• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Michael Olise - Welho vailla vertaa

Aloittaja Wanha futaaja, 29.04.2026 klo 22:59:10

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Wanha futaaja

Michael Olise on tällä kaudella ollut ehdottomasti eräs Euroopan kenttien kiinnostavimmista pelaajista. Eikä pelkästään kiinnostavimmista, vaan parhaista. Joidenkin mielestä hän on jopa paras.

Tämä ei ole pelkästään mielipide, vaan tosiasia, jota tukevat sekä tilastot että jokainen pyyteettömästi esteettisillä silmillä jalkapallosta nauttiva henkilö koska vain voi vahvistaa. Älkää siis epäilkö, etteikö ranskalaisen taikurin edesottamuksia kannattaisi seurata. Kyllä kannattaa.

Olise tekee kentällä, hmm, lyhyesti sanottuna melkein mitä haluaa, eikä vastustaja aina ymmärrä kuin jälkikäteen videolta miten hänet jallitettiin täydellisesti.

Michael on myös kentän ulkopuolella omanlaisensa mies. Shakinpelaaja, mietiskelijä, älykkö. Otteluissa hän käyttääkin surutta erinomaista korvien välistä tietokonettaan, punnistsee tilannetta, ratkaisuvaihtoehtoja ja tekee sitten yleensä jotain sellaista, joka yllättää useimmat ja hekään, jotka eivät ylläty, ovat useimmiten kykenemättömiä ranskalaisen peliliikkeitä estämään.

Eräs poikkeuksellinen ominaisuus, vain yhden esimerkin ottaakseni, on hänen kykynsä laukoa kovaa ja tarkasti suoraan juoksusta, ilman että hän muuttaa näkyvästi juoksurytmiään tai tekee mitään sellaista, josta voisi laukauksen lähdön aavistaa.

Miehellä on salamannopeasti liikkuvat jalat, jotka vievät niitä katsomaan jäävän puolustajan harhapoluille alta aikayksikön ja kun puolustaja tajuaa tilanteen, on Olise jo mennyt kauan sitten ohi.

Mutta siis, tänne voi laittaa ajatuksiaan Michael Olisesta, mielipiteitä, ihailua, kritiikkiä.

Olisen potentiaalin ovat monet huomanneet jo junnuna. Hän edusti Ranskaa nuorisomaajoukkueissa, jossa luonnollisesti näkyvyyttä sai kykyjenetsijöiden silmissä, mutta kuinka moni oikeasti aavisti millainen jalokivi oli kyseessä?

Vinnie Kompany on saanut jalostettua Michaelin pelaamista vielä sen ratkaisevan askeleen verran lisää, joka on nostanut 24-vuotiaan pelaajan Euroopan huipulle. Mitä hänellä onkaan vielä odottamassa tulevaisuudessa?

ensijokolmas

#1
Sellainen ajatus Olisesta nousi jotain Bayernin peliä katsoessa, että eipä ole varmaan kenestäkään pelaajasta tullut niin vahvasti sellaista fiilistä, että tota jätkää vastaan en haluaisi pelata yhtäkään tilannetta :D Onhan ranskalainen aivan älyttömän dominoiva välillä laidallaan ja luulen, että esim. jollain Carrerasilla ei ihan hirveän kaukana itku ollut tuossa parin viikon takaisessa UCL-puolivälierässä.

On tietty muutenkin hyvä ja kokonaisvaltainen pelaaja.

E: eipä sillä että näillä kilometrillä pärjäisi ketään muutakaan kutosdivaripelaajaa parempaa vastaan.

Jinete

Lainaus käyttäjältä: ensijokolmas - 30.04.2026 klo 00:28:21
Sellainen ajatus Olisesta nousi jotain Bayernin peliä katsoessa, että eipä ole varmaan kenestäkään pelaajasta tullut niin vahvasti sellaista fiilistä, että tota jätkää vastaan en haluaisi pelata yhtäkään tilannetta :D

Kyllä mulle yksi pikku-argo tulee mieleen vastaavaa ajatusta pohtiessa...

Olisessa on paljon samaa kuin Nico Williamsissa. Suurin ero lienee siinä, että Olise tekee kaiken paremmin eli niin kuin Nicon odotettiin ja toivottiin tekevän sen jälkeen kun nousi mukaan Athleticin edustukseen ja La Rojaan ja ennen kuin nivusvaiva alkoi viedä terää.

Kalmarin Unioni


EdgarD

Molemmat laitapelaajat Michael Olise ja Luis Diaz ovat pelanneet selvästi paremmin päästyään saarilta mantereen puolelle. Paremmat pelikaverit tietysti selittää paljonm, mutta varmasti myös vallitseva pelitapa.

Enpä kuitenkaan uskonut CP:n esitysten perusteella, että Olisesta tulee noin hyvä pelaaja.

Sivurajatapaus

Mulla yhdessä FM-savessa Olise valitsi Englannin majun. Onko tämä ollut mahdollista myös irl, ja kuinka realistista sellainen valinta olisi ollut? Siis että kumpaan maahan on enemmän siteitä?

Pekador

Lainaus käyttäjältä: EdgarD - 30.04.2026 klo 08:25:23
Molemmat laitapelaajat Michael Olise ja Luis Diaz ovat pelanneet selvästi paremmin päästyään saarilta mantereen puolelle. Paremmat pelikaverit tietysti selittää paljonm, mutta varmasti myös vallitseva pelitapa.

Enpä kuitenkaan uskonut CP:n esitysten perusteella, että Olisesta tulee noin hyvä pelaaja.

Olise on sen verran nuori, että kehitystä saattaa selittää enemmän ikä ja kokemus. Luchon Pool-uraa taas varjosti polvivamma. Hänhän aloitti vahvasti, mutta leikkauksen jälkeen meni pitkään ennen kuin sai itseluottamustansa takaisin. Musialallakin on vähän samanlainen tilanne nyt käynnissä.

astr0

Lainaus käyttäjältä: Kalmarin Unioni - 30.04.2026 klo 00:59:06
Köyhän miehen Kvaratskelia
Köyhänä varmaan Olisekin pysyy, kun ei maailman top ~10 pelaajana suostu ottamaan Niken tai Adidaksen rahoja. Ei viihdy kameran edessä, ja päättää mieluummin itse, millaisia ja minkä värisiä kenkiä käyttää. Raikas tuulahdus haistavittua markkinointihessuille. :):ylos:

Paitsiossa syntynyt

Tunkekaa ne "kaikki pelaa" taktiikat perseeseenne. Jos mulla olis joukkueessa Olise, niin taktiikkana olisi antaa sille pallo aina kun se suinkin vaan jaksaa sen kanssa lähteä ravaamaan. PSG:täkin vastaan varmaan 8/10 kertaa meni kaverista ohi ja loi hetkellisen ylivoiman maalin edustalle.

Wanha futaaja

Lainaus käyttäjältä: astr0 - 30.04.2026 klo 14:21:00
Köyhänä varmaan Olisekin pysyy, kun ei maailman top ~10 pelaajana suostu ottamaan Niken tai Adidaksen rahoja. Ei viihdy kameran edessä, ja päättää mieluummin itse, millaisia ja minkä värisiä kenkiä käyttää. Raikas tuulahdus haistavittua markkinointihessuille. :):ylos:

Jep. Tuo on kaikki hänen persoonallisuuttaan. Olise ei ole tyypillinen "urheilijapoika"  pelkästään, vaan hän on sen verran älykäs, että hän on ajatellut asioita ja ottaa niihin myös kantaa. Aika usein kentän ulkopuolella, joukkueen tilaisuuksissa tai juhlissa yms. hän näyttää olevan syvällä omissa mietteissään ja usein hänellä on pieni shakkilauta mukanaan, kuten jopa mestaruusjuhlissa viime keväänä.

Aika ajoin tuollaisia kantaaottavia ja tiedostavia futaajia tulee ja on heitä aina joitakin ollut, mutta vähänlaisesti kuitenkin. Minusta on hienoa, että heitä löytyy.

Beth

Lainaus käyttäjältä: EdgarD - 30.04.2026 klo 08:25:23
Molemmat laitapelaajat Michael Olise ja Luis Diaz ovat pelanneet selvästi paremmin päästyään saarilta mantereen puolelle. Paremmat pelikaverit tietysti selittää paljonm, mutta varmasti myös vallitseva pelitapa.

