FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
25.02.2026 klo 07:11:19 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: [1]
 
Kirjoittaja Aihe: KuPS Akatemia 2026  (Luettu 3763 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Lindruusi

Poissa Poissa


: 18.12.2025 klo 16:06:57

Avataanpa topic myös KuPS Akatemian kaudelle 2026. Mitään sopimuksia tai mitään muitakaan uutisia ei ole taidettu vielä julkaista joukkueesta, mutta ainakin JunioriKuPSin sivujen perusteella valmennukseen tullut pientä muutosta. Mukaan ovat tulleet Marko "Matiaksen isä" Siltanen sekä Janne Hackman. Varmasti ihan hyvä terästys taustoihin.
« Viimeksi muokattu: 22.01.2026 klo 09:25:12 kirjoittanut Ameobi »
Varoitettu pelaaja

Poissa Poissa


Vastaus #1 : 08.01.2026 klo 09:03:07

Näköjään tulevana lauantaina 10.1.2026 on jo ensimmäinen harjoitusottelu Jippo - KuPS Akatemia. Onkohan mitään tietoa millaisella rosterilla Akatemia lähdössä pelaamaan?
Varoitettu pelaaja

Poissa Poissa


Vastaus #2 : 22.01.2026 klo 08:06:30

Akatemiasta juttua päivän Savon Sanomissa https://www.savonsanomat.fi/urheilu/9152802.

Lainaus
KuPS Akatemian joukkueessa nähdään taas Siltasen sukua

Jalkapallon Ykkösessä pelaavan KuPS Akatemian valmentajana jatkava Juho Neuvonen on saanut avukseen entisen liigapelaajan ja Matias Siltasen isän Marko Siltasen ja Janne Hackmanin, joiden lisäksi taustaryhmä täydentyy maalivahtivalmentaja Rauno Pasasella.

Neuvosen mukaan joukkueen pelaajisto muotoutuu kevään aikana. Hän myöntää, että muutokset viime kauteen ovat isoja.

– Viime kauteen runko pysyi pitkälti samana, mutta nyt joukkue hajosi enemmän ja tulee nuorentumaan, Neuvonen kertoo.

Hän aikoo nostaa ryhmään lauantaina alkavaan B-junioreiden SM-karsintaan osallistuvia lupaavia pelaajia.

Akatemian riveissä nähdään alkavalla kaudella siellä jo aiemmin esiintyneet Roopert Tahkola ja Tatu Hukkanen, vuonna 2009 syntyneistä pelaajista Volkan Mutlu, Veikko Lahtela, Ville Kauppinen ja Reko Ronkainen sekä Matias Siltasen vuonna 2010 syntynyt pikkuveli Eetu Siltanen.

KuPS peluuttaa akatemiajoukkuettaan Liigacupissa ainakin Seinäjoen Jalkapallokerhoa ja mahdollisesti Pietarsaaren Jaroa vastaan, joten nuorukaisille on luvassa maistiaisia kovista peleistä.

– Emme ota näistä tulospaineita, vaan pidämme niitä tasonmittareina. Nuorille pelaajille tällaiset tilaisuudet ovat hyviä kokemuksia, Neuvonen sanoo.

Tällä hetkellä KuPSin edustusjoukkueen mukana harjoittelevat maalivahdit Konsta Kauppinen ja Jami Aimola sekä kenttäpelaajista Omar Balde ja Arsene Baseme.

– Pelaajia on testattavana Ykkösliigan joukkueissa, osa armeijassa ja osa miettii tulevaa seuraansa, Neuvonen kertoo.

KuPS ry:n toiminnanjohtajan Jari Koistisen mukaan joukkue täydentyy kevään edetessä.

– Nyt harjoitteleva ryhmä ei ole lopullinen joukkue. Yritämme peluuttaa joukkueessa seuran nuoria lupauksia, mutta muutama kokenut pelaajakin siinä pitää olla, Koistinen pohtii.

– Näin käy usein, kun joukkue menestyy. Pelaajat haluavat päästä eteenpäin, emmekä halua olla esteenä sille. Kun Ykkösliigan seurat lyövät rinkinsä loppuun, pelaajat hakeutuvat seuraavaksi Ykkösen joukkueisiin, Koistinen muistuttaa.

Neuvonen kertoo KuPSin liigajoukkueen uuden valmentajan Miika Nuutiseen soittaneen hänelle jo viime viikolla.

– Meillä tulee olemaan varmasti hyvä keskusteluyhteys. Hän toivotti minut tervetulleeksi seuraamaan edustusjoukkueen tekemistä, tutustumaan prosessiin ja vaihtamaan ajatuksia.

– Saamme edustukselta varmasti meille kuntoutettavia pelaajia, mutta tuskin liikennettä on paljon meidän suuntaan, Neuvonen selvittää.
honkala

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija


Vastaus #3 : 22.02.2026 klo 18:08:38

Ei herran jumala miten tuo tulos on edes mahdollista? :D Jaro tasoa Ykkösen keskikasti?

Ihan mahtavaa pojat! Huikeasti olette vetäneet.

 
Sivuja: [1]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa