Kaksi minuuttia on aika pitkä aika. Toki ongelma on siinä, että näitä "olennaisesti ratkaisevia tilanteita" ts. rankkareita tarkistellaan jokaisen boksiväännön jälkeen, joten pelikatkot venyvät jatkuvasti.
TikTok-sukupolvelle epäilemättä, muttei minun ikäiselleni.

Mutta joo, ja vakavasti ottaen, jos/kun niitä tarkistuksia on liikaa niin käyhän se vähän hermoille - etenkin paikan päällä stadionilla. Kotisohvalla sitä on jokseenkin helpompi sietää, kun näkee itsekin hidastuksia ja voi kuunnella edes selostajan ja joskus studionkin pohdintaa. Saa edes vähän jotain lihaa niiden luiden päälle, että mitäköhän perhanaa siellä nyt taas muka tapahtui.
Sitä olen kyllä toisinaan ihmetellytkin, että pitääkö vähän jokaisen väännön jälkeen peli keskeyttää, vai voisiko sen pelin antaa jatkua ja palata asiaan vasta sitten, jos jotain aihetta löytyy. Ei sekään mikään ideaali ratkaisu ole, mutta ainakin peli sujuisi notkeammin. Pelikellojen kanssa mentäisiin varmaan aivan solmuun, jos palattaisiin ottelussa vähän "taaksepäin".
No, joskus tulevaisuudessa koko VAR on varmaan tekoälyn harteilla ja se tekee ratkaisut sekunnissa. Sitten toki mediassa keskustellaan - ja muualla väitellään - siitä, että tekikö AI taas räikeän virheen vai ei. Se tuskin loppuuu koskaan. Maaseudulla jatketaan marinaa siitä, miten HJK on ostanut AI-VARinkin jne jne.