• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

MM-karsintaa 9.10. Stadikalla (vs.Liettua) ja 12.10 Amsterdamissa (vs.Hollanti)

Aloittaja Jorma Teräs, 29.09.2025 klo 12:33:46

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Juuninho

Miettinen, Lähteenmäki, Walta, Skyttä ja Svanbäck, massiivinen :ylos:

Ei voi syyttää Friisiä ainakaan pelkuruudesta kokeilla ja antaa uusille miehille mahdollisuuksia.

Sukillepotkija

Nyt ei voi valittaa etteikö ois nuorennettu. Itse asiassa vielä enemmän mitä itse olisin ehkä tehnyt. Seuraava kysymys on että riittäkö nuorten taso? Toivottavasti riittää, sitä varmasti kaikki suomifutisihmiset toivovat.

onc

Lainaus käyttäjältä: muumi - 01.10.2025 klo 16:57:52
Ei se Masan vika ole, että on vahva, nopea, pallovarma, hyvä avaaja ja osaa puolustaa isoja tiloja.
Kuka on tämä Masa? Tutkan ulkopuolella uiskennellut Suomen ja Brasilian kaksoiskansalainen? Masanho? Masando?

Kuulostaa loistavalta pelaajalta, jota ei vielä maajoukkueessa ole nähty. Pelannee noilla ominaisuuksilla kovassa sarjassa. Nyt Friis hereillä. :o

Wissi

[uutinen]Jacob Friis

Ikä ei ole ratkaiseva asia minulle, en kyttäile syntymätodistuksia vaan pelaajien laatua. Mutta kun ajattelee mainitsemiani "pitkiä valoja", se vaatii pelaajia, jotka ovat ehkä 2,5 vuoden päästä valmiita pelaamaan EM:ssä (2028).[/uutinen]https://www.is.fi/huuhkajat/art-2000011531735.html

Hunaja

Lainaus käyttäjältä: onc - 01.10.2025 klo 17:24:48
Kuka on tämä Masa? Tutkan ulkopuolella uiskennellut Suomen ja Brasilian kaksoiskansalainen? Masanho? Masando?

"Masa" Marhiev.

Vaan missä on Rade? Kuka on Rade?

muumi

Lainaus käyttäjältä: onc - 01.10.2025 klo 17:24:48
Kuka on tämä Masa? Tutkan ulkopuolella uiskennellut Suomen ja Brasilian kaksoiskansalainen? Masanho? Masando?

Kuulostaa loistavalta pelaajalta, jota ei vielä maajoukkueessa ole nähty. Pelannee noilla ominaisuuksilla kovassa sarjassa. Nyt Friis hereillä. :o

https://www.hjk.fi/wp-content/uploads/2024/01/231208-kiitos-matti-peltola-4x5-1.jpg


Tsei Tsei

#131
Lainaus käyttäjältä: muumi - 01.10.2025 klo 16:57:52
Kamara ihan ansaitusti joukkueen ulkopuolella. Tämä olisi pitänyt tehdä jo useampi vuosi sitten, ja sillä Rive olisi saattanut pelastaa työpaikkansa. Ei vaan ole annettavaa, kun on ihan liian isot heikkoudet kansainvälisiin peleihin. Ja siksi on seurajoukkueessa ajautunut mihin on.

Mitä nyt Puolaa vastaan kotona oli helvetin hyvä.

Puutteita toki on, mutta niin on myös ehdottomia vahvuuksia.

En nyt tiedä pitäisikö näihin muumin viesteihin enää edes vastata.

Lainaus käyttäjältä: Futishullu - 01.10.2025 klo 16:58:55
En tiedä olenko yksin ajatukseni kanssa, mutta mielestäni Siltanen ei kalpene lainkaan vertailuissa Väänäseen, Peltolaan ja Suhoseen.

Rooleiltaan pelaajat ovat tietenkin erilaisia, mutta sekä Väänänen ja Siltanen ovat molemmat 6-paikan pelaajia. Siltanen voittaa paljon puolustuskaksinkamppailuja ja ottaa jokaisessa pelissä riistoja ja katkoja. Näissä toki Väänänen vielä hivenen edellä, mutta pallollisessa tekemisessä jääkin huomattavasti taakse.

