FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
16.02.2026 klo 10:16:00 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: [1] 2 ... 42
 
Kirjoittaja Aihe: Kuopion Palloseura 2026  (Luettu 245406 kertaa)
12 jäsentä ja 36 vierasta katselee tätä aihetta.
TRon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopiolainen jalkapalloilu


: 30.12.2025 klo 13:02:40


Kuopion Palloseura

Perustettu: 1923
Kotikenttä: Väre Areena
Kausia pääsarjatasolla: 69

Kotisivut: https://kups.fi/
Facebook: https://www.facebook.com/KuPS1923
Twitter: https://twitter.com/KuPS1923
Instagram: http://instagram.com/KuPS1923
YouTube: https://www.youtube.com/user/KuPS1923

Saavutukset:

Suomen mestaruus (8 ): 1956, 1958, 1966, 1974, 1976, 2019, 2024, 2025
SM-hopea (13): 1950, 1954, 1964, 1967, 1969, 1975, 1977, 1979, 2010, 2017, 2021, 2022, 2023
SM-pronssi (3): 1953, 2018, 2020
Suomen Cupin voittaja (5): 1968, 1989, 2021, 2022, 2024
Suomen Cupin hopea (4): 2011, 2012, 2013, 2025
Liigacupin voittaja (1): 2006
Liigacupin hopea (1): 2024

Kausikortit kaudelle 2026:
GOLD-kausikortti 329€ (opiskelija & eläkeläinen 299€)
SILVER-kausikortti 269€ (opiskelija & eläkeläinen 249€)
BRONZE-kausikortti 219€ (opiskelija& eläkeläinen 199€)
KANNATTAJA-kausikortti 179€

Kausi 2025 – taistelua monella rintamalla

Menneestä kaudesta kaikkine käänteineen voisi kirjoittaa vaikka kirjan, mutta sen tehköön joku muu. Pidetään tämä avaus järkevän pituisena.

Häkellyttävän kauden 2024 jälkeen hallitseva mestari Kuopion Palloseura starttasi vuoden 2025 varsin hyvistä asetelmista. Seura tiedotti hyvissä ajoin Ibrahim Cissen ja Jaakko Oksasen jatkosopimuksista. Lisäksi seuraan liittyi muun muassa Samuel Pasanen ja Doni Arifi. Alusta asti näki, että keskustan palaset ovat hyvin paikoillaan.  Toiseen suuntaan tapahtui odotettu liike, kun fanien sydämiin itsensä pelannut Matias Siltanen ostettiin yli miljoonan euron siirtokorvauksella Djurgårdeniin.

Taustoissa tapahtui isoja muutoksia, kun Kuopion Palloseuran menestysvalmentaja Jani Honkavaara vaihtui Jarkko Wissiin.

Talven harjoituspeleistä ja cup-peleistä jäi mieleen lähinnä Samuel Pasasen vakava loukkaantuminen ja vaihtelevat peliesitykset. Välillä otteet olivat ihan kelvollisia, mutta varsinkin viimeinen liigacupin ottelu Klubia vastaan oli todella heikko esitys. Vastapainoksi KuPS voitti harjoituspelissä Honsun Djurgårdenin.

Alkukausi

Veikkausliiga käynnistyi ja otteet eivät todellakaan vakuuttaneet. Paradoksaalista kyllä, KuPS otti silti kauden kahdeksasta ensimmäisestä ottelusta seitsemän voittoa ja yhden tasapelin. Pelillisesti näistä vain pari oli oikeasti hyviä esityksiä. Varsinkin kauden kolme ensimmäistä ottelua Interiä, Oulua ja Jaroa vastaan olivat totaalista tervanjuontia pelillisesti, mutta noistakin saatiin 7 pistettä. Alkukauden tuloskunto nousi todella isoon arvoon.

Pitkässä juoksussa onni tasoittuu, ja näin taisi käydä KuPSinkin osalta. Alkukauden pisteputkea seurasi todella masentava ajanjakso. Ilves palautti kuopiolaiset maanpinnalle 3-0 -voitolla ja tästä alkoi yhteensä 5 maalittoman liigaottelun putki, jonka aikana KuPS sai ainoastaan yhden pisteen. Alun venähtänyt sarjajohto oli sulatettu. Itsekin olin jo Wissin kyseenalaistajien joukossa, sillä 12 pelin jälkeen peli näytti erittäin heikolta.

Onneksi tämän jälkeen alkoi tapahtua kummia. Vielä juhannuksen tienoilla Hakaa vastaan pelattu Cupin vierasottelu oli erittäin keskinkertainen, mutta KuPS meni ottelusta jatkoon rangaistuslaukauksilla. Kreidl torjui käsittämättömästi 3/3 rangaistuspotkua. KuPS sai tuosta tuloksesta uutta voimaa ja voitti HJK:n 3-0 ja Gnistanin 6-2. Maalittomat ajat olivat muisto vain.

Keskikesä

Heinä- ja elokuu olivat todellista peliruuhkaa. Näiden kahden kuukauden aikana KuPS pelasi 16 ottelua, kun europelitkin alkoivat. KuPS selvisi näistä kahdesta kuukaudesta käsittämättömän hyvin ja se ei hävinnyt kotimaan kentillä otteluakaan. Tässä sivussa se suoritti todella hienon euromatkan. Massiivisen ison tuloksen se sai todella vaikeasta ja tärkeästä otteluparista Milsamia vastaan, kun Otto Ruopin maali kotikentällä riitti viemään keltamustat jatkoon. Seuraavalla kierroksella vastaan asettui Kairat Almaty, jota vastaan kotoa hankittu 2-0-johto suli vieraskentällä. Kairat selviytyi myöhemmin UCL-lohkovaiheeseen. Seuraavaksi KuPS kohtasi euroopassa RFS:n. KuPS oli otteluparissa erinomainen ja vei sen nimiinsä yhteislukemin 3-1. Tulos tarkoitti KuPS:n ensimmäistä Euroopan Konferenssiliigan liigavaiheen paikkaa ja isoa rahapottia. Paikan varmistuttua KuPS pääsi operoimaan siirtomarkkinoilla ja hankki loppukaudelle tärkeitä paloja Piotr Parzyszekin, Pa Konaten, Taneli Hämäläisen ja Paulos Golubickasin muodossa.



Syksy
KuPS lähti syyskuuhun ja mestaruussarjaan sijalta 4. Neljä ensimmäistä joukkuetta olivat 3 pisteen sisällä. Lähtökohdat loppusarjaan olivat herkulliset, mutta KuPSin haaste oli edelleen jatkuva otteluruuhka, kun se hankki itselleen lisäotteluita pääsemällä Suomen cupin finaaliin. Mestaruussarja käynnistyi surkeasti, kun kaudella käsittämättömän hankalaksi vastustajaksi osoittautunut Ilves haki 3 pistettä Kuopiosta lukemin 2-4. Tässä vaiheessa monen kannattajan usko mestaruuteen koki kovan kolauksen, ainakin itseni. Tämän jälkeen KuPS hävisi vielä cupin finaaliin Tampereella klubille.

Seuraavassa ottelussa seurasi kenties KuPSin kauden tärkeimpiä hetkiä SJK:ta vastaan kotona. KuPS oli ottelussa täysin kuskin paikalla ennen viimeistä 15-minuuttista johtaen 2-0. SJK kaivoi itsensä tasoihin kahdella loppuhetkien (87. ja 90. min) maalilla. Edellisten otteluiden alakulo ja sarjatilanne huomioiden tulos olisi ollut todella kova takaisku, myös henkisellä tasolla. Kesällä hankittu Piotr Parzyszek teki kuitenkin voittomaalin 90+2 minuutilla.

Tästä eteenpäin KuPS oli kotimaan kentillä todella vaikea voitettava. Lopuista otteluista KuPS haki 5 voittoa ja 2 tasapeliä. Lopulta KuPS varmisti mestaruuden jo ennen kauden viimeistä ottelua, kun Ilves ei onnistunut voittamaan SJK:ta. Helsingissä pokaalia nostettiin viimeisessä ottelussa HJK:n vieraana ja lopulta piste-ero sarjakakkoseen Interiin oli 6 pistettä, joten voidaan puhua erittäin ansaitusta mestaruudesta. Jos KuPS olisi suoriutunut Ilvestä vastaan paremmin, olisi sarjavoitto ollut vielä ylivoimaisempi. Ilves vei keskinäisten otteluiden pisteet 10-1.



Euroopassa kiireet jatkuivat lokakuussa ja mestaruustaiston ohessa KuPS haki hyviä tuloksia. Liigavaiheessa KuPS hävisi vain yhden ottelun, mikä on kiitettävä suoritus. Lopullinen saldo liigavaiheesta oli 1-4-1 ja tämä tiesi pääsyä Konferenssiliigan pudotuspeleihin. Liigavaihe huipentui täysin käsittämättömästi Selhurst Parkilla Crystal Palacen vieraana. KuPS venyi Valioliigan huippujoukkuetta vastaan 2–2-tasapeliin. KuPS teki lähes 1000-päiselle Lontooseen saapuneelle kannattajajoukolle illan, jota he eivät unohda koskaan.



Menestyksen takana oli tällä kaudella koko joukkue. Joukkuetta kierrätettiin otteluruuhkassa isosti ja tuntui, että kaikki pelasivat vähintään mukiin menevästi. Suurimpina onnistujina voisi nostaa Cissen, Ruopin, Parzyszekin, Oksasen, Arifin, Touren ja kyllä myös loukkaantumisten jälkeen Samuel Pasasen. Kauden menestys oli hieno etenkin ottaen huomioon, että ottelumäärä taisi olla 65.

Jo kesken kauden kannattajia mietitytti Jarkko Wissin sopimustilanne. Wissillä oli 1+1-vuotinen sopimus, mutta jatkosta ei tiedotettu. Syksyyn tullessa mediassa alkoi liikkua tietoja siitä, että Wiss ei ollut KuPSin suunnitelmissa. Asia varmistui marraskuussa, kun KuPS tiedotti, ettei se aio käyttää Wissin optiota. Kenties tulevien vuosien aikana jossain avataan päätösten taustoja. Myöskään Viki Savonen ei jatka KuPSissa ja isossa roolissa KuPSissa ollut Savonen jättää ison aukon taustoihin.

Kausi 2026

Kauteen 2026 lähdetään historiallisista lähtökohdista, mutta samalla jokseenkin epävarmassa tilanteessa.

Tänä vuonna pre season on hyvin erilainen, sillä oikeasti kilpailulliset ottelut jatkuvat Konferenssiliigassa jo helmikuussa. Valmistautumista ei helpota se, että KuPSista poistuu useita runkopelaajia, varmistuneiden joukossa jo Ibrahim Cisse sekä Jaakko Oksanen. Myöskään Paulo Ricardolla, Doni Arifilla, Paulos Golubickasilla ei ole jatkosopimusta. Lisäksi KuPS tulee varmasti saamaan houkuttelevia tarjouksia huippukaudet pelanneista Otto Ruopista, Samuli Miettisestä ja Mohamed Touresta. KuPS on kertonut myös iloisia uutisia, sillä Valentin Gasc ja Niilo Kujasalo ovat hyviä vahvistuksia keltapaidoille.

Ensi kauden vaikeuskulmakerrointa kasvattaa merkittävä vaihtuvuus taustoissa. KuPS räjäytti kotimaisen futiksen mittakaavassa ison pommin, kun se tiedotti uuden valmentajan olevan Miika Nuutinen. Nuutisen näytöt eivät ole järin kaksiset, mutta toivottavasti mies onnistuu Kuopiossa.

Lisäksi seuran muissakin taustoissa on tapahtunut isoja muutoksia, niistä voi lukea vaikkapa täältä: KuPSin taustatiimi kaudelle 2026 – vahvaa jatkuvuutta ja uusia vahvistuksia
Pysyvyyttä edustavat seuralegendat Pennanen ja Savolainen sekä taustojen osalta Lähderinne ja Pöntinen.

Banzai, kohti hienoa vuotta 2026!

Kuopion Palloseura (KuPS)

Sopimukset
1 Johannes Kreidl (2028)

23 Arttu Lötjönen (2026+1)
24 Bob Nii Armah (2026+1)
25 Clinton Antwi (2026)
31 Tatu Hukkanen ("monivuotinen")
32 Rasmus Tikkanen (2026+1)
Taneli Hämäläinen (30.6.2026, laina ADO Den Haag)

7 Jerry Voutilainen (2026)
8 Petteri Pennanen (2027)
14 Samuel Pasanen ("monivuotinen")
18 Eemil Tanninen ("monivuotinen")
34 Otto Ruoppi (2026)
Valentin Gasc (2027)
Niilo Kujasalo (2027+1)

6 Saku Savolainen (2026+1)
20 Mohamed Toure (2027)
21 Joslyn Luyeye-Lutumba (2026)
Piotr Parzyszek (6/2026)

Päävalmentaja: Miika Nuutinen (2027)

Fysiikkavalmentaja: Mika Lähderinne (?) (?)
Maalivahtivalmentaja: Joonas Pöntinen (?)
Fysioterapeutti: Johannes Laaksonen (?)

Sixten Boström (?)

Sopimuksettomat
37 Miilo Pitkänen (2025)
4 Paulo Ricardo (2025)
15 Ibrahim Cissé (2025)
16 Samuli Miettinen (2025)
Pa Konate (2025)
10 Doni Arifi (2025)
17 Arttu Heinonen (2025)
28 Sadat Seidu (2025+2)
Eric Danso Boateng (2025+2)
Lauri Sahimaa (2025)

Siirrot
Sisään
Valentin Gasc (SJK) 2.12.2025
Niilo Kujasalo (IFK Mariehamn) 24.12.2025

Päättyneet lainat:
Eric Danso Boateng (SalPa)
Lauri Sahimaa (Jippo)

Ulos
Derrick Atta Agyei (KTP) 1.12.2025
Aatu Hakala (FC Lahti) 12.12.2025
Jaakko Oksanen ( Kairat Almaty) 15.12.2025

Päättyneet lainat:
Agon Sadiku ( FC Emmen)
Pau­lius Go­lu­bic­kas ( Radomiak Radom)

Valmennuksen muutokset

Sisään
Fysioterapeutti: Johannes Laaksonen (KTP, fysiikkavalmentaja) 1.12.2025
Päävalmentaja: Miika Nuutinen (Valmentaja: HJK) 19.12.2025

Ulos
Päävalmentaja: Jarkko Wiss (SJK, päävalmentaja) 30.11.2025 / 28.11.2025 [vanhan seuran ilmoitus lähdöstä]
Fysioterapeutti: Joonas Ojantie 1.12.2025
Analyytikko: Viki Savonen 1.12.2025
« Viimeksi muokattu: 30.12.2025 klo 13:56:52 kirjoittanut TRon »
42Wolves

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Loistava Luontopolku


Vastaus #1 : 30.12.2025 klo 13:30:31

Kiitos vaivannäöstä! Mestarin arvoinen avaus uudelle topaasille
Härison

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #2 : 30.12.2025 klo 13:46:55

Kiitos avauksesta, äärimmäisen laadukasta tekemistä jälleen! Tuoppi

Otetaan samalla seurantaan.
Bockwurst

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: 1923


Vastaus #3 : 30.12.2025 klo 13:51:36

Avaukselle Ylos
siwunic

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #4 : 30.12.2025 klo 13:54:37

Banzai!
Eemeli Rummukainen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS


Vastaus #5 : 30.12.2025 klo 14:14:44

Kiitokset avauksesta.

Nyt odotellaan sopimusuutisia, jotta saadaan puheenaiheita ketjuun.
Tähtiportteri

Poissa Poissa


Vastaus #6 : 30.12.2025 klo 14:22:10

Avaukselle. Ylos Tuoppi

Lainaus käyttäjältä: Tähtiportteri 26.12.2025 klo 22:04:46
Kusu menee sinne Örebrohon. J-P Laine siis tähtäimeen, kiitos.

J-P Laine Interiin. Paukut Arifin jatkoon, kiitos.
JSP

Poissa Poissa


Vastaus #7 : 30.12.2025 klo 14:42:01

Keskikentän keskustan rooleihin alkaa olla ihan mukavasti vaihtoehtoja. Toivoinkin, että se "viimeinen puuttuva palanen" olisi Lainetta huomattavasti maireampi tapaus, joten tuolle uutiselle peukuttelua. Toki peukuttelu saattaa vielä kostautua, jos Arifi suuntaa odotetusti muihin maisemiin ja kansainvälisiltä markkinoilta löytyy vain pehmeää pakettia.
Tähtiportteri

Poissa Poissa


Vastaus #8 : 30.12.2025 klo 14:48:53

Keskikentän keskustan rooleihin alkaa olla ihan mukavasti vaihtoehtoja. Toivoinkin, että se "viimeinen puuttuva palanen" olisi Lainetta huomattavasti maireampi tapaus, joten tuolle uutiselle peukuttelua. Toki peukuttelu saattaa vielä kostautua, jos Arifi suuntaa odotetusti muihin maisemiin ja kansainvälisiltä markkinoilta löytyy vain pehmeää pakettia.

Kyllähän tässä vähän sellainen klubi-syndrooma pelottaa: ei olla hereillä näiden tunnettujen laatupelaajien osalta ja uskotaan jonkun vielä paremman pelurin uivan haaviin. No, ei mulla mitään sitä vastaan ole, että hankitaan Lainetta parempi peluri, kyllähän niitä on maailma pullollaan. :) Ei se silti helppo rasti välttämättä ole.

Golubickas olisi mielestäni ihan hyvä kiinnitys joukkueeseen ja näkisin, että potentiaalia nähtyä parempaankin on.
JSP

Poissa Poissa


Vastaus #9 : 30.12.2025 klo 15:39:43

Kyllähän tässä vähän sellainen klubi-syndrooma pelottaa: ei olla hereillä näiden tunnettujen laatupelaajien osalta ja uskotaan jonkun vielä paremman pelurin uivan haaviin. No, ei mulla mitään sitä vastaan ole, että hankitaan Lainetta parempi peluri, kyllähän niitä on maailma pullollaan. :) Ei se silti helppo rasti välttämättä ole.

Golubickas olisi mielestäni ihan hyvä kiinnitys joukkueeseen ja näkisin, että potentiaalia nähtyä parempaankin on.

Joo, ei ole syytä ylimielisyyteen, mutta ei toisaalta paniikkiinkaan. Mielestäni seura on nyt ollut hyvin hereillä Gascin ja Kujasalon hankintojen myötä, ja näistä jälkimmäistä voinee kai jopa verrata Laineeseen älykkäänä ja vahvana pallollisena pelaajana? Interille sopii varmasti hankintana kuin nenä päähän, mutta kuten sanottua, Palloseuran osalta jään odottamaan mairempaa ja kokonaisvaltaisempaa keskikentän viimeistä megakiinnitystä.
TRon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopiolainen jalkapalloilu


Vastaus #10 : 30.12.2025 klo 16:12:35

Kun katsoo tuota sopimustilannetta niin toppareita kokoonpanossa on tasan Hämäläinen (kesään asti) ja Lötjönen. On siinä hieman kirittävää menneen kesän tilanteeseen. Hukkasta en laske edes tähän, kun oli Akatemiassakin niin repaleinen kausi.
Tähtiportteri

Poissa Poissa


Vastaus #11 : 30.12.2025 klo 16:23:18

Lauri Sahimaa pysyvällä siirrolla Jippoon.
O'Flynn

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS & Hard bass


Vastaus #12 : 30.12.2025 klo 16:26:21

Mestaruus. Nam.
NaturalMonopoly

Poissa Poissa


Vastaus #13 : 30.12.2025 klo 16:39:01

Todella ansiokas avaus, kiitos siitä!

- Parzyn sopimus julkaistiin jo ennen ensimmäistä osaottelua RFS:ää vastaan eli ennen liigavaiheen pelien varmistumista, ja Parzy tulikin vaihdosta kentälle jo Riikassa. Kun kyseessä ei ilmeisesti ollut KuPS:n kaikkien aikojen halvin sopimus, korostaa se Lahden valmiutta ottaa riskejä mikäli tilaisuus näyttää riittävän houkuttelevalta. Etenkin kun Parzy vielä itsekin mainitsi olleensa vähän heikossa kunnossa tuolloin.

- Wissin sopimuksen optio olisi käsittääkseni tullut käyttää syyskuun loppuun mennessä. Kuten Boströmin kohdalla huomattiin, option käyttämättä jättäminen ei automaattisesti tarkoita etteikö uutta sopimusta voitaisi tehdä. KuPS kuitenkin itse tiedotti asiasta vasta sitten, kun Wiss oli jo tehnyt sopimuksen SJK:n kanssa. Vedätettiinkö Wissiä koko tämä aika ajatuksella että jatkosopimus saattaisi vielä syntyä? Vai haluttiinko hiljaisuudella vain antaa Wissille loppukauden työrauha? Saavutusten puutteeseenhan asia ei ainakaan kaatunut, mutta tiesikö Wiss että jatkosopimusta ei ole tulossa?
donner

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, ManU


Vastaus #14 : 30.12.2025 klo 16:42:25

Avaukselle Ylos nyt vaan jännityksellä odottamaan ketä Siku taikoo meille sisään talven ikkunassa ja Tammelassa nähdään helmikuussa. Tässä vaiheessa kun lähes kaikki on auki epäilyttää että näinkö voi mestaruus- tai edes mitaliputki jatkua mutta samoja epäilyksiä oli toki itsellä jo Wissin saapuessa ja siinähän kävi ihan ok :)
kiero savolainen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS


Vastaus #15 : 30.12.2025 klo 17:44:32

Täältäkin kiitos avaukselle. Aika isoja paloja vkuluneennkauden joukkueesta poistuu, joten hankintoja olisi syytä alkaa kohta tippuaan. Puolustuksesta lähtee ainakin Cisse. Toivottavasti S. Miettinen saataisiin pidettyä edes kesään asti. Kärkeen tarvitaan todennäköisesti myös uutta ukkoa.
JaR

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Elo


Vastaus #16 : 30.12.2025 klo 17:51:30

Todella ansiokas avaus, kiitos siitä!

- Parzyn sopimus julkaistiin jo ennen ensimmäistä osaottelua RFS:ää vastaan eli ennen liigavaiheen pelien varmistumista, ja Parzy tulikin vaihdosta kentälle jo Riikassa. Kun kyseessä ei ilmeisesti ollut KuPS:n kaikkien aikojen halvin sopimus, korostaa se Lahden valmiutta ottaa riskejä mikäli tilaisuus näyttää riittävän houkuttelevalta. Etenkin kun Parzy vielä itsekin mainitsi olleensa vähän heikossa kunnossa tuolloin.

- Wissin sopimuksen optio olisi käsittääkseni tullut käyttää syyskuun loppuun mennessä. Kuten Boströmin kohdalla huomattiin, option käyttämättä jättäminen ei automaattisesti tarkoita etteikö uutta sopimusta voitaisi tehdä. KuPS kuitenkin itse tiedotti asiasta vasta sitten, kun Wiss oli jo tehnyt sopimuksen SJK:n kanssa. Vedätettiinkö Wissiä koko tämä aika ajatuksella että jatkosopimus saattaisi vielä syntyä? Vai haluttiinko hiljaisuudella vain antaa Wissille loppukauden työrauha? Saavutusten puutteeseenhan asia ei ainakaan kaatunut, mutta tiesikö Wiss että jatkosopimusta ei ole tulossa?

No aivan varmasti pystyi päättelemään että sopimusta ei tule.
Aisankannattaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi


Vastaus #17 : 30.12.2025 klo 18:32:18

Kiitos hienosta avauksesta!

Oltiikohan Laineen perässä ja kuinka aikaisin oltiin. Vaikutti siltä, että kaikista kiinnostuneista seuroista Inter-tarjosi sen toimivamman paketin. Toki maantieteellinen sijaintikin monelle Kuopiota houkuttelevampi.
donner

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS, ManU


Vastaus #18 : 30.12.2025 klo 18:49:08

https://jippo.fi/blogs/uutiset/lauri-sahimaa-sopimukseen
Sahimaa Jippoon vuodeksi, toivottavasti vahvempana takaisin
Grohl

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #19 : 30.12.2025 klo 19:01:16

Kohta mennään Tuoppi Ylos
faktat pöytähän

Poissa Poissa


Vastaus #20 : 30.12.2025 klo 21:15:45

Noista realistisista sopimuksettomista Ricardon ja ehkä Konaten voisi kyllä pitää, tasoa on ja ei varmaan huippukalliita. Golubickaskin menisi kun ei tarvii siirtokorvausta maksaa, vähän semmoinen Janis Ikaunieks että kun on pelipäällä niin potentiaalia löytyy (tule: Jagiellonia peli). S.Miettiseen en jaksa uskoa ja hyvä päästääkin jo eteenpäin. Arifi nyt ehkä voisi olla mahdollisuuksien rajoissa pitää kesä-heinäkuuhun asti kun kunnolla pistää haisemaan konffaliigarahnoja. Tourea ei kannata vielä myydä, jotain pysyvyyttä tulee hyökkäyksessä olla. Vuoden päästä sitten liigan maalikuninkaan statuksella.
Tiramisu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkue, Veikkausliiga.


Vastaus #21 : 30.12.2025 klo 21:52:09

Noista realistisista sopimuksettomista Ricardon ja ehkä Konaten voisi kyllä pitää, tasoa on ja ei varmaan huippukalliita. Golubickaskin menisi kun ei tarvii siirtokorvausta maksaa, vähän semmoinen Janis Ikaunieks että kun on pelipäällä niin potentiaalia löytyy (tule: Jagiellonia peli). S.Miettiseen en jaksa uskoa ja hyvä päästääkin jo eteenpäin. Arifi nyt ehkä voisi olla mahdollisuuksien rajoissa pitää kesä-heinäkuuhun asti kun kunnolla pistää haisemaan konffaliigarahnoja. Tourea ei kannata vielä myydä, jotain pysyvyyttä tulee hyökkäyksessä olla. Vuoden päästä sitten liigan maalikuninkaan statuksella.

Pitää muistaa, että jos Party, Cisse, Oksanen, Arifi, Ricardo, Golubickas, Miettinen, Sadiku, Toure, Konate ja Ruoppi lähtevät ja Pasanen on loukkaantuneena sekä Antwi pelikiellossa, niin aika ohkaisella KuPS lähtee jatkopeleihin Confaliigassa, kun maksimissaan viisi voi ottaa edes sisään uusia pelaajia. Lisäksi on erittäin epätodennäköistä, että niin montaa järkevää korvaajaa edes saadaan sisälle siihen mennessä. Noistakin ne tärkeimmät ovat todennäköisesti lähdössä tai lähteneet.
mz

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #22 : 31.12.2025 klo 10:40:55

Kiitos avauksesta Ylos

Toppariosasto näyttää tällä hetkellä huolestuttavimmalta, Cisse-Miettinen-parin korvaamiseen Siku saa tehdä kyllä täyden päivätyön. Tällä hetkellä sopimuksellisista tilalle on heittää Lötjönen ja Hämäläinen. Ricardon jatkon näkisin mielelläni, Miettinen vaihtanee maisemaa, vaikka hänetkin mieluusti pitäisin edes kesään saakka.
Gpred

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1923


Vastaus #23 : 31.12.2025 klo 10:51:05

Ricardon jatkon näkisin mielelläni
Pyssyykö se mies ehjänä?
Tähtiportteri

Poissa Poissa


Vastaus #24 : 31.12.2025 klo 11:02:36

Pyssyykö se mies ehjänä?

Samaa pohdin.

Vaikea pohdinta sekin, että miten paljon laittaa paukkuja näiden nykyisten pelaajien jatkoihin vain siksi, että saadaan Konferenssiliigaan pelureita. Arifin jatko nyt olisi no brainer joka tapauksessa, mutta esim. Konate ei omissa papereissa olisi kovin korkealla jatkosopimuksia sorvatessa, mutta Antwin ollessa pois, ei siihen paikalle ole helppo löytää ketään muutakaan näin nopeasti.


 
Sivuja: [1] 2 ... 42
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa