| 
			| 
					
						| P.Collina 
								
								 Poissa 
							Suosikkijoukkue: Lopettanut kirjoittelun kokonaan.
								
								
								
								
								
							 | 
								|  |  : 11.10.2007 klo 02:32:42 |  | 
 
 Erotuomarit peleissä vain rahan takia, onko näin?
 Tampereen Nelonen, keskustelupalstalla nimimerkki AndyLove, oli sitä mieltä että erotuomarit toimivat kentällä ollessaan vain ahnehtiakseen rahaa, tai että he ovat kentällä vain rahan vuoksi.Hän ilmaisi myös mielipiteensä seuraavasti;
 "Luulisi riittävän, että pelkät matkakulut kuittaisivat".
 
 Annoin tähän oman tyhentävän mielipiteeni, joka on seuraavassa;Vastaus pitää sisällään viitteitä tulevasta kaudesta, jolloin kaikkien sarjojen erotuomarimaksut tullaan maksamaan piirin kautta, joka tarkoittaa ennakonpidätyksiä erotuomareille, sekä lisäkustannuksia laskutuksien & reskontrien kautta kaikille joukkueille.
 _____________________________________________________________________________________________________
 Arvon nimimerkki Andy Love,
 kaikessa ystävällisyydessä nyt kerron sinulle muutamia seikkoja,
 joilla myös perustelen edellistä lausumaani.
 
 Ensiksi alkuun, sanoit:"luulisi sen riittävän että matkakulut kuittaatte", tarkoittaen sitä, että mielestäsi on oikeutettua että erotuomareille maksettaisiin matkakulut+ehkä muutama lati siihen päälle siitä ilosta että hän;
 
 Ulkoasu:
 -Joka vuosi maksaa x-summan euroja erotuomarikerholle, jotta voi kuulua joukkoon
 -Ostaa kolmet tossut vuodessa, joilla juosta ilman että nilkat on parin pelin jälkeen käyttökelvottomat
 -Ostaa tylsiä yksivärisiä erotuomaripaitoja täyttääkseen valikoiman sopimaan sinunkin otteluusi
 -Ostaa korvat hajottavia kovaäänisiä pillejä vuoden aikana kourallisen, jotta sinäkin tajuaisit kentällä jotakin.
 -Ostaa ulkonäön vaatimat Umbron erotuomarishortsit kahdesti vuodessa, syystä että jalkoväli kuluu rikki kun katsoo sinun perääs
 -Ostaa 3 erotuomarisukat vuodessa, jotta näyttäisi sinun silmissäsi erotuomarilta hienoine sukkineen
 
 Matkat:
 -Esimerkkinä:Kulkee TKL:n bussilla Tesomalta Hervantaan 1h 15min, sama takaisin.Tähän 2,5h pelkkää bussissa istumista, josta korvataan tasan se, mitä joutuu maksamaan siitä, että see istua 2,5h bussissa.Toisinsanoen käytät työaikaasi 2,5h saamatta siitä palkkaa, oikein?
 
 -Esimerkkinä: Ottelu Kyröskoskella, erotuomarikolmikko Tampereelta, Kyröskoskelle  on kuljettava yhdellä kulkuneuvolla, syystä että toiselle paikkakunnalle matkustettaessa saa joukkueelta periä vain yhdet matkakulut.Näinollen autolla kulkeva erotuomari nettoaa matkakuluista maksimissaan juuri sen, mitä hänelle on kuluja aiheutunut matkustettaessa toiselle paikkakunnalle.Entäpä nämä kyydissä tulevat kaksi muuta erotuomaria, he ovat matkanneet kaverin kyydissä edestakaisin 3 tuntia, saamatta siitä ajasta sentin senttiä.Toisinsanoen käytät jälleen työaikaasi useita tunteja, saamatta siitä palkkaa, oikein?
 
 Seuraavaksi todennäköisesti haluat tietää, miksi hän ei kulje peleihin omalla autollaan.
 
 -Kuvitellaan että peli pelataan Tampereella, joten hän on oikeutettu veloittamaan joukkueelta 2x2e matkakuluja.
 Hänellä on matkaa ottelupaikalle 10km, eli edestakaisin matkaa kertyy 20km.Tästä hyvityksenä hän saa korvaukseksi 4e, jolla saa n.2,9l bensaa tänä päivänä.Hän käyttää tähän matkaan aikaa 30minuuttia.Voidaanko siis kuvitella että olisit tyytyväinen jos saisit tehdä työtä josta sinulle maksetaan vain oman autosi käyttökustannukset?Mitäpä jos tällä matkalla, kun olet menossa otteluun, sattuisikin kolari ja autosi menisi lunastuskuntoon.Mitä tekisit tällöin joukkueelta saamallasi 4e:lla jos autosi menisi käyttökelvottomaksi, vain sen vuoksi että olisit mennyt tuomaroimaan yhden pelin?Oletko koskaan ajatellut?
 
 Ottelupalkkio:
 
 -3h ilmaisen matkustamisen päälle saat siis olla päätähtenä esimerkiksi 5D ottelussa joka kestää 1,5h.Tähän aikaan voit lisätä helposti 0,5h joka sisältää asusteiden vaihtamisen sekä ottelupöytäkirjan tarkistamisen ja täyttämisen.Tästä kahden tunnin urakasta sinulle maksetaan 28 euroa, josta olet pakotettu 40% ennakonpidätykseen.Verottajan jälkeen sinulle jää käteen ottelusta 16,80e, joka sisältää 90 minuuttia  hikeä, vaikeita tilanteita, paljon nopeita päätöksiä, hurjan paljon vittuilua, joskus jopa uhkailua, sekä kaiken tämän lisäksi vielä koneellisen haisevaa pyykkiä, omalla pesukoneellasi,pesuaineillasi sekä ajallasi.
 
 -Nykyisen edellä mainitsemani muutoksen vuoksi kaikissa sarjoissa erotuomarimaksut maksetaan piirin toimistosta, ja näinollen kaikista otteluista on pidätettävä vero.Esimerkkinä 10v poikien peli, joka kestää 50min, sinulle jää verojen jälkeen käteen tästä lystistä 6euroa+ omakustanteiset matkakulut omalla ajallasi.
 
 Kerhoraha
 
 -kaiken tämän lisäksi jokaisesta viheltämästäsi ottelusta maksat erotuomarikerholle kerhorahan x-euroa.
 
 Fysiikka
 
 -Ei kesää ilman urheiluvammoja, Nilkanpyörimisiä, revähtymiä etc.
 
 Hoito:
 
 -Jos hän vääntää pelissä nilkkansa, särkylääkkeet, kipuvoiteet, siteet,kylmägeelit, kaikki maksat omasta pussistasi.
 
 Näinollen erotuomarina oleminen maksaa kutakuinkin 400-600euroa vuodessa, riippuen tuomareista.
 ____________________________________________________________________________________________________
 
 Olisin Andylove enemmän kuin otettu, jos voisit käyttää aikaa vastataksesi minulle ja yleisesti kaikille muillekin tätä palstaa lukeville että oletko todella kuvitellut että erotuomarit tekevät hommansa rahan vuoksi.Ole ystävällinen ja käytä vastaukseesi enemmän kuin muutama lause.
 
 Sanoisin ennemminkin että kaikki tekeminen, mitä erotuomarit tekevät, on sinulle ja muille jalkapalloväestölle hyväntekeväisyyttä olemattomalla palkkiolla ilman kiitosta.
 
 Olisin myös otettu jos joku muukin voisi ottaa omilla mielipiteillään kantaa tähän aiheeseen, ja nimimerkin AndyLove mielipiteeseen siitä, että erotuomarit tekevät hommaansa vain rahan takia.
 
 P.Collina
 
 ___________________________________________________________________________________________________
 |  
						| 
								|  |  
								| « Viimeksi muokattu: 12.10.2007 klo 15:42:04 kirjoittanut P.Collina » |  | 
 |  |  | 
	| 
			| 
					
						| BrDead 
							 | 
								|  | BrDead Vastaus #1 : 11.10.2007 klo 04:21:29 |  | 
 
 P.Collinalle!   Erotuomareille!   AndyLovelle!  :keskari: |  
						| 
								|  |  
								| « Viimeksi muokattu: 11.10.2007 klo 04:22:38 kirjoittanut BrDead » |  | 
 |  |  | 
	| 
			| 
					
						| moniveto 
								
								 Poissa 
							Suosikkijoukkue: Huuhkajat, JJK
								
								
								
								
								
							 | 
								|  | Vastaus #2 : 11.10.2007 klo 05:50:12 |  | 
 
 Tiukkaa faktaa. Toki itekin on tullu tuomareille huudettua pelin tuoksinassa, mutta se on nimenomaan vaan sitä että kun käydään täysilla kierroksilla juuri sillä hetkellä. Ennen/jälkeen pelin, usein jopa baarissa, hyvää pataa ja ikinä en ole epäillyt rahan takia heidän sitä tekevän. Kyllä sitä helpomminkin jostain muualta sais... |  
						|  |  |  | 
	| 
			| 
					
						| Kuninkaanmies 
								
								 Poissa 
							Suosikkijoukkue: Suomi
								
								
								
								
								
							 | 
								|  | Vastaus #3 : 11.10.2007 klo 08:46:28 |  | 
 
 maksetaanko tuomareille tosiaan ensi kaudella palkkiot piirin kautta vai koskeeko tämä vain tampereen piiriä ?
 itse vihellän kaakkois-suomen piirissä ensi kaudella toista vuotta ja homma jatkuu
 |  
						|  |  |  | 
	| 
			| 
					
						| Hylje 
								
								 Poissa 
							Suosikkijoukkue: Charles "Charlie" Charles ja Bielsan Bilbao
								
								
								
								
								
							 | 
								|  | Vastaus #4 : 11.10.2007 klo 10:01:59 |  | 
 
 Erotuomarit peleissä vain rahan takia, onko näin?
 Ulkoasu:
 -Joka vuosi maksaa x-summan euroja erotuomarikerholle, jotta voi kuulua joukkoon
 -Ostaa kolmet tossut vuodessa, joilla juosta ilman että nilkat on parin pelin jälkeen käyttökelvottomat(3x100e)
 -Ostaa tylsiä yksivärisiä erotuomaripaitoja täyttääkseen valikoiman sopimaan sinunkin otteluusi(4x35e)
 -Ostaa korvat hajottavia kovaäänisiä pillejä vuoden aikana kourallisen, jotta sinäkin tajuaisit kentällä jotakin.(5x17e)
 -Ostaa ulkonäön vaatimat Umbron erotuomarishortsit kahdesti vuodessa, syystä että jalkoväli kuluu rikki kun katsoo sinun perääsi(2x35e)
 -Ostaa 3 erotuomarisukat vuodessa, jotta näyttäisi sinun silmissäsi erotuomarilta hienoine sukkineen(3x12e)
 
 Kaikki kunnia ja kiitos tuomareille, mutta ei vain voi oikein ymmärtää tuota varustejuttua. Miten tuomarilla kuluu kolmet satasen tossut kaudessa? Miten helvetissä pillejä kuluu 5 kpl vuodessa ja miten ne voivat maksaa 17e / kpl? Pitääkö tuomareiden ostaa joka vuosi neljä paitaa? Miksi tuomareiden shortsit ja sukat ovat paljon kalliimmat kuin pelaajien vastaavat ja miksi ne kuluvat nopeammin kuin pelaajilla? Ja tämä siis vain kummastelua. Toki kaikki kunnioitus kaikille niille puusilmille joille itsekin on tullut vuosien varrella "hieman" huudettua    Ja lisäyksenä se, että Turussa lienee erotuomaripalkkiot maksettu nyt ainakin kahden kauden ajan piiriltä, joka puolestaan on laskuttanut seuroja. Näin luulen / muistelen. |  
						|  |  |  | 
	| 
			| 
					
						| Eusebio 
								
								 Poissa | 
								|  | Vastaus #5 : 11.10.2007 klo 10:07:41 |  | 
 
 Isoissa seuroissa ei voi pelleillä vaan asiat suhteessa verottajaan on hoidettava niin kuin ne kuuluu. Verot menevät piirin kautta ja taloudenhoitajalta säästyy aikaa. Harvoinpa asioita seurassa hoitava on päätoiminen. Muutenkin pennikukkaron kanssa kulkeminen on vanhanaikaista ja epäkäytännöllistä puuhaa. Kulut tietty lisääntyvät mutta se on hyväksyttävä.
 Vieläkin näkee kuitteja, joissa lukee vain nimi apteekkarin käsialalla mutta ovatpa tuomaritkin hiljakseen oppineet täyttämään lappunsa oikein ja täydellisesti. Hinttikiekon puolella mennään jälkijunassa ja sieltä paljastuu väliin tekaistuja nimiä ja sotuja kuiteista.
 
 Itse aiheeseen, että luonnetta tuomarin homma vaatii. Aina pitää itseäänkin muistuttaa, ettei hommasta meikäläiseltä tulisi yhtikäs mitään.
 |  
						|  |  |  | 
	| 
			| 
					
						| Henke 
								
								 Poissa 
							Suosikkijoukkue: Jussi ja futsalliiga ry
								
								
								
								
								
							 | 
								|  | Vastaus #6 : 11.10.2007 klo 11:34:01 |  | 
 
 Itse on tultu piippailtua aika paljon ja kummastelen samoja asioita kuin Hylje. En käsitä miten joku saa kahdet shortsit kaudessa piloille asti. Kannattaa vaihtaa merkkiä. Itse käytän Adidaksen Champions Leaguessa tuomareilla olevia asuja ja on aivan loistavat    . Lisäksi ne Umbrot tuomarisukat joskus ostin. Olivat ihan persiistä, joten vaihdoin niissäkin Adduun jotka ovat paljon halvemmatkin. Pillejä tulee osteltua yksi per vuosi, mutta vanhatkin ovat vielä toimivia. Lähinnä vain hygienian takia. Tuomaripaitoja ostelen kun tulee uusia värejä tai vanhat rikkoutuvat. Tällä hetkellä kaapissa on valkoinen, sininen, vihreä, punainen, keltainen ja musta. Kaikkia en ole tällä kaudella ostanut, koska oikein huollettuna paidat kestää kuitenkin aika hyvin. Kun sitten tulee kulahtamisia niin uudestaan kauppaan. Kengät kestävät kyllä ihan hyvin, kun ostaa joka kevät. Kengissäkin on tärkeää ostaa semmoiset, jotka on tarkoitettu ulkoilmaan. Lisäksi muistaa plankata ja muutenkin huolehtia jälkihuollosta, ei ne rikkoudu niin herkästi. Ja tuomarivarusteet ovat verovähennyskelpoisia, joten ne periaatteessa ovat jos ei ilmaisia, niin puoli-ilmaisia. Eikä todellakaan joka tuomari vaivaudu edes silti ostamaan niitä. Turussa usein lentokentällä näkee mitä kummallisempia virityksiä, kun tuomarit vetää keltaisissa ja punaisissa liiveissä, johtuen piittaamattomuudesta varustukseen. Jopa Turun nelosessa avustavat saattavat vetää verskoissa, vaikka shortsit kuuluvat tuomarin asustukseen. Vaikkakin olin nyt paljon eri mieltä Collinan kanssa, niin siinä asiassa olen samaa mieltä, ettei tätä hommaa voi rahasta tehdä (muuta kuin Turussa, jos sattuu asuu lähellä lentokenttää ja piippaa sata peliä kesässä). Joka otteluun jonka itse puhallan, käytän keskittymiseen aikaa puolitoista tuntia, matkustamiset ja sitten se hikoilu. Vaikka onkin kunnon kannalta hyväksi juoksennelle, niin ei kait kukaan luule putoamiskamppailussa puhalletun selkeän rankkarin aiheuttaman VITUN KUSIPÄÄ, PAINU VITTUUN PILAAMASTA MEIDÄN KAUTTA, VITTU OOT NUIJA, EI SIIN SAATANA OLLUT MITÄÄN, huutojen olevan 50 €uron arvoista? Kyllä tätä tehdään, kliseisesti, rakkaudesta lajiin. Vaikka siellä niitä luupäitä on vaihtopenkillä, niin ei se menoa haittaa. Ja sitten on ihan kiva kun saa vähän käteistä, niin voi maksaa lisenssin, erotuomarikerhon maksun, ja hemmotella vaimoa. |  
						|  |  |  | 
	| 
			| 
					
						| Hylje 
								
								 Poissa 
							Suosikkijoukkue: Charles "Charlie" Charles ja Bielsan Bilbao
								
								
								
								
								
							 | 
								|  | Vastaus #7 : 11.10.2007 klo 11:53:11 |  | 
 
 - Three pairs of football shoes in a season: 300e - Number of coloured shirts for referees: 130e - Few whistles: 85e  - Two pairs of offficial shorts by Umbro:70e - Three pairs official socks by Umbro: 36e ------------------------------------------   Total: 621e Listening to "VITUN KUSIPÄÄ, PAINU VITTUUN PILAAMASTA MEIDÄN KAUTTA, VITTU OOT NUIJA, EI SIIN SAATANA OLLUT MITÄÄN"  after blowing a bullet-proof penalty in a deciding relegation-battle: Priceless.    :  |  
						|  |  |  | 
	| 
			| 
					
						| Henke 
								
								 Poissa 
							Suosikkijoukkue: Jussi ja futsalliiga ry
								
								
								
								
								
							 | 
								|  | Vastaus #8 : 11.10.2007 klo 12:22:39 |  | 
 
   Päivän parhaat naurut.    |  
						|  |  |  | 
	| 
			| 
					
						| linko 
								
								 Poissa 
							Suosikkijoukkue: Alasarjalutuuri
								
								
								
								
								
							 | 
								|  | Vastaus #9 : 11.10.2007 klo 12:59:07 |  | 
 
 Hylje     |  
						|  |  |  | 
	| 
			| 
					
						| referee3000 
								
								 Poissa 
							Suosikkijoukkue: Tamperelainen jalkapallo & futsal
								
								
								
								
								
							 | 
								|  | Vastaus #10 : 11.10.2007 klo 13:41:24 |  | 
 
 Hyvää ja asiallista tekstiä. Kertoo aika lailla kaiken oleellisen ,vaikkakin kustannukset ehkä vähän ylimitoitettuja ,mutta lähes realistisia. Tunnen äijän ja voin kertoa ,että on oikeasti hieno mies ja hyvä tuomari. Sääli jos hänen kaltaisiaan kokeneita kettuja jättää kentät, mutta toivotaan ,että myös P. Collina jaksaa jatkaa. Kerrankin asiallinen avautuminen tällä foorumilla. |  
						|  |  |  | 
	| 
			| 
					
						| Keisarin esimies 
								
								 Poissa | 
								|  | Vastaus #11 : 11.10.2007 klo 13:49:41 |  | 
 
 Reps! ...ja nauruitkun seasta pitää vielä todeta, että paras komiikka tukeutuu vahvasti totuuteen...    |  
						|  |  |  | 
	| 
			| 
					
						| misteri 
								
								 Poissa 
							Suosikkijoukkue: FF Poker Tour I Bracelets: Final, Main, Money
								
								
								
								
								
							 | 
								|  | Vastaus #12 : 11.10.2007 klo 14:10:35 |  | 
 
 Asiallista puolin ja toisin      |  
						|  |  |  | 
	| 
			| 
					
						| Pekka 
								
								 Poissa | 
								|  | Vastaus #13 : 11.10.2007 klo 14:19:20 |  | 
 
 Hyvä ja tärkeä topic!    Useimmille tuomareille    Mulkvisteja löytyy niin pelaajista kuin tuomareistakin...  :  |  
						|  |  |  | 
	| 
			| 
					
						| P.Collina 
								
								 Poissa 
							Suosikkijoukkue: Lopettanut kirjoittelun kokonaan.
								
								
								
								
								
							 | 
								|  | Vastaus #14 : 11.10.2007 klo 14:39:45 |  | 
 
 Kaikki kunnia ja kiitos tuomareille, mutta ei vain voi oikein ymmärtää tuota varustejuttua.Miten tuomarilla kuluu kolmet satasen tossut kaudessa?
 Miten helvetissä pillejä kuluu 5 kpl vuodessa ja miten ne voivat maksaa 17e / kpl?
 Pitääkö tuomareiden ostaa joka vuosi neljä paitaa?
 Miksi tuomareiden shortsit ja sukat ovat paljon kalliimmat kuin pelaajien vastaavat ja miksi ne kuluvat nopeammin kuin pelaajilla?
 
 Ja tämä siis vain kummastelua.
 Toki kaikki kunnioitus kaikille niille puusilmille joille itsekin on tullut vuosien varrella "hieman" huudettua
 
 Moro Hylje, hyviä kommentteja sulta, jatka samaa rataa. Ei nuo ylimitoitettuja nuo luvut ole, vaan juurikin sellaiset, mitkä itse koen käyttäväni yhden vuoden aikana. Ensinnä ihmettelit noita tossujen lukumäärää, niin kolmet ihan siitä syystä että kesän aikana on oltava kahdet kengät, ihan siitä syystä että sattuu usein olemaan kaksi tai kolmekin peliä yhden päivän aikana, niin jos ekan pelin aikana kohdalle sattuu kunnon vesisade tai että kenttä on muuten vaan litimärkä, niin on henkilökohtaisen hygienian ja oman hyvinvoinnin kannalta huomattavasti mukavampi pelien välillä vaihtaa jalkaan kuivat sukat, sekä kuivat kengät, kuin se, että vetäisi peräkkäisiä pelejä märillä sukilla ja kengillä, ymmärtänet tämän pointin?Eli kesäkaudella tarvin kaksia kenkiä välttämättä.Sitten vielä kun toimii Futsal-erotuomarina, niin on parempi että omaa myös yhdet sisäpeleihin tarkoitetut kengät..Eiks niin. Sama sitten noiden pillien suhteen.On olemassa erilaisia pillejä erilaisiin tarkoituksiin.Ulkona pelattavissa pikkupoikien peleissä riittää ihan normi pilli, kun sitten taas Isojen äijien peleissä on parempi olla kunnon Fox, joka kuuluu, ja kauas.Sitten taas kun vihelletään futsalia, sisätiloissa salissa jossa voi viereisellä kentällä olla vastaava peli, niin täytyy aina koittaa miettiä vähän sitä pilliä senkin vuoksi ettei tahallisesti keskeytä omilla vihellyksillään sitä toistakin peliä.Tästä johtuu se, että pillivaikoimaakin on hyvä olla. Sitten ne shortsit, juu siis ehdottomasti olen samaa mieltä siitä että ne on sysipaskoja,ja kalliita,  mutta ihan oikeasti mulla on hyllylläni ainakin viidet munista puhki kuluneet tuomarishortsit, en tiedä johtuuko seksikkäistä reisistäni, muka isoista munista vai mistä, mutta tosi on..nämä olen hakenut ihan urheiluliikkeestä tampereelta, ja joka kerta on 35,- laskutettu niistä. Ja ei tuomareiden pidä joka vuosi ostaa neljää paitaa, ei suinkaan, mutta allekirjoittanut ainakin tykkää että on joka peliin sopivanvärinen paita.Ja kun vihellät 250-400 peliä vuoden aikana, niin ymmärtänee sen että langat repeilee ja saumat hajoilee. Jatkakaamme hyvää keskustelua! |  
						| 
								|  |  
								| « Viimeksi muokattu: 11.10.2007 klo 14:48:02 kirjoittanut P.Collina » |  | 
 |  |  | 
	| 
			| 
					
						| Hylje 
								
								 Poissa 
							Suosikkijoukkue: Charles "Charlie" Charles ja Bielsan Bilbao
								
								
								
								
								
							 | 
								|  | Vastaus #15 : 11.10.2007 klo 15:17:53 |  | 
 
 250 - 400 peliä kauden aikana?    Aikamoinen haitari. Jos lasketaan aktiivikauden kestävän 7 kuukautta, se tekisi 210 päivää. Joka päivä peli? Tai joka toinen päivä kaksi? Plus siihen sellaset 100 kappaletta treenipelejä ja futsalmatseja päälle.  Kiitettävä tahti, pakko myöntää.    On selvä, että kengät kuluvat, mutta kahdet ulkokengät kauteen, ilman potkimista? Ja sisäpelikengät? Ja pitääkö niistä kaikista maksaa noin paljon? Ja millä helvetillä se Fox maksaa nykyään 17euroa? Eikös 7 euroa olisi lähempänä? Haluaisin myös lisätietoa mitkä sukat maksavat yli 10euroa pari? Tai oikeasti, sortsit 35 euroa? Ei vaan voi ymmärtää, ei edes entisenä erotuomarina ja urheilukaupan myyjänä. Tai no, suosittelen ainakin urheiluliikkeen vaihtamista... Tosin taitaapa tuolla keinolla tienata verottajalta ihan hyvät massit takaisin, vai? Mutta joo, niin tai näin, ei ole ihme että noilla hinnoilla (tai muutenkaan) ei uusia tuomareita helpolla löydy. Ja edelleen, kaikki kunniotus tuomareita kohtaan. Muutenkin kentällä silmätikkuna, en kaipaa Tampereen Erotuomarikerhon(kin) vihoja niskoilleni...    |  
						|  |  |  | 
	| 
			| 
					
						| Elmslie Ender 
								
								 Poissa | 
								|  | Vastaus #16 : 11.10.2007 klo 15:28:26 |  | 
 
 250 - 400 peliä kauden aikana?    Aikamoinen haitari. Jos lasketaan aktiivikauden kestävän 7 kuukautta, se tekisi 210 päivää. Joka päivä peli? Tai joka toinen päivä kaksi? Plus siihen sellaset 100 kappaletta treenipelejä ja futsalmatseja päälle.  Kiitettävä tahti, pakko myöntää.   Aika moni kovemmankin tason tuomari viheltää myös junnupelejä ja -turnauksia. Eräässä junnuturnauksessa yksi pillipiipari vetäisi yhdeksän peliä putkeen, kun jäi taas joku tuomari ilmoittautumatta paikalle. Muutaman junnupelin päälle nämä tuomarit saattavat mennä vielä viheltämään/liputtamaan alasarjojen pelin. Tällaiset päivät kasvattavat määrää aika rajusti.  Kaikki kunnioitus näille työn sankareille.   |  
						|  |  |  | 
	| 
			| 
					
						| Henke 
								
								 Poissa 
							Suosikkijoukkue: Jussi ja futsalliiga ry
								
								
								
								
								
							 | 
								|  | Vastaus #17 : 11.10.2007 klo 15:37:46 |  | 
 
 Tuomarivarusteet maksavat Suomessa suurimmaksi syyksi Erotuomarikerhojen takia. ET-Kerhot haluavat Umbroja, jotka ovat huomattavasti kalliimpia, kuin esim Adidakset, jotka puolestaan ovat huomattavasti paremmat. Itse liputan Adduille, ja sille urheiluliikkeelle joka ne minulle aina eri pyynnöstä tilaa    . Ei tarvi kulkea epämukavissa shortseissa 90 minuuttia hikisenä.  Itselläni on vain FOX:n pillejä, mutta toisaalta en puhalla pienen kentän pelejä. Yhdestäkään pillistä en ole yli kymmentä euroa maksanut. |  
						|  |  |  | 
	| 
			| 
					
						| P.Collina 
								
								 Poissa 
							Suosikkijoukkue: Lopettanut kirjoittelun kokonaan.
								
								
								
								
								
							 | 
								|  | Vastaus #18 : 11.10.2007 klo 15:38:00 |  | 
 
 Liekö Turussa jossain määrin edullisemmat hinnat mutta Urheilu Järvinen urheiluliike tampereella myy shortsit 35,- ja errea-sukat tais olla sen 11,50,- ja toi pillin ovh on 17,-, tosin en siitä kyllä ihan sitä maksanu, kun hieman olin epätyytyväinen hintaan, oisinko saanu siitä 5e alennusta tai jotai sellasta, mutta siltikin on suhteellisen kalliita pillejä. Ja joo, siis nyt kesällä oon vetäny 7-12 peliä viikossa.60% viheltämistäni peleistä pelataan kovilla hiekkakentillä ja siihen kun yhdistät siihen reilut 100 kiloo massaa, niin kyllä ne käytössä kuluu ainakin allekirjoittaneella..Ja niinku mainitsin, niin puhun vain omasta kokemuksestani ja käyttöasteestani.Tarkoitukseni ei ole suinkaan valehdella tässä asiassa. (Sisäkengät, jotka pari viikkoa sitten kävin ostamassa, maksoivat 99,- ja olivat varsituetut kokovaimennetut Oasics-merkkiset kengät    ) Mutta tuohan ei ole olennainen tässä aihepiirissä, että mitä kukakin kengistään maksaa.Koitetaan jos saataisiin vielä lisää keskustelua itse aihealueesta. |  
						|  |  |  | 
	| 
			| 
					
						| Hylje 
								
								 Poissa 
							Suosikkijoukkue: Charles "Charlie" Charles ja Bielsan Bilbao
								
								
								
								
								
							 | 
								|  | Vastaus #19 : 11.10.2007 klo 16:06:59 |  | 
 
 Jo selventää. Tietysti olisi myös kiva tietää, miten massa saadaan pysymään sadassa kilossa, jos viikossa tulee liikuttua helposti yli 10 tuntia?    Mutta niin, miten se verotus käytännössä toimii? Sivutulokortilla? Mikä kaikki on vähennyskelpoista? Varusteet ainakin, eli niistä voidaan ottaa käytännössä puolet pois, entä matkat? Ja pitääkö muka alle 20euron tapahtumista ottaa verot pois? Mielestäni ei. Ja mitä tulee tuohon matkustamiseen... Itse ainakin sain aikoinani melko hyvin hoidettua pelit niin, että mikäli oli junnupelejä, niin vihelsin niitä aina kaksi tai kolme putkeen samassa paikassa Tällöin hommasta tuli huomattavasti mielekkäämpää ja käytännössä myös helpompaa. Ja vielä off-topic: Fox ovh 17e... Jepjep. |  
						|  |  |  | 
	| 
			| 
					
						| BrDead 
							 | 
								|  | BrDead Vastaus #20 : 11.10.2007 klo 16:56:38 |  | 
 
 Ja mitä tulee tuohon matkustamiseen... Itse ainakin sain aikoinani melko hyvin hoidettua pelit niin, että mikäli oli junnupelejä, niin vihelsin niitä aina kaksi tai kolme putkeen samassa paikassaTällöin hommasta tuli huomattavasti mielekkäämpää ja käytännössä myös helpompaa.
 
 Ainakin Uudellamaalla noita pelejä niputetaankin, joka on erittäin fiksua. Eli jos valitset yhdelle kentälle yhdelle illalle yhden junnupelin, niin sinun on pakko ottaa 1-2 muutakin peliä siitä ympäriltä samalta kentältä. |  
						|  |  |  | 
	| 
			| 
					
						| P.Collina 
								
								 Poissa 
							Suosikkijoukkue: Lopettanut kirjoittelun kokonaan.
								
								
								
								
								
							 | 
								|  | Vastaus #21 : 11.10.2007 klo 17:03:31 |  | 
 
 Ystäväni Hylje-Hyvä.
 Kun syö rohkeesti kaiken muunkin kun salaatin, niin saa olla 100kg:n ylemmällä oksalla, eikä näinollen tarvi mennä neuvolaan punnittavaksi.Ei vais, epäterveelliset elämäntavat kaikinpuolin, sitähän se.
 
 On sanottu näin että Satunnaiset alle 20e suuruiset erotuomaripalkkiot ovat verovapaita.Näin onkin pääasiassa toimittu aina tähän pisteeseen saakka, jolloinka kaikki maksut maksetaan piiristä, ja tieto maksusta menee verottajalle.Ennenvanhaan Takapihan pyllistys niminen joukkue keräsi lähikuppilassa kolehdin, jolla erotuomaripalkkio maksettiin.Tänä päivänä tämä pyllistys kerää rahaa reippaammin, jotta voi maksaa erotuomaripalkkioiden lisäksi piirille asettelukustannukset sekä erotuomaripalkkioiden laskutuskustannukset.Eli piiri haluaa maksaa erotuomareiden palkkiot itse, ja tietysti jotta he saavat maksaa ne, niin heidän on saatava siitä myöskin rahaa.Joku voisi lukea esimerkin näin, että Minä haluan mennä tänään jäähalliin, joten sinä maksat minulle lipun jäähalliin sekä annat minulle rahaa siitä hyvästä, että saan tehdä niinkuin tahdon".
 
 Sitten tuosta matkustamisesta vielä.Tampereella on erotuomariasetteluissa käytössä asetteluohjelma, joka ei koko kesänä hyväksynyt kahta peliä samalle päivälle, vaan se piti aina erikseen soittaa piiriin jotta saa toisen pelin samalle päivälle.Nyt vasta loppukesästä tuli mahdollisuus itse valikoida hieman pelejänsä.Tosin asetteluohjelma pitää esimerkiksi meikäläistä liian korkeatasoisena tuomarina esim.D12 poikien peleihin.Eli minä en saa viheltää 12v poikien peliä, vaikka asuisin kentän vieressä ja sen tahtoisin mennä viheltämään.Ohjelma siis herjaa, että et ole luokiteltu kyseiseen tehtävään(Yliluokitus).
 
 Alat varmaan Hylje ymmärtämään, kuinka vaikeaksi Tampereen piiri toiminnallaan tätä hommaa tekee,
 ja miksi haluan että tästä keskustellaan.
 |  
						|  |  |  | 
	| 
			| 
					
						| Hylje 
								
								 Poissa 
							Suosikkijoukkue: Charles "Charlie" Charles ja Bielsan Bilbao
								
								
								
								
								
							 | 
								|  | Vastaus #22 : 11.10.2007 klo 17:36:42 |  | 
 
 Siinä, että Piiri veloittaa kaikki erotuomarikulut suoraan Takapihan Pyllistykseltä, niin Pyllistyksessä vältytään kolehdin keräämisen vaivalta jokaiseen peliin. Samalla tilanne myös selkeytyy, sillä voidaan olla varmoja, ettei makseta ylimääräistä / liian vähän - tuomareilla kun on välillä ollut varsin erilaisia ja kovinkin mielenkiintoisia merkintä- ja laskutustapoja.
 En tosin vieläkään ymmärtänyt, mikä tilanne on tällä hetkellä noiden verovapaiden alle 20e pelien kanssa.
 
 Ja herra Collina, toivottavasti ymmärrät, että itseäni lähinnä kiinnostaisi selvittää Tampereen ohella miten muualla toimitaan.
 En tiedä Turun piirin erotuomareiden kantaa tähän uuteen systeemiin, mutta olisi kiva saada jotain infoa, miten "uusi systeemi" toimii.
 Homma on kuitenkin pyörinyt nyt ilmeisesti kaksi kautta piirin kautta ja tuskin ensimmäisen kauden jälkeen systeemiä olisi jatkettu, mikäli
 erotuomarit ja seurat olisivat sitä hirveästi vastustaneet.
 |  
						|  |  |  | 
	| 
			| 
					
						| Gunner 
								
								 Poissa 
							Suosikkijoukkue: Nuolen pääkirjoitusta
								
								
								
								
								
							 | 
								|  | Vastaus #23 : 11.10.2007 klo 18:07:54 |  | 
 
 Alat varmaan Hylje ymmärtämään, kuinka vaikeaksi Tampereen piiri toiminnallaan tätä hommaa tekee, ja miksi haluan että tästä keskustellaan.
 
 Oulussa kerätään käteismaksu jokaisen pelin jälkeen. Lisäksi asettelut tehdään kevät- sekä syyskaudelle Exceliin ja jos joku asettelu ei sulle passaa, siitäpä vain plaraamaan jäsenluetteloa (jossa ei ole muuta luokituksia kuin että minkä lajin viheltelijä on kyseessä) ja soittelemaan niin monelle että löydät sijaisen. Eli kyllä asetteluohjelma jo sinänsä on melkoista EOM:ää, koska täällä? Tai edes joku keskustelupalsta missä voisi ilmoittaa halukkaille että en pääse tähän ja tähän, onko ketään vapaaehtoista..   |  
						|  |  |  | 
	| 
			| 
					
						| mawerick41 
								
								 Poissa 
							Suosikkijoukkue: Ilves, KaVo
								
								
								
								
								
							 | 
								|  | Vastaus #24 : 11.10.2007 klo 18:41:04 |  | 
 
 Tiukkaa faktaa. Toki itekin on tullu tuomareille huudettua pelin tuoksinassa, mutta se on nimenomaan vaan sitä että kun käydään täysilla kierroksilla juuri sillä hetkellä. Ennen/jälkeen pelin, usein jopa baarissa, hyvää pataa ja ikinä en ole epäillyt rahan takia heidän sitä tekevän. Kyllä sitä helpomminkin jostain muualta sais...
 Täsmälleen masa    P.Collinalta täyttä asiaa, kaikki kunnioitus tuomareille, kyllä kaiken maailman paskaa saavat kuunnella päivästä toiseen. Itse joskus olen viheltänyt about 11v. tyttöjen pelejä, ni jokos sielläkin sai kuulla "vitun homo nuija, eksää saatanan puusilmä nää mitään" olin ekan pelin aikana ihan hoona, et mitä vittua, huuteleeko ton ikäset pikku-likatkin tommosia    |  
						|  |  |  | 
					|  | 
	|  |