• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

FC Lahti 2026 - Me ei mennä täältä minnekään! (Paitsi FF5:lle)

Aloittaja Rafu, 18.10.2025 klo 17:04:14

0 Jäsenet ja 9 Vieraat katselee tätä aihetta.

Kumpaan loppusarjaan päädytään?

Mestaruussarja
62 (33.7%)
Karsintasarja
122 (66.3%)

Äänestäjiä yhteensä: 184

Tapsa

Noista lienee tulossa vain sakkoja, jotka kurinpitovaliokunta määrää. Vakavammissa tapauksissa pöllöliitto voi vähentää pisteitä sarjataulukosta.

Meteli

Lahti tuntuu olevan taas "yllättäen" virkavallan erityistarkkailussa Veikkausliigassa. Soihtuja kuitenkin nähdään monilla paikkakunnilla, mutta harvassa siitä näin suurta numeroa nostetaan.

jevgeeeni

Tiettävästi lupifanien käytöstä Gnistan pelissä on kehuttu paikallispoliisin toimesta. Polttivat muutamankymmentä soihtua putkikatsomossa. Näkisin tuon ikibetonin hieman turvallisempana paikkana soihduille. Nyt on Hämeen poliisi saanut liika määrärahoja, niin johonkin ne pitää käyttää.

Ja toki seuran on pakko tässä myötäillä, kun on uhattu vaikka ja millä

Kylmälonkero

Lainaus käyttäjältä: Aurinko Jaffa - 24.04.2026 klo 22:16:39
Mielenkiinnolla jään kyllä seuraamaan mikä on tämän idiotismin lopputulema. Soihtuja nähtänee jatkossakin. Meneekö toimistolla uuden toimarin johdolla paskat heti housuun ja fanit haukutaan lyttyyn. En yllättyisi jos siellä olisi poliisin kanssa yhdessä juonittu koko fanikatsomon kieltämistä. Vittu mltä paskaa tämä kausi tarjoaa heti kärkeen. Divarissa oli kaikki paremmin.

Ja Mujunen kun kuitenkin luet tätä niin vähän haastoa nyt sinne poliisinkin suuntaan. Ei niitä muuallakaan kiinnosta
Kannattajilla ja seurajohdolla on ollut jo pari vuotta hyvät välit. Tältä pohjalta uskallan väittää, että seurajohtoa vituttaa poliisin toiminta lähes yhtä paljon, kun tavan kannattajaa.

fellman

Lainaus käyttäjältä: Bob Maali - 24.04.2026 klo 21:48:18
Täs näyttäis nyt olevan siten, että tämä tapposavun vastainen retki ei ole valtakunnallinen, vaan Hämeen ja Kaakkois-Suomen viskaalien ryhdikäs retki

Tämä. Oliko se myös niin, että Turun seudulla poliisin ongelmana olivat katsojat peittävät tifot - niiden alla piilossa saa tehdä pahoja. Mielivaltaa. Olisipa poliisilla sama tarmo torjua vaikka pyörävarkauksia.

Belmero

Lainaus käyttäjältä: Bob Maali - 24.04.2026 klo 21:48:18
Täs näyttäis nyt olevan siten, että tämä tapposavun vastainen retki ei ole valtakunnallinen, vaan Hämeen ja Kaakkois-Suomen viskaalien ryhdikäs retki jossa muden alueiden velliperseille näytetään mallia, miten turvallisuutta edistetään tosissaan ja hampaat irvessä.

Näinhän se näyttäis olevan.

Poliisilla taitaa olla täällä liikaa luppoaikaa kun pitää johonkin pieneen soihdutteluun puuttua noin innokkaasti. Kukaan ei kuole pieneen savuun, pahempia savuhaittoja on täällä pientaloalueilla matalapaineen aikana. Ja aika moni tuulipukukatsojistakin tuntuu olevan sitä mieltä, että pieni soihduttelu ei haittaa. Eikä hiihtiksen betonikuutiossa ole mitään paloriskiäkään olemassa :)

Jännä nähdä, että mitä sitten tapahtuu kun seuraavaksi soihdut palaa. Loppuuko matsi siihen, pidetäänkö tauko ja jatketaan vai mitä.

Jones

Poliisi on nyt päättänyt nollatoleranssista. Keskustelua he eivät edes halua, vaan totaaliseen poliisivaltioon ollaan menossa. Pamppua kaikille.

Jos siellä todellakin on donitsinmussuttajia kyttäämässä lähietäisyydellä, niin toivon nasevia chänttejä.

simo hylje

On kyl vähän outo tilanne. Jos joku rikkoo lakia niin sitten kaikki kärsii? Järjestäjää myöten? Mites tää toimis muualla tai muussa yhteydessä?

Festarit keskeytetään jos alaikäinen dokaa tai joku vetää pilveä? Joku varastelee torilla tai pahoinpitelee ihmisiä kauppakeskuksessa tai yökerhossa, paikat kiinni? Ilotulitteita ostetaan kaupasta ja paukutetaan tapanista loppiaiseen, kauppa myyntikieltoon?

Mikä ihme fantasia on kollektiivisesti haluta rankaista koko yhteisöä tässä tapauksessa? Luulen että se normaali, eli pikkupippeliys. Virkavaltaa jurppii ihan sikana nähdä tuollaista kansalaistottelemattomuutta johon se jostain syystä on kykenemätön puuttumaan niin kuin pitäisi eli tunnista tekijät ja kohdista rangaistus.

Nyt ammutaan tykillä kärpästä kun halutaan vähän näyttää. Ei nosta kyllä arvostusta täällä.

sulo

"Tää Lahti-Oulu on helvetin hyvää mainosta.
Lähetys pätkii ja hyppii eteen ja taakse koko ajan
Pelataan jollain perunapellolla
Katsojia noin 115
Lahilla 2 suomalaista avauksessa :D :("

Vinnie Stigma

Hyvä voitto tämä. Nyt katse seuraavaan. Neemiaksen avausmaalille :ylos:

postiluukkupallo

Yapilta hyvä peli tänään, parantanut huomattavasti!

Cassoubien peliä on muuten mukava katsella kun pallo tottelee ja lukee peliä niin hyvin.

Lounasseuralainen

Neemias! Voittomaali ja maine senkun kasvaa! Hyvä jätkät!

Edmundo

Cassubie on kyllä ihan kurko tossa keskikentällä.

Liivitön

Lainaus käyttäjältä: Edmundo - 25.04.2026 klo 17:14:07
Cassubie on kyllä ihan kurko tossa keskikentällä.

Hyviä katkoja, mitä nyt ruudun katkomiselta näki.

pesäpallomaila

Voitto lämmitti noin muuten suht viileässä säässä. Neemiaksen voittomaalille vielä :ylos:

Huupponen

Etukäteen ootin että Oulu vie matsin. Sen verran hyvin ovat tehneet tulosta alkukaudesta. Säilymishousut on tiukasti jalassa.

Belmero

Hyvä voitto :ylos:

Neemiaskin teki maalin, ihmeiden aika ei ole ohi. Eihän se nyt varsinaisesti paikoille vieläkään päässyt mutta pusku kulmasta oli hieno.

Kun pussi kuunojen kausi on paketissa, niin toimisto ois voinut kutsua ison kasan päättäjiä tän päivän peliin. Siinä ois voinut näyttää livenä että ihan oikeastiko tolla perunapellolla pitää pelata pääsarjafutista.

Mo Leicester

Kylmä oli muttei vituttanut.

Hyvän jengin ovat koonneet tälle kaudelle. Ruotsin ihmeen Anderssonin ja Serie A pelaaja Montielin ei tarvinnut olla parhaimmillaan, kun ranskalaiskolmikko Sans - Yapi - Cassubie pelasi erinomaisesti tonteillaan. Neemiaskin näytti yhden kulmapotkun ajan kärkihyökkääjältä.

Vilminho

Cassubie ja Andersson kyllä vakuuttanut! Yapi myös parantanut peliään ja Meemis iski TAAS kliinisesti!

Vippi

Tuli katsosttua jälkilähetyksenä ja oli vahva esitys puolustussuuntaan. Maukonen, Dantas ja Sans pelasivat tosi vahvasti. Myös Yapilla oli kauen parasta. Cassubie oli hyvä, mutta muuten keskikenttä oli vähän vaisu. Sarr oli vahva yläspäin ja aiheutti vaaraa. Ferreira ja Neemias viimeistelivät tehokkasti, mutta muuten aika vähän loivat tilanteita. Pelissä oli ekalla jaksolla yksi vähän pitempi heikko jakso, muuten peli pysyi näpeissä. Ekan jakson 2-0-tilannekin varmaan vaikutti siihen, ettei maalipaikkoja syntynyt sen enempää.

Kroatian Pele

Lainaus käyttäjältä: Belmero - 25.04.2026 klo 18:07:44
Kun pussi kuunojen kausi on paketissa, niin toimisto ois voinut kutsua ison kasan päättäjiä tän päivän peliin. Siinä ois voinut näyttää livenä että ihan oikeastiko tolla perunapellolla pitää pelata pääsarjafutista.
Herra Haltonin olisi pitänyt korostaa kutsussa, että kyseessä on lahtelainen pääsarjafutis. Nyt ei kukaan viitsinyt tulla, kun telkkarista tuli Fulhamin matsi. Fulhamilla on myös paljon ulkkareita, kuten joku älypää tiesi aikaisemmin kertoa.

Rafu

Varsin solidi voitto! :ylos: Oli siinä Lahella heikotkin hetket, mutta niistä selvittiin kuivin jaloin. Henkisesti todella tärkeät pisteet. Nämä onnistumiset valavat pohjaa onnistuneelle kaudelle.

Suitsutusta ehdottomasti Cassubien suuntaan, joka on keskikentällä aivan helvetin hyvä, niin pallollisessa kuin pallottomassakin vaiheessa - elintärkeä pelaaja joukkueelle. Sans jatkaa näköjään liigan puolella siitä, mihin jäi Ykkösliigassa eli erittäin vakuuttavaa tekemistä. Monen hampaissa (ansaitusti) ollut Yapi parantaa kuin sika juoksuaan ja oli oikeasti hyvä tänään, vaikka yhdessä Oulun hyökkäyksessä jäikin turhauttavasti lönköttelemään perään. Neemias teki voittomaalin ja kyseessä oli vieläpä taidokas viimeistely. Muu tekeminen ei nyt vieläkään hurraa-huutoja aiheuttanut, mutta ehkäpä se siitä. Hyökkääjät elävät maaleista (vaikkei olisi sellaiseksi hankitukaan, hih) ja tuo voi antaa kaivattua boostia tekemiseen. Pääsipä joukkueen mies lopussa kannattajiakin huudattamaan, joten ehkä jää sulaa molemmin puolin hiljalleen :) Annetaan posia vielä topparipari Müller-Dantasille, jonka työskentelystä olen itse ainakin kovasti tykännyt.

Ensi viikolla sitten Cup-juna vie Heinolaan, missä vähemmän pelanneet saavat luvan klaarata jatkopaikan.

Bob Maali

Kyllähä Neemio näyttäis saavan ihan hyviä viimeistelysiivuja aikaiseksi. Maali oli puskuna täyttä kultaa, ja onhan siltä nähty jo oikein hyvää otsaa aiemmin Turussa, sekä ihan asiallisia kuteja. Tai ainakin sellaisia jotka menneet kohti maalia, baby steps jne.

Ongelma on siinä ettei ehdi tai pääse paikoille riittävästi, vaan että noi pitää laskea yhden käden sormin. Ja siinä, että targettina ei oo mikään erityisen hyvä suorittamaan, vaikka on iso. Lindholm on se parempi boksirotta. Mutta vaikka on kookas hänkin, niin ei noissa väännöissä kukkupalloista, jota lopussa tuli tänään paljon, pärjää edelleenkään lainkaan edes sitä mitä Neemias.  Plaania vastaan helähtänee kyllä. Hyökkäyspään vahvistus olis tarpeen, vaikka joku Luke Ivanovicin kaltainen kaveri joka ei oo sateentekijä, mutta josta löytyis jotain uutta vaihdetta.

Cassubie oli Lahen MoM, hieno pelaaja. Hakala näky pelissä kainalosauvoilla varustettuna, mutta naama ei ollu norsunperseellä, ni uskaltaisko päätellä että ei olis pitkää vaivaa.

Huupponen

Heinolassa päästäisin Belabidin irti. Ehkä Rättö maalille.

fellman

Etlarin/Pereiran mukaan Vainionpää toipuu leikkauksesta ja toipumisesta puolet, ehkä noin pari kuukautta, jäljellä. Harmin paikka. Onneksi avauksen topparipari ja Vehkonen olleet hyviä.

Kouvolan Sanomien mukaan HIFK-fanien soihdut keskeyttivät eilen MyPa - HIFK -pelin kahdesti. Toisella kerralla odoteltiin viisi minuuttia soihtujen sammumista.