FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
07.02.2026 klo 20:08:41 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 28 [29] 30 ... 38
 
Kirjoittaja Aihe: Everton FC 07/08 - Viides  (Luettu 49255 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
feverton

Poissa Poissa


Vastaus #700 : 09.02.2008 klo 23:47:56

Parempaankin pystytään. Harvoin on noin tuskaista katsoa Toffojen peliä kuin tänään ekalla jaksolla.
Taas tullaan siihen kumpi on hienompaa voittaa aivan järkyttävällä räpellyksellä 1-0, vai hävitä Huikealla esityksellä maalilla. Everton`s game is like a box of chocolate, you never know what you gonna get. ::)

onko norjaan lähtijöitä?

Itse olen lähdössä Analfieldin derbyyn. Kaveri voitti viimekauden Landbrokes liigan ja meitsi pääsee messiin.
Taitaa olla tiedossa melko kuuma ottelu jos Räkä on enää silloin isku etäisyydellä  ;)
Louhikkokoskettaja
Vastaus #701 : 12.02.2008 klo 17:42:15

Uutinen
Everton squad: Howard, Wessels, Hibbert, Neville, Lescott, Yobo, Jagielka, Baines, Valente, Carsley, Osman, vd Meyde, Cahill, Fernandes, Yakubu, Vaughan, Johnson, Anichebe, Rodwell, Gosling.

No onpas hienon näköinen joukkue Evertonilta lähtenyt Norjaan huomiseen Brann-otteluun. Yakubu on saanut lomailunsa anteeksi ja palaa joukkueeseen. Anichebe ja Baines on saatu ainakin sellaiseen kuntoon, että pelaaminen on mahdollista, mutta Pienaar ja Gravesen jatkavat sairaslistalla, eivätkä lähde Bergeniin. Uutena nimenä loukkaantuneisiin lisätään nivusvaivainen Arteta, joka on matkannut Espanjaan tapaamaan spesialistia. Moyesin mukaan baskin poissaolon kestosta ei ole vielä tietoa, mutta ilmeisesti saattaa mennä pitempikin tovi. Odotellaan sitä spesialistin lausuntoa.

Sivussa on tietysti myöskin Gardner, joka on sekä loukkaantunut että edustuskelvoton euro-otteluihin. Jotain Evertonin hädästä kertoo, että lentopelkoinen van der Meyde lähtee Norjaan. Siitä ei ole tietoa matkaako Andy Norjaan vaihtoehtoisilla kulkuvälineillä, vai onko peliajan toivossa noussut fobiaansa uhmaten lentokoneeseen. Mukana ovat myös nuoret lupaukset Jack Rodwell ja Dan Gosling, joista jälkimmäinen esiintyi eilen ensimmäistä kertaa Everton-paidassa kentällä reservien ottelussa. Rodwell ja Gosling kuuluivat kentän parhaimmistoon Evertonin ja Middlesbroughin reservien pelattua maalittoman tasapelin.

Ehkäpä näin:

         Johnson  Vaughan

Osman  Carsley  Cahill  Fernandes

Lescott   Yobo   Jagielka   Neville

                 Howard

Tai sitten näin:

                  Johnson

                   Cahill

Osman  Carsley   Neville   Fernandes

Lescott   Yobo    Jagielka   Hibbert

                 Howard

Jos Baines on pelikunnossa, ottanee hän keskikentän vasemman laidan haltuunsa, jolloin Osman siirtynee oikealla ja Fernandes putoaa penkille. Toivottavasti Moyes lähtisi kahden kärjen taktiikalla, Vaughan ansaitsisi ehdottomasti paikan avaukseen loistavan Reading-ottelun ansiosta. Yakubu aloittanee vielä penkillä, mutta saattaa päästä kentälle, kun viimeviikkoinen episodi on ilmeisesti täysin käsitelty. Vaikea ottelu tulee Evertonille, kun molemmat keskikentän rakentavat pelaajat ovat sivussa. Osmanilta, Cahillilta ja Fernandesilta vaadittaisiin nyt tasonnostoa, mikä viimeisten otteluiden perusteella tuntuu erittäin suurelta toiveelta. Bainesin pelaaminen toisi keskikentälle taitoa, mutta melko epätodennäköiseltä sekin tuntuu. Maaliton tasapeli ei olisi järkyttävä yllätys.
Sheedy

