Kolmonen Itä (Pohjos-Savo & Pohjois-Karjala, [AC2*]korjaan oikean merkinnän heti kun lohkomerkintätapa varmistuu tälle kaudelle)
2026Sarjataulukko & otteluohjelma:
(Korjaan oikeaan myöhemmin).
Joukkueet: (Viime kauden sijoitus)Jippo-j/PunaMusta (1.)
Kings SC (2.)
PK-37 (3.)
NiemU (4.)
ToU (5.)
Yllätys (6.)
Zulimanit (7.)
KuPS Akatemia II (N.)
Tummennetulla vahvistaneetKausi 2025:Savo-Karjalan ''liigan'' mestariksi kiihkeän kahden kaupan jälkeen varmistui Ykkösliigassa pelaavan Joensuun Jippon nimihirviö kakkosjoukkue Jippo-j/PunaMusta, joka keräsi pitkää palloa potkimalla kehuttavat 52 pistettä. Jippo-j/PunaMusta hävisi karsintaottelun Äänekosken Huima/Urhoa vastaan ja ei päässyt kakkosen nousukarsinnoissa pidemmälle. Toiselle sijalle jäi siten Kings SC Kuopiosta 47 pisteellään.
Pistekehitys ristiinpelaamisten ansiosta kaudella johti siihen, että LehPan raunioilta vahvistuksia kerännyt NiemU taisteli kolmannesta sijasta Iisalmen PK-37 kanssa, joka taas oli käynyt shoppailemassa Kuopion Elon alelaarista pelaajia. Pronssille lopulta päätyivät iisalmelaiset ja rääkkyläläiset jäivät neljänneksi.
Karsijan paikan uhkaa vastaan kamppailivat Toivalan Urheilijat, Ylämyllyn Yllätys ja SC Zulimanit, jotka jäivät lopullisissa sijoituksissaan edellä mainittuun järjestykseen. Kuitenkaan Zulimanien ei tarvinnut karsia, sillä Kakkosesta ei tippunut ketään lohkoon, kun Elo luovutti ennen mahdollista tippumistaan.
Nelosesta, 113 maalia tehneenä, nousee uusi nimihirviö, joka on jopa
akatemian akatemia - KuPS Akatemia II.
Kausi 2026:Kaudella 2026 kolme joukkuetta Kuopiosta, jossa Kings ja Zulimanit, jatkavat samoilla päävalmentajilla. KuPS Akatemian kakkosjoukkueen toiminnasta en osaa sanoa paljoa, mutta toivottavasti löytyy laatua ja KuPSin tyylistä peliä. Iisalmessa PK-37 on saanut uuden päävalmentajan ja varmasti pyrkinee naaraamaan vahvistuksia Kuopiosta toteuttamaan nousu-unelmia. Niemisen Urheilijoilla näyttäyisi tietojen perusteella olevan pysyvyyttä kausien välissä myös. Toivalassakin oletettavasti päävalmentaja pysyy samana ja pelaajat koostuvat paikallisista ja kuopiolaisista täsmävahvistuksista. Ylämyllyn ja Joensuun Jippon tilanteista ei tarkkaa tietoa ole, enkä lähde spekuloimaan enempää. Kuitenkin itäisen Kolmosen taso toivottavasti nousee ja saadaan kiinnostavia pelejä tulevalla kaudella, vaikka reservijoukkueiden määrä tuplaantui.
Arkisto:Itä-Suomi | M3 Itäinen AC2 2025Itä-Suomi: M3 Itäinen A 2024