Slappy White
Poissa
|
 |
: 30.06.2007 klo 11:08:51 |
|
Reissu alkaa muutama sata kilometriä brittein saarilta pohjoiseen, färsaarilta! Kokematon ja ensimmäistä kertaa europeleihin mukaan pääsevä EB/Streymur pelaa samalla kentällä kuin Hallitseva mestari Torshavn joten ennakko oletuksista huolimatta 1. osaottelu pelataan Myllykoskella 19.7. ja jatkopaikka varmistetaan sitten 2.8. Kun kerran koko uefa paikka on saatu tuurilla, ei ole syytä olettaa etteikö tuuri jatkuisi toisen kierroksen arvonnoissakin, eli lohko vaiheeseen olaan menossa heittämällä, tällä kaudella tullaan näkemään suomalaista jalkapallohistoriaa kun yllykosken Pallo pelaa ensimmäisenä suomalaisjoukkueena UEFAN kilpailun finaalissa. JES 
|
|
|
|
|
Clint Itäpuu
Poissa
Suosikkijoukkue: Jokke ja suurseurat
|
 |
Vastaus #1 : 30.06.2007 klo 14:46:00 |
|
Reissu alkaa muutama sata kilometriä brittein saarilta pohjoiseen, färsaarilta! Kokematon ja ensimmäistä kertaa europeleihin mukaan pääsevä EB/Streymur pelaa samalla kentällä kuin Hallitseva mestari Torshavn joten ennakko oletuksista huolimatta 1. osaottelu pelataan Myllykoskella 19.7. ja jatkopaikka varmistetaan sitten 2.8. Kun kerran koko uefa paikka on saatu tuurilla, ei ole syytä olettaa etteikö tuuri jatkuisi toisen kierroksen arvonnoissakin, eli lohko vaiheeseen olaan menossa heittämällä, tällä kaudella tullaan näkemään suomalaista jalkapallohistoriaa kun yllykosken Pallo pelaa ensimmäisenä suomalaisjoukkueena UEFAN kilpailun finaalissa. JES  Eikä tämänkään alustuksen tekemiseen käytetty päihdyttäviä aineita  Ei vaan, näinhän se menee... 
|
|
|
|
|
Lektyr Urkki
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpoolin ja Helsingin puppelit
|
 |
Vastaus #2 : 30.06.2007 klo 15:07:53 |
|
Korkki kiinni
|
|
|
|
|
Vuoden Vaihde
Poissa
Suosikkijoukkue: OTP, AC Oulu, Djurgårdens IF
|
 |
Vastaus #3 : 30.06.2007 klo 15:16:10 |
|
lisätietoja yllykosken pallosta...
|
|
|
|
|
Slappy White
Poissa
|
 |
Vastaus #4 : 01.07.2007 klo 23:12:23 |
|
noh noh, päihteissä tai ilman, aihe vaatii oman topicin!  ypalle 
|
|
|
|
|
WiZ
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #5 : 02.07.2007 klo 13:51:19 |
|
ypalle  Ylivieskan pallo 
|
|
|
|
|
Kilhammer
Poissa
|
 |
Vastaus #6 : 06.07.2007 klo 12:57:09 |
|
Färsaarten sarjassa pronssitilalla majailevan Streymurin viimeisin sarjamatsi sarjakakkosta NSI:ta vastaan sujui odotetusti, sikäli kun vierasmatsista oli kyse: 1-1 -tasuri. Streymurin maalin teki Arnbjörn Hansen. Streymurin kokoonpano etunimin: René - John Heri, Egil, Marni, Brian O (Gert) - Rafal, Ronnie, Bárður (Sorin), Símun, Hanus - Arnbjørn (Hans Pauli). Vahvasti haiskahtaa siltä, että EB/Streymur harjoittaa 451-kuviota pelaamisessaan. Arnbjörn pelaa yksinäistä kärkeä. 
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #7 : 06.07.2007 klo 13:27:47 |
|
Eli Mäkelän Ili lähtee taistelemaan keskikentän hallinnasta kokoonpanolla.
Hyyrynen
Peltonen Mustafi
Kuparinen Agboh Karhu
Kansikas Miranda Pulkkinen Huttunen
Korhonen
Tavoitteena kovasta färsaarelaisjoukkueesta vieraissa 0-0 ja kotona 1-0.
|
|
|
|
|
hamit
Poissa
Suosikkijoukkue: SGE
|
 |
Vastaus #8 : 06.07.2007 klo 17:27:39 |
|
ypalle  Vaadin otsikon vaihtoa yPa:an 
|
|
|
|
|
Tonton Zola Moukoko
Poissa
|
 |
Vastaus #9 : 07.07.2007 klo 00:20:39 |
|
Varmasti mielenkiintoinen peli tulossa, jossa Mypallekin avautunee paikka tehdä maali.
|
|
|
|
|
Johtaja Calu
Poissa
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Toni Nieminen
|
 |
Vastaus #10 : 07.07.2007 klo 01:56:18 |
|
Toivon koko sydämestäni että säälipaikkamypa tippuu amatööriporukalle 
|
|
|
|
|
Kilhammer
Poissa
|
 |
Vastaus #11 : 07.07.2007 klo 02:46:49 |
|
Toivon koko sydämestäni että säälipaikkamypa tippuu amatööriporukalle   :keskari:
|
|
|
|
|
Maquina
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK
|
 |
Vastaus #12 : 07.07.2007 klo 04:22:18 |
|
Minä taas toivon humalapäsiissäni että Mypa menee mahdollisimman pitkälle 
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #13 : 07.07.2007 klo 11:34:44 |
|
Toivon koko sydämestäni että säälipaikkamypa tippuu amatööriporukalle  Sehän kertonee sitten paljon MyPalle aina hävinneen Lahen tasosta ja realismista eurounelmien suhteen 
|
|
|
|
|
Kilhammer
Poissa
|
 |
Vastaus #14 : 11.07.2007 klo 12:02:02 |
|
Streymurilla on heikko vaihe menossa, sillä viime sunnuntaina joukkue hävisi tökerösti (2-4) kotikentällään alemman sarjapuoliskon B71:lle. Maaleista vastasivat Arnbjörn ja Ronnie. Kokoonpanossa olivat: René Tórgarð - Gert Hansen (Hanus Eliasen 45min), Egil á Bø, Marni Djurhuus, John Heri Dam - Rafal Kwieciñski, Ronnie Samuelsen, Símun Eliasen, Bárður Olsen, Hans Pauli Samuelsen - Arnbjørn Hansen. Edelleenkin näyttäisi vahvasti siltä, että Streymur harrastaa 451:tä, jossa Arnbjörn pelaa kärkenä. Joukkueen paras maalintekijä on tällä hetkellä Hans Pauli, joka on tehnyt neljä maalia. Kovalta pojalta vaikuttaa Ronnie, jolla on tilastojen tuhruna viisi varoitusta. Allaolevassa kuvassa Ronnie tuulettaa joskus tehtyä maaliaan. Katsojien reaktioista päätellen kyseessä on vierasmatsi: 
|
|
|
|
|
elhadjidiouf
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka
|
 |
Vastaus #15 : 11.07.2007 klo 15:14:21 |
|
Atleettisen näköinen jannu 
|
|
|
|
|
WiZ
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #16 : 11.07.2007 klo 15:19:15 |
|
Katsojien ilmeille maalitykin juhliessa heidän vierellään. 
|
|
|
|
|
GreenEyez
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Honka, Suomen maajoukkue
|
 |
Vastaus #17 : 11.07.2007 klo 15:23:04 |
|
Ei kai ottelua vain pelattu tekonurmella?!
|
|
|
|
|
Boris Pugo
Poissa
|
 |
Vastaus #18 : 11.07.2007 klo 15:25:15 |
|
Ei kai ottelua vain pelattu tekonurmella?!
Färsaarilla on vain yksi aito nurmikenttä. Loput vanhoja ensimmäisen sukupolven kalanhajuisia muoveja.
|
|
|
|
|
Kilhammer
Poissa
|
 |
Vastaus #19 : 14.07.2007 klo 13:09:04 |
|
Streymur sai hyvän kenraaliharjoituksen alleen ensi torstaita silmälläpitäen, sillä se eteni Färsaarten cupin loppuotteluun kukistamalla Skalan kahden matsin yhteistuloksella 3-0 (2-0 ja 1-0). Seuraavaksi sitten MyPa. Streymur voittoon  (Ups, eiku MyPa, sori... lipsahti.)
|
|
|
|
|
lake
Poissa
|
 |
Vastaus #20 : 16.07.2007 klo 19:07:15 |
|
EB/STREYMUR ENSIMMÄISTÄ KERTAA MUKANA EUROCUPEISSA
MyPan torstainen UEFA cupin vastustaja EB/Streymur perustettiin vuonna 1992 Felagið Streymurin ja Eiðis Bóltfelagin yhdistyttyä. Torstainen ottelu MyPaa vastaan on färsaarelaisseuran ensimmäinen eurokentillä.
EB/Streymur ei ole koskaan aiemmin ollut mukana eurocupeissa. Färsaarten pääsarjaan se nousi ensi kertaa kaudelle 2001, oli kaksi ensimmäistä kautta lähellä putoamista, sen jälkeen kolme kautta keskikastissa ja viime kaudella kakkonen vain pisteen päässä mestari HB:sta. Hopeamitali oli seuralle siis historian ensimmäinen.
Färsaarten cupissakaan suurta menestystä ei ole tullut ennen kuluvaa kautta. EB/Streymur selvitti tiensä ensi kertaa finaaliin kaatamalla välierissä Skálan yhteismaalein 3-0. Toinen välierä oli samalla sarjaottelu ja päättyi EB/Streymurin 1-0-voittoon. Kamppailu oli samalla viimeisin ennen UEFA cupin karsintojen alkua.
EB/Streymur on hyvän alkukauden jälkeen menettänyt hiukan asemiaan Färsaarten pääsarjassa. Etenkin vieraspelit ovat viime aikoina olleet vaikeita – kolmesta edellisestä ottelusta on irronnut yhteensä vain yksi piste. Viimeinen kappale kuullostaa hyvältä, mutta katsotaan nyt. Tuhlailu ei saa jatkua!
|
|
|
|
|
juhinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Toni Doblas
|
 |
Vastaus #21 : 16.07.2007 klo 22:16:23 |
|
Färsaarilla on vain yksi aito nurmikenttä. Loput vanhoja ensimmäisen sukupolven kalanhajuisia muoveja.
Mutta kaksi tasokasta kenttää, jolla voidaan pelata Euro Cuppeja: Torshavnissa ja Toftirissa.... Molemmissa hienot katsomot ja kaikki 
|
|
|
|
|
Kilhammer
Poissa
|
 |
Vastaus #22 : 18.07.2007 klo 15:47:33 |
|
MyPan kokoonpano(arvaus) huomiselle Streymuria vastaan:
Korhonen;
Huttunen-Pulkkinen-Marchis-Kansikas;
Muinonen-Coco-Peltonen;
Mou;
Hyyrynen-Kangaskolkka.
Penkille...
Luukkonen Tanska Nykänen Karhu Gao Manso Mustafi
Loukkaantuneina näillä näkymin: Kuparinen, Miranda, Helenius ja mahdollisesti Puhakainen.
|
|
|
|
|
lake
Poissa
|
 |
Vastaus #23 : 18.07.2007 klo 17:06:57 |
|
Hyvin todennäköinen avaus. Huomenna on paljon vastuuta Kangaskolkan ja Hyyrysen harteilla; tehoja on löydyttävä!
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #24 : 18.07.2007 klo 17:38:54 |
|
Onhan siinä muuten maalintekovoimaa Fofanan, Peltosen ja Muinosen kautta. Alkukaudellahan myös Agboh oli muutamassa maalitilanteessa, joten nyt voisi olla korkea aika onnistua.
Varmaan samanlainen ottelu kuin muistakin europeleistä eli vastustaja ottaa varovaisesti, jonka jälkeen kyttää vastaiskumaalia ja loppua kohden hyytyy. Alkuun pitäisi saada nopea maali niin färsaarelaisten on avattava peliään elintärkeän vierasmaalin saadakseen ja sen jälkeen ne onkin nuijittavissa.
Jollei tuo onnistu niin eka jakso on todennäköisesti 0-0 ja toisella MyPan taito- sekä ehkä myös kuntoylivoima tulee esiin. Sellainen vähintään 2-0 niin ei tartte pelata saarella pelko persiissä.
Kaikki siis sillä edellytyksellä, että Mäkelä ei saa kuningasajatusta lähteä varmistelemaan...
|
|
|
|
|
|
|
|