Puolestaan mm. Gittensin, Wirtzin, Ekitiken, Frimpongin, Seskon, Woltemaden ja Simonsin (eli kaikkien isojen BuLi->Valju siirtojen) maalihanat ja/tai pelillinen taso on hyytynyt mantereelta saarille mennessä. Syy ehkä paskat pelikaverit tai väärä pelitapa.

ensijokolmas

#11
Lainaus käyttäjältä: Wanha futaaja - 30.04.2026 klo 14:47:30
ja usein hänellä on pieni shakkilauta mukanaan, kuten jopa mestaruusjuhlissa viime keväänä.

Hipstereintä mitä tiedän -topikissa jatkot.

Lainaus käyttäjältä: Jinete - 30.04.2026 klo 00:36:40
Kyllä mulle yksi pikku-argo tulee mieleen vastaavaa ajatusta pohtiessa...

Ehkä Aimaria (tai vaihtoehtoisesti esim. Messiä) vastaan pelaamista visioidessa tekee sen suuren harhakuvitelman, että jotenkin sitä pääsisi lähemmäksi ja olisi edes jotain toivoa riistosta. Mutta Olisen pelaamista katsoessa tulee usein sellainen fiilis, että ennen kuin vastustaja edes pääsee kunnolla lähituntumaan on kaksintaistelu jo hävitty.

Wanha futaaja

Lainaus käyttäjältä: ensijokolmas - 30.04.2026 klo 14:54:17
... Olisen pelaamista katsoessa tulee usein sellainen fiilis, että ennen kuin vastustaja edes pääsee kunnolla lähituntumaan on kaksintaistelu jo hävitty.

Hyvin kuvasit tuon. Siinä se onkin, kun periaatteessa puolustavan pelaajan tulisi naulata katse palloon, mutta Olisella on kyky liikuttaa palloa niin nopeasti jalalta toiselle, että pakki lähes hypnotisoituu ja tehdessään yrityksen riistää, on Michael jo ehtinyt siirtää pallon ohi puolustajan. Siinä puhutaan huipputarkasta ajoituksesta ja tietysti taidosta toteuttaa ohitus. Eli hän tekee oman liikkeensä juuri aavistuksen ennen kuin puolustajan kenkä yltää palloon.

Asiaa ei tietenkään helpota Olisen hämäävät vartalon liikkeet ja alati liikkuvat "spagettisääret." Hän on lisäksi yllättävän vahva väännöissä. Jaloissa on räjähtävää voimaa myös spurtteihin ja lähtönopeus on ns. kohdillaan. Melkoisia ominaisuuksia.

fads

Huima pelaaja, mitä olen muutaman ottelun nähnyt häneltä. Italialainen siirtomarkkinaexpertti Nicolò Schira kertoi Lazion tarjonneen miehestä pari vuotta sitten Palacelle 18M€, mutta pelaaja itse torppasi siirron. Taisi tavoitteet jo silloin olla vähän suuremmilla kentillä. Ja vuotta myöhemmin 50M€ sitten Bayerniin.

Chino

Huomasi kyllä Palacessa jo heti alussa, että tästä tulee aivan helvetin kova futaaja.
Harmi, että Eze sen sijaan lähti pelaamaan Artetan paskapalloa.

Puncheon

Lainaus käyttäjältä: Sivurajatapaus - 30.04.2026 klo 10:40:31
Mulla yhdessä FM-savessa Olise valitsi Englannin majun. Onko tämä ollut mahdollista myös irl, ja kuinka realistista sellainen valinta olisi ollut? Siis että kumpaan maahan on enemmän siteitä?

Oli mahdollisuus valita ja valitsi Ranskan. Tunnesiteet oli vahvemmat Ranskan suuntaan.

Olisellahan oli Palacessa jo todella vahvaa tekemistä, vikan kauden aikana 19 ottelussa tehot 10+6 vaikka vierellä pelasi Ayew, Schlupp ja Edouard, jotka ei olleet mitenkään kliinisiä kavereita. "Tehopisteitä" tuli suunnilleen yksi per 80 peliminuuttia. Ansaitsee ihan kaikki kehut, vaikka jossakin internetin kolkissa onkin vähätelty ja sanottu nykytehojen kertovan Bundesliigan (huonosta) tasosta.

Marja Cartell

Toisin kuin klassisilla bundestuhnuilla, niin meno ei ole hyytynyt isoja vastaan sieniliigassa.