Poissa Poissa


Vastaus #702 : 13.02.2008 klo 07:47:00



Ilmeisesti Shandyn lentopelko on taakse jäänyttä elämää. Ainakin todistettavasti mies on Bergenissä.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #703 : 13.02.2008 klo 16:14:49

Manuel Fernandes voidaan lisätä loukkaantuneiden keskikenttäpelaajien listaan. Portugalilainen ei pystynyt viemään eilisiä treenejä kokonaan läpi ja vasta viime hetken testi ratkaisee pelikunnon. Oletettavasti Manny ei pysty koko ottelua pelaamaan ja aloittanee penkillä. Leighton Baines on huhujen mukaan jälleen pelikunnossa ja aloittanee keskikentän vasemmassa laidassa. Yakubu noussee sittenkin suoraan avaukseen, ainakin näin voisi Moyesin lausunnoista päätellä. Ilmeisesti African Nationsista paluun venyminen on nyt todellakin käsitelty loppuun tai sitten Moyes ei uskalla penkittää nigerialaista loukkaantumissuman ja AJ:n tehottomuuden takia.
ohwell

Poissa Poissa


Vastaus #704 : 13.02.2008 klo 16:16:05

Ilmeisesti Shandyn lentopelko on taakse jäänyttä elämää. Ainakin todistettavasti mies on Bergenissä.

On sitä kunnon kännissä ennenkin lennetty
krevis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1923


Vastaus #705 : 13.02.2008 klo 17:28:29

On sitä kunnon kännissä ennenkin lennetty

Eikös Pohjanmeren yli pääse aika hyvin erinäköisillä lautoillakin? Liekö siellä samanlaiset tanhut normaaleja, kuin meidän lähiristeilyillä. Jos, niin Andyn viihtyminen tuskin on ollut kyseenalaista.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #706 : 14.02.2008 klo 22:28:26

Evertonille eilen 2-0 vierasvoitto Brannia vastaan ja jatkopaikka on erittäin lähellä. Viikonloppuna on Englannissa jälleen FA Cupia, josta Toffees hoiti itsensä nopeasti ulos, joten Evertonin seuraava ottelu on koti-ottelu Brannia vastaan ensi viikon torstaina. Moyes on ilmoittanut, että pelaajia ei lepuuteta, vaan manageri heittää kehiin parhaan mahdollisen kokoonpanon. Mikä tuo paras mahdollinen kokoonpano sitten on, jää vielä nähtäväksi. Eilen Moyes totesi olevan mahdollista, että Pienaar, Gravesen ja Arteta olisivat käytettävissä toisessa osaottelussa Brannia vastaan. Pienaarille tekisi hyvää saada minuutteja alle ennen erittäin tärkeää vierasottelua Manchester Cityä vastaan, joten toivottavasti etelä-afrikkalainen on kunnossa. Artetan kohdalla odotetaan espanjalaisen spesialistin lausuntoa nivusvamman vakavuudesta ja Gravesen ei merkittävää lisää kokoonpanoon tuo, joten tanskalainen toipumisella ei niin hirveää kiirettä ole.

