• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

HJK - FC Lahti 4.5.2026 klo. 19 @Bolt areena Tölikkä - Jousia ja nuolia

Aloittaja Frodo Reppuliukko, 04.05.2026 klo 13:24:49

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Frodo Reppuliukko

Maanantai-illan kierroksella nähdään mielenkiintoinen kohtaaminen, kun sarjan keskikastissa operoivat HJK ja FC Lahti ottavat yhteen Töölössä. Ottelu pelataan Bolt Arenalla ja starttaa klo 19.

HJK lähtenee peliin pienenä ennakkosuosikkina (riippuu varmaan keltä kysytään), mutta kauden alku ei ole ollut täysin vakuuttava. Viidestä pelistä kasassa on sekalainen saldo, ja viime kierroksilla on nähty sekä hyvää (3–0 Gnistanista) että nihkeämpää tekemistä (tasurit KuPS:ia ja Interiä vastaan).

Lahti puolestaan on aloittanut kauden varsin tasaisesti ja pystynyt raapimaan pisteitä hyvällä prosentilla. Tilastojen valossa joukkueet ovat olleet melko tasaväkisiä alkukaudesta, eikä sarjasijoituksissa ole suurta eroa. Klubin tappiolla Lahtikin menisi jo Klubin ohi ja siitähän varmasti jo riemu stadissa repeäisi ja alkaisi kohta Rantasenkin palli tutisemaan.

Odotettavissa varmaan, että HJK hallinnee palloa ja yrittää murtaa Lahden matalaa blokkia. Lahti hakee todennäköisesti vastaiskuja ja erikoistilanteita.

Jos Klubi saa aikaisen maalin, tästä voi tulla selkeä peli.
Jos taas Lahti pysyy mukana pitkään, peli voi kääntyä hyvinkin nihkeäksi väännöksi (ullatus).
Itse odottelisin kuitenkin hyvin erilaista peliä Klubilta kuin Kups ja Inter matsit, vaikka ei peli olekaan häikäissyt oikein missään vaiheessa. Mutta Rantasenkin sanoin, pelkästään pidempien syöttöketjujen ja pallonhallinnan saaminen takaisin kontrolliin muuttaa peli-ilmeen täysin.

Klubi tiedottaa pelaajatilanteesta näin:
[uutinen]Eemil Toivonen, Till Cissokho, Alex Ring ja Roni Hudd ovat varmuudella poissa Lahtea vastaan. Lisäksi Kaius Simojoki on valitettavasti sivussa parisen kuukautta tapaturman takia.
Inter-matsin missanneen Ville Tikkasen tilanne tarkastetaan pelipäivän aamuna.[/uutinen]

Heitetään arvaus Klubin avarista:


            Pukki
Mero         Kirilov    Möller
        Mentu    Lingman
Montano  Brooklyn  Bogi  Ylitolva
           Markovitsi


Lahista joku varmaan laittaa tarkempaa tilannetta pelaajista.

Klubin ennakko:
https://www.hjk.fi/ottelut/hjk-fc-lahti-2026-05-04

Lahin ennakko:
https://www.fclahti.fi/uutiset/viikko-kayntiin-vieraissa-fc-lahti-matkustaa-helsinkiin/

E: Peli näkyy toki myös Ruudusta, linkki striimiin, joka alkaa klo 18:30.
https://www.ruutu.fi/stream/100109248

Frodo Reppuliukko

Lisäsin linkin Ruudun Striimiin, jonka varassa itsekin tulee oltua työkiireiden takia. Tämän hetkisestä sateesta huolimatta illaksi näyttää oikein hyvääkin keliä jo.



Frodo Reppuliukko

Avarit ja kokoonpanot julkaistu. Tiki taas ruodussa ja vähän vähemmän junnupitoinen avari kuin toivoin.






HJKFC Lahti
10 Lingman11 Augusto
14 Montano14 Andersson
15 Kallinen18 Cassubie
2 Lyons-Foster19 Benavenuto
20 Pukki27 Yapi
22 Möller3 Sans
31 Bogicevic31 Maukonen
44 Marković4 Muller
6 Tikkanen5 Gianini
7 Cicale77 Sarr
8 Mentu8 Montiel
VaihtopelaajatVaihtopelaajat
1 Öst10 Koskinen
12 Haapanen13 Rättö
17 Kirilov17 Belabid
18 Mero2 Lehtonen
19 Ezeh25 Inkinen
24 Leveälahti28 Kabashi
26 Lappalainen6 Vehkonen
28 Ylitolva7 Heikkinen
9 Borchers9 Lindholm

Switek

Viime viikkohan oli Klubilta tuloksellisesti aika hyvä, joten veikkaan että tämä kahden "helpomman" matsin viikko nyt sitten kostautuu eikä täyttä 6 pisteen pottia tule. Pelillisestikin tulee olemaan yhtä nihkeä veikkaan.
Markovic myös seikkailee ainakin yhden vaaratilanteen.

Raahaaja

Ei yllätyksiä kokoonpanossa. Ringin pitempi poissaolo harmillista. Kuitenkin kaiken järjen mukaan lahi hoidetaan tänään ilman vaikeuksia.

pilkku seiska

Kaikilla lahtelaisilla kuulokkeet korvissa kun astuivat ulos bussista. Ovatko nykyfutaajat todella näin epäsosiaalisia?

Raahaaja


Raahaaja

Ei voi olla todellista tuo touhu. Himassa tuollaista paskapalloa

Belenoss


Gunvald Larsson

Lingman-Kallinen-Mentu eivät liiku tarpeeksi. Aivan seisovilla jaloilla pyöritään.

Raahaaja

Käy se noinkin koska lahi on paska, mut huhhei mitä pelaamista. Aivan kuin olisivat juuri aloittaneet kauteen valmistavan harjoittelun.

Ja tosiaan, ehkä nyt tulee jonkinlainen vapautuminen.

Frodo Reppuliukko

Kommee oli kikaleelta. Hyvin pyöri peli siinä muutaman minuutin monenkin pelaajan voimin. Tikkanenkin pisti hyviä syöttöjä syvyyteen. Mennulta tietty hyvää tekemistä. Sitä ennen kyllä näytti todella jumissa olevan peli. Tällaisia yksittäisiä suorituksia tässä kyllä tarvitaankin, että peli aukeaisi.

Raahaaja


Frodo Reppuliukko

Uskomattoman vaikeeta tuo Klubin pääseminen Lahin prässin alta pois. Perus pallollisella pelillä ei meinattu päästä taas millään pois vaan roiskittiin tai sitten tuurilla kimmoteltiin. Toki vastapainona Lahin prässi avasi sitten taas aikamoisia vastahyökkäysmahiksia useammankin kerran. Ei ihan sellainen pelin kuva kuin olisin odottanut etukäteen.

Olaf Thon

Lahilla on jokin keskenkasvuinen koulupoika maalissa, joka jättää yläkulmat auki. Kelpaa.

John Daker

Cicale on kovalla pelipäällä ja nyt tuli tehojakin. Eiköhän lisää nähdä toisella puoliskolla. Nyt jos pysyisi kasassa, niin tie voisi viedä kauden jälkeen kovempiin ympyröihin.

Raahaaja


Raahaaja

Klubin pallollinen pelaaminen kotimatsissa näyttää samalta touhuilulta kuin Sibilan viimeisissä peleissä

Otualfa

Eikös vierasfanien pitänyt liittyä mukaan boikottiin? Ettei ole ääneenkannatusta? No mitä voi lahiapinoilta odottaa...

Raahaaja

Lahia vastaan vaikeuksissa 70% koko matsista. Tätä on HJK myös vuonna 2026

Frodo Reppuliukko

Oli taistelu voitto jummijammi. Pisteet maistuu, mutta päivänselvää lienee kaikille, että tällaisella pelillä ei mitään mestaruutta voiteta. Paljon on tekemistä.

Kuqqen

Lainaus käyttäjältä: Otualfa - 04.05.2026 klo 20:38:33
Eikös vierasfanien pitänyt liittyä mukaan boikottiin? Ettei ole ääneenkannatusta? No mitä voi lahiapinoilta odottaa...
miksi FC Lahden kannattajien pitäisi osoittaa solidaarisuutta klubikannattajille?

hiljainenkatsoja

Lainaus käyttäjältä: Kuqqen - 04.05.2026 klo 21:07:04
miksi FC Lahden kannattajien pitäisi osoittaa solidaarisuutta klubikannattajille?

Oot ymmärtäny väärin. Ei tässä Ägä-boikotissa ole missään vaihessa ollut pointtina joku koordinoitu solidaarisuus vaan yksinkertaisesti kannattajaryhmien yksilölliset päätökset olla suostumatta Ägän vaateisiin.

Eihän siellä mitään ääneenkannatusta ollut lahilaisilta. Muutaman hengen porukka istumassa ja huutelemassa pelin tapahtumiin. Hyvä näin.