• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Suomi - Liettua - 9.10.2025 klo 19.00 - Tulosveikkaukset ja livespämmi

Aloittaja Julkea bulbul, 09.10.2025 klo 08:47:02

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

ginikettu

Lainaus käyttäjältä: Osmonkääliö - 11.10.2025 klo 13:11:33
Liettua taisi saada koosteeseen 3 tilannetta ja vaikka itekin tuli kritisoitua Alhon puolustustyöskentelyä maalissa niin olihan tuossa monta huonoa sattumaakin. Ensin kimmoke Koskesta, veto Lähteenmäen längistä ja vielä lopuks Sinisalo saa kättä väliin mutta ei tarpeeksi.
Mielestäni Alho puolustaa tuo lähtökohtaisesti oikein. Toki olisi pitänyt onnistua blokkaamaan keso, mutta niin se olisi topparienkin pitänyt hoitaa ja viimeistään kun näytti että menee vapaalle pelaajalle niin joku on ollut jo myöhässä. Veskan olisi toki pitänyt tuo ottaa viimeistään, mutta Alhon lähtökohta oli estää ettei pääse vetopaikkaan ja sitten estää kesoa. Ekassa onnistui tokassa ei. Moni muukin asia epäonnistui tuossa jo ennen ja jälkeen keson.

Mutta virheitä tulee aina. Nyt oli usea epäonnistuminen yhdenaikaan ja se on vaan paskaa tuuria ja heikkoa tasoa. Ei sentään  ollut.nyt sellaisia mixu-backe akselin ongelmia missä yksilövirhe johtaa avoimiin oviin keskikentältä maaliin oli vastassa ruotsia tai viroa.

Villahousu

Lainaus käyttäjältä: Osmonkääliö - 11.10.2025 klo 13:11:33
Lähempänähän tuossa oli Huuhkajien kahden maalin voitto kuin tasuri jos ottaa tilanteet huomioon.

Voi olla. xG:n perusteella kuitenkin tasapeli oli lähempänä kuin yhdenkin maalin voitto. Esim Flashscore: 1.35-0.88 ja näin samantapaiset numerot joltain muultakin palvelulta. (Toki numerot olisivat varmaan erilaiset, jos Suomi ei olisi saanut johtomaalia aikaan verrattain aikaisin toisella jaksolla, mutta pelitilanne tietysti melkein aina vaikuttaa xG-numeroihin.) Palloliiton kooste ei välttämättä aina tuota sitä objektiivisinta näkemystä pelin kulusta...

kokistuoppi

#1052
Lainaus käyttäjältä: erno - 09.10.2025 klo 19:02:09
Nyt pääsin TV:n ääreen ja Lähteenmäen peluuttaminen oikeana topparina on jo yksistään sellainen asia, mikä oikeuttaa antamaan koko valmennusryhmälle ja puolelle palloliiton toimiston henkilökunnasta potkut ennenkuin pelikellossa 30 minuuttia.

Lainaus käyttäjältä: HomeTeamHeroes - 09.10.2025 klo 19:45:16
Kun viiden linjan pelkäämistaktiikalla ei pärjätä edes Liettualle, niin miten sitten oikeasti kovia maita vastaan? Liiton toimisto kokonaan ulos, viekää Jakob mukananne.

https://streamable.com/640162

Tsei Tsei

Olisikohan tuohon koosteeseen linkki, eikä mitään epämääräistä "Palloliitto on lisännyt someen"?

kokistuoppi



Osmonkääliö

Lainaus käyttäjältä: Tsei Tsei - 11.10.2025 klo 14:38:54
Olisikohan tuohon koosteeseen linkki, eikä mitään epämääräistä "Palloliitto on lisännyt someen"?

Kyseessä siis Huuhkajien joka ikisestä matsista aina youtubeen lisäämä koostevideo, jonka jakavat tyyliin kaikissa sosiaalisen median kanavissaan.

https://youtu.be/8_lhk2oEer0

13ergkamp

Lainaus käyttäjältä: kokistuoppi - 11.10.2025 klo 14:25:46
https://streamable.com/640162

Jep esim tuolla ernon hetkellä telkkarissa näytti abt tältä



Toki paljon karumpi että asiakirjoittajaksi profiloituva HTH katseli kokonaisen puoliajan viiden linjaa :rolleyes:

kokistuoppi

Toki ernon kohdalla on aina mahdollisuus johonkin sellaiseen ironian tasoon, jota en tavallisena kuolevaisena tavoita. Mutta jos tosissaan oli, niin oletan että luulo perustui niihin viturallaan olleisiin uefan taktiikkapohjiin. (Eikö joku liitosta voisi puuttua noihin jotenkin? Ei tuolla vastustajaa hämätä, ainoastaan katsojia.)

Radu

Alhon pelaamisesta Liettuan maaliin johtaneessa tilanteessa, peruuttaminen on parempi kuin itsensä ulospelaaminen, tuossa Alholla ei ollut tukea joten varovaisen pelaamisen voi perustella. Ei ollut myöskään lähtökohtaisesti niin vaarallinen tilanne että olisi pitänyt rikkoa. Mutta Alho ei onnistunut peittämään keskitystä tai edes häiritsemään hyökkäävää pelaajaa millään tavalla, koska oli tilanteen lopussa aivan liian kaukana tästä. Ei noin heikosti voi puolustaa tällä tasolla, ihan aiheesta siitä on kritisoitu. Siitä huolimatta että myös muut tekivät tilanteessa virheitä. Muuten Alholta hyvä ottelu.

ginikettu

Lainaus käyttäjältä: Osmonkääliö - 11.10.2025 klo 15:15:36
https://youtu.be/8_lhk2oEer0
Lopun Keskisen tilanteessa on Keskisen kannalta positiivista, että vähän ennen vetoa katsoi voiko syöttää. Eli jos Jolle olisi aiemmin lähtenyt mukaan hyökkäykseen, niin olisi hyvin mahdollisesti päässyt ohjaamaan sisään. Klubissa Keskinen kehittyi tai tietoisesti kehitettiin tuota, ettei aina ihan 100% päätä näitä itse ja varmasti kehittää jatkossa edelleen.

Isopää

Lainaus käyttäjältä: Jämpti - 11.10.2025 klo 11:17:47
Pianonsoittajia ja pianonkantajia tarvitaan molempia. Walta on pianonsoittaja.

Juuri näin. Jalkapallojoukkue tarvitsee niin pimputtelijoita kuin pamputtelijoita, ja Walta pimputteli pianoa Liettuaakin vastaan todella mallikkaasti.

erno

#1062
Kai te ymmärrätte että toi kommentti on kirjoitettu sillä hetkellä kun ottelugrafiikka näytettiin ja siinä oli viiden linja ja siinä oli Löhteenmäki oikeana topparina.

https://imgur.com/gQelOJg

Tsei Tsei

Lainaus käyttäjältä: Osmonkääliö - 11.10.2025 klo 15:15:36
Kyseessä siis Huuhkajien joka ikisestä matsista aina youtubeen lisäämä koostevideo, jonka jakavat tyyliin kaikissa sosiaalisen median kanavissaan.

https://youtu.be/8_lhk2oEer0

Menin Huuhkajien Faceen ja en löytänyt. Ehkä oli invalid user error. Mutta kiitokset linkistä.

Zazar

Lainaus käyttäjältä: erno - 11.10.2025 klo 16:22:24
Kai te ymmärrätte että toi kommentti on kirjoitettu sillä hetkellä kun ottelugrafiikka näytettiin ja siinä oli viiden linja ja siinä oli Löhteenmäki oikeana topparina.

https://imgur.com/gQelOJg

Katsoitko sä siis UEFA:n maaotteluissa tarjoamaa pelisysteemigrafiikkaa ensimmäistä kertaa elämässäsi?

Julkea bulbul

Lainaus käyttäjältä: Zazar - 11.10.2025 klo 16:43:12
Katsoitko sä siis UEFA:n maaotteluissa tarjoamaa pelisysteemigrafiikkaa ensimmäistä kertaa elämässäsi?

Katsotko sä siis ernon huumoria ensimmäistä kertaa elämässäsi?

kokistuoppi