• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Jalkapalloon liittyvät kömmähdykset suomalaismediassa

Aloittaja Leopoldo Luque, 18.04.2006 klo 01:51:05

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

temetainio

[uutinen] Rovaniemen Palloseuran maalivahti Kalle Rönkkö säästi jalkapallouransa ensimmäisen maalin tärkeään paikkaan.

Töölön Pallokentälle saapuneet parisataa katsojaa näkivät avausosuman syntyvän erikoisella tavalla, kun Rönkkö vei ulospotkusta RoPS:n 1-0-johtoon.

Risto Salmen (67. min.) tasoituksen jälkeen näytti siltä, että KuPS ja RoPS lähtevät ensi lauantain päätöskierrokselle rinta rinnan.

RoPS teki 78. minuutilla rankkarista kuitenkin 2-1. Pilkun ampui verkkoon Chanda Mwaba. 19-vuotias kaveri kuuluu seuran Sambian-apuihin, joista tunnetuin on eilenkin täyden ajan raatanut Zeddy Saileti.

Maukas vierasvoitto jätti ainoan uhkaajan KuPS:n kahden pisteen päähän. RoPS kohtaa päätöskierroksella vieraissa FC Hämeenlinnan. KuPS saa kotiinsa JJK:n.

- Laitettiin paineet Kuopioon. Heidän on pakko voittaa viimeinen ottelu, Rönkkö iloitsi.

Rönkön tähtihetki koitti 20. minuutilla.

- Sain keskityspallon käsiin. Joukkue lähti ylös, ja huomasin, että vastustajan veskari oli ulkona. Ammuin käsistä ja pallo pomppasi Atlantiksen veskarin yli, Rönkkö kertoi.

Tottenham-veskari Paul Robinson teki viime kaudella vastaavanlaisen rysän.[/uutinen]

Robinsonin viimekauden maali Valioliigassaa tuli vaparista.

Pietro Coscelli

[uutinen]Brasilian jalkapallomaajoukkue aloitti Etelä-Amerikan MM-karsinnat 0-0-tasapelillä Kolumbian vieraana.

Uutistoimisto Reutersin mukaan Brasilia saa olla kaksikosta tyytyväisempi pisteeseen. Ottelu pelattiin Bogotassa 26000 metrin korkeudessa liukkaalla pelialustalla.

- Ihan riittävä aloitus karsinnoille olosuhteet huomioonottaen. Avausjaksolla saimme paikkoja aikaan, mutta tauon jälkeen pelitempo putosi ja pelaajani väsyivät, brassiluotsi Dunga sanoi.

Myös Ronaldinho oli tyytyväinen tasapeliin:

- Tällä kentällä ja tässä ilmanalassa pisteeseen täytyy olla tyytyväinen. Se jää monelta muulta maalta ottamatta täältä.

Ottelu alkoi kolme varttia myöhässä rankkasateiden takia.

Kolumbian hyökkääjä Wason Renteria pakotti brassimolari Julio Cesarin kahdesti paraatipelastukseen.
[/uutinen]
Moni varmaan ei pelaa noissa ilmatiloissa :D

Zucchini

Peter Nyman kiroili suorassa tv-lähetyksessä, juontaessaan lauantaina Belgia-Suomi-jalkapallo-ottelustudiota Canal+ Sport -kanavalla.
- Voi vittu! Nyman tokaisi äreästi lähetyksen palattua tauolta studioon. :ylos:

http://www.youtube.com/watch?v=CtcSAVv7GTQ


Zachrayas

Toisella silmällä katselin äsken "Oikea kysymys" -ohjelmaa, jossa oli kysymys Valioliigajoukkue Aston Villan kotikaupungista. Vastaushan oli luonnollisesti Lontoo.


Punainen Paholainen

Venäjäläinen jääkiekkoseura Jaroslavl yrittää kaapata riveihinsä HJK:n kanadalaismolarin Andy Chiodon, kertoo tänään ilmestynyt IS Veikkaaja.
::) -Iltasanomat-

Pietro Coscelli

[uutinen]Sergio Ramos ei aliarvioi Suomea
16.10.2007 15:17

Espanjan puolustaja Sergio Ramos ei sorru aliarvioimaan Suomea huomisessa jalkapallon juhlaottelussa. Real Madridin luottopelaajan mukaan Espanja haluaa ehdottomasti voittaa, vaikka pelissä ei olekaan muuta kuin kunnia.

- Vaikka Suomi on lähtökohtaisesti altavastaaja, odotan vaikeaa ottelua. Luonnollisesti haemme vain voittoa, joka olisi merkittävää marraskuun kahta viimeistä EM-karsintaottelua ajatellen. Voittaaksemme meidän on kuitenkin näytettävä viime pelien tapaan tasomme kentällä, Ramos korosti.

- Mister (valmentaja Luis Aragonés) tuntee täydellisesti Suomen joukkueen ja tietää, mistä vastustaja luo vaarallisimmat tilanteensa. Tanska-ottelun jälkeen pelaamme uudella kokoonpanolla, ja tämä mahdollistaa uusien ideoiden kokeilemisen. Vaikka kyseessä ei ole karsintaottelu, maajoukkuepaidan pukeminen on jokaiselle pelaajalle ylpeydenaihe.

Viime viikonlopun karsintaottelussa Ramos ampui Tanskan maalin ylänurkkaan osuman, jota on kuvattu Espanjan kaikkien aikojen hienoimmaksi. Ramos haluaa jakaa kunnian komeasta maalista pelikavereidensa kanssa.

- Vaikka viimeistelyni onnistui erinomaisesti, mielestäni hienointa maalissa oli sitä edeltänyt kuvio. Toivottavasti maali jää jollain lailla historiaan, koska se oli meille todella tärkeä. Pelasimme Tanskassa elämästämme, ja voiton ansiosta otimme lähes ratkaisevan askeleen kohti EM-kisoja, Ramos korosti.

Espanjan tiedotusvälineissä lähes suurimman huomion on saanut Real Madridin kapteenin Raúlin poissaolo. Päävalmentaja Aragonés ei ole hyökkääjien loukkaantumisista huolimatta kelpuuttanut Raúlia maajoukkueeseen. Espanjan liitto aikoo antaa yksityisen kunnianosoituksen 102 maaottelua pelanneelle hyökkääjälle.

- Se on mielestäni minimi, mitä liitto voi tehdä. Tuollaisiin lukuihin ei yllä kuka tahansa pelaaja. Raúl ansaitsee ehdottomasti kaikki kunnianosoitukset, Ramos ylisti seurakaveriaan.

Ramos on yksi harvoista Espanjan pelaajista, joihin päävalmentajan rotaatio ei iske. Vaikka Aragonés heittää Suomea vastaan kentälle Tanska-ottelusta täysin uudistuneen kokoonpanon, Ramos pelaa aloituksessa myös Olympiastadionilla.

- Olen pelkästään ylpeä siitä, että minuun luotetaan sekä seura- että maajoukkueessa. Vaikka kalenteri on tiukka, myös lepoaikaa jää. Ainakin me nuoret pelaajat olemme valmistautuneet pelaamaan kaikki mahdolliset ottelut.[/uutinen]http://www.youtube.com/watch?v=MJH1f_U-ezM&mode=related&search=
Tässä linkki maaliin. Mielestäni maali on kaukana ylänurkasta, vaikka hieno olikin.

http://www.youtube.com/watch?v=5ecNWGDtQCs&mode=related&search=, tämä viimeinen (Riera) maali oli kyllä lähempänä ylänurkkaa..

Rene Higuita

Ramosin maali on erittäin hieno  :o :ylos:
Rieran maalikin aika maukas  :ylos:
Perkeleen komeita maaleja.

Falco

Tänään veikkaaja tiesi kertoa, että Fernando Torres siirtyi Real Madrista Englantiin.

TRon

-Chelsea on pelannut viime aikoina vaisua peliä, josta Morientes ei todellakaan pidä.

Hoopi Hänninen Chelsea-Valencia ottelussa.

jjs

Lainaus käyttäjältä: maikkarin tekstikanava
Englanti on Kroatian (26 pistettä 10   
ottelusta) johtamassa EM-karsinta-     
lohkossa toisena. Englannilla on 10   
pelistä 23 pistettä. Yhdeksän ottelua 
pelannut Venäjä on Englannista viiden 
pisteen päässä, joten tappio           
keskiviikkona pudottaa venäläiset     
melko varmasti EM-lopputurnauksesta.

Vanja

Urheiluruudun mukaan Portugali voitti Kazakit 1-0  ::)

mandela

Ihan kuin olisin kuullut Innasen kiekaisevan pystypallossa "noniin ja serbi äkkiä perään! Kuqista siis kyse. Toivottavasti kuulin väärin.

Rilleri

Lainaus käyttäjältä: mandela - 17.10.2007 klo 23:03:14
Ihan kuin olisin kuullut Innasen kiekaisevan pystypallossa "noniin ja serbi äkkiä perään! Kuqista siis kyse. Toivottavasti kuulin väärin.

Taisi sanoa Seriffi..

jjs

Otsikko Uutislehti100:ssa

LainaaPortugali nousi voittoon yliajalla

Klubin Kundi

äskön oli lauri talli vallusta jotian juttua, ja ilmeisesties liverpoolistakin, niin kun palattiin takaisin studioon, niin mitkä oli hoopin ekat sanat? "niin entäs se liverpool? liverpool blaah blaah" ei vittu oikeesti :D :D :keskari:

ompi suomi jne.

huckerby

#1242
Illan urheiluruudun valioliigakatsaus oli yhtä suurta kömmähdystä. Katsotaan onkohan Hoopi saanut koottua itsensä illan viimeisen urheiluruutuun mennessä.

e. Tuo "entäs se Liverpool" oli viimeinen asia, joka meni edes sinne päin.

Thouni

Hoopi oli kyllä sekaisin jopa Hoopin asteikolla :D "Hyypiä pisti pallon omiin...siinä se vielä uudestaan...ei vaan..ööö Liverpool tasoitti ottelun lopussa....ääöäöäö.....jaahas nyt ollaankin jo tässä....eli siis Arsenal..." :redface: :keskari:

Dondinho

Älkääs nyt. Hoopi on vanha mies, ei se aina pysy messissä. Pelikoosteet menivät aivan liian nopeasti.  ???

Janecky

Kaikki mediat meinaa tyrkyttää Miikka Turusen paikalle Patrikia, viimeksi tänään urheiluruutu  :alas:

_rok

Ei näytetty veikkausliigan ratkaisua telkkarista.

Toffo

YLE Teksti-TV s. 355:

JALKAPALLON MESTARIEN LIIGA           
23.10. klo 21.35 TV2 3. kierros       
Rangers FC - FC Barchelona             

Khalervos Kendopoulos

Lainaus käyttäjältä: Toffo - 22.10.2007 klo 13:12:41
YLE Teksti-TV s. 355:

JALKAPALLON MESTARIEN LIIGA           
23.10. klo 21.35 TV2 3. kierros       
Rangers FC - FC Barchelona             

Siinä on otettu oppia Nelosen urheilun uutisankkuriäijältä, jonka yksi tärkeimmistä tehtävistä on yrittää lausua epsanjankiliset nimet "oikein".

Terveisin, Valenfia  :D

Ralliraita

Muutenkin nuo "oikein" lausumiset ovat useimmiten surullista kuultavaa