FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
19.11.2025 klo 00:25:18 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: [1]
 
Kirjoittaja Aihe: Suomalaiset tammikuun 2026 siirtoikkunassa  (Luettu 726 kertaa)
9 jäsentä ja 12 vierasta katselee tätä aihetta.
Laitalinkki

Paikalla Paikalla


: eilen kello 22:49:08

Avataanpa taas tätä talven siirtoikkunan seurantaketjua, kun siirtokausi käytännössä käynnistyi Aapo Mäenpään siirrosta Östers IF:ään. Vaikka isoimmat hulinat käydäänkin aina kesäisin, on tämäkin ikkuna jälleen suomalaisittain varsin tärkeä, jo ihan monen Huuhkajien pelaajankin tulevaisuutta ajatellen. Epäilemättä myös useita Veikkausliigan suomalaisia lähtee hakemaan askeliaan ulkomaisissa sarjoissa kalenterivuoden vaihduttua. Kuutisen viikkoa on vielä vuotta jäljellä, mutta pannaan spekulaatiot käyntiin. Ja tuttuun tapaan saa täydentää nimillä, joita nyt unohdan.

Siirto ulkomailla seurasta toiseen:

- Leo Walta, Sirius: Walta on pelannut pienessä ruotsalaisseurassa Allsvenskanin läpi. Kyselyjä oli ilmeisesti kivasti jo kesällä, mutta Sirius ei ollut valmis myymään. Nyt, kausien välissä, seura on valmis rahastamaan, ja väkivahvojen Allsvenskan-esitysten ja maajoukkuepelien ansiosta hintaa kehtaakin pyytää. Joku seura maksanee Leksasta vähintään 3-4 miljoonaa euroa? Päätyisikö jopa Top 5 -liigoihin vai sittenkin keskisuuren liigan (keski)suureen seuraan?

- Matias Siltanen, Djurgården: Jos villeimmät huhut toteutuvat, tulee nuori savolaislupaus jopa murskaamaan suomalaisten siirtoennätyksen. Siltasella ei ollut mitään sopeutumisvaikeuksia Allsvenskan-vauhtiin, ja niinpä aika Tukholmassa jääkin lyhyeksi. Tarjouksia luultavasti sataa, joten toivottavasti Siltanen tukijoukkoineen tekee hyvän valinnan. Suurista seuroista on mainittu mm. Manchester City ja Juventus, mutta omaan korvaani esim. Eintracht Frankfurt kuulostaisi hyvältä.

- Ville Koski, Istra: Kroatian liiga on jäänyt Huuhkajissa asemansa vakiinnuttaneelle topparille jo aivan liian pieneksi. Toivottavasti seura ei aseta hintapyyntöä aivan liian korkeaksi, jotta Koski pääsee järkevästi urallaan eteenpäin. Jotain huhuja oli joskus taannoin Italiasta.

- Kaan Kairinen, Sparta Praha: Kairista huhuttiin viime kesänä ainakin Werder Bremeniin, mutta tuolloin näkemykset hinnasta eivät kohdanneet. Spartassa kannattaa miettiä sopivaa myyntiajankohtaa ja hintaa nyt tarkkaan, sillä vaikka maajoukkueen profiilipelaaja onkin, voi Kairisen suurin hohto olla jo vähän laskusuunnassa, mitä kauemmas muistot satumaisesta CL-maalista hiipuvat. Olisi kiva nähdä vähän kovemmassa liigassa parhaassa peli-iässään.

- Anssi Suhonen, HSV: Suhonen piipahti Östersissä palauttamassa uraansa raiteilleen, vaikka tuloksena olikin toinen putoaminen puoleen vuoteen. Pitkä aika HSV:n sopimuspelaajana tullee vihdoin päätökseen, sillä kontrahti umpeutuisi kesällä, ja HSV:n on myytävä Suhonen nyt saadakseen hänestä edes pienen korvauksen. Tuskin kovin suurta summaa edes pyydetään. Joku Eredivisie-seura voisi olla kiva.

- Robin Lod, Minnesota: Uskoisin Lodin jatkavan edelleen Trumpistanissa, mutta jatko Minnesotassa ei ole selviö, ja seurakin voi vaihtua. Sopimus päättyy, mutta siinä taitaa olla optiovuosi.

- Glen Kamara, Rennes: Kamara on unohtunut vahvasti koirankoppiin eikä ulospääsyä satunnaisista penkille laskemisista huolimatta oikein näy. Jospa nyt saataisiin mies myytyä - ihan mihin vaan (no ei nyt sentään). Haiseeko tässä MLS?

- Tatu Varmanen, Östers: Luotettava peruspakki jättää Östersin viiden kauden jälkeen. Uskoisin, että saa jatkaa Allsvenskanissa. Kasvattajaseura Brommapojkarna voisi olla hyvä arvaus?

- Rasmus Schüller, Djurgården: Rade ei välttämättä ole HJK-fanien harmiksi vielä palaamassa Suomeen. Seuravalintaan vaikuttanee sekin, missä kumppani pelaa. Muutto rapakon taakse edessä?

- Onni Valakari, San Diego/Pafos: Valakari on onnistunut melko mukavasti lainapestillään Yhdysvalloissa, mutta saapa nähdä, käyttääkö San Diego osto-optiotaan, vai olisiko edessä paluu Eurooppaan.

- Santeri Haarala, Degerfors/Djurgården: Haarala mielinee jatkoa Allsvenskanissa, mutta missä seurassa? Etelämpääkin voi toki jotain kiinnostusta tulla.

- Axel Vidjeskog, Trelleborg: Sopimus purettiin sarjasta putoamisen myötä, mutta löytänee kenties uuden seuran Superettanista?

- Rony Jansson, Kalmar: Nousi Koskelan poppoossa Allsvenskanin ja sopimusta jatkuu, mutta olisiko joku isomman liigan seura noteerannut hyvät esitykset EM-kisoissa ja veisi jo nyt tasokkaampaan sarjaan?

- Otso Liimatta, Famalicao/Värnamo: Pääsi vihdoin karkuun portugalilaisia puistopelejä ja tykitteli Allsvenskanissa vain komeita eurogoaleja. Näytöt on tiskissä, nyt tarvitaan ostaja. Jatko länsinaapurissa lienee mahdollinen, ainakin GAIS mainittu huhuissa.

- Kai Meriluoto, Värnamo: 22-vuotias hyökkääjä onnistui varsin mukiinmenevästi Allsvenskanissa, mutta kauden päätyttyä putoamiseen maisemanvaihto lienee jälleen edessä, sillä Superettan lienee Meriluodolle liian kevyt haaste. Johonkin toiseen Allsvenskan-seuraan ehkä?

- Lassi Lappalainen, Columbus: Seuralla on optio jatkosta, mutta on pelannut sen verran epäsäännöllisesti ja tehottomasti, että noinkohan sitä käytetään? Voisi kai olla mahdollinen Suomeen palaajakin, mutta tuntuu viihtyvän hyväpalkkaisena ammattilaisena ulkomailla, vaikkeivät parrasvalot kovin kirkkaat olisikaan.

- Jimi Tauriainen, Chelsea: Päästäkää nyt hyvänen aika tämä nuorukainen lainalle jonnekin Kakkosliigaan. Ja suokaa hänelle terveyttä.

- Tuomas Ollila, Paris FC: Saanut jonkin verran hajaminuutteja Ligue 1:ssä, mutta taitaa kuitenkin olla pelipaikkansa kolmosvaihtoehto. Jos mielii pelata enemmän, lienee syytä etsiä uutta työnantajaa.

- Santeri Väänänen, Rosenborg: Pelasi loukkaantumisesta toivuttuaan hyvän, ehjän kauden Rosenborgissa. Sopimusta jäljellä vielä vuosi. Jos Rosenborg haluaa saada kelpo siirtokorvauksen, saattaa yrittää kaupitella Sandea johonkin suuntaan.

- Robert Taylor, Austin: Pelasi isolla palkalla vaisun kauden. Treidiä pukkaa?

- Hugo Keto, Värnamo: Värnamo putosi, ja Kedon intresseissä lienee pelata jatkossakin pääsarjatasolla. Toivottavasti onnistuu.

Suomesta ulkomaille:

Aapo Mäenpää avasi jo pelin siirtymällä Ilveksestä Östers IF:ään, mutta useita muita seurannee perässä. Listaan tähän potentiaalisia lähtijöitä suurpiirteisessä todennäköisyysjärjestyksessä. Monen osoite lienee hyväksi ponnahduslaudaksi tiedetyssä Ruotsissa, mutta jokunen päässee kauemmaskin. Ja kenties seitsennumeroinen siirtosummakin nähdään.

Otto Ruoppi
Jussi Niska
Pyry Mentu
Kasper Paananen
Oiva Jukkola
Rudi Vikström
Jaakko Oksanen
Onni Helén
Luka Kuittinen
Marius Söderbäck
Doni Arifi
Samuli Miettinen
Markus Arsalo
Eetu Huuhtanen
Kaius Simojoki

Ulkomailta Suomeen:

Talvi tuppaa tuomaan Suomen jalkapallokentille 1) eläköitymiseen valmistautuvia jäähdyttelijöitä, 2) uutta starttia uralleen hakevia ”keski-ikäisiä” tai 3) ulkomaisissa akatemioissa jokusen vuoden viettäneitä junioreita. Valtavan valovoimaisia nimiä ei välttämättä nyt ole Suomeen palaamassa, eikä junnuistakaan mitään suurta ryntäystä, joten tämä lista jää tällä kertaa melko lyhyeksi. Nostetaan nyt jokunen nimi kuitenkin esiin.

Juha Pirinen
Saku Ylätupa
Daniel Armstrong
Carljohan Eriksson
Pyry Soiri
Dren Terrnava
Matias Tamminen
(Lassi Lappalainen)
« Viimeksi muokattu: eilen kello 23:19:26 kirjoittanut Laitalinkki »
Ilkeä Eläinlääkäri

Paikalla Paikalla


Vastaus #1 : eilen kello 22:58:20

Kiitos jälleen ketjun avaamisesta. Waltaa on ainakin huhuttu viime aikoina Swanseaan ja Suhosesta oltiin myös kiinnostuneita ainakin Englannissa (sarjatasosta ei tietoa).

Jokohan Pyry Soiri palaisi Suomeen? Kenties myös Dren Terrnava.

Mikähän mahtaa Janne-Pekka Laineen tilanne?
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #2 : eilen kello 23:08:45

Hyvä avaus, vaikka mielestäni vähän liian optimistinen arvio Janssonin ja Meriluodon tasosta. Ja ehkä Suhosenkin. Saako muuten Suhonen edes työlupaa Englantiin? Wallalla saattaa just riittää (joo, menossa Walesiin).
Laitalinkki

Paikalla Paikalla


Vastaus #3 : eilen kello 23:15:45

Ja ehkä Suhosenkin.

Suhosella kuitenkin kaikista loukkaantumisistaan huolimatta CV:ssä 61 peliä kakkosbundesta ja 12 A-maaottelua, alla ehjä syksy ja ikää tammikuussa vasta(?) 25. On kai sitä huonommillakin meriiteillä Eredivisieen menty?
Laitalinkki

Paikalla Paikalla


Vastaus #4 : eilen kello 23:18:53

Jokohan Pyry Soiri palaisi Suomeen? Kenties myös Dren Terrnava.

Hyviä nostoja, lisään molemmat avaukseen, joskin Soirin pariskunnalla luulisi olevan haussa jonkin vähän glamuröösimmän kohteen.
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #5 : eilen kello 23:40:14

Suhosella kuitenkin kaikista loukkaantumisistaan huolimatta CV:ssä 61 peliä kakkosbundesta ja 12 A-maaottelua, alla ehjä syksy ja ikää tammikuussa vasta(?) 25. On kai sitä huonommillakin meriiteillä Eredivisieen menty?

Toivotaan. Oma odotus on joku pohjoismaalainen pienempi pääsarjajoukkue.
Billy the Badger

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: ФК «Вітрила» Сілтавуоренранта


Vastaus #6 : eilen kello 23:42:40

Hyviä nostoja, lisään molemmat avaukseen, joskin Soirin pariskunnalla luulisi olevan haussa jonkin vähän glamuröösimmän kohteen.

Keväinen lapsen syntymä nostanee Suomen pisteitä.
Laitalinkki

Paikalla Paikalla


Vastaus #7 : tänään kello 00:04:42

Keväinen lapsen syntymä nostanee Suomen pisteitä.

Kappas, julkkiskuulumistietämyksessäni oli aukko. Eiköhän tässä voi sitten jo HJK:lle kaksi ja puoli tähteä heittää?
shots

Paikalla Paikalla


Vastaus #8 : tänään kello 00:24:09

Itse uskoisin että DIF luopuu hg-kiintiön takia Miro Tenhosta, jos vaan hyvä tarjous tulee. Suhosen kohdalla on viimeisimmässä uutisessa mainittu kiinnostus Hollannista ja Englannista. Altti Hellemaalle voisi lainasopimus Ruotsin sisällä tehdä hyvää.

 
Sivuja: [1]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa