Taas on viikko vierähtänyt ja lauantaina pääsee jälleen keskarille katsomaan taistelua sarjapaikasta. RoPS katkaisi viimeksi tuon todella ruman syöksykierteen kun se onnistui kaatamaan Jazzin maalein 3-1 ja Simo Roihalle tuossa ottelussa hattu päähän.
Atlantis kiri aikaisemmin viikolla pisteen päähän kun se onnistui nappaamaan pisteen JJK:n vieraana joten eihän tästä yksinkertaisesti kelpaa muu tulos kuin kolme pistettä ja peräpää olisi taas yhden tai puolikkaan askeleen lisää jäljessä. Kotipeleissä homma on rullannut ihan eri tavalla kuin mitä noissa surullisissa vieraspeleissä joten toivotaan, että sama trendi jatkuu ja keltamusta palloseura saa kyytiä.
Kotijoukkueen ennakko
https://rops.fi/otteluennakko-ropslle-runkosarjan-viimeiseen-kotiotteluun-vieraita-kuopiosta/RoPS:n sairastuvalta on sekä hyviä, että huonoja uutisia.
– Tomas Varhi oli mukana jo edellisessä pelissä eikä vanha vamma siinä ärtynyt, joten hän on käytettävissä. Valtteri Vatanen ja Weeti Wimmer ovat pystyneet taas harjoittelemaan joukkueen mukana. Sen sijaan Finn Heiserholt ja Aapo Savolainen ovat sivussa, Alamäki kertoo.