• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Ykkösen yleisömäärät 2026

Aloittaja MiestenK, 02.04.2026 klo 20:26:37

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

MiestenK

Avausviestiin (ainakin alkuun) yli 500 katsojan matsit:

18.4. JJK - TPV: 792
11.4. RoPS - FC Inter 2: 755
25.4. RoPS - KPV: 741

2.4. TamU - FC Jazz: 567
11.4. FC Jazz - PKKU: 558
11.4. TPV - KPV: 532
4.4. TPV - VJS: 530
25.4. FC Jazz - JJK: 525

Raikkaan Ted

4.4. PKKU - KPV 130
4.4. SalPa - RoPS 452

Pale tai Reijo

Lainaus käyttäjältä: Raikkaan Ted - 04.04.2026 klo 16:04:01
4.4. PKKU - KPV 130
4.4. SalPa - RoPS 452

Yllättävän moni löysin tiensä Sauli Niinistön puistoon :O

Zero72

Lainaus käyttäjältä: MiestenK - 02.04.2026 klo 20:26:37
Avausviestiin (ainakin alkuun) yli 500 katsojan matsit:

2.4. TamU - FC Jazz: 567
4.4. TPV - VJS: 530

TPV:n yleisömäärä erittäin positiivinen yllätys. Viime kaudella ka. n.250 ja samaan aikaan Ilves pelasi Tammelassa ja kendon pleijarit käynnissä.

Turvenuija

Lainaus käyttäjältä: Zero72 - 06.04.2026 klo 16:23:33
TPV:n yleisömäärä erittäin positiivinen yllätys. Viime kaudella ka. n.250 ja samaan aikaan Ilves pelasi Tammelassa ja kendon pleijarit käynnissä.

TPV on myynyt muistaakseni 450 kausaria tälle kaudelle, joten tuo luku selittyy pitkälti sillä. Kun kuljin Kaupin ohi matsin aikana, niin ei ollut katsomossa noin paljoa porukkaa. Mututuntumalla päälle 300 oli oikea paikallaolijoiden määrä.

On muuten hauska nähdä, että merkataanko JJK:n Viitaniemen kotipeleihin kausarin ostajien määrä yleisöksi. Seurahan myi Harjua ajatellen yli 1600 kausaria, mutta Viitaniemen kentälle ei tuota määrä kait mitenkään mahdu.

Azazello

Nyt kun Vesalainen ei ole enää mukana, merkitään varmaan säännöllisesti paikallaolijat. Viime kaudellakin oli kyllä muistaakseni jo "klikkerit" käytössä.

ant

Lainaus käyttäjältä: Azazello - 06.04.2026 klo 16:59:12
Nyt kun Vesalainen ei ole enää mukana, merkitään varmaan säännöllisesti paikallaolijat. Viime kaudellakin oli kyllä muistaakseni jo "klikkerit" käytössä.

Ohjeistus ja Veikkausliigan käytäntö on nykyisin laskea kaikki kausikortit yleisömäärään riippumatta onko kaikki kausikortin ostaneet paikalla.

Ja hyvä niin, sillä näinhän muissakin palloilulajeissa tehdään. Mutta samalla tämä kyllä vääristää yleisömääriä jännällä tavalla, jos halpoja kausikortteja on ostaneet esimerkiksi yritykset tukimielessä isoja määriä, vaikkei ne ole menossa käyttöön. Tämä vääristymä korostuu tietysti silloin kun peleissä käy vain muuta sata katsojaa.

Tällaista "osta vaikka 10 kpl 49 euron kausaria" -markkinointia TPV:ssä oli kun rahaa piti kerätä Ykköseen sarjapaikan vastaanottamisen varmistamiseksi. Ja ilmeisesti JJK:ssa tämä ilmiö on vielä isompi, eli siellä lienee useampia yrityksiä jotka on ostaneet ison nipun kausareita?

Azazello

No kausikortteja myytiin Harjun remontin kunniaksi loppuvuodesta 26 € hintaan ja niitä meni kaupaksi yli 1600. Eli jos tätä ohjeistusta noudatetaan niin JJK:n alkukauden peleissä Viitaniemessäkin on 1600 katsojaa.



Heppu Hellämieli

Lainaus käyttäjältä: Turvenuija - 06.04.2026 klo 16:37:41
Seurahan myi Harjua ajatellen yli 1600 kausaria, mutta Viitaniemen kentälle ei tuota määrä kait mitenkään mahdu.

Kyllähän sinne tarvittaessa tuokin määrä mahtuu jos vaan lisätään kentän ympärille putkikatsomoita, tellinkejä ym. hökötyksiä (vrt. viime vuoden jääpallofinaali).

Maldinho

Lainaus käyttäjältä: Azazello - 07.04.2026 klo 09:42:24
No kausikortteja myytiin Harjun remontin kunniaksi loppuvuodesta 26 € hintaan ja niitä meni kaupaksi yli 1600. Eli jos tätä ohjeistusta noudatetaan niin JJK:n alkukauden peleissä Viitaniemessäkin on 1600 katsojaa.

Kun ei taida olla tapoja eritellä kausarilla tulevat muista niin jos vaikka 300 heistä vaivautuu paikalle saadaan jo yleisömääräksi 1600+300 eli 1900. Tässä vaiheessa viranomaisetkin kiinnostuu ja vaatii 19 järjestysmiestä vaikka paikalla ei ole kuin 300. Tämä kuulostaa kyllä tosi järkevältä!

ant

Lainaus käyttäjältä: Maldinho - 08.04.2026 klo 15:44:06
Kun ei taida olla tapoja eritellä kausarilla tulevat muista niin jos vaikka 300 heistä vaivautuu paikalle saadaan jo yleisömääräksi 1600+300 eli 1900. Tässä vaiheessa viranomaisetkin kiinnostuu ja vaatii 19 järjestysmiestä vaikka paikalla ei ole kuin 300. Tämä kuulostaa kyllä tosi järkevältä!

Ei viranomaiset järkkäreitä ilmoitetun yleisömäärän perusteella määrää, vaan sen mukaan mitä järjestäjä arvioi tulevan paikalle. :D

Ja kyllä meillä TamUssa ainakin osataan laskea erikseen ne joille on myyty lippu ja ne jotka tulee kausikortilla. Senhän näkee stadionilla myytyjen lippujen osalta kassajärjestelmästä ja netissä myytyjen osalta Lippu.fi:n raportista.

Furu

Lainaus käyttäjältä: ant - 08.04.2026 klo 15:52:58
Ja kyllä meillä TamUssa ainakin osataan laskea erikseen ne joille on myyty lippu ja ne jotka tulee kausikortilla. Senhän näkee stadionilla myytyjen lippujen osalta kassajärjestelmästä ja netissä myytyjen osalta Lippu.fi:n raportista.
Jep, ei liene tämän vaikeampaa. Itse kyllä vierastan tuota kaikkien kausarilaisten laskemista yleisömäärään, mutta tosiaan maan tapa. Niillä naksuttimilla voikin nykyään sitten heittää vesilintuja, mikäli niistä saatuja lukuja ei käytetä esim. sisäisesti yleisömäärän todelliseen seurantaan.

ultrasrovaniemi

RoPS:illa on ainakin että lasketaan montako portista kävelee sisälle, monella seuralla lasketaan kausikorttien mukaan.

Maldinho

Lainaus käyttäjältä: ant - 08.04.2026 klo 15:52:58
Ei viranomaiset järkkäreitä ilmoitetun yleisömäärän perusteella määrää, vaan sen mukaan mitä järjestäjä arvioi tulevan paikalle. :D

Ja kyllä meillä TamUssa ainakin osataan laskea erikseen ne joille on myyty lippu ja ne jotka tulee kausikortilla. Senhän näkee stadionilla myytyjen lippujen osalta kassajärjestelmästä ja netissä myytyjen osalta Lippu.fi:n raportista.
Alkuperäinen tapahtumalupa myönnetään arvioidun mukaan. Oletan että viranomaista voisi kiinnostaa jos ilmoitat arvioksi 300 ja sitten ottelu ottelun perään kerrot että paikalla oli 1500. Seuran kannalta näyttää säästötoimenpiteeltä, viranomaisen kannalta turvallisuusriskiltä.
Moni seura päästää myös omat junnut ilmaiseksi otteluihin ainakin seuran väreissä pukeutuneina. Klikkerillä tiedät kokonaismäärän paikallaolleista mutta ilmoitettava luku menee käsittääkseni arvailuksi kun tiedät myydyt liput muttei minkä verran kausariväkeä vs junnuja.
No tämä hiustenhalkomista, todellinen ongelma on se että paikalle tulemattomien kausarilaisten vaikutus ottelun ilmapiiriin voi olla merkittävä. Joskus kerrottiin Jokereiden matseissa että halli oli loppuunmyyty vaikka paikalla näki ja kuuli että monta tuhatta ei ollut vaivautunut paikalle. Söi hieman tunnelmaa.

ant

Lainaus käyttäjältä: Maldinho - 10.04.2026 klo 13:13:33
Alkuperäinen tapahtumalupa myönnetään arvioidun mukaan. Oletan että viranomaista voisi kiinnostaa jos ilmoitat arvioksi 300 ja sitten ottelu ottelun perään kerrot että paikalla oli 1500. Seuran kannalta näyttää säästötoimenpiteeltä, viranomaisen kannalta turvallisuusriskiltä.
Moni seura päästää myös omat junnut ilmaiseksi otteluihin ainakin seuran väreissä pukeutuneina. Klikkerillä tiedät kokonaismäärän paikallaolleista mutta ilmoitettava luku menee käsittääkseni arvailuksi kun tiedät myydyt liput muttei minkä verran kausariväkeä vs junnuja.
No tämä hiustenhalkomista, todellinen ongelma on se että paikalle tulemattomien kausarilaisten vaikutus ottelun ilmapiiriin voi olla merkittävä. Joskus kerrottiin Jokereiden matseissa että halli oli loppuunmyyty vaikka paikalla näki ja kuuli että monta tuhatta ei ollut vaivautunut paikalle. Söi hieman tunnelmaa.

Tämä hoituu sillä, että keskustelet poliisin kannalta yleisötapahtumailmoitusta tehdessä ennalta, että virallisissa ilmoitettavissa yleisömäärissä on ilmoitettuna kaikki myydyt kausikortit, ja siksi ne ovat jopa 1000 katsojaa suuremmat kuin todellinen paikalla olijoiden määrä.

Ei tämä oikeasti ole tämän vaikeampaa, koska poliisitkin ovat kaikesta huolimatta ihmisiä, ja heistä osa jopa osaa lukea ja osa kirjoittaa.

Raikkaan Ted

KuPS Akatemia - JJK 238
TPV - KPV 532
RoPS - FC Inter 2 755
SalPa - Tampere United 419
FC Jazz - PKKU 558
OLS - VJS 112

MiestenK


Raikkaan Ted

PKKU - RoPS 202
TamU - KuPS Akatemia 471
JJK - TPV 792
VJS - SalPa 447

MiestenK

RoPS - KPV: 741
FC Jazz - JJK: 525

Raikkaan Ted

KuPS Akatemia - TPV 78
TamU - VJS 481
SalPa - FC Inter/2 314
RoPS - KPV 741
FC Jazz - JJK 525
OLS - PKKU 86

Piippu-Virtanen

Aika pieniä ovat olleet nämä yleisömäärät. Toisaalta lähivuosina arvo on tälläkin sarjalla alentunut nk. Vanhaan Ykköseen nähden joten siihen nähden ei ole välttämättä kovin suuri ihme.

Pikka

Eipä sitä pidäkään verrata toista ja kolmatta sarjatasoa ikinä keskenään suoraan. Yllä olevassa esimerkissä pienet määrät on juuri farmipaskoilla ja muilla vähintäänkin ihan ok yleisömäärät.

Piippu-Virtanen

Jalkapallon nk. Uudessa Ykkösessä on tänä vuonna ollut parhaimmillaan todella tuntuviakin katsojalukuja varsinkin ihan nk. Tonniottelut ovat osin olleet koviakin!

Tosin näissäkin täytyy muistaa sen kolme vuotta sitten muuttunut laskukäytäntö joten sekin on jo omalla tavallaan mainetta parhaassakin tapauksessa mustaava seikka.

Vaikkakin hieman huvittavasti sarjauudistuksen jälkeen ja yleensäkin nk. Vanhaan Ykköseen nähden jalkapallossa tämä sarja vähän hämmentävästi kerää parempia katsojalukuja silloin tällöin kuin olevinaan sitä parempi, toisena sarjatasona kokonaan uutena oleva Jalkapallon Ykkösliiga!

Uskoi sitten tai ei vaikka kai näitä voi osin suurella varauksella kuitenkin pitää nk. Tonniotteluina niin:

KPV:llä paras yleisöottelu on kerännyt ihan vähän päälle 2000 katsojaa eli tarkemmin sanottuna 2005 katsojaa kun oli vielä toivoa asioiden menemisestä parhain päin, JJK, TPV ja RoPS ovat olleet muita parhaimmillaan korkeitakin yli 1000 katsojaa ottelun saaneita seuroja. JJK:n parhaassa yleisöottelussa on ollut lähes 2000 katsojaa eli tarkemmin sanottuna 1842 katsojaa, RoPS:lla 1157 katsojaa ja TPV:lläkin vielä 1148 katsojaa.

Tampere United/TamU ei ole vielä oikein saanut sitä nk. Tonniotteluaan tänä vuonna, mutta eiköhän sellainen vielä saada jossakin kohtaa näkyville. Muilla seuroilla sarjassa toivoa siihen ei ole eikä ole kiinnostustakaan.

Sen verran ajoittain pelottavan alhaisiakin luvut ovat olleet pitkin kautta, että vaikka mitä käytännössä viimeisen kolmen vuoden vippaskonsteja näissä käytettäisiin lähellä kusetusta olevaa tapaa niin eivät ole niistä huolimatta kovin korkeaa luokkaa.

Nähtäväksi toki vielä jää tilannekehitys.

Piippu-Virtanen

Pitänee tämänkin sarjan yleisömääriin palata tässä kunhan ehtii niin lähipäivinä.

Nekin ratkaisuotteluja katsoen ovat lähteneet nousemaan.