Victor Anicheben on päivän lehdissä huhuttu siirtyvän Cardiffiin loppukaudeksi lainalle. Tuntuu täysin älyttömältä ajatukselta, että Moyes voisi tässä tilanteessa päästää yhden neljästä hyökkääjästä lainalle. Anichebe on toki nelossijalla, kun hyökkääjiä valitaan, mutta europeleissä on kulkenut niin hyvin, että eiköhän minuutteja Evertonissa irtoa loppukaudella tarpeeksi. Jos Vic kuitenkin Walesiin lähtee, voitanee pitää varmana, että Championshipin ehdottomaan parhaimmistoon kuuluva keskikenttäpelaaja Joe Ledley vaihtaa kesällä Cardiffista Evertoniin. John Paul Kissock pelasi eilen toisen ottelunsa Gretnan paidassa lainalla ja oli jälleen joukkueensa paras pelaaja. Hibernian toki kaatoi "Skotlannin Derbyn" ja ei Kissockin huippuvirekään taida millään riittää Gretnan hilaamiseksi pois putoamiskurimuksesta. Paddy Boyle pelaa vielä toisenkin kuukauden lainalla Crewessä. Boyle on ottanut vasemman pakin paikan itselleen, mutta mitään ilmiömäisiä esityksiä ei Everton-kasvatilta ole nähty, hyvää League One -tasoa.
Sheedy

Poissa Poissa


Vastaus #707 : 16.02.2008 klo 02:10:51

Tässä vähän Kissockin mietteitä debyytistään Gretnan paidassa. Poika on saanut kohtalaisen paljon huomiota lyhyessä ajassa Skotlannissa. Huomenna sitten jo ensimmäinen liigamaalia Motherwelliä vastaan?
Louhikkokoskettaja
Vastaus #708 : 17.02.2008 klo 20:31:10



RIP Brian Harris

Evertonissa 360 ottelua vuosien '55 ja '67 välillä pelannut Brian Harris on siirtynyt siirtynyt vihreämmille nurmille 72:n vuoden ikäisenä. Evertonin kasvatti pelasi useimmiten laitapakkina, vaikka jokainen pelipaikka maalivahtia lukuunottamatta tuli uran aikana tutuksi. Parhaiten Harris muistetaan vuoden '66 FA Cupin finaalista, jossa Everton voitti Sheffield Wednesdayn maalein 3-2 oltuaan jo 0-2 tappiolla. Evertonin tasoitusmaalin jälkeen hullaantuneita kannattajia ryntäsi kentälle ja poliisien rauhoitellessa tilannetta keppostelijana tunnettu Harris käytti sekasorron hyväkseen ja kaappasi poliisin lakin.


Brian Harris taustalla vasemmalla. Ylos



Evertonin on huhuttu olevan kiinnostunut Bristol Cityn 18-vuotiaasta topparista Christian Ribeirosta. Walesin nuorisomaajoukkueiden vakiokasvo Ribeiro ei ole vielä Bristol Cityn riveissä debytoinut, mutta viime syksynä pelasi jo kahdesti Walesin U21-maajoukkueessa. Myös Aston Villa on vahvasti nuoren topparin perässä, joten nähtäväksi jää minne lupaus päätyy. Robins on tiukasti mukana nousukahinoissa, joten ei seuran oma kasvatti Ribeiro ole välttämättä edes minnekään lähdössä kesällä.

Bill Kenwright on pohdiskellut Evertonin resurssien rajallisuutta ja kertoillut toivovansa jostain tipahtavan miljoonia David Moyesin käyttöön kesän siirtomarkkinoilla. Kovinkaan hyvin ei Kenwright ole tuntunut onnistuvan rahoittajien etsinnässä, vaikka haku on koko ajan päällä. Robert Earlista löytyi Evertonille lainojen takaaja, mutta omia rahojaan ei jenkkimiljardööri ole kiinnostunut Toffeesiin sijoittamaan ainakaan toistaiseksi. Todennäköisesti Everton onnistuu tv-rahojen avulla tekemään jälleen yhden ison hankinnan tyyliin Yakubu (Fernandes?) sekä pari joukkueeseen syvyyttä tuovaa pelaajaa (Ledley? Bradley? Gardner?) sekä pari nuorta lupausta (Ribeiro?). Pienaarin hankintaa voitanee pitää selviönä, etelä-afrikkalainen sentään irtoaa ale-hintaan Dortmundista (£2,5 miljoonaa).

Toimitusjohtaja Keith Wynessin suosio on saavuttanut jälleen uuden merkkipaalun, erottamista vaativat nettisivut: http://wynessout.com/ Ylos
Baresi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47, Leijonat, Huuhkajat, Jäätävä läppä


Vastaus #709 : 19.02.2008 klo 00:44:58

Lainaus
Jos Liverpool olisi oikeasti siinä jamassa, että se olisi valunnut evertonien, aston villojen ja muiden kakkostason seurojen tasolle, silloin olisi syytä olla huolissaan.

http://www.urheilulehti.fi/jalkapallo/uutiset/article148451-1.html

*reps*
PAN

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: En muista...


Vastaus #710 : 19.02.2008 klo 06:12:14

Kirjoittaja näyttää taas tasoaan  ::)

e: Mukavaa tosin että Evertonista näyttää vahvasti tulevan Liverpoolin ykkösjoukkue, sympaattinen  Ylos
« Viimeksi muokattu: 19.02.2008 klo 06:13:58 kirjoittanut PAN »
Louhikkokoskettaja
Vastaus #711 : 20.02.2008 klo 14:57:07

Uutinen
Everton squad: Howard, Wessels, Hibbert, Neville, Lescott, Yobo, Jagielka, Baines, Valente, Carsley, Osman, vd Meyde, Arteta, Pienaar, Gravesen, Cahill, Fernandes, Yakubu, Vaughan, Johnson, Anichebe

Toista kertaa kauden aikana Everton pääsee lähtemään otteluun täydellä miehistöllä. Pienaar, Arteta ja Gravesen ovat toipuneet loukkaantumisistaan, samoin kuin Gardner, joka ei kauden UEFA Cupissa saa Evertonin riveissä pelata. Moyes on ilmoittanut, että rotaatiota ei tulla näkemään, mutta ei managerin jutut ennen otteluita ole aiemminkaan täysin paikkaansa pitäneet.

Loukkaantuneina olleista Pienaarin uskoisi nousevan suoraan avaukseen, viimeisestä ottelusta Evertonin paidassa on jo niin pitkä aika, että minuutit ennen ensi maanantain tärkeää Manchester City -ottelua tulisivat tarpeeseen. Baines ja Arteta saattavat saada lepoa, koska kummankin vammat on ilmeisesti vain kursittu pelikuntoon, mutta täydellinen toipuminen vaatinee pitemmän ajan, joten kaksikkoa olisi turha riskeerata. Gravesen tuskin tulee loppukaudesta vaihtopenkkiä pidemmälle kokoonpanossa pääsemään ilman muiden loukkaantumisia.

Brannin valmentaja Mons Ivar Mjelde on kertonut jatkopaikan olevan joukkueen ulottumattomissa ja norjalaiset keskittyvät vain saavuttamaan parhaan mahdollisen tuloksen toisesta osaottelusta. Mjelden höpinät saattavat olla vain yritys saada Everton lähtemään otteluun liian löysästi, mutta tuskin Brann ainakaan alkuun kovin hanakasti tulee maalia hakemaan. Tiukka puolustaminen ja kavennuksen hakeminen vastaiskuilla tuntuisi Brannin todennäköisimmältä strategialta otteluun. Tuskin mitään maalijuhlaa Goodisonilla tullaan näkemään, riippuen hieman ottelun kulusta. Jos Toffees saa maalisaldon nopeasti auki, poistuu ottelusta se vähäkin jännitys jatkopaikan suhteen ja peli saattaa aueta.

Evertonin mahdollinen kokoonpano:

                    Yakubu

                     Cahill

Pienaar   Carsley  Fernandes  Osman

Lescott     Jagielka    Yobo    Neville

                      Howard

Moyes on tosin ollut kiinnostunut kokeilemaan kahden kärjen taktiikkaa tilanteen salliessa / loukkaantumistilanteen vaatiessa, joten ei yllättäisi jos AJ pelaisi kärjessä Yakubun parina. Tällöin joku kolmikosta Cahill/Fernandes/Osman jäisi penkille. Jos Moyes lähtee otteluun täydellä höyryllä on Arteta avauksessa oikealla laidalla, mitään tarvetta nivusvaivaisen baskin peluuttamiselle ei tosin pitäisi olla.

