FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.11.2025 klo 12:43:22 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: [1]
 
Kirjoittaja Aihe: Su 28.9 OLS-KPV klo 17  (Luettu 1785 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Tarkkailija5

Poissa Poissa


: 28.09.2025 klo 11:47:10

Kuuden pisteen pelistä voidaan puhua. Niin tärkeä on tämäniltainen peli kummallekin joukkueelle. Varsinkin vierailijat tarvitsevat kipeästi kolmea pistettä, kun maaliero ei mikään silmiä hivelevä ole. Kotijoukkueella toki teoreettinen sauma vielä sarjan voittoonkin, mutta vaikea uskoa empeen enää sössivän johtoaan. Eli lähinnä karsijan paikkaa olisi molemmille tarjolla. OLSin osalta kyseessä ei ole mikään pakkovoittopeli, sillä seuraavalla kierroksella yläloppusarjan heikoin joukkue JJK saapuu Castrenille. Eli käytännössä KPV:lle ei oikein kelpaa muu kuin voitto, mikäli OLS ei ala pudottelemaan heikommalle JJK:lle pisteitä. Viimeisessä pelissä MP saanee pelata panoksettomasti, joten sieltäkin voi olla jotain Ouluun vietävissä.

Vierasjoukkueelle tuli ikävää jobinpostia viime pelissä, kun maalitykki ja kapteeni Wegye vaihdettiin pois. Ei ole tänään kokoonpanossa ollenkaan mukana, joten kausi lienee paketissa. Myös keskikentällä isossa roolissa olleen Luka Nuorelan nimi puuttuu kokoonpanosta. Kotijoukkueen poissaoloista saa joku asiaa paremmin tietävä kertoa.
RiukulehtoII

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Taisteleva-Rohkea-Ylpeä-Yhtenäinen


Vastaus #1 : 28.09.2025 klo 12:32:49

OLS

#47 Raittinen Eemeli hyokkaaja
#48 Suutari Onni hyokkaaja
#66 Jatta Kalifa hyokkaaja
#36 Lotvonen Joel keskikentta
#40 Korhonen Jesse keskikentta
#88 Omotayo Oluwadarasimi Joel keskikentta
#15 Parkkila Otso-Pekka puolustaja
#31 Babb Matias puolustaja
#46 Ajoung Macar puolustaja
#55 Ala-Iso Sampo puolustaja
#99 Schulz Niklas mv

Vaihtopelaajat:

#34 Fadera Momodou hyokkaaja
#41 Seppänen Santtu hyokkaaja
#25 Merikanto Eemil keskikentta
#32 Sonko Omar keskikentta
#84 Mäkeläinen Juuso keskikentta
#27 Saarela Eetu puolustaja
#33 Tolra Alex puolustaja
#54 Aapajärvi Arttu puolustaja
#12 Pentti Johannes mv

KPV:

#11 Atakayi Serge hyokkaaja
#23 Moilanen Johannes hyokkaaja
#10 Adarkwa Justice keskikentta
#14 Välipakka Ville keskikentta
#30 Länsipää Onni keskikentta
#7 Gue Rosa Cardoso Ricardo keskikentta
#2 Kepot Daniel puolustaja
#3 Friberg Felix puolustaja
#4 Nuorela Josep puolustaja
#8 Adebanjo Olorunwa Jacob puolustaja
#12 Märsylä Otto mv

Vaihtopelaajat:

#16 Nyman Ludvig keskikentta
#17 Nuorela Luka keskikentta
#19 Chipesse Agostinho Lomunda keskikentta
#18 Petrishin Jegor puolustaja
#21 Åberg Matias puolustaja
#5 Mfundu Ardy puolustaja
#22 Suoraniemi Kaarle mv
Tarkkailija5

Poissa Poissa


Vastaus #2 : 28.09.2025 klo 12:36:03

Eli OLS lähtee melko tavanomaisella kokoonpanolla liikkeelle. Itselläni kävi mielessä, että olisiko edustuksesta otettu muutama "vahvistus", kun sarjapaikka on varma. Mutta noissa taitaa tulla säännöt vastaan.
viitati

Poissa Poissa


Vastaus #3 : 28.09.2025 klo 12:49:00

Eli OLS lähtee melko tavanomaisella kokoonpanolla liikkeelle. Itselläni kävi mielessä, että olisiko edustuksesta otettu muutama "vahvistus", kun sarjapaikka on varma. Mutta noissa taitaa tulla säännöt vastaan.
Itse odotin samaa ennen eilistä Kotka peliä. Mutta hajuton peli ACOn osalta oli näköjään tärkeämpi junnuille Körkkö ja Paananen jotka olisivat voineet olla tänään vaikka penkillä jos lopussa tarve vaatii?
Juhana Jäähynkalastaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Muovinen Palkkaturva teitä ei kukaan kaipaa®


Vastaus #4 : 28.09.2025 klo 13:21:35

Mutta noissa taitaa tulla säännöt vastaan.

En tiedä täsmäsääntöjä, mutta ymmärtääkseni nuoret pelaajat (lähinnä Körkkö ja J.Paananen) olis voinu siirtyä alemmalle tasolle seuraavaksi päiväksi. Kuten veskari Schulz tekee. Hän ei toki eilen ollut kentällä, mutta oli vaihtopenkillä.
viitati

Poissa Poissa


Vastaus #5 : 28.09.2025 klo 13:32:31

En tiedä täsmäsääntöjä, mutta ymmärtääkseni nuoret pelaajat (lähinnä Körkkö ja J.Paananen) olis voinu siirtyä alemmalle tasolle seuraavaksi päiväksi. Kuten veskari Schulz tekee. Hän ei toki eilen ollut kentällä, mutta oli vaihtopenkillä.
Junnut saa pelata seuraavana päivänä vaikka olisivat pelanneet.
Chino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat & KPV


Vastaus #6 : 28.09.2025 klo 13:45:17

Hirveältä näyttää.
MaunoAhonen

Poissa Poissa


Vastaus #7 : 28.09.2025 klo 16:05:29

Hirveältä näyttää.

Videokuva ainaki. Jollaki 15v vanhalla pädilläkö ne kuvaa?
viitati

Poissa Poissa


Vastaus #8 : 28.09.2025 klo 16:13:53

Olipas helppo maali, maalivahti työntää ja näyttää mihin pallo tulee:) Ei kannata noin pientä lähes 2 metristä kaveria pitää:)

Hups olipa veto Onnilta. Pikkuisen huolellisuutta muutenkin hyökkäyksissä niin voisi olla jo 3-0 tilanne, tehdäämpä nopeasti se toinen... Jatta häviää nyt kaikki pallot ja syöttää mihin sattuu...

no löysi Raittisen... voisi pärjät Ranskan pojan kanssa , ois melkoinen liike kun nuo kaksi laittaisia palloa liikkeelle
« Viimeksi muokattu: 28.09.2025 klo 16:47:17 kirjoittanut viitati »
Tomppa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kpv


Vastaus #9 : 28.09.2025 klo 16:51:34

KPV totutun paskat vieraspelit sen ku jatkuu.

Pitkää päätyyn ja halukkaat perään. Onneks kausi loppuu kohta ja toivotaan että tuo valmentaja ei jatka.
Djortikkaeff

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Awaiting Construction Oulu


Vastaus #10 : 28.09.2025 klo 17:00:51

Pikkuisen huolellisuutta muutenkin hyökkäyksissä niin voisi olla jo 3-0 tilanne, tehdäämpä nopeasti se toinen...

Joo, vähän jo näytti huolestuttavalta kun paikkoja oli usempaan, mutta onneksi sentään 2-0 taukotilanne.
Kuplahalli

Poissa Poissa


Vastaus #11 : 28.09.2025 klo 17:08:46

Näissä KPV:n matseissa vastustajia vastaan jotka pystyvät pelaamaan ja saamaan painetta maalille (MP, OLS ja Atlantis vierailu) näkyy liian hyvin, että valmentajan valinnalla pelaavaksi maalivahdiksi ei vaan riitä. Jotain JJK:ta vastaan on "helppo" pitää nollat, kun ei tule tilanteita.

Ei Märsylä toivoton ole mutta jalkapeli, liike ja sijoittuminen vaatii paljon lisähommia treeneissä, että pärjäisi myös kovissa matseissa.
MaunoAhonen

Poissa Poissa


Vastaus #12 : 28.09.2025 klo 17:23:21

Joo eiköhän se tämä kausi ollu tässä. Jatketaan sitten ykkösen tahkoomista ensi kaudellakin Alas
viitati

Poissa Poissa


Vastaus #13 : 28.09.2025 klo 17:27:41

Korhonen ollut todella vahva keskellä melkoinen liike ja jatkuu vain... hieno peli. Nyt Jatta kadonnut kuvasta no tekee kohta kun tän sanon...Merikanto sisään hyvä, lisää liikettä!
ACHiironen

Poissa Poissa


Vastaus #14 : 28.09.2025 klo 17:30:44

Olipahan tuplatorjunta Schulzilta!
viitati

Poissa Poissa


Vastaus #15 : 28.09.2025 klo 17:37:02

Oisko Jatta tänään nähty, mikä tämä Mäkeläinen on , 16v ja kehuttu, oisko laituriksi? Kääntynyt Kokkolallla mut valmennus kaivelee...jahas pilkku ja paha loppu, no huh meillä maalivahti 19V. ensi kaudeksi liigaan!
« Viimeksi muokattu: 28.09.2025 klo 17:39:34 kirjoittanut viitati »
ACHiironen

Poissa Poissa


Vastaus #16 : 28.09.2025 klo 17:39:14

Olipahan tuplatorjunta Schulzilta!

ja sitten toinen perään rp:stä! Tosin väliin huono arviointi lopulta aika vaarattomassa tilanteessa.

 
Sivuja: [1]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa