KOLMONEN ITÄ AC1 2026Tulospalvelu: Päivittyy.
Joukkueet:JPS (P)FC Blackbird (1.)KeuPa (3.)JJK Jyväskylä/2 (4.)Komeetat (7.)HoDy (8.)SaPa (N)FCV/2 (U)Vanhat ketjut:
Keski-Suomi: M3 Itäinen AC1 2025 Keski-Suomi: M3 Itäinen C 2024 Koonti kaudesta 2025Jo ennen kuin yhtään potkua oli kautta käyty niin oli tiedossa, että kilpailu sarjan voitosta tulee olemaan erittäin kiivas ja sarjan taso olikin ainakin allekirjoittaneen mielestä Kolmosen tasolle varsin kova. FC Blackbird ja HuimaUrho kilpavarusteli oikein todenteolla ja KeuPa teki jo totuttuja pelaajapoliittisia ratkaisuja muutaman ulkkarivahvistuksen muodossa. Kolmen kärki etukäteen ajateltuna oli melko selvä, vaikka kauden 2024 yllättäjä ViPa sekä kaudelle 2025 Kolmoseen noussut JJK:n reservijoukkue oli oivia mustia hevosia ja hieman aiheutti vaihtuvuutta ennakoituun top-3:een. Hyvissä ajoin ennen varsinaista sarjakautta olikin jo enempi vähempi julkisesti tiedossa, että HuimaUrho sekä KeuPa tavoittelee nousua Kakkoseen, jolloin vähintään jompikumpi joutuisi nuolemaan näppejään ja isot panostukset valuisi hukkaan.
Alunperin ajateltu kolmen kauppa muuttui melko nopeasti FC Blackbirdin ja HuimaUrhon väliseksi kaksinkamppailuksi. Lopullinen niitti mestaruustaistoon lopulta käytännössä saatiin keskinäisessä ottelussa elokuun puolessa välin, kun FC Blackbird haki vieraspisteet lukemin 2-3. Tämän jälkeen jäätiinkin jännittämään kärjen osalta vain sitä, että lähteekö FC Blackbird karsimaan paikasta Kakkoseen vai pääseekö äänekoskelaisryhmä kakkospaikalta tavoiteltuun paikkaan mestaruuden käsistä lipumisesta huolimatta. Kolmanneksi lopulta kiilasi jälleen pettynyt KeuPa parin pisteen erolla JJK:n reserveihin. Edelliskauden kakkonen ViPa valahti vitoseksi, kun muut nostivat tasoa sen verta. Sijoista 6-8 käytiinkin kiivas taisto Rangersin, Komeettojen sekä HoDyn välillä ja sijoitukset lopulta menikin juuri tuohon järjestykseen heidän osaltaan. Lopulta ehdollisen putoajan paikalta Komeetat selvisi kuivin jaloin ja Rangersin jäädessä pois/liittyessä FC Blackbirdiin niin HoDykin sai säilyttää Kolmosen sarjapaikkansa.
FC Blackbird ei sitoutunut pelaamaan noususta Kakkoseen, jolloin uuden sääntömuutoksen kautta karsintapaikka tuli kuin tulikin lohkon kakkoselle HuimaUrholle, joka lopulta kamppaili itsensä kahden kaksiosaisen ottelusarjan kautta Kakkoseen asti. Äänekoskelaisryhmää ei Kolmosessa ensi kaudella siis nähdä, kuten ei myöskään ViPaa, joka ilmoitti melkein heti sarjan päätyttyä luopuvansa sarjapaikastaan Kolmosessa. Lopulta siis kahdeksan joukkueen lohkossa muutosta tuli peräti kolmen joukkueen verran, vaikka yksikään joukkue ei urheilullisesti pudonnutkaan.
Muutosten kausi 2026"Ikuinen Kolmosen joukkue" JPS palaa siis Kolmoseen kahden Kakkosessa vietetyn kauden jälkeen. Opiskelijoiden pyörittämä joukkue tuokin raikkaan tuulahduksen alueelliseen sarjaan ja foorumia lukiessa tilanne ensi kautta ajatellen vaikuttaa tälle tasolle oikeinkin hyvältä. Somessa juuri eilen joukkue ilmoitti tiedottavansa perinteisen kauden aloituspalaverin yhteydessä uuden päävalmentajan sekä muun valmennustiimin. Kyseinen palaveri ensi viikon tiistaina 9.12. klo 18:00 Jyväskylän yliopiston liikunnan rakennuksessa luokassa L209, joten ei muuta kuin sinne kuikuilemaan mitä JPS:n uusi tuleminen tuo tullessaan.
FC Blackbird tosiaankin koki myllerrystä viime kauden päätteeksi, kun Petrescut, Nellu sekä Tomi jättävät joukkueen seuraajilleen. Samalla ovenavauksella poistuvat valmennuksesta Kalle Kautto, joukkueenjohdosta Mikko Mutka sekä monista tehtävistä tuttu Harri Huttunen. Joukkueen johtovastuun ottaa Rangersista tuttu Hannu Kohonen ja samalla Rangers yhdistääkin Kolmosen joukkueensa FC Blackbirdiin. Joukkueen rungosta itsellä ei ole mitään tietoa ainakaan toistaiseksi, mutta Matti Kohonen toimii ainakin valmentajana. Onko foorumisteillä tietoa onko pelaajavalmentajana mukana vai pelkästään valmentajana?
KeuPalla viime kaudellakin oli kohtalona jäädä nuolemaan näppejään valtavista satsauksista huolimatta, josta syyttävä sormi voisi suuntautua jälleen tuttuun paikkaan, mutta pakko myös myöntää, että vaikeat oli lähtökohdat viime kaudella päästä kahden parhaan joukkoon. Viime kauden ulkkarivahvistukset jäänevät jälleen vuoden mittaisiksi, joten eiköhän uusia pelaajia lähdetä jälleen Espanjan leiriltä hakemaan pikapuoliin. Satsaukset ovat suuria ja taustat selkeästi seuralla kunnossa, mutta riittääkö nousuun vieläkään?
JJK:n reservijoukkue jatkanee samoilla linjoilla aiemman kahden kauden tapaan eli rosteri muuttunee joka peliin aina jonkinverran ja pyritään pelaamaan niistä huolimatta seuran linjausten mukaista futista. Sami Mustalampi nousi edustusjoukkueen valmennustiimiin, joten mielenkiinnolla odotan, että kuka saadaan naarattua sätkynukeksi ottelutapahtumiin jatkossa.
Komeetat jatkaa Wusun johdolla myös ensi kaudella ja parempaa voivat vaaleansinisten kannattajat pikkuhiljaa toivoa ja vaatia, kun nuori ryhmä on taas vuoden verran kokeneempi. Treenit joukkue aloitti todella hyvissä ajoin, kun try-out -jakso käytiin jo lokakuun loppupuolella. Ainakin omasta mielestä kehitystä edelliskauteen on pakko tulla ja todella sitä toivonkin tai turha siellä on kallista valmentajaa ilman tuloksia pitää. Suojatyöpaikka?
HoDy samalla tavalla kuin JJK:n reservit jatkavat mitä todennäköisimmin samankaltaisella sapluunalla kuin viime kaudella eli pääosin nuorilla pelaajilla muutaman aikuispelaajan säestäessä mukana.
SaPa nousijajoukkueena mukaan eli muihin verraten Kolmosen tai Kakkosen kovia pelejä ei ole alla. Joukkueen rungosta ei mitään tietoa, mutta jo viime kaudella rosterin kapeus aiheutti haasteita, vaikka se ei tuloksissa lopulta näkynytkään. Viime kauden Nelosen MVP Samuli Liimatainen jos joukkueessa jatkaa niin on seuraamisen arvoinen peluri.
Kokonaan uusi joukkue nimittäin FCV/2 nappaa ViPalta vapautuneen sarjapaikan ja liittyy suoraan Kolmoseen. Lähtökohtaisesti oletus on, että viime kauden A-junioreissa pelanneet ja vähemmille minuuteille edustusjoukkueen mukana jäävät pelaajat muodostavat rungon tähän joukkueeseen eli pitkälti samankaltainen juttu kuin JJK:lla.
Siinä jokaisesta joukkueesta jotain ja joukkueiden insiderit ja muut tietäjät voivatkin lisäillä omia ajatuksiaan ja/tai tietojaan niin voidaan pikkuhiljaa keskustella jo voimasuhteistakin!