quiquilija
Paikalla
Suosikkijoukkue: Suomi
|
 |
: 29.08.2025 klo 00:01:02 |
|
Kirjaa 1-3 asiaa mitä tulee jokaisesta vastustajajoukkueesta mieleen. Joko tämän hetkisistä tai aiemmista. Jos haluaa kirjoittaa A4-mittaisen ana-lyysin, niin antaa palaa. Tämä on vain esimerkkiformaatti.
Hollanti: Litmasen kultakausi Ajaxissa, oranssi Puola: Lewandowski, tylsää jalkapalloa Malta: Joku saari Välimerellä, Maakuntasatraappi Liettua: Kova koripallomaa --- Bosnia: Eiköhän seuraavassa arvonnassa tule taas vastaan Kreikka: Sama kuin edellä, jeesasi kuitenkin EM-kisapaikan saamisessa Romania: Hikistä painia, ruma ja ilkeä pisterosvo --- Italia: Se vaikein voitettavissa oleva suuri maa/joukkue Ruotsi: Råsundan nöyryytys joskus vielä kostetaan Viro: Lisäaika
|
|
|
|
Dirk Kuyt
Paikalla
Suosikkijoukkue: Klubi, Huuhkajat ja suomalaisten jengit ulkomailla
|
 |
Vastaus #1 : 29.08.2025 klo 08:31:01 |
|
Hollanti: Suomalaispelaajat Eredivisiessä, joskus nuorempana suosikkini lopputurnausten suurmaalarpissa, hassuhatuimmat kannattajat
Puola: En ole ikinä nähnyt Suomen häviävän tälle kun olen itse paikalla, paska lopputurnauksissa silloinkin kun materiaalissa olisi jotain edellytyksiä, kaljut huligaanit
Liettua: Kohtalotoveri. Puhuessasi tämän maan jalkapallokulttuurista, copypastea joku Suomen jalkapallokulttuuria koskeva artikkeli ja korvaa siitä sana jääkiekko sanalla koripallo, ja artikkeli käsitteleekin Liettuaa. Jaxuhali.
Malta: Hähmäisten vedonlyöntifirmojen ja mieshuorien kotisaari.
—
Saksa: Varma tasuri
Azerbaidzan: Aikoinaan joka vitun arvonnassa Suomen lohkossa. Suomen matkat ekoihin peleihin tuonne jollain rahtikoneella.
Viro: Ylimääräinen kotipeli vieraspelissä.
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.08.2025 klo 08:33:32 kirjoittanut Dirk Kuyt »
|
|
|
|
|
Ilkivalta Taikuri
Poissa
Suosikkijoukkue: Kallion soijapojat
|
 |
Vastaus #2 : 29.08.2025 klo 08:43:53 |
|
Puola: Bobr Kurwa.
|
|
|
|
tmu1988
Paikalla
Suosikkijoukkue: HJK ja suomalaiset seurajoukkueet karsinnoissa
|
 |
Vastaus #3 : 29.08.2025 klo 09:03:19 |
|
Armenia: Aina tulee joku tasuri kuitenkin
|
|
|
|
Ilkeä Eläinlääkäri
Poissa
|
 |
Vastaus #4 : 29.08.2025 klo 09:23:44 |
|
Ruotsi: väkisin väännetty (jääkiekosta tullut) viha Unkari: se tyyppi, joka saa aina viimeisen sanan
Todellisuudessa mikään Suomen vastustaja ei herätä erityisiä tunteita muulloin kuin sillä hetkellä kun pelataan vastakkain. Toki joskus vielä vähän aikaa sen jälkeenkin. Ainoa mikä kiinnostaa, on Suomi. Noh, kyllä Viroa vastaan hävityt ottelut tietysti hävettävät.
|
|
|
|
Dirk Kuyt
Paikalla
Suosikkijoukkue: Klubi, Huuhkajat ja suomalaisten jengit ulkomailla
|
 |
Vastaus #5 : 29.08.2025 klo 09:41:29 |
|
Ruotsi: väkisin väännetty (jääkiekosta tullut) viha Itsellä aika usein arvokisoissa muiden Pohjoismaiden maajoukkueet (ja samaten pohjoismaiset seurat europeleissä) on olleet arvokisoissa symppauksen kohteena, ja toivonut niiden menevän mahdollisimman pitkälle, kun ne on jonkinmoinen mittatikku sille, mitä mekin voitaisiin haaveilla joskus saavuttavamme kaiken mennessä putkeen. Lähinnä vituttanut, kun joku vitun Karjala-lippis tulee hehkuttamaan jonkun Ingländin voittoa Ruotsista, koska näin muka kostetaan joku Skoda-cupin vääryys ja heittää päälle vittuilua siitä kuinka kunnon suomalaisen ei kuulu kannattaa Ruotsia missään tilanteessa. Toki joskus kultaisen sukupolven aikaan toivoin aina arvonnoissa Ruotsia samaan lohkoon, koska se oli usein arvontakorinsa eniten voitettavissa olevin vastustaja, mutta samalla olisi nähnyt että missä mennään suhteessa naapurimaahan johon suomifutista aina vertaillaan, mutta mitään kendotyylistä taistelua jotain perivihollista vastaan en olisi tilanteessa nähnyt.
|
|
|
|
Muuan eversti
Poissa
|
 |
Vastaus #6 : 29.08.2025 klo 10:02:44 |
|
Puola
Kaljupäinen otsatatuoitu bodari norkoilee pornokaupan edessä, nostaa mustan nahkatakin kauluksen pystyyn ja tuijottaa kylmin silmin ohitseen huojuvaa suomalaista turistia, taskun suusta pilkistää vodkapullon korkki. Turisti miettii, että saakohan tänä yönä pillua vai turpaansa. Vai molempia. Luultavasti niin.
Hollanti
Sateinen moottoritie kulkee tylsän maiseman ohi. Roskainen huoltoasema, josta yrität ostaa kahvia. Kassatyttö haluaa auttaa, mutta pakenet paikalta koska et ymmärrä mitä hän sanoo. Myöhemmin illalla jututat baarissa naisia, joilla on pitkät sääret ja vaaleat hiukset, kaikki on melkein hyvin kunnes he avaavat suunsa. Eikä nyt puhuta syömisestä eikä seksistä, vaan puhumisesta. Taustalta tulee hongankolistajan kokoinen mies - Edwin van der Sar?- joka lyö olkapäälle ja huutaa: Jari Litmaaanen.
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.08.2025 klo 10:05:02 kirjoittanut Muuan eversti »
|
|
|
|
|
pilkku seiska
Poissa
Suosikkijoukkue: Just leave me alone - I know what i´m doing
|
 |
Vastaus #7 : 29.08.2025 klo 12:01:00 |
|
Bosnia: eräänlainen moderni derby, joka parhaimmillaan Zenicassa pelattuna - tulee jotenkin hyvällä ja pahalla tavalla mieleen joku Veikkausliigan 90-luvun liigafinaali ITS:ltä Porista.
Ruotsi: Zlatin maaliryöpytys Suomea vastaan.
Norja: käsinkosketeltava ylimielisyys ja Sporde.
Saksa: Nuren kommentit.
Englanti: Liverpool ompi Suomi.
Viro: aina lähdetään antamaan "pikkuveljelle" selkäsauna, mutta tuloksena joko 0-0 tasuri, hikinen 1-0-voitto tai joskus jopa ihan vain tappio.
|
|
|
|
Eom92
Poissa
Suosikkijoukkue: The Lions ja The Three Lions
|
 |
Vastaus #8 : 04.09.2025 klo 14:52:16 |
|
Norja: Drillo kumisaappaissa, Rosenborgin buumi, Molden enkeli, Keane vs Haaland, Erling, Norja vs Brasilia, John Carew
|
|
|
|
ensijokolmas
Poissa
|
 |
Vastaus #9 : 04.09.2025 klo 16:11:36 |
|
Ruotsi: Joo, eihän tuollaista urpoa kendotyylistä vastakkainasettelua futispuolella ole. Enemmän tuntuisi sellaista tervettä kunnioitusta olevan jalkapallopiireissä Ruotsia kohtaan ja ymmärretään, että siellä tehdään paljon asioita, joista Suomen olosuhteissa voisi ottaa mallia. Maajoukkuetasolla Ruotsi on aina ollut sen verran reilusti edellä ja kohtaamiset kendoon verrattuna sen verran harvassa, että on ihan luonnollistakin, että mitään vastakkainasettelua ei tässä ole. Unkari: Paska vastustaja about kaikille muille, mutta Suomea kohtaan henkinen yliote ja tietenkin 1997 trauma. Tuntui, että nuokin olivat viime vuosikymmenellä ties kuinka monissa karsinnoissa vastassa ja itselläkin useampi Budapest-away vyöllä. Nations Leaguessa toki tuli sitten se voitto, joka olikin alkusoittoa kisapaikalle. Bosnia: Tuttu ja ihan mukava vastus viime vuosilta. Zenicasta muistona murskatappio, joka oli pilata hyvät karsinnat ja sitten hämmentävin vierasreissu itselleni, kun koronan vuoksi tieto siitä, että vieraskannattajat pääsevätkin stadionille tuli noin 24 tuntia ennen alotusvihellystä. Noin 30 vieraskannattajaa lähti reissuun ja tuloksena lähes sensaatiomainen voitto. Ukraina ja Venäjä: Helvetin vaikeita vastuksia aina, eikä oikein mitään hyviä muistikuvia näistä otteluista. Tai no se noin minuutin kiima ennen Jollen maalin hylkäämistä Pietarissa paikan päällä koettuna toki hyvä muisto sinällään. P-Irlanti: Paxun karsinnoissa vittumaisen hyvä, edellisillä kerroilla sitten iisimpi vastus. Hauskat kannattajat.
|
|
|
|
Eom92
Poissa
Suosikkijoukkue: The Lions ja The Three Lions
|
 |
Vastaus #10 : 06.09.2025 klo 00:20:51 |
|
Puola: Lato, Boniek, Lewandowski, Jerzy Dudek, Barcelonan Schzeneny(?)... vieraissa heikko tai heikompi, kotona parempi. Ei mitään sellaista ääretöntä kuvaa, että on vahva kulttuuri futiksessa, mutta samaan aikaan maasta kyllä pidän. Puolalaisista töiden kautta oikein mainio kuva..
Hollanti: vahva futiskulttuuri, jopa ajatuksena, että aina olisi kova, vaikka on menneiden muistelua. Kuitenkin tasaisesti löytyy maailman huippupelaajia joukkueesta, ja Ajax on Kuninkaan myötä aina mielessä. Sellainen vastustaja, että aina tasapelikin on jo jonkinlainen voitto, siinä missä edellä mainittua Puolaa vastaan uskaltaa voittoakin toivoa, ja onhan niitä saatukin.
Malta: Kun kokoa ei ole eikä populaatiota niin mitä odottaa..Suomen voitettava kaikki matsit, kaikki muu pettymystä. Silti joskus se Maltankin päivä sattuu. Ei tule yhtään pelaajaa nyt mieleen vaikka onhan näitä ollut vuosien varrella esillä väkisin.
Liettua: Vaikea sanoa paljoakaan. Voi olla pahakin vierailulla ainakin, mutta Suomessa ei odotuksia että voittaisi. Liettuan futiskulttuurista ei isoja käsityksiä, eikä joukkueista. Pitää melkein kurkata ketä täällä on ollut parhaita pelaajia, ei nouse yhtään mieleen.
|
|
|
|
törömömmö
Poissa
Suosikkijoukkue: Aina laadukkaan keskustelun puolella.
|
 |
Vastaus #11 : 06.09.2025 klo 08:33:12 |
|
Ihmisillä tuntuu olevan mielikuva, että Malta vertautuu kokonsa puolesta johonkin Andorraan tai Liechtensteiniin. Oikeastihan siellä on enemmän asukkaita kuin Islannissa ja joukkueurheilulle otollinen asukastiheys. Ovat olleet lähestulkoon alisuorittajia, mutta nyt näyttää löytäneen jyvän.
|
|
|
|
Taavetti_Merimies
Poissa
Suosikkijoukkue: Yhdistyneitten Villatehtaitten Palloilijat
|
 |
Vastaus #12 : 06.09.2025 klo 08:47:50 |
|
Puola: Oman kokemuksen mukaan kovia juomaan votkaa. Napanderi ja lihaisa pääruoka sekä plus jalkapallohuliganismi. Sukunimissä neljä perättäistä konsonanttia ei ole tavatonta.
Hollanti: Amsterdamin kevät ja kanaalit. Tytsyt vilkuttavat porttikongeistaan mutta ujo poika ei sinne katsokaan. Ajax vääntämässä kotona mitäänsanomattomassa pelissä Heerenveeniä vastaan. 020 ja XXX. Rotterdamin ilta Suomea vastaan jonka kotijoukkue vei 2-1 joskus kauan sitten.
Malta: Vedonlyöntiyrityksistä kait se on pääosin tunnettu. Maltasta mieleen tulee joku mini- Espanja jossa Unibetin toimisto.
Liettua: Lienevät parempia koripallossa? Nimet melko vekkuleita, kaikki jotain Vilnauskaseita.
|
|
|
|
Eom92
Poissa
Suosikkijoukkue: The Lions ja The Three Lions
|
 |
Vastaus #13 : 06.09.2025 klo 16:26:35 |
|
Ihmisillä tuntuu olevan mielikuva, että Malta vertautuu kokonsa puolesta johonkin Andorraan tai Liechtensteiniin. Oikeastihan siellä on enemmän asukkaita kuin Islannissa ja joukkueurheilulle otollinen asukastiheys. Ovat olleet lähestulkoon alisuorittajia, mutta nyt näyttää löytäneen jyvän.
Ihan samat odotukset olisi itsellä esim saman kokoluokan Islannin, Montenegron ja Luxemburgin suhteen. Mutta toki ehkä vielä parempi vertailukohta voisi olla harrastajien määrä. Ja Islantihan on jonkun vuoden sisään kuten tiedetään kohtalaisesti menestynyt kokoonsa nähden..
|
|
|
|
Kuku
Poissa
Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat
|
 |
Vastaus #14 : 08.09.2025 klo 10:56:14 |
|
Puola: Kulta-aika osui 1970-luvulle, nykyään pärjää kyllä hyvin karsinnoissa mutta arvokisoissa esitykset säännöllisesti kuraa. Tai kurwaa. Liettua: Jos Suomessa jääkiekko olisi samassa asemassa kuin koripallo Liettuassa, moni foorumisti olisi jo vetänyt itsensä kiikkuun. Silti joudutaan pelaamaan tosissaan niitä vastaan. Aleknat on Liettuan kovimmat kiakkomiähet ikinä. Hollanti: Eredivisie Suomen kultaisen sukupolven akatemia. Jaari Litmaanen, Sami Hiipia ja muut. Odottaa MM-kultaa kuin Suomi ennen arvokisapaikkaa, lähellä on käynyt liian monta kertaa. ---- Viro: Suomea historiallisessa kisoihin valmistavassa pelissä nöyryyttänyt pikkuveli. Kova 10-ottelumaa. Ruotsi: Viimeksi voitettu ne jossakin mitättömässä hallipelissä, jokohan kohta olisi aika kun Zlaattanikin lopettaa? Kreikka: Pelasi Suomen EM-kisoihin, kaikki velat anteeksi jorgoksille. Bosnia: Ratina kesäkuussa 2019, Pukki ja ukkoskuuro. Litimärkänä mutta onnellisena Hämeenkadulla, valkopaitaista kansaa paljon liikkeellä.
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.09.2025 klo 11:04:35 kirjoittanut Kuku »
|
|
|
|
|
|
|