Lee Carsleyn huhutaan olevan saamassa tarjouksen jatkosopimuksesta. Vaikka irlantilaisveteraanin askel alkaa jo painamaa, on Cars kuitenkin hyvä lisä joukkueeseen vielä ainakin kauden verran. Toki roolin pitäisi alkaa kutistumaan ensi kaudella, tällä kaudella vain teräsmies Lescott on Evertonin pelaajista pelannut Carsleyä enemmän. Cars on Tony Hibbertin ohella ainoa Evertonin pelaaja, joka oli jo seurassa Moyesin ottaessa valmennusvastuun vajaat kuusi vuotta sitten.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #712 : 22.02.2008 klo 00:05:46

UEFA Cupissa taru siis jatkuu odotetusti. Mons Ivar Mjelde totesi ennen ottelua, että Brannille ei ole mitään hyötyä hävitä 5-0 Goodison Parkilla vaan tavoitteena on hyvä tulos. Kaipa 6-1 on sitten jotakin parempaa, kiitos Tim Howardille siitä. Steven Pienaarin paluu oli ehkä jopa isompi asia kuin ennakkoon osasi odottakkaan. Etelä-afrikkalainen on ollut alkukauden jälkeen Evertonin tärkein pelaaja Lescottin ohella, jälleen aivan loistava ottelu hyökkäyssuuntaan. Yakubulle hattu, mutta Johnsonin esitys lämmitti vielä enemmän. AJ:lta kauden selkeästi paras ottelu ja kaksi maalia, toivottavasti nillkavamman aiheuttama tasonlasku on nyt lopullisesti ohi.

Moyesille taktiset kuviot tulevat aiheuttamaan päänvaivaa. Tänään peli kulki kahdella kärjellä loistavasti, mutta kovempaa vastustajaa vastaan tullee ongelmia. Lee Carsleyn nopeus ei yksinkertaisesti riitä kovissa peleissä, kun keskikentällä on vain kolme hyökkäävämpää pelaajaa kaverina. Vaihtoehtoja ei juurikaan Carsille ole. Fernandesia ei puolustaminen tunnu kiinnostavan ja muutenkin otteet ovat olleet kentällä aivan liian löysiä ja innottomia. Myös turhien korttien kerääminen näyttäisi olevan Mannyn juttuna. Phil Nevillestä ei keskikenttäpelaajana tarvitse toivottavasti edes puhua. Seuraavalla kierroksella UEFA Cupissa Everton kohtaa Rosenborgin pudottaneen Fiorentinan, joten vastus kovenee oleellisesti. Tämän päivän esitys tosin osoittaa, että Violakin on täysin Toffeesin kaadettavissa. Seuraava tärkeä ottelu käydään tosin jo maanantaina, kun Everton kohtaa Manchester Cityn vieraskentällä. Mestareiden Liigan karsintapaikkaa ajatellen Cityn olisi kaaduttava. Taistelu UEFA Cupin paikoistakin on vielä niin tiukka, että tappioon ei missään nimessä Evertonilla ole varaa.
Pride of Merseyside

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: King Kenny


Vastaus #713 : 22.02.2008 klo 10:38:26

Kirjoittaja näyttää taas tasoaan  ::)

e: Mukavaa tosin että Evertonista näyttää vahvasti tulevan Liverpoolin ykkösjoukkue, sympaattinen  Ylos

Aika paljon saa vettä Merseysjoessa virrata ennenkuin Evertonista voi puhua kaupungin ykkösjoukkueena. Ai niin, tietysti joukkueille, jotka eivät ole Mestareiden liigaa nähneetkään. " Ylos"
Louhikkokoskettaja
Vastaus #714 : 22.02.2008 klo 11:04:36

Joseph Yobo puuttui eilisestä ottelusta vilustumisen takia. Lisäksi nigerialainen on yhden varoituksen päässä pelikiellosta UEFA Cupissa, joten Yobo ei olisi tainnut muutenkaan pelata. Moyesin mukaan oli parempi lähettää Yobo kotiin tervehtymään kuin istuttaa vaihtopenkillä koleassa illassa. Eiköhän Yobo ehdi toipua maanantain otteluun ja todennäköisesti luottotoppari nousee avaukseen vaikka kilpailu pelipaikoista onkin kovaa.

Tabloidit ovat yhdistäneet Barnsleyn Brian Howardin Evertoniin. Yllätävän kauan kesti, että Anfieldin sankari saatiin jälleen liitettyä Toffeesiin. Howardin siirtymistä huhuttiin jo tammikuussa, mutta tuskinpa Barnsleyn pelaaja on siirtymässä unelmamaalinsa jälkeenkään. Moyes on etsinyt hyökkäävää keskikenttäpelaajaa ja varmasti Howardiakin on tarkkailtu Evertonin toimesta, mutta ainakin Heerenveenin Michael Bradley ja Cardiffin Joe Ledley ovat managerin listoilla korkeammalla.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #715 : 22.02.2008 klo 13:51:14

WELCOME BACK JOHN

John Ruddy lähtee Stockportiin lainalle seuraaviksi neljäksi viikoksi. Stockportin ykkösmaalivahti on pelikiellossa, joten Ruddy pelannee jo viikonloppuna. Ruddyllä on jo viime kaudelta kokemusta Stockportista, kolmen kuukauden lainaa pidettiin erittäin onnistuneena. Ruddyn lähtö tarkoittanee myös sitä, että Iain Turner on vihdoinkin palaamassa kentille lonkkavammansa jälkeen. Turnerin osana tullee olemaan pelituntuman hakeminen reservien otteluissa ja penkillä istuminen, jos joko Howard tai Wessels joutuu sivuun.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #716 : 25.02.2008 klo 15:42:47

Evertonin ja Fiorentinan kohtaamiselle UEFA Cupissa on nyt sovittu pelipäivät. Fiorentinan kotiottelu pelataan torstaina maaliskuun kuudes päivä ja toinen osaottelu seuraavana keskiviikkona Goodison Parkilla. Kumpikin osaottelu alkaa kello 21.45 Suomen aikaa.

John Ruddyn lainapesti Stocportissa alkoi nollapelillä vierasottelussa Accrington Stanleyä vastaan. Nuori maalivahti sai kehuja ottelusta, vaikkakaan Accrington ei kovinkaan useasti päässyt hätyyttelemään vierasjoukkueen maalia. County pysyi 2-0-voiton ansiosta tiukasti mukana taistelussa League Twon nousukarsintapaikoista.

John Paul Kissock pelasi 70 minuuttia Gretnan hävitessä jälleen kerran. Rangers otti homman hieman löysästi ja jumboseuran tappiolukemat Glasgowssa jäivät 4-2:een. Kissock kuului jälleen Gretnan parhaimmistoon.

Patrick Boyle pelasi täyden ottelun Crewen hakiessa tasapelin Leedsistä. Crewe johti alkukauden loistovireensä hukannutta kotijoukkuetta aina viime minuuteille, muutta joutui tyytymään 1-1-tasapeliin ja taistelu sarjapaikasta jatkuu tiukkana.

Lukas Jutkiewicz ei ollut kokoonpanossa Plymouthin ottaessa 3-1-kotivoiton Burnleystä. Argylen peli on toiminut erittäin hyvin, joten vaikeaa tulee Lukakselle olemaan murtautuminen kokoonpanoon. Pilgrims on jo hilautunut Championshipin nousukarsintapaikoille.

Evertonin huhutaan olevan kiinnostunut Boron toppari David Wheateristä. 21-vuotias toppari on onnistunut murtautumaan Boron kokoonpanoon ja onnistunut erikoistilanteista tekemään jo useamman maalin. The People huhuaa Andy Johnsonin liikkuvan kesällä toiseen suuntaan. Roskalehdessä ei varmaankaan ole juurikaan kokoonpanoja ja hankintoja seurattu, tuskinpa Borolla mitään tarvetta AJ:lle on. Wheater olisi melkolailla Moyesin tyylinen hankinta, mutta tuskinpa tälläkään huhulla mitään suurempaa taustaa on.

Tänään Everton kohtaa Manchester Cityn vieraskentällä. Odotuksissa on hieno ottelu, kun sarjan viides ja kahdeksas kohtaavat. Tilanne eurocup-paikoilla on erittäin tiukka, Everton on vain kolme pistettä Cityä edellä ennen illan ottelua ja väliin siis mahtuu kaksi joukkuetta.

Todennäköisesti kumpikin joukkue lähtee pelaamaan erittäin tarkkaa peliä, mutta kummankin joukkueen terveystilanne on käytännössä täydellinen, joten kentällä on aivan riittävästi taitoa maalipaikkojen luomiseen ja niiden käyttämiseenkin. Vähämaalinen tasapeli tuntuisi kuitenkin todennäköisimmältä lopputulokselta, sillä niin tasaisia ovat joukkueet.

Moyes tuskin lähtee tekemään suuria muutoksia kokoonpanoon loistavan Brann-ottelun jälkeen. Joseph Yobo palaa avaukseen vilustumisen jälkeen ja tilaa tehnee Nuno Valente. Yobo ottaa oman paikkansa topparina ja Joleon Lescott siirtyy jälleen vasemmalle. Todennäköisesti tämä on ainoa muutos, eiköhän Moyes jatka kahden kärjen taktiikalla. Jos Everton palaa kuitenkin 4-5-1-ryhmitykseen, putoaa AJ avauksesta ja joko Fernandes tai Osman ottaa paikan keskikentän keskustasta Cahillin siirtyessä piilokärjeksi.

Evertonin oletettu kokoonpano:

           Yakubu    Johnson

Pienaar   Carsley   Cahill   Arteta

Lescott    Jagielka   Yobo  Neville

                  Howard

Subs: Wessels, Baines, Osman, Fernandes, Vaughan

Evertonilla Pienaar, Carsley ja Neville ovat yhden varoituksen päässä pelikiellosta ja kyseinen kolmikko onkin ohjeistettu olemaan ottamatta turhia varoituksia. Maaliskuun puolella viidestä varoituksesta ei enää tule pelikieltoa, joten tämä on viimeinen ottelu, jossa kyseinen kolmikko joutuu varomaan. Erityisesti Pienaarin neljästä varoituksesta useampi on ollut melko turhia, joten toivottavasti etelä-afrikkalainen jättää tänään hölmöilyt väliin.
Louhikkokoskettaja
Vastaus #717 : 25.02.2008 klo 16:18:49

Viola joutuu UEFA Cupin taistoihin ilman parasta pelaajaansa. Adrian Mutu huilaa polvivamman takia noin kuukauden ja väliin jää siis molemmat ottelut Evertonia vastaan. Evertonin urakkaa romanialaisen poissaolo tulee helpottamaan, mutta Fiorentinan rinki on kuitenkin niin laaja ja laaduukas, että Mutun poissaolo ei ole korvaamaton isku, vaikkakin kova.
BVB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Borussia Dortmund, Suomen maajoukkue


Vastaus #718 : 25.02.2008 klo 19:03:43

Vahvojen huhujen mukaan, Dortmund on lähipäivinä pääsemässä viimein lopullisesti eroon Steven Pienaarista. Everton maksaa miehestä vielä mukavan korvauksen, joten ei voi valittaa. Onnea miehelle kuitenkin Englantiin Ylos
Neslepaks

Poissa Poissa


Vastaus #719 : 25.02.2008 klo 19:14:12

Onko streamia illan otteluun?  :(
Hevi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS


Vastaus #720 : 25.02.2008 klo 19:34:59

Vahvojen huhujen mukaan, Dortmund on lähipäivinä pääsemässä viimein lopullisesti eroon Steven Pienaarista. Everton maksaa miehestä vielä mukavan korvauksen, joten ei voi valittaa. Onnea miehelle kuitenkin Englantiin Ylos

Yhtään peliä en Pienaarilta Dortmundissa nähnyt, mutta jotenkin hankala uskoa että mies oli siellä niin sysipaska mitä jutut kertovat. Tiedä sitten oliko pelipaikka (taisi Saksassa pelata keskellä?) väärä, mutta Englannissa on laidalla pärjännyt erinomaisesti. Ihan kauden alun jälkeen ei ole oikeastaan mitään notkahduksia tullut, vaan tasaisen hyvää ja tehokasta peliä.  Ylos Afrikan cupin aikaan huomasi miten tärkeä pala hyökkäyspeliä.
42Wolves

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Loistava Luontopolku


Vastaus #721 : 25.02.2008 klo 19:35:28

Mistäs moiset antipatiat Pienaarille? Kaveri on ollut välillä erittäin hyvä Evertonin paidassa.
Hevi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS


Vastaus #722 : 26.02.2008 klo 00:06:06

Mikään ei pysäytä. Ei edes Neville-Carsley keskikenttä.  8)

Yakubu oli taas kärjessä helvetin hyvä, tyly viimeistely ja jatkuvasti erinomaista pallonsuojausta ja työntekoa. Muuten tehtiin just enough...ei aina kaunista mutta riittävän tehokasta. Tällä kaudella on otettu iso harppaus kun tällaiset peruspelit riittää isoihin voittoihin kovia vastustajia vastaan. Harmittaa vaan Fernandesin loukkaantuminen, todella vaikea ollut miehen paluu Everton-paitaan, ja nyt olisi ollut vastuuta tarjolla Carsleyn pelikiellon takia.
FutisForum nimimerkki

Poissa Poissa


Vastaus #723 : 26.02.2008 klo 11:53:54

Jos nyt oikein tulkitsin noita Moyesin kommentteja, niin tarkoituksena on pitää nelossija sarjassa kauden loppuun asti - tietäneekö tämä sitten, että UEFA cup tarvittaessa uhrataan tavoitteen edestä? Lienee hyvinkin todennäköistä, sillä eihän tuosta jämäcupista mitään taskunpohjalle saa, ja taitaa CL-rahat aika paljon houkutella. Eikä tuollaisella ringillä kovin montaa kilpailua lähdetä voittamaan.

Minulle henkkoht oikeastaan ihan sama, ei sitä eufaa Everton kuitenkaan olis voittanut kun siellä on vielä Fiorentina ja Bayern ja Tottenham ja ties kuka mukana... Mutta jos kummastakin skabasta jää käteen vain luu niin kyllä sitten vähän harmittaa :(

P.S. Seuraava peli sunnuntaina 2.3. Portsmouthia vastaan Goodisonilla. Ei varmasti mikään läpihuutojuttu, sillä muistelisin Pompeyn olleen aika hurja vierailija tällä kaudella?
Roiss

Poissa Poissa


Vastaus #724 : 26.02.2008 klo 12:06:23

P.S. Seuraava peli sunnuntaina 2.3. Portsmouthia vastaan Goodisonilla. Ei varmasti mikään läpihuutojuttu, sillä muistelisin Pompeyn olleen aika hurja vierailija tällä kaudella?

Oikein muistelet. Pompeyn kuntokäyrä taitaa kuitenkin olla hieman laskuun päin eli kyllä täyttä pistepottia sopii odottaa - miksei muutenkin..

 
Sivuja: 1 ... 28 [29] 30 ... 38
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa