtjylland

[uutinen]Referee

Simone Sozza (ITA)

Assistant referees

Giovanni Baccini (ITA)
Davide Imperiale (ITA)

Fourth official

Giovanni Ayroldi (ITA)

Video Assistant Referee

Luca Pairetto (ITA)

Assistant Video Assistant Referee

Paolo Mazzoleni (ITA)[/uutinen]
















Härison

Äänestys avattu.

[uutinen]Kysymys: Kumman joukkueen uskot etenevän Eurooppa-liigan liigavaiheeseen?[/uutinen]

- - - - -

Veikkauksen kertoimet ensimmäiseen osaotteluun:

1: 1,22  X: 6,90  2: 11,50

Unibetin kertoimet ensimmäiseen osaotteluun:

1: 1,17  X: 7,00  2: 12,50

Gpred

Kova on vastus, mutta hyvä vierastulos pitäisi saada puolustettua huomenna. Mikähän Kreidlin ja Cissen pelikunto?

tmu1988


Härison

[uutinen]KuPSin eurovastustajan tähtipelaaja on jo itsessään yli tuplasti arvokkaampikuin kuopiolaisten kaikki pelaajat

[...]

Savonen myöntää, että nelinkertainen Tanskan mestari on vaikea vastustaja KuPSille, muttei välttämättä niin mahdoton kuin voisi olettaa. Hän kertoo, että aiempien viime vuosien suurien eurovastustajien, kuten saksalaisen Union Berlinin, sveitsiläisen Young Boysin ja norjalaisen Molden otteita etukäteen analysoidessa tuli heti tunne, että KuPSia odottaa miltei mahdoton urakka.

– Mitdjyllandista ei ole tullut semmoinen fiilis. Joukkueessa on hyviä pelaajia, mutta se ei ole niin sanotusti hyvin öljytty kone. He pelaavat hyvin perusfutista. He eivät ole ehkä joukkueena niin vahvoja kuin voisivat olla, Savonen miettii.

[...]

https://www.savonsanomat.fi/urheilu/8779469[/uutinen]

donner

Nyt on helpottunut olo kun liigavaihepaikka on jo varma, niin varmaan joukkueellakin mutta miten se sitten ilmenee, toivottavasti rentona ylärekisterin suorituksena eikä rentona tonttiin kaatumisena.

42Wolves

Kova on tahti mutta onneksi tää eka on vieraissa taas.

JepaJep

Liekkö Kreidelillä mahdollista olla vielä tässä mukana?

Incrível

Oksanen ilmeisesti tästä pelistä sivussa pelikiellon vuoksi? Transfermarktin mukaan alla keltaiset kortit Milsamia, Kairat Almatya ja RFS:ää vastaan. Kolmesta taitaa napsahtaa, jos en väärin ole ymmärtänyt.

Pörssä


Jyyd

Toivotaan että KuPSin puhti riittää vielä. Midtjyllandillehan EL-paikka on ykköstähtäin eikä pelkkä UECL riitä. En usko että Midtjylland juhli KuPSin tapaan pääsyä tälle kierrokselle, mielenkiintoista nähdä mikä on KuPSin lataus tänään. Kotona mahkut tasaiseen vääntöön varmasti on jos vieraissa hävitään max. kahdella maalilla tai otetaan parempi tulos.

rze-

Lainaus käyttäjältä: Incrível - 20.08.2025 klo 11:54:00
Oksanen ilmeisesti tästä pelistä sivussa pelikiellon vuoksi? Transfermarktin mukaan alla keltaiset kortit Milsamia, Kairat Almatya ja RFS:ää vastaan. Kolmesta taitaa napsahtaa, jos en väärin ole ymmärtänyt.

Ilmeisesti Oksanen saa pelata, mikäli tätä oikein tulkitsen

Lainaabefore the league phase, players and team officials are suspended for the next competition match after three cautions, that did not result in a red card, as well as following any subsequent odd-numbered caution (fifth, seventh, etc.). Exceptionally, after the completion of every two rounds in a UEFA club competition (i.e. UEFA Champions League and/or UEFA Europa League and/or UEFA Conference League) in which a player was registered on a club's list and eligible to play, the number of cautions that player received that did not result in a repeated caution suspension is reduced by one

42Wolves

Eli Jaakon kolme onkin nyt kaksi ja jos ei korttia kummassakaan Mitjylland pelissä niin enää yksi?

rze-

Lainaus käyttäjältä: 42Wolves - 20.08.2025 klo 13:18:53
Eli Jaakon kolme onkin nyt kaksi ja jos ei korttia kummassakaan Mitjylland pelissä niin enää yksi?

Kortit ja pelikiellot nollaantuu play-off kierroksen jälkeen ja ei siirry liigavaiheeseen. Eli jos Jaakko ottaa nyt seuraavassa pelissä kortin niin on pelikiellossa kotiottelussa. Muuten ei ole pelikieltoa tiedossa ainakaan lähitulevaisuudessa

O'Flynn

Ei Tanskassa ole ennenkään hävitty. Helepot pois.

kreikanmeri

Vieraissa 0-0 ja kotona 1-0. Heleppoo ku heinänteko.

QPS12

Lainaus käyttäjältä: JepaJep - 20.08.2025 klo 11:23:12
Liekkö Kreidelillä mahdollista olla vielä tässä mukana?

Kymppipaikan haastattelussa Wiss kertoi, että Cisse ja Kreidl lähtevät Tanskaan.

Savon Keikari

Tuasko myö pelataan. Jännä nähdä ketä laitetaan kentälle ja myydäänkö otteluparin jälkeen juuteille Toure, Ruoppi vai Cisse. Tämän otteluparin merkitys on loppujen lopuksi pienehkö, koska palkintorahat eivät ole UEL:ssä juurikaan merkittävämmät, jos oletetaan, että siellä pisteitä ei juuri heru, ja että useampi vastustaja kaadetaan konffassa. Tällä tuskin lienee siirtoikkunankaan puolesta lähellekään vastaavaa painoarvoa kuin ylipäänsä pääsyllä liigavaiheeseen. Selkeästi loukkaantumisvaarassa tai väsymyksen partaalla olevia ukkoja ei tässä kohtaa mielestäni kannata kiusata, vaan antaa lepoa ja pyrkiä nyt varmistamaan ainakin 4 pojoa jäljellä olevista liigamatseista.

Toisaalta terveiden ja pelikuntoisten ukkojen osalta nyt on nähty, että europeleillä vaikuttaisi olevan tietynlainen koventava vaikutus ja tekisi mieli sanoa Inter-pelin ensimmäisen puolituntisen olleen parasta Kupsia liigassa tällä kaudella.

valistunutarvaus

Jos kups nyt menis jatkoon se kuittaa siitä n. 4 miljoonaa euroa, mutta vastassa olisi eurooppalaisia huippujoukkueta ja pisteitä olisi vaikea raapia. Eli lisätienestit jäisivät vähiin. Putoamalla kups tienaisi n. 3 miljoonaa palkintorahaa ja konferenssiliigassa vastus olisi huomattavasti inhimillisempi ja mahdollisuudet voittoihin aidot. jos KuPS nappaa vaikka kaksi voittoa ja yhden tasurin siitä ropisee jo miljoonan euron verran bonuksia eli ikään kuin UEL PO kierroksella menetetyt rahat tienataan takaisin. Kun tähän lisätään mahdollinen jatkopaikka niin eikös konferenssiliiga voi olla KuPSille jopa taloudellisesti fiksumpi reitti

Wissi

https://www.fcm.dk/nyheder/fc-midtjylland-moeder-finske-kups-de-er-kompakte-og-street-smarte/

(Kääntäjä)
[uutinen]FC Midtjylland kohtaa suomalaisen KuPSin: He ovat kompakteja ja katutyylikkäitä

FC Midtjylland isännöi torstai-iltana vierasta suomalaista KuPSia, kun Eurooppa-liigan pudotuspelit alkavat. Entinen Suomen maajoukkuepelaaja Tim Sparv, joka pelasi useita vuosia FCM:ssä, kertoo odotuksista torstain otteluun.

Torstaina asiat lähtevät taas käyntiin, kun edessä on Eurooppa-liigan viimeinen karsintakierros. Tim Sparv, FC Midtjyllandin entinen kapteeni ja nykyinen Sparta Prahan ja Suomen maajoukkueen apuvalmentaja, odottaa ottelua innolla ja muistelee Tanskan-aikaansa ilolla.

– Minulla on ollut kuusi fantastista vuotta FC Midtjyllandissa, ja seuralla on ollut minuun suuri vaikutus – sekä pelaajana että ihmisenä. Se on paikka, jossa uskallat unelmoida isosti, jossa standardit ovat korkeat ja jossa olet jatkuvasti utelias kehittymään. Se teki minuun suuren vaikutuksen, Sparv sanoo.

Lue myös: Tim Sparv nostalgisella muisteluksella menneisyydestä

Pelaajasta valmentajaksi

Pelaajauransa jälkeen Sparv on ottanut vastaan valmentajan tehtävät. Sparta Prahassa hän työskentelee nyt yksittäisten pelaajien kehittämisen parissa ja on samalla osa Suomen maajoukkueen valmennustiimiä.

– Nautin pelaajien kehityksessä auttamisesta, se on yksi motivoivimmista asioista minulle. Prahassa aloitin akatemiassa, sitten B-joukkueessa ja nyt olen edustusjoukkueen ympärillä. Maajoukkueessa on suuri kunnia olla osa valmennusta – meillä on paljon lahjakkaita ihmisiä joukkueen ympärillä, mukaan lukien useita tanskalaisia, jotka tunnen melko hyvin, hän sanoo.

Hän kertoo myös suorittavansa parhaillaan UEFA Pro -valmentajakoulutustaan.

– Se antaa minulle paljon teoriaa ja käytäntöä, mutta myös mahdollisuuden astua ulos arjesta ja saada inspiraatiota muista ympäristöistä. Yritän ottaa kaiken vastaan – se on uskomattoman jännittävää aikaa.

Suomalainen jalkapallo kehityksessä

Sparv on rehellinen suomalaisen seurajalkapallon haasteista.

– Meidän on vielä otettava askel eteenpäin, etenkin taloudellisesti. Tanskassa, Ruotsissa ja Norjassa on parempia myymään pelaajia, investoimaan akatemioihin ja tiloihin. Suomessa resurssit eivät ole samoja, ja on vaikea saada tarpeeksi kokopäiväisiä valmentajia. Näemme kuitenkin pieniä kehityksen merkkejä – alle 21-vuotiaiden maajoukkue oli EM-kisoissa, HJK Helsinki on ollut konferenssiliigassa ja nyt KuPS on Eurooppa-liigan partaalla. Tämä osoittaa, että olemme menossa oikeaan suuntaan, Sparv sanoo.

Älykäs ja fiksu vastustaja

KuPSista tuli viime kaudella Suomen mestari, ja vaikka HJK Helsinki on perinteisesti dominoinut suomalaista jalkapalloa, Tim Sparv uskoo KuPSin tehneen useita asioita oikein.

– Heillä menee hyvin ja he ovat rakentaneet vakaan kokonaisuuden. He pelaavat vanhalla stadionilla, jossa on vähän istumapaikkoja, mutta he pelaavat fiksua jalkapalloa, ja tunnen useita heistä sekä joukkueessa että valmennuksessa. Se, että he voivat nyt pelata joillakin suuremmilla lavoilla Euroopassa, voi myös vaikuttaa seuran kehitykseen, sillä pelaajilla on mahdollisuus esitellä kykyjään kansainvälisessä kontekstissa, hän selittää.

Jännittävä vastustaja odottaa FC Midtjyllandia torstain ottelussa.

– KuPS on tiivis ja "katufiksu". He ottavat aikansa erikoistilanteiden ja maalipotkujen kanssa, eivät ota tarpeettomia riskejä ja ovat kokeneita. Tämä on haaste, mutta myös mahdollisuus FC Midtjyllandille näyttää, että he pelaavat korkeammalla tasolla päivittäin, Sparv päättää.

Katso ohjelma ja osta liput[/uutinen]

Lubins Fred

Lainaus käyttäjältä: valistunutarvaus - 20.08.2025 klo 21:43:58
Jos kups nyt menis jatkoon se kuittaa siitä n. 4 miljoonaa euroa, mutta vastassa olisi eurooppalaisia huippujoukkueta ja pisteitä olisi vaikea raapia. Eli lisätienestit jäisivät vähiin. Putoamalla kups tienaisi n. 3 miljoonaa palkintorahaa ja konferenssiliigassa vastus olisi huomattavasti inhimillisempi ja mahdollisuudet voittoihin aidot. jos KuPS nappaa vaikka kaksi voittoa ja yhden tasurin siitä ropisee jo miljoonan euron verran bonuksia eli ikään kuin UEL PO kierroksella menetetyt rahat tienataan takaisin. Kun tähän lisätään mahdollinen jatkopaikka niin eikös konferenssiliiga voi olla KuPSille jopa taloudellisesti fiksumpi reitti

Sanoisin, että taloudellisesti aika 50/50. Toisaalta Eurooppaliigasta saisi varmat 4 miltsiä, kun konffassa pitäisi tehdä rahan eteen tulosta. Lisäksi Eurooppaliigassa 2 peliä enemmän, joka nostaa pisterahojen todennäköisyyttä. 1 lisäkotipeli voi tuoda myös ison pääsylipputulon, jos sattuu esim. Valioliigajätti kohdalle. Kallistuisin siis Eurooppaliigan puolelle.

Pemari

#21
Lainaus käyttäjältä: valistunutarvaus - 20.08.2025 klo 21:43:58
Kun tähän lisätään mahdollinen jatkopaikka niin eikös konferenssiliiga voi olla KuPSille jopa taloudellisesti fiksumpi reitti

Tämän kunnianhimottoman paskan pakottamisen voisi jo lopettaa. Eurooppa-liigan sarjavaiheessa on enemmän otteluita, ja pelit jatkuvat siellä joka tapauksessa vuodenvaihteen yli. Lisäksi tv-rahoja taitaa Eurooppa-liigasta tulla huomattavasti enemmän.

Neljä Tähteä

Jep. Ainoa mikä puhuu konffaliigan puolesta on mahdollisuudet pudotuspeleihin. Urheilullisesti Eurooppa-liigan liigavaiheen paikka on niin paljon kovempi saavutus kuin Konferenssiliigan vastaava.

Triangelikostaja

Lainaus käyttäjältä: Pemari - 20.08.2025 klo 22:06:27
Tämän kunnianhimottoman paskan pakottamisen voisi jo lopettaa. Eurooppa-liigan sarjavaiheessa on enemmän otteluita, ja pelit jatkuvat siellä joka tapauksessa vuodenvaihteen yli. Lisäksi tv-rahoja taitaa Eurooppa-liigasta tulla huomattavasti enemmän.

Tämä. Naurettavaa ajatella tuotakin jonkun rahan maksimaalisen haalimisen kannalta. Todellakin suomalaista luuserimentaliteettia.

Härison

Lainaus käyttäjältä: Triangelikostaja - 21.08.2025 klo 10:40:49
Tämä. Naurettavaa ajatella tuotakin jonkun rahan maksimaalisen haalimisen kannalta. Todellakin suomalaista luuserimentaliteettia.

Optimisti puhuisi win-win -tilanteesta.