• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

KuPS - HJK su 26.4. klo 16.00 @ Väre Areena

Aloittaja Härison, 25.04.2026 klo 10:02:06

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Miten uskot ottelussa käyvän?

KuPS voittaa
74 (52.5%)
Tasapeli
28 (19.9%)
HJK voittaa
39 (27.7%)

Äänestäjiä yhteensä: 141

TimCalahan

Lainaus käyttäjältä: Vippi - 26.04.2026 klo 19:49:03
Ymmärsin että tässä ihan kokonainen faniporukka yritti mennä perustuularien keskelle. Jos sinne joku yksittäinen kannattaja olisi mennyt hjk-lippiksessä, niin sitten ihmettelen päätöstä. Toki aina voi saivarrella, että missä menee ryhmän rajat jne. mutta on sille syynsä, että äänekkäät vieraskannattajat ovat erillään muista

Olen tietoinen. En jaksa myöskään saivarrella. Lähinnä huvitutti tuo väärentäminen ja tähän liittymättömästi myös tuo viime vuotinen hakkerointi.

Belmero

Lainaus käyttäjältä: Kim Suomisen ponnari - 26.04.2026 klo 19:35:25
[uutinen]– Jotkut HJK:n kannattajat olivat väärentäneet nimensä lippuun, ostaneet liput väärään katsomoon, eivätkä suostuneet portilla todistamaan henkilöllisyyttään kysyttäessä, seuran tiedotteessa kerrotaan.[/uutinen]

Tiedättekö sen tunteen kun myötähävettää niin paljon että tulee sellaisia oikein puistatuksia ja kylmiä vilunväreitä kroppaan? Se osui kohdalle nyt.

Ai että! Kuinka monta hauskaa hetkeä nämä vähälahjaiset pipopäät vielä tällä kaudella aiheuttaakin :D

ZynZyn

Lainaus käyttäjältä: Laukaisukoneenkuljettaja - 26.04.2026 klo 19:52:19
Jos te jengi käyttäisitte vastaavan määrän tarmoa, aikaa, energiaa ja aivojen glukoosimetaboliaa johonkin oikeasti kiinnostavaan, ajattelua ja debattia stimuloivaan, hyödylliseen ja/tai kehittävään/kultivoivaan jalkapalloaiheiseen keskusteluun tämän  kerta toisensa jälkeen kierroksille lähtevän autistis-vammaisen spinnaamisen ja pilkunnussimisen sijaan, - niin missä kotoinen jalkapallomme, sitä koskeva kollektiivinen ymmärrys (ja journalismi btw!) ja edelleen ja sitä myöten asteittain kehittyvä jalkapallomyötämielinen ja vihdoin -intohimoinen "suomalainen yleiskulttuuri" olisivatkaan jo tässä ajanhetkessä ja herran vuonna 2026.

Ei tarvittaisi kuulkaas keskusjohtoisia päälleliimattuja "visioita" ja juhlapuheita a priori à la Palloliitto. Ehei, vaan asiat alkaisivat hengittää ihan uudenlaista pelin filosofiaa, elämää, politiikkaa ja kulttuuria.

Mutta ei - mitä me saamme: Pilkku-käsi-kyrpae -- vittu! -- Vittu mitä skeidaa!

Aivan. All but hopeless. Taistelu tuulimyllyjä vastaan. - Enabled. :D

Aivan. Älkää siis kysykö: Voi ei, miksi LKK? - LKK on vain peili; kulttuurisen korruption alhosta kohoava syvähenkinen rukous. Proosallisemmin: Vastalääke keskustelun epäonnistumista ja epidemologista sielunsairautta vastaan. Urhoollinen yritys keskellä temaattista mielettömyyttä. Siksi olemme katsoneet oikeudeksemme lisätä tarkenteen "the great great..." hänen nimimerkkinsä ylvään uljaan hahmon eteen; muistutukseksi siitä SUURtyöstä jota teemme tässä nimenomaisessa kutsumuksessa jalkapallon, keskustelun ja yleiskulttuurin pelastamiseksi.

Suurtyö on tietenkin ironinen anagrammi surutyölle emmekä koskaan ole muuta väittäneetkään. Suurtyö on aina myös surutyötä ja luopumisen etiikkaa.

Hiljenemme. Mutta vain toistaiseksi.

Teidän futis ei ole ainakaan sellasta.

Jakakaa lisää tasureita.

ZynZyn

Lainaus käyttäjältä: TimCalahan - 26.04.2026 klo 19:58:11
Olen tietoinen. En jaksa myöskään saivarrella. Lähinnä huvitutti tuo väärentäminen ja tähän liittymättömästi myös tuo viime vuotinen hakkerointi.


