asdas
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, klubi
|
 |
Vastaus #2550 : 25.07.2025 klo 20:14:09 |
|
On ihan kohtuullisesti joukkuepisteitä, eli pääsevät ekoille kierroksille sijoitettuina. Slovan Bratislavalla on hyvin joukkuepisteitä: 34.500.
Emt, Klubin 14+ on jo sijoittuneena aika monella kierroksella, etenkin mestareiden puolella. Pari vuotta menee vielä, niin ehkä ei enää riitä. Ilveksen keskivertoarpa EL:ssä olisi just tasoa yksi tasuri (nyt tuurilla tuli riittävästi turpiin ekassa matsissa) ja sitten toki toisella kierroksella kävi huono tuuri. Mutta jos miettii, että pitäisi aloittaa CO2 vs CO1 niin se maapistekertymä olisi isompi, tämä EL aloitus oli vähän poikkeusbonari. Lähinnä siis sitä, että maapisteet ehkä nostavat pienesti mahdollisuuksia päästä lohkoihin, koska matseja on vähemmän, mutta vähentävät karsinnoista tulevia pisteitä, koska matseja ok vähemmän. Joukkuepisteet taas tuovat usein lisää joukkuepisteitä sekä maapisteitä. Eli pienempi vaihtuvuus olisi tärkeää.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.07.2025 klo 20:33:28 kirjoittanut asdas »
|
|
|
|
|
Vetoukko
Poissa
Suosikkijoukkue: Pallokissat
|
 |
Vastaus #2551 : 25.07.2025 klo 20:22:27 |
|
Helppo jossitella, että maapisteet helpottaisi hommaa.
Sitten on esim. KuPS, joka sen kerran kun pääsi play-off kierrokselle sijoitettuna niin sieltä arvottiin Union Berlin.
Joku täällä jo sanoikin hyvin, että koko sarjan (maapisteiden näkökulmasta) ainoa järkevä asia olisi, että TOP4 olisi joka vuosi sama Veikkausliigassa.
|
|
|
|
|
Jair Bolsoaarnio
Poissa
Suosikkijoukkue: Vous ne me prendrez jamais vivant
|
 |
Vastaus #2552 : 25.07.2025 klo 20:35:57 |
|
Tuuri kävi kertymän suhteen, mutta Ilveksen massiivisen surkea arpaonni ei ollut vastaavasti tuuria  Mutta joo, itse pointtiin, kyllä maapisteet keskimäärin takaavat (jonkin verran) lisää maapisteitä. Mutta ennen kaikkea maapisteet reflektoivat maan tasoa, eli jos maapisteet (eli ranking) on yli maan reaalisen tason, niin niiden saanti hidastuu, ja päinvastoin, maapisteitä saa enemmän jos ranking on maan tasoa alhaisempi. Eli siinä mielessä maapisteiden merkitystä hypetetään foorumilla liikaa. Jos niitä kerätään (tuurilla) yli oman tason ("ropisee"), niin ranking nousee luonnottoman korkeaksi ja vastukset kovenevat, jolloin maapisteiden kerääminen hidastuu. Toki sitten maapisteiden kerääminen (eli euroopassa voittaminen) nostaa kyseisten joukkueiden joukkuepisteiden määrää, joka vaikuttaa vastusten tasoon, mutta se on taas eri tarina. Eihän se näin ihan ole. Ei korkeat maapisteet haittaa pisteiden saamista kuin poikkeustapauksissa. Ilves tänä vuonna juuri tällainen poikkeus. Jos Ilves olisi aloittanut karsinnat konffaliigan ekalla kierroksella vastaan ei olisi voinut tulla Shjahtjor, vaan paljon inhimillisempi vastustaja. Kuitenkin, tähänastinen saldo 1-1-1 olisi voinut olla sama konffaliigassa, vaikkapa Pjunik Jerevania vastaan. Vieraista tasuri, kotoa voitto, kakkoskierroksella vieraista tappio vaikkapa Sparta Prahaa vastaan. Se, että cupin voittaja pääsee maapisteiden johdosta EL-karsintaan tarkoittaa aina sitä että on yksi varapatruuna. Ja jos sen ekan EL-otteluparin voittaa ja häviää toisella kierroksella, pääsee kuitenkin ägäliigan kolmannelle. Toisessa ulottuvuudessa Ilves olisi voinut Donetskin sijaan saanut Celjen vastaansa, voittanut sen otteluparin, hävinnyt EL2-kierroksen vaikkapa Shjahtjor Donetskille ja päässyt UECL-kolmoskiekalle Klaksvikia vastaan. Sitten enää yksi ottelupari lohkoihin.
|
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #2553 : 25.07.2025 klo 21:05:12 |
|
Eihän se näin ihan ole. Ei korkeat maapisteet haittaa pisteiden saamista kuin poikkeustapauksissa. Ilves tänä vuonna juuri tällainen poikkeus. Jos Ilves olisi aloittanut karsinnat konffaliigan ekalla kierroksella vastaan ei olisi voinut tulla Shjahtjor, vaan paljon inhimillisempi vastustaja. Kuitenkin, tähänastinen saldo 1-1-1 olisi voinut olla sama konffaliigassa, vaikkapa Pjunik Jerevania vastaan. Vieraista tasuri, kotoa voitto, kakkoskierroksella vieraista tappio vaikkapa Sparta Prahaa vastaan.
Se, että cupin voittaja pääsee maapisteiden johdosta EL-karsintaan tarkoittaa aina sitä että on yksi varapatruuna. Ja jos sen ekan EL-otteluparin voittaa ja häviää toisella kierroksella, pääsee kuitenkin ägäliigan kolmannelle. Toisessa ulottuvuudessa Ilves olisi voinut Donetskin sijaan saanut Celjen vastaansa, voittanut sen otteluparin, hävinnyt EL2-kierroksen vaikkapa Shjahtjor Donetskille ja päässyt UECL-kolmoskiekalle Klaksvikia vastaan. Sitten enää yksi ottelupari lohkoihin. Se on kyllä totta että tämä "uuden ajan" varapatruunamalli muuttaa hiukan tilannetta. Varsinkin jos EL1 kierrokselta hävinneet tipahtavat ECL2-kierrokselle. Jatkokierroksilla on sekin etu että vastaan voi tulla myös "perittyjä" seedejä...
|
|
|
|
|
Hexadecimal
Poissa
Suosikkijoukkue: Pallo maaliin lisäajan lisäajan lisäajalla
|
 |
Vastaus #2554 : 25.07.2025 klo 21:54:04 |
|
Joo ja ei, 3/4 arvasta ekalla EL kierroksella olis ollu ”helppoja” ~7-8m jengejä tranfermartk arvoltaan.
Nyt Ilves sai sen ainoan ”mahdottoman”. Tokalla EL2 kiekalla olis tullu kammo arpa vaikka sijoitettu ja kaikki muut paitsi AZ oli ”helppoja, uecl tokalla kielalla vaikka ei ollut sijoitettu. Yksin kertaisesti todella paska arvonta tuuri koska kaikista kolmesta tuli paskin mahdollinen arpa vaikka todennäköisyydet oli sitä vastaan
Sieltä kun arvotaan miljoona palloa niin keskiarvo sieltä väistämättä lopulta saadaan. Nythän oikeastaan kaikkien muiden arvontojen tulokset ovat suomalaisittain olleet ihan huikean hyviä ja lisäksi on tapahtunut ainakin yksi pelillinen lopputulos joka nosti lähtökohtaisesti joukkueen mahdollisuuksia päästä parista jatkoon, kun Kairat voitti Olimpijan. Ilveksellä oli hirveä arpaonni kahdella ensimmäisellä kerralla, mutta jos tästä varapallosta selviää, niin kolmoskiekan tuuri olikin taas ihan huikean hyvä ja olisi tie auki playoffeihin kuten Klubillakin.
