Ei hätää, junnut maksaa, kuten aiemmatkin velat. Paha kun ei voi syyttää edes Tammelaa.
Strategian mukaisesti edustus on osa junnupolkua. Eniten minusta viime kaudella meni pieleen se, että edustuksessa väänsi liikaa vanhoja ukkoja, jotka olivat näin seuraihmisen kannalta hajuttomia ja mauttomia. Edustus ei tuntunut kiinnostavan, vaikka nousi. Tähän toivottavasti tulee muutos - vaikka urheilullisen menestyksen kustannuksella.
Talouden suhteen kokouksessa ei varmaan vielä tarkkoja kauden taloustietoja ollut, kun tilinpäätös tulee kevätkokoukseen. Mutta käytännössä budjetin perusta on, että junnutoiminta kustantaa itsensä, turnauksista taas katetaan toimisto, edustuksen alijäämä ja kehitystoiminta. En osaa nyt sanoa onko tuo edustuksen alijäämä ollut edellämainittu ja onko se ollut millainen suhteessa budjetoituun. Mutta se mistä nipistetään, jos budjetoitu alijäämä ylitetään on seuran kehittäminen.
Ykkösessä näen kyllä riskinä, että budjetissa ei pysytä ja seurana junnataan edelleen seurakehityksen suhteen paikoillaan, kun taloudellista liikkumavaraa ei ole. Mutta yhdistyksen kokous on tehnyt päätökset ensi vuodesta - sikäli ihan turha luoda ulkopuolelta narratiivia, että joku muu maksaisi jonkun muun kulut. Junnupuolella on seuran jäsenistössä niin iso yliedustus verrattuna vaikka kannattajiin, että näiden halutessa koko edustuksen voisi kuopata. Sellaista tahtoa ei ole ollut, joten voi rauhassa olettaa edustuksen toimivan budjetin/siedettävien budjettiylitysten rajoissa. Toisaalta TPV on edelleen junnuille edullisin vaihtoehto Tampereen seuroista, huolimatta siitä, että käytössä on mm. kohtuullisen hyvät talviharjoitusolosuhteet (Jalitsu).