• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

KARSINTASARJA: IFK Mariehamn vs AC Oulu 18.10.2025 klo. 17:00

Aloittaja Dalamaria, 17.10.2025 klo 08:25:07

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Dalamaria


(Kaukana ovat nämäkin muutaman vuoden takaisen ottelun pelaajat)

Kaikki hyvä päättyy aikanaan, ja sen lisäksi päättyy myös tämä IFK:n kausi. Huikean jännittävä ottelu on tulossa, kun oululaiset saapuvat Wiklöf Holding Arenalle tavoitteenaan ryövätä uskomattoman arvokas yhdeksäs sija tämän vuoden Veikkausliigassa.
Kumpi peluuttaa enemmän junnuja, ja kumpaa kiinnostaa? Katsojia on tulossa varmasti se *insert amount of sold season tickets*.
Oulu sai Mika Nurmelasta uuden urheilutoimenjohtajan, joten moni varmasti pelaa näyttöpaikassa sopparin jatkamisenkin puolesta.
Jimmy Wargh on jo ilmoittanut, että ottelun jälkeen tulee monet läksiäiset pelaajistossa. Toivottavasti ei kuitenkaan itse palaa Jeppiksen UTJ:ksi.

IFK-ennakko: https://www.ifkfotboll.ax/nu-ska-sasongen-avslutas-pa-basta-satt
Oulu-ennakko: https://acoulu.fi/ennakot/fotonordic-otteluennakko-vaiherikkaan-kauden-paatos/
Lauantai-illan kiimaa kannattaa kokea paikan päällä. Tai sitten voi nysväillä sisätiloissa Ruutu Plussan kaksikielisen selostuksen parissa.
Hyvää offseasonia kaikille!


Lainaus käyttäjältä: Dalamaria - 17.10.2025 klo 08:25:07
Kumpi peluuttaa enemmän junnuja, ja kumpaa kiinnostaa?
Toivottavasti vieraat häviää tämän, johtuen ressujen sunnuntain Ykkösen matsista, jonka voittaja pelaa ensi kaudella Ykkösliigaa.

Veikkauksen kertoimet just nyt:
1: 3,25
X: 3,90
2: 2,06

Spili

AC Oulun ennakossa mainittu flunssa-aalto palautti elävänä mieleen ennakkotunnelmat ennen kauden -22 kevään vieraspeliä.

Obsy

Ollut kyllä katkonainen viikko unien suhteen tätä klassikkoa miettiessä. Viimeiset pari kautta MIFK:n ja ACO:n keskinäiset ovat olleet todella kiimaista juoksupalloa, joissa on nähty maalipaikkoja kuin sieltä liukuhihnalta.

Veikkaus 1-1 ja kaikki ovat tyytyväisiä. Oulun maalin tekee Kinn kulmasta 90+3.

MaikkulanMessi

#4
Videoennakossa mukana Juuso Mäkeläinen joka saattaa pelata ensimmäiset Veikkausliigaminuutit tässä pelissä :ylos:

https://youtube.com/watch?v=Xg1JRD-LL7w

Pääfokus ainakin itsellä on Haka-KTP ottelussa mutta tämän kyllä pistän silti toiselle ruudulle pyörimään taustalle.

Joku ACOn leiristä voisi Nuren mandaatilla nykäistä Cody Davidiä hihasta ja kysellä kiinnostaisiko pellailla Oulussa ensi kauella ;) Ellei sitten mies ole jo lähtenyt lomille kun on pelikiellossa tässä ottelussa.

OEA

Vaikea löytää mitään minkä voisi poimia kiinnostavaksi tässä. Tietenkin tappio vättämällä sija nousisi taas yhdellä viime vuodesta. Ei IFK:lla oikein ketään sellaista junnuakaan ole joka kiinnostaisi, ellei sitten 16-vuotias Holmberg saa isoja minutteja. Mutta vähän vaikea perustella sitä kun keskikenttä ollut toimivin osa viime pelit ja kai nyt lähtökohtaisesti kuitenkin lähdetään voitosta pelaamaan. Oulukin aika harmaa, no Ojalan pelaamistahan voi tutkailla. Olispa edes David viimeisen kerran. Onneksi nyt loppuu, tuplasarja tässä olisi kyllä todellinen kärsimys.

RiukulehtoII

#6
Siellä on Rothin Matti tuomarina. Viheltänyt tällä kaudella kolmessa ACO:n matsissa ja jokaisessa ACO:n pelaaja on nähnyt punaista.

LainaaErotuomari Roth Matti
AET 1 Lemettinen Jouni
AET 2 Koskinen Samu
4.ET Nummela Kalle
https://www.veikkausliiga.com/tilastot/2025/veikkausliiga/ottelut/3973474/ennakko/

OEA

Jaa sekin vielä piti nähdä. Palloliiton viimeinen oljenkorsi saada tunneta tähänkin peliin

Antoine Roquentin

Lainaus käyttäjältä: OEA - 17.10.2025 klo 15:39:38
Vaikea löytää mitään minkä voisi poimia kiinnostavaksi tässä. Tietenkin tappio vättämällä sija nousisi taas yhdellä viime vuodesta. Ei IFK:lla oikein ketään sellaista junnuakaan ole joka kiinnostaisi, ellei sitten 16-vuotias Holmberg saa isoja minutteja. Mutta vähän vaikea perustella sitä kun keskikenttä ollut toimivin osa viime pelit ja kai nyt lähtökohtaisesti kuitenkin lähdetään voitosta pelaamaan. Oulukin aika harmaa, no Ojalan pelaamistahan voi tutkailla. Olispa edes David viimeisen kerran. Onneksi nyt loppuu, tuplasarja tässä olisi kyllä todellinen kärsimys.

Mäkeläisen Juusoa kannattaa kiikaroida. Hän on hyvä pelaamaan jalkapalloa.

OEA

Lainaus käyttäjältä: Antoine Roquentin - 17.10.2025 klo 18:53:23
Mäkeläisen Juusoa kannattaa kiikaroida. Hän on hyvä pelaamaan jalkapalloa.
hyvä nosto! Rasmus Holmbergia pidetään ehkä lupaavimpana ifk:n junnuna ja Juuso taitaa olla yksi saman pelipaikan ikäluokan parhaista. Toivottavasti molemmat saisi muutakin kuin jämäminuutteja, niin ainakin jotain mielenkiintoista seurattavaa.

Vihuri


Hapen_ottokyky

Oululla on kuulemma äärimmäisen kapea rosteri tänään.

kelluke

IFK Mariehamn

32 Riikonen Matias
2 Nurmi Noah
6 Kujasalo Niilo
8 Dahlström Sebastian
16 Huttunen Anttoni
20 Patut Emmanuel
23 Van der Heyden Jelle
28 Nissinen Jiri
30 Okereke Chukwuemeka Emmanuel
33 Enqvist Daniel
43 Andersson Leo

Vaihtopelaajat
1 Lund Kevin
4 Lindgren Pontus
9 Nunez Wille
10 dos Santos Cardoso Hugo Alexandre
14 Fonsell Michael
17 Holmberg Rasmus
21 Lundberg Arvid
26 Jansson Milton
27 El-Kathemi Emir

AC Oulu

30 Kinn Thomas
3 Lehtonen Joel
4 Jatta Musa
6 Silas Chianyindi Spencer
11 Ghezali Lamine
14 Jokelainen Niklas
20 Azongnitode Charlemagne
22 Kaukua Tuomas
23 Harrison Shayon
26 Körkkö Julius
29 Silander Santeri

Vaihtopelaajat
12 Pentti Johannes
9 Rennicks Justin
37 Piirto Lucas
80 Salmensuu Otto
84 Mäkeläinen Juuso


MaikkulanMessi

Lainaus käyttäjältä: Hapen_ottokyky - 18.10.2025 klo 12:08:45
Oululla on kuulemma äärimmäisen kapea rosteri tänään.
No on kyllä :D

Piirtokin päässyt saarelle mukkaan :ylos:


defensive midfielder


sunnuntaifutari

Jokelainen ja Känö puheli menneellä viikolla että treeniviikko menny Kummelin puolelle flunssa aallon myötä ja Jokelaisenki pelikunto ollu kysymysmerkki viimeiseen asti.

Olisikohan siis Paananenki vain flunssassa. Viitati varmaan olisi maininnut mikäli yksikään edarin pelaaja olisi ollut ressujen valmistavissa.

Djortikkaeff

Enemmän jännittää huominen ressujen peli, mutta kyllähän jo tähän liittyy jonkinlainen haikeus. Kohta se talviunen aika taas alkaa. "Hello darkness my old friend". Kävin Heinäpäässä tänään kävelemässä rakennustyömaan ympärillä. Piristi.

Kokoonpano sellainen, että jännittää jo kyllä huominen kokoonpanokin.

Pistin vetoa sisään harvinaisesti. Tässä tilanteessa kotijoukkueen kerroin oli aika jees. En silti näe mitään syytä miksi kumpikaan tätä voittaisi.

Sergei Analtov

Aina syöttö alaspäin kun se on mahdollista. Ihan mietaana saa ihmetellä tällaista pelokasta höntsäilyä.

OEA

Ei tosiaan näytä kiinnostavan kentällä ketään. Ja kun David om pois on hyökkäysuhka olematon

kärtsy


kelluke


kärtsy

Siinä sellainen maali, mikä kuvastaa loistavasti koko AC:n kautta :D kulma kahden oman kautta omiin.

OEA

Okereke puski Anderssonin selän kautta maaliin. Ja vepsun ohi livetilanteessa.

Obsy

#24
Lainaus käyttäjältä: Obsy - 17.10.2025 klo 14:33:58
Veikkaus 1-1 ja kaikki ovat tyytyväisiä. Oulun maalin tekee Kinn kulmasta 90+3.

Veto edelleen elossa :D

E: sehän vanheni nopeasti ja 2-0