Peltola taitaa olla mukana sen vuoksi että on monikäyttöinen pelaaja, mutta ei kuuluisi (ainakaan toivottavasti) olla millekkään paikalle ykkösvalinta. Eikä keskikentälle edes se toinen vaihtoehto penkiltä.

Suhonen on vaikea tapaus. Jokainen muistaa hänen potentiaalinsa ja sen hetkisen tasonsa muutaman vuoden takaa, mutta ura on loukkaantumisten takia taantunut kovasti ja nykyään kyseessä ei ole enää nuori pelaaja. Tällä hetkellä kyseessä on Allsvenskanin rivipelaaja, mutta täytyy toivoa että ura lähtisi vielä uuteen nousuun ja loukkaantumiset olisi lopullisesti selätetty. Mahdollisuudet siihen vielä on. Kysymys kuitenkin kuuluu onko hänellä pariin vuoteen sen kummempia näyttöjä kuin paljon nuoremmalla Siltasella?

Kuten varmaan itsekin tässä tajuat, että Suhonen on erilainen pelaaja kuin Siltanen. Siltanen kamppailee nyt Väänäsen, Kairisen, Peltolan ja osin Marhievin kanssa pelipaikasta, eli tiukkaa tekee mahtua mukaan. Parempi pelata vielä U21-jengissä.

Suhosen urakehitys on ollut kyllä harmittava. Ja ihan loukkaantumisten mukana laskenut taso. Toivottavasti saa vielä uransa nousuun. Tällä hetkellä kyllä hyvin rajatapaus maajoukkueeseen mahtumisen kannalta.

ensijokolmas

Lainaus käyttäjältä: Tsei Tsei - 01.10.2025 klo 17:56:15
Mitä nyt Puolaa vastaan kotona oli helvetin hyvä.

Liettuaa vastaan myös kentän paras ja varmaan suurin yksittäinen syy, miksi peli-ilme piristyi Malta-ottelusta.

Ei sillä, että olisi nyt ansainnut paikkaa joukkueesta. Kun joku fiksu seura löytyy ja peliaikaa alkaa tulemaan, niin ringissä on tilaa.

muumi

Lainaus käyttäjältä: Tsei Tsei - 01.10.2025 klo 17:56:15
Mitä nyt Puolaa vastaan kotona oli helvetin hyvä.

Puutteita toki on, mutta niin on myös ehdottomia vahvuuksia.

En nyt tiedä pitäisikö näihin muumin viesteihin enää edes vastata.

Minä en muista tuollaisia otteita. Ei keskikentän keskustassa voi operoida tuollaisilla puolustuspelin puutteilla, jos vierellä ei ole Sparv komentamassa, vaikka vahvuuksia olisikin. Liian usein nähty liian pahoja tilanteita hänen laiskuudestaan tai huonosta sijoittumisesta.

Tottakai minulle pitää vastata.

W.A. Watanabe

Eiköhän Peltolan kohdalla ole se kokonaisvaltaisuus ja potentiaali (kyllä yli 20v pelaajallakin voi olla vielä potentiaalia) minkä takia on mukana. Edelleen tilastojenkin valossa on haastavassa roolissa suoriutunut paljon paremmin kuin mitä kirjoittelut täällä antavat ymmärtää. Ja mikä tärkeintä tällä hetkellä ei löydy toista juuri samanlaista pelaajaa.

Toki isot minuutit ja kapteenius ovat myös sellainen satsaus että rima miehen penkitykseen nousee. Toistaiseksi esitykset ovat jättäneet toivomisen varaa, selkeästi monikin asia on toiminut niin paperilla kuin harjoituskentälläkin hyvin koska on saanut paljon peliaikaa. Tässä mielessä onkin nyt todella mielenkiintoista nähdä millaisia muutoksia tuleva ikkuna tuo tullessaan koska Puola-peliin asti oli hyvin perusteltua olla tekemättä suurempia muutoksia pelaavaan kokoonpanoon.

Itsellä on vain yksi suuri toive ja se on että Masa saataisiin takaisin Eurooppaan, mielellään jo vuodenvaihteessa. En näe häntä läheskään suurimpana syynä huuhkajien tuloksiin niin hyvässä kuin huonossakaan. Toki paljon parempaan hänen pitäisi vielä pystyä jos meinaa jatkaa samassa roolissa.

Näihin Friisin valintoihin liittyen pidän jopa hieman yllättävänä vetona Tikkasen pudottamista Miettisen tieltä. Edellämainittu ei missään nimessä häpäissyt itseään Norja-pelissä ja Tonyn pelituntuma on lähes mitätön. Selkeästi pitkän tähtäimen valinta mutta yllättävää ja harmillista Tikkasen kannalta joka kuitenkin ehti olla jonkinaikaa jo mukana ja pelatakin. Toki taas kun miettii 28 kisoja niin on selvää kumpi noista kahdesta mahdollisesti siellä saattaisi pelata. Ehkä myös Hoskosen paluun myötä, kun Tikkanen olisi jokatapauksessa pudonnut joukkueesta, nähtiin tässä mahdollisuus katsastaa uusi nimi.

Hugh

Päivitetään nyt nämä valittujen pelaajien kootut seurastatuksetkin, kun rosteriin tuli nyt aika paljon muutoksia. Hetken jo mietin, että onko nyt pitkästä aikaa se tilanne, että yhtään top 5 -sarjojen pelaajaa ei ole mukana, mutta onhan siellä, ähäkutti, Lucas Bergström jukkatammena mukana. Allsvenskanin painoarvo puolestaan vain kasvaa, Mälsän jatkaa pienenemistään. Ja nämä on siis laskettu valintojen julkistusten mukaan, myöhemmin tapahtuneita loukkaantumisia / muutoksia ei ole huomioitu.

6 x Allsvenskan
3 x Kakkosbundes
3 x Kreikka
3 x Skotlanti
2 x Serie B
2 x MLS
2 x Veikkausliiga
1 x La Liga
1 x Kroatia
1 x Tshekki
1 x Norja
1 x Tanska
1 x Belgia
YHT. 13 ERI LIIGAA
10 x Pohjoismaat, 1 x Top 5 -liigat, 5 x Top 5-maiden kakkosliigat, 9 x muu UEFA-alue, 2 x muu maailma

Lainaus käyttäjältä: Hugh - 29.08.2025 klo 23:49:49
Pikainen yhteenveto, missä liigoissa nyt valitut Huuhkajat pelaavat. Eli  Friis valitsi joukkueeseensa pelaajia seuraavista liigoista:

4 x Allsvenskan
4 x Kreikka
3 x Veikkausliiga
3 x Skotlanti
3 x MLS
2 x Ligue 1
1 x La Liga
1 x Serie B
1 x Kakkosbundes
1 x Kroatia
1 x Tshekki
1 x Norja
1 x Kypros
YHT. 13 ERI LIIGAA
8 x Pohjoismaat, 3 x Top 5 -liigat, 2 x Top 5-maiden kakkosliigat, 10 x muu UEFA-alue, 3 x muu maailma
....
Maaliskuussa 2025
8 x Pohjoismaat, 3 x Top 5 -liigat, 4 x Top 5-maiden kakkosliigat, 6 x muu UEFA-alue, 4 x muu maailma
...
Lokakuussa 2023
10 x Pohjoismaat, 1 x Top 5 -liigat, 4 x Top 5-maiden kakkosliigat, 6 x muu UEFA-alue, 4 x muu maailma

Quattro10

Lainaus käyttäjältä: muumi - 01.10.2025 klo 18:06:36
Minä en muista tuollaisia otteita. Ei keskikentän keskustassa voi operoida tuollaisilla puolustuspelin puutteilla, jos vierellä ei ole Sparv komentamassa, vaikka vahvuuksia olisikin. Liian usein nähty liian pahoja tilanteita hänen laiskuudestaan tai huonosta sijoittumisesta.

Tottakai minulle pitää vastata.
No mielestäni esimerkiksi ''Masalla'' on enemmän puutteita monessa muussakin asiassa ja silti ratsastaa joukkueessa.
Olisi kiva nähdä kun jossain podcastissa uskaltaisivat nostaa kissaa pöydälle, mutta taitaa olla liian arka aihe ja ottaa läheltä näitä useita tekijöitä.
Toisella on näyttöjä kuitenkin pitkältä uralta ihan oikeista kovista peleistä, toisella ne ovat menneet nyt maajoukkueessakin viimeisimpänä vihkoon. Mutta mukaan vaan.


supstanssi

#137
Ovelasti Hyryläinen oli jätetty kuitenkin edelleen pois kokeiluista. Tässä on nyt selvästi tarkoitus katsoa kun Ivanov, Peltola, Walta & kumpp. puolustavat Hollannissa 7-0 tuloksen ja kaikki huutavat kuorossa että nämä miehet eivät käy, niin on sitten jotain ryvettymätöntä mikä loistaa alkutalven kovissa Malta- ja Andorra -mittelöissä.

Quattro10

#138
Lainaus käyttäjältä: W.A. Watanabe - 01.10.2025 klo 18:07:48
Eiköhän Peltolan kohdalla ole se kokonaisvaltaisuus ja potentiaali (kyllä yli 20v pelaajallakin voi olla vielä potentiaalia) minkä takia on mukana. Edelleen tilastojenkin valossa on haastavassa roolissa suoriutunut paljon paremmin kuin mitä kirjoittelut täällä antavat ymmärtää. Ja mikä tärkeintä tällä hetkellä ei löydy toista juuri samanlaista pelaajaa.

Toki isot minuutit ja kapteenius ovat myös sellainen satsaus että rima miehen penkitykseen nousee. Toistaiseksi esitykset ovat jättäneet toivomisen varaa, selkeästi monikin asia on toiminut niin paperilla kuin harjoituskentälläkin hyvin koska on saanut paljon peliaikaa. Tässä mielessä onkin nyt todella mielenkiintoista nähdä millaisia muutoksia tuleva ikkuna tuo tullessaan koska Puola-peliin asti oli hyvin perusteltua olla tekemättä suurempia muutoksia pelaavaan kokoonpanoon.

Itsellä on vain yksi suuri toive ja se on että Masa saataisiin takaisin Eurooppaan, mielellään jo vuodenvaihteessa. En näe häntä läheskään suurimpana syynä huuhkajien tuloksiin niin hyvässä kuin huonossakaan. Toki paljon parempaan hänen pitäisi vielä pystyä jos meinaa jatkaa samassa roolissa.

Näihin Friisin valintoihin liittyen pidän jopa hieman yllättävänä vetona Tikkasen pudottamista Miettisen tieltä. Edellämainittu ei missään nimessä häpäissyt itseään Norja-pelissä ja Tonyn pelituntuma on lähes mitätön. Selkeästi pitkän tähtäimen valinta mutta yllättävää ja harmillista Tikkasen kannalta joka kuitenkin ehti olla jonkinaikaa jo mukana ja pelatakin. Toki taas kun miettii 28 kisoja niin on selvää kumpi noista kahdesta mahdollisesti siellä saattaisi pelata. Ehkä myös Hoskosen paluun myötä, kun Tikkanen olisi jokatapauksessa pudonnut joukkueesta, nähtiin tässä mahdollisuus katsastaa uusi nimi.

Kannattaa tsekata Tikkasen liikkuminen edellisessä pelissä Ilvestä vastaan maaleissa, niin saattanet huomata ainakin yhden syyn miksi on tipahtanut pois.

e: Todellisuudessa on hyvä muistaa myös HJK:n kusinen topparitilanne ja Tikkanen kun putoaisi pois niin..

Juuninho

Kamaralla on heikkoutensa, ja peliajan totaalisen puutteen vuoksi on ihan ymmärrettävästi sivussa (jotain huhua oli myös loukkaantumisesta). Kanervan aikakaudella Sparv tilkitsi erinomaisesti Glenin heikkoudet omalla pelisilmällään, pelinjohtamisellaan ja sijoittumisellaan. Kun Sparvia ei enää ollut, hajosi myös Glenin peli kahden keskikentässä. Kanervan loppuaikoina miestä peluutettiin ihan kummallisilla pelipaikoilla, kuten laitahyökkääjänä, kun oli liian hasardi ja laiska vaihtoehto keskikentälle, ja Kanerva itse hakkasi päätään seinään kolmen topparin systeemillä.

Puutteista huolimatta Kamaralla on suomalaiselle jalkapalloilijalle ainutlaatuisia ominaisuuksia, jotka mahdollistavat syöttökombinaatiot, pallonhallinnan ja pelaamisen ahtaissakin tilanteissa, mikä on elintärkeää Suomen kaltaiselle altavastaajalle. Ja hän tekee sen niin helpon näköisesti, että sitä ei katsoja välttämättä edes huomaa, ellei vertaa pelaamista johonkin pökkelömpään suomalaiseen. Mustekalalonkeroista ja öljytyistä lanteista kuuluu kiitos nuorena pelatulle häkkifutikselle.

Toivottavasti mies saa uransa vielä raiteilleen (vaikka sitten sen Jumalan avustamana, jos ei itse onnistu) ja nähdään Huuhkajissa viimeistään ensi vuoden puolella.

Quattro10

Lainaus käyttäjältä: Juuninho - 01.10.2025 klo 18:18:44
Kamaralla on heikkoutensa, ja peliajan totaalisen puutteen vuoksi on ihan ymmärrettävästi sivussa (jotain huhua oli myös loukkaantumisesta). Kanervan aikakaudella Sparv tilkitsi erinomaisesti Glenin heikkoudet omalla pelisilmällään, pelinjohtamisellaan ja sijoittumisellaan. Kun Sparvia ei enää ollut, hajosi myös Glenin peli kahden keskikentässä. Kanervan loppuaikoina miestä peluutettiin ihan kummallisilla pelipaikoilla, kuten laitahyökkääjänä, kun oli liian hasardi ja laiska vaihtoehto keskikentälle, ja Kanerva itse hakkasi päätään seinään kolmen topparin systeemillä.

Puutteista huolimatta Kamaralla on suomalaiselle jalkapalloilijalle ainutlaatuisia ominaisuuksia, jotka mahdollistavat syöttökombinaatiot, pallonhallinnan ja pelaamisen ahtaissakin tilanteissa, mikä on elintärkeää Suomen kaltaiselle altavastaajalle. Ja hän tekee sen niin helpon näköisesti, että sitä ei katsoja välttämättä edes huomaa, ellei vertaa pelaamista johonkin pökkelömpään suomalaiseen. Mustekalalonkeroista ja öljytyistä lanteista kuuluu kiitos nuorena pelatulle häkkifutikselle.

Toivottavasti mies saa uransa vielä raiteilleen (vaikka sitten sen Jumalan avustamana, jos ei itse onnistu) ja nähdään Huuhkajissa viimeistään ensi vuoden puolella.

Mielenkiintoinen näkemys pelaajasta, joka on pelannut ammatikseen 28K minuuttia keskikentällä, kovissa sarjoissa. Onko jokainen valmentaja tuonut Sparvin hänen kanssa pelaamaan vai miten onkaan onnistunut nousemaan tuolle tasolle?

Juuninho

Lainaus käyttäjältä: Quattro10 - 01.10.2025 klo 18:21:17
Mielenkiintoinen näkemys pelaajasta, joka on pelannut ammatikseen 28K minuuttia keskikentällä, kovissa sarjoissa. Onko jokainen valmentaja tuonut Sparvin hänen kanssa pelaamaan vai miten onkaan onnistunut nousemaan tuolle tasolle?
Eihän kyse tietenkään ole mistään pelkästä Sparvista.

Pointti on, että Kamara on huonoimmilla hetkillään luksuspelaaja, joka tarvitsee vieruskavereilta tukea oman ruutunsa paikkaamiseen (kuten haasteet sijoittumisessa puolustuspäässä, tai riittävän räväkkä ja fiksu palaaminen alaspäin, kun on ollut ylhäällä, tai miehen olematon laukausuhka). Kun hän on pelipäällä, ei ole mielestäni kysymystäkään siitä, että kuka on Suomen paras keskikenttäpelaaja. Ei hän sattumalta ole pelannut noita 28k minuuttia hyvissä ulkomaisissa sarjoissa.

Ilkeä Eläinlääkäri

Lainaus käyttäjältä: Quattro10 - 01.10.2025 klo 18:14:11

e: Todellisuudessa on hyvä muistaa myös HJK:n kusinen topparitilanne ja Tikkanen kun putoaisi pois niin..

Tämä kyllä on todella huolestuttava asia, kun miettii maajoukkuevalintoja. Onneksi Friis tajusi huomioida tilanteen.

Tikkasen ja Miettisen kohdalla on tietysti myös sekin ero, että toinen heistä on oikeasti urheilullinen ja toisen vauhti riittää juuri ja juuri Veikkausliigaan.

Kurkiaura

Mielenkiintoinen joukkue. Siltanen voisi olla joukkueessa, mutta saa kyllä yhtä lailla kovan haasteen vastaan myös U-21 pelissä ja kuten edellä todettu, niin tuolle pelipaikalle riittää kilpailua.

Hienoa, että Miettinen on kuntoutunut pelikuntoon. Tosin vähän mietityttää, että voiko Koskea ja Miettistä tulevaisuudessa peluuttaa maajoukkueessa yhtä aikaa, ainakaan jos pelataan neljän linjalla? Molemmat ovat toppariksi pienikokoisia, mikä voi aiheuttaa vastustajasta riippuen aikamoisia haasteita. Toki nuorten majussa homma toimi aika ajoin hienosti.

RonaldoR9Finland

Lainaus käyttäjältä: Kylmä Tuoppi - 01.10.2025 klo 14:51:45
Mielestäni oikein hyvät valinnat. Etenkin Svanbäckille ja Waltalle häränkullin kokoiset peukut. Hyvä Jaakoppi!
Rohkeasti heille myös peliaikaa heti jo Liettua pelissä

Road to Allikko

#145
Nuorisonippu hoitaa 6 pistettä tästä ikkunasta ja sit jännätään Poolanti-Hållanti tasuria marraskuussa.

Saa ottaa talteen.

E: Jaa olipas antiklimaattista katsoa lohkotaulukkoa ja todeta, ettei 9 pisteellä kolmesta viimeisestä matsista punnerreta todennäköisesti ees kakkospaikalle. :tuoppi:

Ehis

Masa häviää Lewandovskille juoksukisan. Miksi, vaikka on se nopein? Tai sitten se vaan ei ole niin nopea, mitä jossain 30 metrin spurtissa on mitattu.
Tai sitten mikään ei oikein mennyt kuten olisi pitänyt millään pelin osa-alueella.

Vai mihin tää Peltolan nopeus perustuu? Ihan rivipelaajan nopeus. Ja ei, pelinopeakaan ei ole.

Ilkeä Eläinlääkäri

Lainaus käyttäjältä: Ehis - 01.10.2025 klo 23:03:16

Vai mihin tää Peltolan nopeus perustuu? Ihan rivipelaajan nopeus. Ja ei, pelinopeakaan ei ole.

Saa nopeammin kohellusta aikaan kuin kukaan muu?

Kurkiaura

LainaaVai mihin tää Peltolan nopeus perustuu? Ihan rivipelaajan nopeus. Ja ei, pelinopeakaan ei ole.

Taasko tämä sama paskanjauhanta samasta asiasta alkaa? Uefan mukaan Peltolan huippunopeus pelissä on ollut noin 31 km / h. Tällä nopeudella Peltola on hieman keskitason yläpuolella. Peltola ei ole siis erityisen nopea pelaaja, mutta ei missään tapauksessa hidaskaan.

Fantasista

Lainaus käyttäjältä: Kylmä Tuoppi - 01.10.2025 klo 14:51:45
Mielestäni oikein hyvät valinnat. Etenkin Svanbäckille ja Waltalle häränkullin kokoiset peukut. Hyvä Jaakoppi!
Ei näistä allsvenskan pelureista ole mitään hyötyä kv-tasolla, mutta kiva turistireissu pojille kuitenkin.