|
|
|
|
|
Siipipuolustaja
Poissa
|
 |
Vastaus #2555 : 26.07.2025 klo 08:00:13 |
|
Oleellisinta maapisteiden hankinnassa ei nykytilanteessa suinkaan ole kahden joukkueen selviytyminen liigavaiheeseen, vaan liigavaiheesta jatkoon pääseminen. Klubi on viime vuosien pummeilullaan vähän hämännyt pisteodotusarvoa lohko/liigavaiheessa, mutta suomalaisseuralta on ihan realistista odottaa n. 6-7 pistettä Konferenssiliigassa ja 3-4 pistettä Eurooppaliigassa (+ne ylimääräiset joukkuepisteet, jotka tulisivat karsintavaiheen otteluparin voitosta). Toki myös osallistuvien eurojoukkueiden pysyvyydellä voitaisiin päästä tilanteeseen, jossa esim. KuPSin joukkuepisteet riittäisivät sijoitetuksi ECL Q4:llä, mutta se riippuu aika paljon kuopiolaisten tämän vuoden euroseikkailun pistesaaliista. Vertailun vuoksi Klubi on ollut lohko/liigavaiheessa kolme kautta putkeen ja eivät todennäköisesti siltikään olisi sijoitettuna Q4:llä.
Toki loppujen lopuksi maarankingissa pitäisi nousta aivan helvetin korkealle, että kahden seuran saaminen liigavaiheeseen olisi todennäköistä, mutta ainakin varmistamalla sen top30 sijoituksen pääsisi parhaat aloittamaan UEL Q1:ltä tai ECL Q2:lta, jolloin joukkuepisteitä ja palkintorahaa tulisi enemmän ja ottelurasitus olisi pienempi. Ennen pitkää sitten parin karsintakierroksen jälkeen tulisi se täydellinen suonenveto tai unelma-arpa tai vastustajajoukkue diskataan tai vastustajajoukkueen lentokone tippuu jne. Mutta tärkeintä on tietysti se, että mestarijoukkue raivaa tiensä AINA liigavaiheeseen.
|
|
|
|
|
Neljä Tähteä
Poissa
|
 |
Vastaus #2556 : 26.07.2025 klo 08:20:58 |
|
Sija 33 tarkottaisi sitä että cup-voittaja pääsisi aloittamaan Eurooppa-liigan puolelta ja liigakakkonen pääsisi aloittamaan Konferenssiliigan 2. kierrokselta. Sitten sija 29 tarkottaisi että myös liigakolmonen pääsisi aloittamaan 2. kierrokselta. Nämä taitavat olla niitä realistisimpia merkkipaaluja meille. Tässä tosin olisi se kääntöpuoli että jos suomalaisjoukkueet pääsisivät aloittamaan 2. kierrokselta, niin silloin jäisi keräämättä ne ”helpot” maapisteet 1. kierrokselta, mikä tarkottaisi sitä että Suomen maapistesaldo lähtisi laskemaan jos joukkueet eivät pystyisi etenemään 2. kierrokselta pidemmälle. 3. kierros nykytilassa on jo harvinainen saavutus suomalaisjoukkueelle Konferenssiliigan puolella mikä itsessään on aika kuvaavaa 
|
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #2557 : 26.07.2025 klo 09:54:07 |
|
Nämä taitavat olla niitä realistisimpia merkkipaaluja meille. Tässä tosin olisi se kääntöpuoli että jos suomalaisjoukkueet pääsisivät aloittamaan 2. kierrokselta, niin silloin jäisi keräämättä ne ”helpot” maapisteet 1. kierrokselta, mikä tarkottaisi sitä että Suomen maapistesaldo lähtisi laskemaan jos joukkueet eivät pystyisi etenemään 2. kierrokselta pidemmälle. Juuri tätä koitin yllä selittää. Eli jos kerätään hyvin maapisteitä, niin maapisteiden keräämisestä tulee hankalampaa. Helpoin tapa kerätä maapisteitä "kestävästi" on nostaa omaa tasoa, jolloin maapisteiden keräämisestä tulee helpompaa 
|
|
|
|
|
ExtraJack
Poissa
|
 |
Vastaus #2558 : 26.07.2025 klo 10:02:51 |
|
Lohko- ja liigavaihetta on aivan turha vertailla, koska systeemi oli aivan erilainen. Tässä uudessa systeemissä pisteitä saa pienet maat kerättyä todennäköisesti enemmän kuin ennen. Tuo liigavaiheen arvonta on vaan todella merkittävä, kun samassa korissa voi olla niin eri tasoisia vastustajia. Saatko joukkueen Virosta vai Tanskasta voi olla se ero, että menetkö jatkoon.
|
|
|
|
|
Neljä Tähteä
Poissa
|
 |
Vastaus #2559 : 29.07.2025 klo 19:07:39 |
|
Taktinen häviö  Bratislavaa vastaan olisi tullut varmat tappiot. Nyt tulee ainakin yksi tasapeli ja mahdollisesti voitto.
|
|
|
|
|
Klubi_setä
Poissa
|
 |
Vastaus #2560 : 29.07.2025 klo 19:41:16 |
|
Miten kaukana on joku "selkeä parannus suomalaisille seuroille maapisteiden kautta, tuleville kausille siis..
|
|
|
|
|
Vinnie Stigma
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti, Q.P.R., FC Den Bosch
|
 |
Vastaus #2561 : 29.07.2025 klo 20:02:18 |
|
Taktinen häviö  Bratislavaa vastaan olisi tullut varmat tappiot. Nyt tulee ainakin yksi tasapeli ja mahdollisesti voitto. Tämä. Kohta saadaa maapisteitä.
|
|
|
|
|
kiero savolainen
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS
|
 |
Vastaus #2562 : 31.07.2025 klo 21:02:52 |
|
Ei tullut pisteitä tällä viikolla 
|
|
|
|
|
NumberTwentyOne
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski, FCV Reds
|
 |
Vastaus #2563 : 31.07.2025 klo 21:06:47 |
|
Ei tullut pisteitä tällä viikolla  Kai tuosta HJK:n tasurista kuitenkin tuli.
|
|
|
|
|
suomiveto
Poissa
|
 |
Vastaus #2564 : 31.07.2025 klo 22:56:33 |
|
Miltäs maapisteet nyt näyttää, onko tulossa muutoksia miltä kierrokselta suomalaiset ensi kaudella aloittaa karsinnat vai meneekö todennäköisesti samalla tavalla kuin tällä kaudella?
|
|
|
|
|
ExtraJack
Poissa
|
 |
Vastaus #2565 : 01.08.2025 klo 09:36:49 |
|
Miltäs maapisteet nyt näyttää, onko tulossa muutoksia miltä kierrokselta suomalaiset ensi kaudella aloittaa karsinnat vai meneekö todennäköisesti samalla tavalla kuin tällä kaudella?
Ensi vuosihan me tiedätään jo. Eli sellainen muutos tulee, että Eurooppaliigan puolelta ei aloita cupvoittaja missään tapauksessa, vaan Konferenssiliigan kakkoskierrokselta. Muuten pysyy samana.
|
|
|
|
|
Monzan gorilla
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen nu-metal yhdistys
|
 |
Vastaus #2566 : 01.08.2025 klo 09:42:57 |
|
Ensi vuosihan me tiedätään jo. Eli sellainen muutos tulee, että Eurooppaliigan puolelta ei aloita cupvoittaja missään tapauksessa, vaan Konferenssiliigan kakkoskierrokselta. Muuten pysyy samana.
Tiedetäänkö? Eihän Ilveksenkään pitänyt aloittaa, mutta eurocupien sijoitusten perusteella sai yllätyspaikan. Onko niin ettei sama voi toistua ensi vuonna?
|
|
|
|
|
ExtraJack
Poissa
|
 |
Vastaus #2567 : 01.08.2025 klo 10:12:36 |
|
Tiedetäänkö? Eihän Ilveksenkään pitänyt aloittaa, mutta eurocupien sijoitusten perusteella sai yllätyspaikan. Onko niin ettei sama voi toistua ensi vuonna?
Tiedetään. Olimme 2024 rankingissa sijalle 34, jonka mukaan tämän vuoden europaikat jaettiin. Vuoden 2025 rankingissa olimme sijalla 38, jonka perusteella ensi vuoden europaikat jaetaan. Tämän vuoden maapistesaldo vaikuttaa sitten vuoden 2027 europeleihin.
|
|
|
|
|
Monzan gorilla
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen nu-metal yhdistys
|
 |
Vastaus #2568 : 01.08.2025 klo 10:16:23 |
|
Tiedetään. Olimme 2024 rankingissa sijalle 34, jonka mukaan tämän vuoden europaikat jaettiin. Vuoden 2025 rankingissa olimme sijalla 38, jonka perusteella ensi vuoden europaikat jaetaan. Tämän vuoden maapistesaldo vaikuttaa sitten vuoden 2027 europeleihin.
Ilvekselle jaettiin tosiaan tuon rankingin mukaan aloituspaikka UECL:n 2. kierrokselta, mutta se muuttui n. pari viikkoa ennen eurokarsintojen aloitusta eurocupien lopputuloksien mukaan niin, että Ilves nostettiin lennosta EL:n 1. kierrokselle. Jos se tuo 4. sijan pudotus tosiaan saa tuon aikaan, niin sitten se on niin.
|
|
|
|
|
ExtraJack
Poissa
|
 |
Vastaus #2569 : 01.08.2025 klo 10:24:06 |
|
Ilvekselle jaettiin tosiaan tuon rankingin mukaan aloituspaikka UECL:n 2. kierrokselta, mutta se muuttui n. pari viikkoa ennen eurokarsintojen aloitusta eurocupien lopputuloksien mukaan niin, että Ilves nostettiin lennosta EL:n 1. kierrokselle.
Jos se tuo 4. sijan pudotus tosiaan saa tuon aikaan, niin sitten se on niin.
Juuri tuolla sijalle 34 on mahdollisuus tähtien osuessa kohdalleen päästä Eurooppaliigan ykköskierrokselle. Sijalta 38 ei tälläistä mahdollisuutta ole.
|
|
|
|
|
Monzan gorilla
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen nu-metal yhdistys
|
 |
Vastaus #2570 : 01.08.2025 klo 10:28:12 |
|
Juuri tuolla sijalle 34 on mahdollisuus tähtien osuessa kohdalleen päästä Eurooppaliigan ykköskierrokselle. Sijalta 38 ei tälläistä mahdollisuutta ole.

|
|
|
|
|
törömömmö
Poissa
Suosikkijoukkue: Aina laadukkaan keskustelun puolella.
|
 |
Vastaus #2571 : 01.08.2025 klo 10:29:32 |
|
Pitää rukoilla, että Inter ei voita mestaruutta. Saisivat ensin kerryttää joukkuepisteitä muutaman vuoden tasaisilla euroesityksillä ennen kuin menevät sijoittamattomana tunaroimaan Suomen ainoan realistisen lohkopaikan.
|
|
|
|
|
ExtraJack
Poissa
|
 |
Vastaus #2572 : 01.08.2025 klo 11:07:07 |
|
Pitää rukoilla, että Inter ei voita mestaruutta. Saisivat ensin kerryttää joukkuepisteitä muutaman vuoden tasaisilla euroesityksillä ennen kuin menevät sijoittamattomana tunaroimaan Suomen ainoan realistisen lohkopaikan.
Tällä hetkellä aloitettaisiin ensi vuonna sijalta 40 kerryttämään maapisteitä. Jos totaalinen floppi tulee, niin ensi vuonna on siihen luultavimmin paras hetki. Viimeiset pari vuotta on ollut niin huonoa suorittamista, että tarvitsisi pari hyvää vuotta putkeen, että päästään taas kilpailemaan tosissaan paremmista europaikoista.
|
|
|
|
|
Musta Yö
Poissa
Suosikkijoukkue: Rantasen pelikirja
|
 |
Vastaus #2573 : 01.08.2025 klo 16:18:07 |
|
Tällä hetkellä aloitettaisiin ensi vuonna sijalta 40 kerryttämään maapisteitä. Jos totaalinen floppi tulee, niin ensi vuonna on siihen luultavimmin paras hetki. Viimeiset pari vuotta on ollut niin huonoa suorittamista, että tarvitsisi pari hyvää vuotta putkeen, että päästään taas kilpailemaan tosissaan paremmista europaikoista.
Putosin jo kärryiltä näiden rankingien kanssa. Eikös Suomi ole nyt sijalla 36?
|
|
|
|
|
Oxnek
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #2574 : 01.08.2025 klo 16:42:35 |
|
On, mutta sieltä putoaa Suomelta iso potti (3,750) maapisteitä ensi kaudella, niin tämän hetken tilanteen mukaan oltaisiin/alotettaisiin sijalta 40.
|
|
|
|
|
|
|
|