Härison
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
: 18.02.2026 klo 19:10:58 |
|
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.02.2026 klo 09:09:54 kirjoittanut Härison »
|
|
|
|
|
donner
Paikalla
Suosikkijoukkue: KuPS, ManU
|
 |
Vastaus #1 : 18.02.2026 klo 19:35:16 |
|
Hirveältä näyttää, puolustus näin ennakkoon
|
|
|
|
|
Tiksa
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #2 : 18.02.2026 klo 19:51:09 |
|
Jännä nähdä ketä laitetaan kentälle. 
|
|
|
|
|
Ilkeä Eläinlääkäri
Poissa
|
 |
Vastaus #3 : 18.02.2026 klo 20:42:31 |
|
Jännä nähdä ketä laitetaan kentälle.  Ei kai siinä liiemmin vaihtoehtoja ole?
|
|
|
|
|
Savon Keikari
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #4 : 18.02.2026 klo 20:47:07 |
|
Bundesliigapelaajien määrässä ollaan edellä, niin eiköhän hoideta koko pelikin.
|
|
|
|
|
Härison
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura
|
 |
Vastaus #5 : 18.02.2026 klo 20:48:20 |
|
Veikkauksia, kuinka moni kupsilainen vetää otteluparissa täydet 180 minuuttia?
|
|
|
|
|
F157
Poissa
|
 |
Vastaus #6 : 18.02.2026 klo 20:58:59 |
|
Veikkauksia, kuinka moni kupsilainen vetää otteluparissa täydet 180 minuuttia?
Kreidl
|
|
|
|
|
Kiitaja
Paikalla
Suosikkijoukkue: FC Lahti, SM
|
 |
Vastaus #7 : 18.02.2026 klo 22:35:00 |
|
Paljonkohan tänne on odotettavissa yleisöä?
|
|
|
|
|
Gpred
Poissa
Suosikkijoukkue: 1923
|
 |
Vastaus #8 : 18.02.2026 klo 22:35:56 |
|
Paljonkohan tänne on odotettavissa yleisöä?
3500
|
|
|
|
|
jormakaariainen
Paikalla
Suosikkijoukkue: Sexy football Esa Pekonen
|
 |
Vastaus #9 : 18.02.2026 klo 22:42:45 |
|
Paleltaa jo nyt.
|
|
|
|
|
Anseli
Poissa
|
 |
Vastaus #10 : 19.02.2026 klo 00:30:16 |
|
Paleltaa jo nyt.
Paleltaa kyllä, pitänee joku viltti ottaa mukaan, kun penska ottaa toppahousuni tahkolle
|
|
|
|
|
yläriman ylitys
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Spurs
|
 |
Vastaus #11 : 19.02.2026 klo 00:59:01 |
|
Paleltaa jo nyt.
Mieti miten molaria paleltaa olla maalilla 90 minuuttia. Nyt vaan vetoja sinne päin ja hanat aukeaa toivon mä.
|
|
|
|
|
Vasen laitapaitsio
Poissa
Suosikkijoukkue: 1907
|
 |
Vastaus #12 : 19.02.2026 klo 01:08:16 |
|
3500
Tää on ihan käsittämätöntä. Tollaseen peliin, luulis nyt että pelkästään tamperelaisia tulis se 5000 katsojaa eikä missään nimessä pitäis olla mahdollista, että matsiin jäis jotain lippuja myymättä
|
|
|
|
|
Chief Innanen
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #13 : 19.02.2026 klo 01:15:36 |
|
Jännä nähdä ketä laitetaan kentälle.  Kreidl kärkeen ja iskee hatullisen.
|
|
|
|
|
Bees2015
Poissa
Suosikkijoukkue: Brentford
|
 |
Vastaus #14 : 19.02.2026 klo 03:22:11 |
|
Tää on ihan käsittämätöntä. Tollaseen peliin, luulis nyt että pelkästään tamperelaisia tulis se 5000 katsojaa eikä missään nimessä pitäis olla mahdollista, että matsiin jäis jotain lippuja myymättä
No eipä ollut ainakaan eilen lippuja saatavilla kuin CAT3 ikärajattomaan katsomoon (eli itäkatsomoon rankkarialueen kohdalle) tai pyörätuolipaikoille ja VIP-katsomoon, joten tiedä sitten. Hieman yllätyin, että stadionille, jonne mahtuu kuitenkin reilusti enemmän porukkaa ei myydä kuin osa paikoista. En siis mene, samapa tuo.
|
|
|
|
|
Thouni
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK, San Lorenzo, M'well, Zapresic boys.
|
 |
Vastaus #15 : 19.02.2026 klo 07:41:39 |
|
Sama. No onneksi Jokke Harjunpääkin tietää, että vieraskatsomoon pääsee ilmaiseksi.
|
|
|
|
|
faktat pöytähän
Poissa
|
 |
Vastaus #16 : 19.02.2026 klo 07:55:04 |
|
Onhan tuossa Stubbin tyyliin kolme tekosyytä jäädä kotiin lähes kirjaimellisesti katsomaan yhdistettyä, joista ensimmäinen tulikin tuossa eräänlaisena aasinsiltana (eli siis viiden rinkulan kisat). Toisena sää ja kolmantena että ei gloryhunter kansaa taida jaksaa kiinnostaa kun ennakkoon kahden maalin tappiokin olisi jo eräänlainen pokaalinnosto vaikka asuisi kilsan päässä.
|
|
|
|
|
42Wolves
Poissa
Suosikkijoukkue: Loistava Luontopolku
|
 |
Vastaus #17 : 19.02.2026 klo 08:32:28 |
|
Tänään mennään! Kaikesta huolimatta onhan tää juhlaa vaikka tulisi käkättimeen kuinka huolella. UEFAlle tää on noloa että pienten kesäsarjojen jengit joutuu antamaan tasoitusta tässäkin.
|
|
|
|
|
HNV
Poissa
Suosikkijoukkue: 1923 || 1948
|
 |
Vastaus #18 : 19.02.2026 klo 09:34:52 |
|
Eipä näitä kevättalven pudotuspelejä nyt liiaksi ole Suomessa ollut, ja nyt vielä "oma" joukkue pelaamassa, eli mikäpäs tässä. Tamperetta kohti, kun saa parit "tärkeät" palaverit pois jaloista.
|
|
|
|
|
gv39
Poissa
Suosikkijoukkue: Tuomarit ja kyläjoukkueet ml. Kups
|
 |
Vastaus #19 : 19.02.2026 klo 09:39:48 |
|
Onko vedonlyöntitoimistojen kertoimenlaskijat kännissä, voitolle vain n 5.3 kertoimet.
Kaikille, jotka tuota menevät livenä katsomaan iso kunnioitus. Jalkapallo on ulkoilmapeli, mutta todellakin illalla on pilkkihaalarikeli. Toivottavasti Tammela ei tuulitunneli.
|
|
|
|
|
TeukkaS
Poissa
Suosikkijoukkue: IKUINEN KUOPIOLAINEN JALKAPALLODYNASTIA
|
 |
Vastaus #20 : 19.02.2026 klo 09:49:11 |
|
Sedät ottaneet kuppilat ja kadut haltuun jo eilisestä lähtien. Tampere on keltamusta.
|
|
|
|
|
Wissi
Poissa
|
 |
Vastaus #21 : 19.02.2026 klo 09:51:21 |
|
(Kääntäjä) Frederiksen valmistelee muutoksia. Miten Lech pelaa KuPSia vastaan?
Niels Frederiksen ilmoitti merkittävistä muutoksista Lech Poznańin kokoonpanossa KuPS-otteluun ja myönsi, että suomalaisvastustajan selvittäminen vaati hänen esikunnaltaan täysin uusia analyyttisiä menetelmiä.
Kolejorzin fanien on valmistauduttava uudistettuun kokoonpanoon tulevassa cup-ottelussa. Niels Frederiksen on avoimesti vihjannut, että avauskokoonpano tulee olemaan erilainen kuin viimeisimmässä liigaottelussa Piast Gliwicea vastaan.
”Odotan kuitenkin, että avauskokoonpanossa tulee olemaan noin 3–4 muutosta viimeisimpään Ekstraklasa-otteluun verrattuna”, valmentaja julisti.
Avainkysymys on edelleen hyökkäyskokoonpano ja Mikael Ishakin tilanne. Valmentaja on pelannut korttinsa täysin auki tässä tapauksessa:
"Se riippuu siitä, mitä pidämme rotaationa – käsittelemmekö esimerkiksi Mikael Ishakin paluuta avauskokoonpanoon tällaisena muutoksena."
KuPSin ja Lech Poznańin välinen kohtaaminen Euroopan konferenssiliigassa lupaa olla klassinen kaksintaistelu, jossa yhdistyvät vakaus ja puhdas jalkapallolaatu.
Suunnitellut muutokset ovat seurausta erittäin vaikeasta valmistautumisprosessista. Lechin valmennustiimi joutui kohtaamaan suuren tuntemattoman, eli Suomen joukkueen.
"Olen rehellinen, analyysi oli tavallista vaikeampaa. Vastustajat tekivät paljon muutoksia kokoonpanoonsa ja vaihtoivat myös valmentajaansa", Frederiksen selitti.
Joukkueen täytyi turvautua vastustajan harjoituskauden rajalliseen materiaaliin, koska he eivät voineet luottaa syksyn otteluihin. Näistä esteistä huolimatta valmentaja pysyy rauhallisena:
"Olemme hyvin valmistautuneita. Tiedämme, millaista rakennetta odottaa."
Niels Frederiksenille menestyksen avain on kurinalaisuus siirtymävaiheessa. Valmentaja huomautti, että Lechin pelityylin vuoksi, joka perustuu hallitsevaan peliin ja pallonhallintaan, virhemarginaali tappion jälkeen on minimaalinen.
”Pelityylillämme vastahyökkäykset ovat itse asiassa ainoa tapa, jolla vastustajamme voivat olla meille todellinen uhka”, valmentaja analysoi.
Hän lisäsi, että puolustustilastojensa kehitys tekee hänestä optimistisen. Hän uskoo, että luvut vahvistavat joukkueensa edistyvän ja että yksittäisille pelaajille antamansa palaute tuottaa toivottua tulosta.
Vaikka Lechin valmentaja aluksi totesi, että kyseessä oli hänen ensimmäinen urheiluvierailunsa Suomessa, hän korjasi itsensä hetken mietittyään.
"Muistin olleeni täällä Tanskan alle 21-vuotiaiden joukkueen kanssa. Pelasimme Suomea vastaan ja muistan, että voitimme sen ottelun", valmentaja myönsi. Viitaten nykyisiin olosuhteisiin hän lisäsi lyhyesti: "On kylmä, mutta odotimme sitä." https://sport1.pl/frederiksen-szykuje-zmiany-tak-lech-zagra-przeciwko-kups
|
|
|
|
|
kaulakiikku
Poissa
|
 |
Vastaus #22 : 19.02.2026 klo 10:05:57 |
|
Onko kups-faneilla marssia ennen peliä, voisin tulla haisteleen tunnelmaa? Tai baaria jossa kokoonnutte ennen peliä?
|
|
|
|
|
emtsika
Poissa
|
 |
Vastaus #23 : 19.02.2026 klo 10:24:35 |
|
Onko kups-faneilla marssia ennen peliä, voisin tulla haisteleen tunnelmaa? Tai baaria jossa kokoonnutte ennen peliä?
Sudeetti Savolaisille Stokkan kellonalta Karhu Ministeriin. Pub pitää avauspuheen huutonaurulla.
|
|
|
|
|
Adinho
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #24 : 19.02.2026 klo 10:28:42 |
|
0-2, Kreidl pelastaa rumemmilta lukemilta.
Onko se pääkatsomon Kultainen Ilves vaimikälie (oletettavasti ihan lämmintä sisätilaa) näissä auki tavalliselle pääkatsomon katsojalle vai joku VIP-tila?
|
|
|
|
|
|
|
|