• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

FIFA Series tilastoina

Aloittaja Jorma Teräs, 01.04.2026 klo 10:46:41

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Jorma Teräs

Matka maailman ääriin oli Huuhkajille huikea menestys ja tuliaisina kotiin aikaerorasituksen lisäksi oli myös suurehko dildo saunailtojen iloksi upea pokaali turnausvoiton kunniaksi. Tilastojen mukaan meni näin:

Ensin peliminuutit, sitten kaikki syötöt, kolmantena "vaikeat" syötöt, "rakentavat" syötöt tai miten niitä nyt haluaakin kutsua ja viimeisenä hyökkäyspuoliskolla annetut "vaikeat" syötöt


NZLCPV
Koski4527/311/40/04528/292/30/0
S.Miettinen9029/373/60/0
T.Miettinen4513/182/50/04524/251/20/1
Tenho9043/492/60/1
Lähteenmäki4516/202/41/2104/71/11/1
Alho7923/300/50/35529/316/82/2
Mahuta4513/221/70/48030/376/123/6
Peltola113/40/10/1356/81/30/1
Marhiev4529/296/64/47134/403/60/1
Suhonen6737/454/70/18036/394/73/5
Oksanen4512/120/00/0196/101/30/1
Arifi236/81/21/1104/71/21/1
Walta9025/336/94/69020/274/93/5
Skyttä5814/161/21/24516/184/63/4
Antman6716/222/61/47111/161/50/3
Valakari327/102/32/34515/174/54/5
Keskinen233/31/11/1354/51/21/2
Jukkola194/51/10/0
Pohjanpalo454/101/61/4557/82/30/0
Paananen455/71/10/0
Koko joukkue282/35734/7516/36321/37845/8421/39

Hyökkäyksen kaksinkamppailut, ensin maassa ja perään ilmassa:

NZLCPV
Koski1/10/00/00/1
S.Miettinen0/00/0
T.Miettinen0/10/11/10/1
Tenho0/00/0
Lähteenmäki2/30/00/00/0
Alho1/10/00/00/0
Mahuta1/10/03/60/0
Peltola0/00/01/20/0
Marhiev3/40/02/40/0
Suhonen2/40/05/50/0
Oksanen1/10/11/10/0
Arifi0/00/00/10/0
Walta1/40/24/70/2
Skyttä4/50/01/41/1
Antman3/41/12/60/1
Valakari3/50/01/60/3
Keskinen0/10/04/60/0
Jukkola1/10/2
Pohjanpalo0/11/61/21/1
Paananen1/60/3
Koko joukkue23/422/1427/522/12

Puolustuksen kaksinkamppailut samalla tavalla:

NZLCPV
Koski1/32/22/40/0
S.Miettinen3/34/7
T.Miettinen1/31/10/01/1
Tenho4/85/6
Lähteenmäki4/53/61/10/0
Alho1/41/10/11/2
Mahuta0/12/33/80/0
Peltola2/30/04/70/1
Marhiev1/31/13/60/1
Suhonen5/60/04/61/2
Oksanen1/30/03/40/0
Arifi3/40/12/30/1
Walta3/60/03/50/0
Skyttä0/10/01/10/0
Antman1/30/02/20/1
Valakari0/00/04/70/0
Keskinen1/10/00/10/0
Jukkola0/10/0
Pohjanpalo0/00/01/10/0
Paananen1/20/0
Koko joukkue28/5114/2237/668/15

Ja vielä katkot, kuljetukset ja pallon pitämiset sekä "tehopisteet":


NZLCPV
Koski5110+03110+0
S.Miettinen10010+0
T.Miettinen9030+04120+0
Tenho8020+0
Lähteenmäki6321+00110+1
Alho6210+03010+0
Mahuta0120+07520+0
Peltola2000+00000+0
Marhiev3250+06030+0
Suhonen8131+06152+0
Oksanen2001+05011+0
Arifi0100+01000+1
Walta5152+55033+3
Skyttä2330+02211+1
Antman0732+14440+0
Valakari2020+00211+2
Keskinen0200+13212+0
Jukkola0010+0
Pohjanpalo2003+01012+0
Paananen2000+1

- maalivahtien avaukset: NZL: pitkät 1/7, lyhyet 26/26; CPV: pitkät 1/9, lyhyet 25/27
- huikeimpiin syöttöprosentteihin pitää suhtautua pienellä varauksella koska perkeleen tärkeiden 20 sekunnin hidastusten aikana useampaan kertaan pallo oli jo jollain tavalla ehtinyt vaihtaa omistajaa
- joka tapauksessa syöttöpeli oli taas vaihteeksi kaikin tavoin parempaa siinä ottelussa missä lopputulos oli huonompi
- 22 maalintekoyritystä tilastoitiin, Walta oli mukana 13:ssa
- Huuhkajiin noustessa Suhonen oli tilastojen lemmikki ja uran palatessa hiljalleen raiteilleen sama meno näyttää jatkuvan
- noin 1700 minuuttia se vaati mutta nyt Antmanilla on voitettu hyökkäyksen ilmakaksinkamppailu

Julkea bulbul

Nopeasti pistää silmään muutama hassu kohta, kuten se, että Marhievilta tietysti varsin vakuuttavat tilastot, mutta puolustussuuntaan ilmeisesti sijoittui joko niin hyvin tai totaalisen surkeasti, ettei päätynyt kaksinkamppailuihin tai edes katkomaan. Sitten taas toisaalta hyökkääjänä Pohjanpalo jäi pimputtelijoiden kiusaamisen kohteena forssmaisen ulos syöttökarusellista eikä häntä haettu kohdepelaajanakaan.

Tsei Tsei

Suhoselta ihan helvetin kovat tilastot :o

Wallan tilastot kertoo, miksi on tärkeä pelaaja. Muuten ei mitään huippua, mutta maalintekoyritykset ja maalipaikkojen luonnit omalla tasollaan.

Skytältä selvästi parempaa ylempänä, mutta jää vaarallisuudessa pahasti Wallan lukemista.

Marhievin lisäksi Tony Miettisellä todella vähän kaksinkamppailuja, mutta toisaalta kyllä peliaikaan suhteutettuna paljon katkoja. Eli nyt voisi ajatella, että pelinlulutaidolla ja sijoittumisella on välttänyt kaksinkamppailut.

Alhon vaikea Uusi-Seelanti-peli näkyy syötöissä, mutta parempaa Kap Verdeä vastaan.

franklampss

Lainaus käyttäjältä: Tsei Tsei - 01.04.2026 klo 13:20:22
Suhoselta ihan helvetin kovat tilastot
Sama, peliesityksen ja viimeistään nyt tilastojen perusteella pakko pitää mukana kaavailuissa avaukseen Marhievin ja Waltan kaveriksi jatkossakin.

mcbabushka

Oli myös parista sentistä kiinni, ettei saanut maalia tililleen. Anssi, aina uskonut <3

Jab1

Mielenkiintoista, miten Uusi-Seelantia vastaan keskeltä peliä rakenneltiin ilman harhasyöttöjä, mutta laitapakit syöttöpelissään vaikeuksissa. Kap Verdeä vastaan sitten Alholla ja Mahutalla aivan erinäköiset tilastot.

Julkea bulbul

Lainaus käyttäjältä: Jab1 - 01.04.2026 klo 14:18:27
Mielenkiintoista, miten Uusi-Seelantia vastaan keskeltä peliä rakenneltiin ilman harhasyöttöjä, mutta laitapakit syöttöpelissään vaikeuksissa. Kap Verdeä vastaan sitten Alholla ja Mahutalla aivan erinäköiset tilastot.

Antmanin laidanvaihto ainakin yksi syy, kun Alhon ei tarvinnut hoitaa sivurajalla kaikkea alas ja ylös.

Pohjapelaaja

Lainaus käyttäjältä: Jab1 - 01.04.2026 klo 14:18:27
Kap Verdeä vastaan sitten Alholla ja Mahutalla aivan erinäköiset tilastot.

Tuota selittää osaltaan se, että Alho pelasi kolmantena topparina ja Mahuta wing-backina.

murdock

Lainaus käyttäjältä: Julkea bulbul - 01.04.2026 klo 14:30:24
Antmanin laidanvaihto ainakin yksi syy, kun Alhon ei tarvinnut hoitaa sivurajalla kaikkea alas ja ylös.

Tämä oli mielestäni se suurin oppii turnauksesta, jonka kalju näytti onneksi sisäistävän kolmessa vartissa. Alhon laidalle leveyttä pitävä laituri, jolloin Alhon rooli hyökkäyksissä pienenee ja omaan päähän Alho saa paremman tuen.

Suomi on jostain syystä monta vuotta pelannut äinpäin ja Alho on vetänyt oikeaa laitaa cafuna, eikä siitä ole tullut hevonvimpulaa.

Julkea bulbul

Lainaus käyttäjältä: murdock - 01.04.2026 klo 16:26:14
Tämä oli mielestäni se suurin oppii turnauksesta, jonka kalju näytti onneksi sisäistävän kolmessa vartissa. Alhon laidalle leveyttä pitävä laituri, jolloin Alhon rooli hyökkäyksissä pienenee ja omaan päähän Alho saa paremman tuen.

Suomi on jostain syystä monta vuotta pelannut äinpäin ja Alho on vetänyt oikeaa laitaa cafuna, eikä siitä ole tullut hevonvimpulaa.

Jep, joskin on siitä sentään hevonvimpulaa tullut siinä mielessä, että Alho on kyllä hoitanut homman edes joten kuten ok, mutta eihän sellainen tietysti riitä vähänkään kovempia vastustajia vastaan.

Lainaus käyttäjältä: Jorma Teräs - 01.04.2026 klo 10:46:41


NZLCPV
Koko joukkue282/35734/7516/36321/37845/8421/39

Joku virhe on noissa NZL-ottelun vaikeissa syötöissä, sillä kaikista vaikeista tulee yhteenlaskettuna 33/73 ja hyökkäysalueella 15/38. Yleensä nämä saa ihan sherlock-hatun päähän laittamalla ratkaistua, mutta nyt menee sen verran hassusti luvut ristiin, ettei onnistunut.

Jorma Teräs

Lähteenmäen numerot olivat menneet jotenkin hassusti solmuun, nyt pitäisi olla korjattu.

Julkea bulbul

#11
Lainaus käyttäjältä: Jorma Teräs - 02.04.2026 klo 10:43:22
Lähteenmäen numerot olivat menneet jotenkin hassusti solmuun, nyt pitäisi olla korjattu.

:ylos:

Ottelut olivat hyvin keskimääräistä läpsyttelyä tilastojen osalta eikä juuri mikään osa-alue noussut esiin hyvänä tai huonona. No, esim. puolustuksen kaksinkamppailut olivat sillä tasolla, että voitto oli molemmissa otteluissa mahdollista saavuttaa. Hyökkäyspään ilmakaksinkamppailut olivat molemmissa otteluissa melko surkeita ja Uutta-Seelantia vastaan jäätiin kaikkien aikojen viidenneksi heikoimpiin lukemiin. Mutta mitäpä muuta voi odottaa, jos hyökkäävät pelaajat ovat Pohjanpaloa lukuun ottamatta pieniä väkkäröitä tai sitten Antmanin tasoinen pääpeluri, joka tosiaan otti sentään sen JT:n tilastoiman uran ensimmäisen voittonsa! Hyökkäysalueen vaikeiden syöttöjen onnistumisissa mentiin Kap Verdeä vastaan tilaston neljänneksi eli siinä se vastapaino: maata pitkin mennään, kun ominaisuuksia siihen on.

Alla tilastoarvosanat tämän viestin mukaisesti, minkä lisäksi algoritmi ottaa siis nykyisin huomioon myös alhaisten kaksinkamppailujen määrän tapauksissa hyvät suoritukset, joskin pienemmällä painotuksella sekä, uskokaa myös MAALIT! Tuplavaikutusta ei ole eli maali kumoaa sitä vastaavan maaliyrityksen ja antaa luonnollisesti enemmän arvosanaan:
Uusi-Seelanti
S. Miettinen7
T. Miettinen4,5
Koski7
Mahuta5,5
Lähteenmäki8,5
Alho6
Suhonen7,5
Walta6
Marhiev8,5
Oksanen6,5
Skyttä6,5
Antman7
Valakari6
Pohjanpalo5
Paananen5,5
Keskiarvo 6,47, jolla sijoittuu kaikissa JT:n tilastoimissa otteluissa jonnekin n. 130. sijan paikkeille 153 tilastoidusta ottelusta.

Kap Verde
Tenho7,5
T. Miettinen7,5
Koski6,5
Mahuta6,5
Peltola6
Alho6,5
Suhonen8,5
Walta6,5
Marhiev6,5
Keskinen7
Skyttä8
Antman5,5
Valakari6
Pohjanpalo8
Keskiarvo 6,89, jolla sijoittuu kaikissa JT:n tilastoimissa otteluissa jonnekin n. 80. sijan paikkeille 153 tilastoidusta ottelusta.

Eli ei mitään ilotulitusta, mutta mm. Suhoselta erittäin hyvät ottelut. NZL-ottelun miesten mies oli Marhiev, joskin Lähteenmäki antoi erinomaisen vastuksen ja oletko vähe CPV -ottelun ykkönen oli Suhonen. Tosin näissä otteluissa päästiin algoritmin yhteen isoon haasteeseen eli se väistämättä aliarvioi kasipaikan pelaajana Waltan tyyppistä pelaajaa, joka ei ole rakkikoiran ja alibisyöttelijän yhdistelmä vaan tilastojen kannalta lähempänä Eremenko jr:ää, joka harrasti huonolla onnistumisprosentilla valtavia määriä vaikeita syöttöjä. Toki Walta voi itse ratkaista tilanteen olemalla Litmanen eli onnistumalla niissä syötöissään vielä paremmin. Samoin Skytän kohdalla algoritmiin vaikuttaa merkittävästi se, laskeeko hänet keskikentälle, laitaan vai kymppipaikalla hyökääjäksi, kuten algoritmin aineistossa Litmanen aikoinaan pääasiassa oli. Jos jälkimmäiseen, kaksinkamppailuilla ei ole niin suurta merkitystä ja arvosanansa nousisi humisten. Laitoin nyt kuitenkin keskikentälle, missä siitä huolimatta sai varsin hyvät lukemat, koska syötteli niin laadukkaasti vs. Walta.

Edit. T. Miettiseltä varsin mallikas petraaminen ja Tenhosta algoritmini tykkää kuin franklampss Waltasta.

kokistuoppi

Oliko Jorma-bulbul samaa mieltä fifa-raadin kanssa turnauksen miehekkäimmästä miehestä?

Julkea bulbul

Lainaus käyttäjältä: kokistuoppi - 02.04.2026 klo 12:11:09
Oliko Jorma-bulbul samaa mieltä fifa-raadin kanssa turnauksen miehekkäimmästä miehestä?

Kahden kirjaimen vaihdolla excelissäni näin käy. Tämä ei missään nimessä kerro siitä, että FIFA käyttäisi JT:n dataa ja algoritmiani saati olisi laittanut minut allekirjoittamaan paperin, jossa lupaan tänne palstalle tehdä pieniä muokkausia, ettei tilastolähteensä paljastuisi.

Ehis

Kiitos arvon tilastonikkarit. Jollen arvosanat 5 ja 8 vähän hämmentää, mut ei se oo niin vakavaa.

Julkea bulbul

No ei se ole sen kummempaa kuin että ekassa ei tilastojen mukaan onnistunut kuin maalinteko, mutta kieltämättä noin vähäisillä peliteoilla 8 on aika paljon. Mutta ei se väärin ole tehdä vähän mutta hyvin.

Osmonkääliö

Lainaus käyttäjältä: Julkea bulbul - 02.04.2026 klo 18:06:45
No ei se ole sen kummempaa kuin että ekassa ei tilastojen mukaan onnistunut kuin maalinteko, mutta kieltämättä noin vähäisillä peliteoilla 8 on aika paljon. Mutta ei se väärin ole tehdä vähän mutta hyvin.

Omissa mielikuvissa olisin myös pyöräyttänyt nuo numerot toisinpäin. Mut ehkä se kertoo vaan sen miten vähän minä ymmärrän futiksesta. Tai tilastoista.

murdock

Pohjanpalon juoksu loi tyhjän tilan, josta Skyttä pääsi tekemään 1-0. Julkea bulbulin algoritmi oletettavasti antaa isot pisteet tuollaisesta maalin johtaneesta tilanteosta.

Julkea bulbul

Lainaus käyttäjältä: murdock - 02.04.2026 klo 19:28:23
Pohjanpalon juoksu loi tyhjän tilan, josta Skyttä pääsi tekemään 1-0. Julkea bulbulin algoritmi oletettavasti antaa isot pisteet tuollaisesta maalin johtaneesta tilanteosta.

Totta kai. Hyökkäysalueella tilaa tekevien pelitekojen sarake on nimetty The Real Wolfin mukaan.