Älä jaksa yrittää ymmärtää, huutonaura vuaan

Epeli

Ymmärrän. Personoitu asiakaskokemus (kalliimmalla hinnalla kuin normaali lautakasalippu) ei napannut villiä nuorisoa, joten nuoriso osti sen lautakasalipun. Ei nuorisoa sitten kuitenkaan päästetty sisään lumen peittämään lautakasaan, koska personoitu asiakaskokemus?

ZynZyn

Lainaus käyttäjältä: Billy the Badger - 26.04.2026 klo 19:56:48
Tekeekö kuopiolainen koulujärjestelmä jotain lukutaidolle?

Oppii ainakin venäjää

TimCalahan

Lainaus käyttäjältä: ZynZyn - 26.04.2026 klo 20:00:17
Älä jaksa yrittää ymmärtää, huutonaura vuaan

Sunnarit? Laita vielä joku hauska homoläppä tähän!

ZynZyn

Lainaus käyttäjältä: Pfefferminze - 26.04.2026 klo 19:55:03
Missään ehdoissa ei mainittu, että:

a) Hjk:ta kannustava henkilö ei saisi ostaa lippua aurinkokatsomoon/ että sieltä ohjattaisiin muihin katsomoihin.

b) että ottelussa joutuisi todistamaan henkilöllisyytensä.

Jos haluaa ostaa halvemman lipun (tai ylipäänsä alennusnryhmän lipun) ja istumapaikan katetusta katsomosta mutaisan rinteen sijaan niin tähän on oikeutettu. Fiksumpi järjestävä taho ehkä siirtäisi tai ilmoittaisi ennakkoon siirtyvänsä vierasjoukkueen väreissä olevat katsojat vieraskatsomoon, mutta silloin tulisi mennä samoilla ehdoilla kuin siinä katsomossa mihin lippu on ostettu.

Turhaa moraaliposeerausta osoittava tiedote täysin turhasta ja helposti vältettävissä olevasta syystä. Epätasa-arvoinen kohtelu on perseestä. Boltillakaan ole mitään KuPSin kaulahuiveja alettu silveristä seulomaan.

Muutern hyvä mut niit silti kysyttii?
Vitun kyylä

Cantonakaskessa

Myöhemmin paljastui  - seura ja toimisto tiedottaa - että nimensä väärentäneet kannattajat olivat tulossa myös väärään peliin. Tarkoitus oli tulla katsomaan Klubin voittoa.

ZynZyn

Lainaus käyttäjältä: TimCalahan - 26.04.2026 klo 20:02:34
Sunnarit? Laita vielä joku hauska homoläppä tähän!

Oon yöelämäs töis niin mun vapaapäivät on sillon ku sä järkytyt.

TimCalahan

Lainaus käyttäjältä: ZynZyn - 26.04.2026 klo 20:05:21
Oon yöelämäs töis niin mun vapaapäivät on sillon ku sä järkytyt.
Kiitos, tämä riittää.


Billy the Badger

Lainaus käyttäjältä: ZynZyn - 26.04.2026 klo 20:01:28
Oppii ainakin venäjää

Onko tuosta tässä tapauksessa hyötyä? Vieraiden kielten oppiminen on tietenkin bonaria, kunhan äidinkieli on tarpeeksi vahva (pahoittelut jos kyseinen kirjoittaja on esim. ruotsin- tai muunkielinen).

ZynZyn

Lainaus käyttäjältä: Billy the Badger - 26.04.2026 klo 20:13:16
Onko tuosta tässä tapauksessa hyötyä? Vieraiden kielten oppiminen on tietenkin bonaria, kunhan äidinkieli on tarpeeksi vahva (pahoittelut jos kyseinen kirjoittaja on esim. ruotsin- tai muunkielinen).

Venäjän osaaamisesta on vaan sitä hyötyä et rasismi

42Wolves

Nää pipopääperseilijät ihan oikein laitettu takas äidin helmoihin. Eiköhän tässä jälleen kerran ihan klassinen "sitä saa mitä tilaa" keissi.

Suloinen Agentti

Lainaus käyttäjältä: Suloinen Agentti - 26.04.2026 klo 14:05:28
Voi, voi Klubi :( Näinkö tässä taas pääsi käymään.

Laitan voivoiviestin jo etukäteen, kun kumminkin tulee pelin jälkeen tarpeeseen.
Ja näin.

Epeli

Pääyiläisenä vanhana pieruna ja omalla kyydillä kulkevana on vittuilun uhallakin kerrottava, että isommalla porukalla lautakatsomon lipulla ei nyt vaan voi olla muuta seurausta kuin tänään tapahtunut.

Kim Suomisen ponnari

Lainaus käyttäjältä: 42Wolves - 26.04.2026 klo 21:10:35
Nää pipopääperseilijät ihan oikein laitettu takas äidin helmoihin. Eiköhän tässä jälleen kerran ihan klassinen ”sitä saa mitä tilaa” keissi.

Ja ei tässä ole kuin kolme päivää seuraavaan itsensä häpäisemiseen kun Turkuun on kuulemma tulossa aika iso vierasmobi, joka tarkoittaa isompaa määrää Kummelia tai ainakin korkeampaa Kummelin todennäköisyyttä.

Epeli

Lainaus käyttäjältä: Kim Suomisen ponnari - 26.04.2026 klo 21:21:19
Ja ei tässä ole kuin kolme päivää seuraavaan itsensä häpäisemiseen kun Turkuun on kuulemma tulossa aika iso vierasmobi, joka tarkoittaa isompaa määrää Kummelia tai ainakin korkeampaa Kummelin todennäköisyyttä.

Nääh, Inter sentään ei ole ulkoistanut lipunmyyntiään Klubin katiskaan, ei sillä, ettei jotain hassua tapahtuisi.

SerGo

Jonkinlaisena kuriositeettina mainittakoon, että tilastot kertovat tasaisemmasta matsista kuin omat havaintoni (https://www.flashscore.fi/ottelu/jalkapallo/hjk-nmjJVR7B/kups-nLBbqJDS/yhteenveto/tilastot/yhteensa/?mid=zZrdIoSG): xG KuPS:lle 1.18-0.9 mutta xGOT Klubille 1.36-1.15.

Hallitsevampi jengihän KuPS tänään silti oli, mutta ei kuitenkaan niin paljoa, etteikö ole helppo kuvitella tilanteen kääntyvän päälaelleen Helsingin matsissa jossa Ring ja Cicale ovat taas täysipainoisesti mukana ja Lappalainenkin saattaa jo näyttää edes auttavasti ammattiurheilijalta. Jopa vähän harmillista, että tuota joutuu odottamaan vielä reilun parin kuukauden ajan.

Seeteufel

Lainaus käyttäjältä: Pfefferminze - 26.04.2026 klo 19:55:03
Missään ehdoissa ei mainittu, että:

a) Hjk:ta kannustava henkilö ei saisi ostaa lippua aurinkokatsomoon/ että sieltä ohjattaisiin muihin katsomoihin.

b) että ottelussa joutuisi todistamaan henkilöllisyytensä.


Toi jälkimmäinen on itseasiassa täällä

[uutinen]KuPS-vierasliput ovat henkilökohtaisia. HJK:n lippukaupasta voi ostaa vain yhden lipun per asiakas. Henkilötodistus voidaan tarkastaa, mikäli on syytä epäillä kannattajan pääsyn eväystä aiempaan käytökseen perustuen tai vieraslipun haltijalla epäillään olevan lipussaan väärä nimi. Jos tarkastuksessa henkilöllisyyttä ei voi todistaa tai se ei täsmää kausikortin- tai lipunhaltijan nimeen, voidaan hänen pääsynsä evätä.
[/uutinen]
https://www.hjk.fi/uutiset/kups-vierasottelun-liput-nyt-myynnissa-hjkn-lippukaupassa

Daniele Orsato

Lainaus käyttäjältä: Seeteufel - 26.04.2026 klo 22:26:46
Toi jälkimmäinen on itseasiassa täällä

Jos nyt oikein ymmärsin, niin nämä käännytetyt olivat ostaneet lipun Kupsin katiskasta tavalliseen katsomoon, eivät tuolta Klubin sivustolta vieraskarsinaan.

Seeteufel

Lainaus käyttäjältä: copa de kybä - 26.04.2026 klo 22:33:01
Jos nyt oikein ymmärsin, niin nämä käännytetyt olivat ostaneet lipun Kupsin katiskasta tavalliseen katsomoon, eivät tuolta Klubin sivustolta vieraskarsinaan.
Eli ostettu liput väärään katsomoon. Ja joo, Kuppun omissa ehdoissa (tai muidenkaan seurojen) ei suoraan kielletä vierasjengin kannatusta muissakin katsomossa, mutta siellä on myös mainittu erikseen lohko aktiivisemmille vieraskannattajille.

makmana

Lainaus käyttäjältä: Monzan gorilla - 26.04.2026 klo 17:46:44

Mutta paras maalivahti Klubissa mitä nähty vuosiin kyllä.
Joo ei kyllä järin päätä huimaava ole kyllä taso ollut sitten vuosiin.

Triangelikostaja

Loppupeleissä HJK kai kuitenkin puolusti maalin edustan varsin hyvin vaikka KuPS pääsikin pyörittämää aika paljon palloa tuolla kriittisillä alueilla.