FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
03.11.2025 klo 14:14:46 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: [1]
 
Kirjoittaja Aihe: Gnistan - HJK | ma 3.11. 19.00 | Mustapekka Areena  (Luettu 1501 kertaa)
7 jäsentä ja 11 vierasta katselee tätä aihetta.
Adinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


: eilen kello 23:42:39



Idrottsföreningen Gnistanin Veikkausliiga-kauden 2025 viimeinen kotiottelu koittaa maanantaina, kun Oulunkylään saapuu vieraaksi paikallisvastus Helsingin Jalkapalloklubi. Asetelmat matsiin ovat yksinkertaiset: Gnistan on varmistanut sarjataulukon 6. sijan ja HJK 5. sijan, joten panoksena on Helsingin herruus.

Isojen poikien leikkeihin päässeen Gnistanin mestaruusarjan tulokset tähän asti ovat seuraavanlaiset: kuusi tappiota, yksi tasapeli (KuPS-Gnistan 1-1) ja yksi voitto (HJK-Gnistan 2-3). Viimeisimmässä matsissa Gnistan kiusasi ykkösmestarikandidaatti KuPSia ja oli hilkulla voittaakin, mutta toinen kahdesta rangaistuspotkusta epäonnistui Tim Väyrysen vetämänä. Mustapekka Areenalla Gnistan ei ole HJK:ta vielä Veikkausliiga-taipaleellaan voittanut - lähteekö Jussi Leppälahden miehistö jahtaamaan tätä paikallismatsien ensimmäistä kotivoittoa kuin hullun lailla?

Gnistanilta poissa ovat sairastuvan Rachide Gnanou, Anicet Oura ja Marcelo Costa. Paikallismatsissa ei pelaa myöskään Saku Heiskanen, jonka sopimus Gnistanissa päättyi lokakuun loppuun. Juuh :D

Kriisiseura HJK pelaa heikointa kautta sitten vuoden 2007 ja kannattajayhteisö huutaa ulos kaksikkoa Riihilahti & Vuorinen minkä kerkiää. Mestaruussarjasta saldona on neljä tappiota, neljä tasapeliä ja nolla (0) voittoa. Ensimmäinen mestaruussarjan voitto ties kuinka pitkään aikaan on antanut odottaa itseään. Viimeisimmässä matsissaan HJK vieraili Tammelassa ja otti turpaan Ilvekseltä 3-1. Hirveältä näyttää.

HJK:lta sivussa on loukkaantumisesta kärsivä maalivahti Elmo Henriksson sekä toki kreikkalaiskaksikko Georgios Kannellopoulos ja Giorgios Anzoulas.

Vedonlyöntimarkkina tarjoaa matsipäivän aattona seuraavanlaisia kertoimia:
Gnistan 3.95 | Tasapeli 4.30 | HJK 1.80



Oulunkylään on luvattu maanantai-illaksi pilvistä, mutta sateetonta 8-9°C keliä. Mitään syitähän kauden viimeisen paikallismatsin missaamiseen ei ole, joten tule ihmeessä paikalle! Nautitaan (tai jotain...) nyt vielä, kun ei tarvitse venailla Liigacupin alkua ja katsoa vieroitusoireeksi valioliigoja tai mitälie.

OSTA LIPPU!
OSTA VIERASLIPPU! (seisoville HJK:n ääneenkannattajile)

P.S. Ägä ulos.

P.P.S. Chanttitoivetta tilanteen vaatiessa capolle:
KAIKKI ULOS - PÄITÄ VADILLE,
Petrii helvettiin me vaadimme,
Kolme vuotta pelkkää sekoiluu,
Riihilahti kantaa päävastuun!


Tune: Heaven Is a Place on Earth
« Viimeksi muokattu: eilen kello 23:54:15 kirjoittanut Adinho »
Huupponen
2017

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Tonttilan Super -91


Vastaus #1 : eilen kello 23:53:27

Pelistä ei ole sanottavaa mutta chantille Tuoppi Ylos
Sökö

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, KaaPo & Huuhkajat


Vastaus #2 : eilen kello 23:55:32

Kai sakilaiset työntää hk sinistä perseeseen et saa pyrokoirien aistit sekasin... :D
Quattro10

Poissa Poissa


Vastaus #3 : tänään kello 07:49:20

Meinaan kaikki enkat rikkoo, rullaa kunnes renkaat irtoo
Tänä vuonna teen taas hilloo, lehdet vertaa Mourinhoo
Mainosmiehet haluu krääsää mun nimen alle
Mä teen tän jatkodiilin nyt, hei pitäkää ideanne
En tee mitään mistä en kunnolla tiedä
Nää leffat ja kirjat, ne on tulossa vielä.

3 pistettä ja klubi kaivaa pöytälaatikosta jo vähän pölyttyneen muutaman kuukauden kuivuneen nimenkirjoituksen  sisältävän jatkosopimuspaperin.

Kuka muu muka.
Balleroberung

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bayer, Kipinä, Pool, Porto, Bajen


Vastaus #4 : tänään kello 07:58:22

Tänään on tilastollisesti kiinnostava ottelu jolla ei sarjan kannalta ole merkitystä. Voittaako klubi milloin seuraavaksi, ottaako Ogelin kaupunginosan vessat osumaa, saako Leppälahti Roman johdolla murrettua klubin haavoittuvan alakerran ja mitä tekee Pukki?
nurtsi1

Poissa Poissa


Vastaus #5 : tänään kello 08:03:27


Gnistanilta poissa ovat sairastuvan Rachide Gnanou, Anicet Oura ja Marcelo Costa. Paikallismatsissa ei pelaa myöskään Saku Heiskanen, jonka sopimus Gnistanissa päättyi lokakuun loppuun. Juuh :D

Kriisiseura HJK pelaa heikointa kautta sitten vuoden 2007 ja kannattajayhteisö huutaa ulos kaksikkoa Riihilahti & Vuorinen minkä kerkiää. Mestaruussarjasta saldona on neljä tappiota, neljä tasapeliä ja nolla (0) voittoa. Ensimmäinen mestaruussarjan voitto ties kuinka pitkään aikaan on antanut odottaa itseään. Viimeisimmässä matsissaan HJK vieraili Tammelassa ja otti turpaan Ilvekseltä 3-1. Hirveältä näyttää.
Kyllä se 2019 on edellinen heikko kausi. Silloin Klubi jäi kokonaan ilman europaikkaa.

e. Gnistanin Gnanou toki pelikiellon takia sivussa tänään.
« Viimeksi muokattu: tänään kello 08:06:38 kirjoittanut nurtsi1 »
Puruveden Kurko

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #6 : tänään kello 08:43:07

Onko tuolla Mustapekka Areenalla narikkaa, jonne voisi jättää repun ottelun ajaksi?
hyökkäävä linkki

Poissa Poissa


Vastaus #7 : tänään kello 09:06:12

Kuusitoista (16) pistettä sarjakärkeen. Pysäyttävä tilanne. Tänään olis kolme pistettä tarjolla.
Hippo04

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Lupi


Vastaus #8 : tänään kello 09:34:51

Iso, paha HJK tulee kylään ja Gnistan näkee tilaisuuden pönkittää turvallisen lähiöseuran mainettaan tuomalla räjähdekoirat paikalle. Kipinän turvallisuuspäällikölle kysymys, haistellaanko Klubimieliseen B3:n tulijoiden munat myös?

Mitä itse peliin, aina helppo Gnisu away. Joten baarin kautta rotsi auki mestoille ja putkelle jatkoa.

Jep jep, onneksi tämä syksyn tuskien taival on kääntynyt loppusuoralle.

HYÖKKÄÄ HJK!
Adinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #9 : tänään kello 10:46:36

Tänään ohjelmassa myös Raitalan uran päätösjuhlallisuuksia.

Lainaus
Jukka Raitala päättää pitkän ja kansainvälisesti menestyksekkään pelaajauransa – vielä ehdit näkemään legendan Ogelissa! Raitalan ura sisältää 64 A-maaottelua, kolme Suomen mestaruutta sekä voitot Suomen ja Kanadan Cupista. Hän on pelannut pääsarjoissa Hollannissa, Saksassa ja Espanjassa ja johdattanut Kipinää historiallisesti kapteenin roolissa Veikkausliigassa.
https://x.com/IFGnistan1924/status/1985249677394968769
Micky Lee

Poissa Poissa


Vastaus #10 : tänään kello 10:48:19

Onko tuolla Mustapekka Areenalla narikkaa, jonne voisi jättää repun ottelun ajaksi?
Ei taida olla.
Soneran veteraani

Paikalla Paikalla


Vastaus #11 : tänään kello 11:04:43

Gnistanin tiedotteen mukaan koirat saattavat satunnaisesti merkata henkilöitä kattavampaan turvatarkastukseen. Toivottavasti tämä prosessi, merkkaaminen, ei mene kuin Jarlan stripissä?

No vitsit vitseinä, hyvä että puuhailua seuroissa esiintyy. HJK:n osalta toivoisi peliltä, että joukkue ryhdistäytyy ja pelaa jollakin pelisuunnitelmalla ehjän pelin. Vaikea voi olla ehjää peliä pelata, kun toimivien pelisuunnitelmien teko ei ole valmennuksella hallussa, mutta sen verran ammattiylpeyttä voi kaaderilta odottaa, että moisista vaikeuksista huolimatta esitys ei ole veltto paska.

Ensi kauden valmennus omana asianaan, kaikki eivät seurassa kuitenkaan vaihdu. Vaikeuksien keskeltä asialliset otteet voivat kantaa myös ensi kaudelle, koskee nuoriso-osastoa. Nuoriso-osasto on pettänyt pahiten, Tikkanen omana asianaan, mutta vaatii analyysiä, että mitkä ovat syyt ja mitkä ovat seuraukset. Loppuiko nuorilta taso vai sotkiko valmennuksen pelisuunnitelmien puutteellisuudet nuorten esitykset?
Niilo Laji

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #12 : tänään kello 11:12:42

Urheilukadun pisteautomaatti lähiömatkalla, ja se ei pääty hyvin, kun Mikan poika mättää hatullisen. Vessat vaarassa!
Billy the Badger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ФК «Вітрила» Сілтавуоренранта


Vastaus #13 : tänään kello 12:54:11

ottaako Ogelin kaupunginosan vessat osumaa

Ogelissa ei näytä yleisövessoja olevan.

Kyllä se vähän vielä houkuttelisi lähteä voittoa katsomaan ja antamaan aplodit Jugille. Pyrokoirat :D

 
Sivuja: [1]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa