Lazy Town
Poissa
Suosikkijoukkue: FCK
|
 |
Vastaus #50 : 04.11.2007 klo 22:37:54 |
|
No tottahan se on, Tanska ja Kreikka ovat menestyneempiä maita kuin esimerkkinä mainittu Espanja.
|
|
|
|
suur-saksa
Poissa
|
 |
Vastaus #51 : 04.11.2007 klo 22:43:55 |
|
Vuoden 1966 MM-kullan arvo on hieman toinen kuin vuoden 1960 EM-kullan arvo. Tietenkin MM-kisat ovat vielä nykyisinkin aivan eri luokan skabat kuin EM-kisat, mutta mainituissa kisoissa ero oli nykyistä suurempi.
Oletko muuten tuolla rinnastuslogiikalla sitä mieltä, että Tanska ja Kreikka ovat menestyneempiä futismaita kuin Espanja? Molemmilla on pokaali EM-kisoista, Espanjalta ei mistään arvokisasta.
Englannin finaalipaikka on kyllä puolueettomienkin kertoimenlaskijoiden mielestä todennäköisempi kuin vaikkapa Suomen selviäminen johonkin arvokisaan. Valitettavasti.
Kuka on väittänyt että MM-arvo olisi pienempi kuin EM-arvo? Ainoa ero EM:ssä on se, että sen voi voittaa likimain jokainen kisamaa päästessään kisaan, mutta MM-kisoja ei. Miksi? Siksi, että MM-kisoissa on vähemmän "tasaisia" maita, joten kisapolku määrää merkittävästi sen kuka kisat voittaa. Vuodesta 1970 MM-kisat ovat voittaneet seuraavat liitot/maat. 1970 Brasilia 1974 Saksa (isäntä) 1978 Argentiina (isäntä) 1982 Italia 1986 Argentiina 1990 Saksa 1994 Brasilia 1998 Ranska 2002 Brasilia 2006 Italia Brasilia 3, Saksa, Argentiina ja Italia 2 sekä Ranska 1 kerta. Eli 10 viimeistä MM-kisaa ovat voittaneet vain neljä maata. Vastaavasti EM-kisat 10 viimeistä 1968 Italia 1972 Saksa 1976 Tshekki (silloin Tshekkoslovakia nimisenä, mutta sama liitto) 1980 Saksa 1984 Ranska 1988 Alankomaat 1992 Tanska 1996 Saksa 2000 Ranska 2004 Kreikka Saksa 3 mestaruutta, Ranska 2, Italia, Tshekki, Alankomaat, Tanska, Kreikka 1 mestaruus eli peräti seitsemän maata samassa aikajaksossa.
|
|
|
|
suur-saksa
Poissa
|
 |
Vastaus #52 : 04.11.2007 klo 22:46:06 |
|
Englannin finaalipaikka on kyllä puolueettomienkin kertoimenlaskijoiden mielestä todennäköisempi kuin vaikkapa Suomen selviäminen johonkin arvokisaan. Valitettavasti. Minulla Suomen selviytyminen arvokisaan on kertoimella NOLLA eli mikään laskija ei voi antaa tätä alempaa lukemaa. Englannin mestaruudelle annan kertoimen 1.000.000 ikuiseen tulevaisuuteen.
|
|
|
|
suur-saksa
Poissa
|
 |
Vastaus #53 : 04.11.2007 klo 22:49:33 |
|
No tottahan se on, Tanska ja Kreikka ovat menestyneempiä maita kuin esimerkkinä mainittu Espanja.
Ja näin kirjoitti kuka?
|
|
|
|
suur-saksa
Poissa
|
 |
Vastaus #54 : 04.11.2007 klo 22:51:19 |
|
Arvosijoitukset maille Espanja, Tanska ja Kreikka
Espanja 1k-1h-0p-1n
Tanska 1k-0h-1p-1n
Kreikka 1k-0h-0p-0n
eli tämän mukaan ulkomuistista menisi järjestys arvokisoista.
|
|
|
|
Vavá
Poissa
Suosikkijoukkue: Porco, Fogão, Blaugrana, Tusinaspurs
|
 |
Vastaus #55 : 04.11.2007 klo 23:51:10 |
|
"Oletko muuten tuolla rinnastuslogiikalla sitä mieltä, että Tanska ja Kreikka ovat menestyneempiä futismaita kuin Espanja? Molemmilla on pokaali EM-kisoista, Espanjalta ei mistään arvokisasta." Nyt meni tähän nimimerkkiin viimeinenkin usko. Luepa futishistoriasi tarkemmin. Espanjalla on Euroopanmestaruus. Tule argumentoimaan sitten kun tiedät vähän enemmän, teini. Tässä jotain tietoa: http://en.wikipedia.org/wiki/Spain_national_football_team
|
|
« Viimeksi muokattu: 04.11.2007 klo 23:54:07 kirjoittanut Vavá »
|
|
|
|
|
Ianway
Poissa
|
 |
Vastaus #56 : 05.11.2007 klo 00:37:33 |
|
Brasilia 3, Saksa, Argentiina ja Italia 2 sekä Ranska 1 kerta. Eli 10 viimeistä MM-kisaa ovat voittaneet vain neljä maata.
Viisi.
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #57 : 05.11.2007 klo 01:19:02 |
|
|
|
|
|
suur-saksa
Poissa
|
 |
Vastaus #58 : 05.11.2007 klo 01:23:11 |
|
Oletko muuten tuolla rinnastuslogiikalla sitä mieltä, että Tanska ja Kreikka ovat menestyneempiä futismaita kuin Espanja? Molemmilla on pokaali EM-kisoista, Espanjalta ei mistään arvokisasta. Siis Viinioksa noin kirjoittaa
|
|
|
|
suur-saksa
Poissa
|
 |
Vastaus #59 : 05.11.2007 klo 01:26:10 |
|
Viisi.
En näköjään vieläkään usko Ranskan mestaruuteen vaikka itse sen sormin edellä laskin.
|
|
|
|
Tresor
Poissa
|
 |
Vastaus #60 : 05.11.2007 klo 11:38:10 |
|
1991 Venäjä vain sattui luopumaan valloittamistaan alueista Karjalaa ja Königsbergiä lukuunottamatta. OT: Millä perusteella määrittelet Venäjän valloittamat alueet? Eikö Siperia kaikkineen, vaikkapa Komi, Tsetsenia, Pietarin alue, Novgorod jne.? Joskus Moskova on nekin valloittanut joltakulta. Jos kerran olet sitä mieltä, että valtiot ovat ikuisia ja pysyviä ja niitä pitää siten kohdella, miksi käytät nimitystä Venäjä etkä Moskova, koska mitä muuta Venäjä on kuin Moskova ja "sen valloittamat alueet"? Ja mitä muuta Saksa on kuin Preussi ja sen itseensä vuonna 1871 liittämät alueet? Tai onko Ranska muuta kuin Pariissa asuneen kuninkaan valtapiiriinsa liittämät alueet? Tai Italia? Yhteinen kieli vai? No, ei Saksassa ja Ranskassa ainakaan sellaisia ollut ennenkuin yhtenäiset yleiskielet aikoinaan tekemällä tehtiin. Venäjällä taas on vähemmistökielten puhujia nykyäänkin lähes yhtä paljon kuin isovenäläisiä. Mitä tästä opimme? Sen, että historiasta ei voi löytää yksiselitteisiä vastauksia siihen, miten valtioita nykypäivänä on käsitettävä ja nimitettävä. Ei, vaikka historiaa kuinka brezneviläiseen tapaan yrittäisi muokata. Ja tämä viittauksena SS:n yleiseen viestihistoriaan. OT:ni päättyy tähän.
|
|
|
|
suur-saksa
Poissa
|
 |
Vastaus #61 : 05.11.2007 klo 23:46:13 |
|
Me keskustelemme täällä "Maajoukkueet ja arvokilpailut" osastolla Fifan jäsenistä? Eikö? Silloin emme varsinaisesti keskustele valtioista vaikka joissain tapauksissa valtio ja liitto on likimain sama ja alue jolla liitto toimii sama kuin valtio jonka alaisena liitto on.
Fifassa on jäseninä liittoja jotka ovat valtioiden alaisia, tai epäitsenäisiä alueita joiden alueella jäsenliitto toimii. Esimerkiksi Suomen suuriruhtinaskunta liittyi Fifan jäseneksi (1907) ennen kuin emo-Venäjä (1912). Venäjä oli itsenäinen valtakunta kuten vaikka Saksan keisarikinta 1904 jolloin he liittyivät Fifaan. Mutta Skotlanti esimerkiksi ei ole eikä Färsaaretkaan. Nämäkin alueet eivät siis valtiot ovat Fifan jäseniä ja niistä käytetään nimiä Skotlanti ja Färsaaret eikö?
Hankalimpia ovat jäsenliitot jotka ovat vaihtaneet nimeä tai joillekin hankaluuksia tuottaa sekin että jäsenliitto lopettaa toimintansa kokonaan ja jäsenyys päättyy siksi Fifassakin. Joillain jäsenillä jäsenyys on päättynyt välillä, mutta ovat liittyneet myöhemmin uudelleen.
Venäjän jalkapalloliitto oli Fifan jäsen 1912-46, kunnes he itse ilmoittivat että Neuvostoliiton liitto edustaa Venäjän liittoa 1946 alkaen. Sama tapahtui toisinpäin 1992 alusta. Keskeneräinen EM-sarja vietiin loppuun IVY-joukkueena mutta MM-karsinnoissa 1994 aloitti Venäjä ei Ukraina. Ukraina aloitti vasta EM-karsintoihin 1996.
Aivan samoin nyttenkin näissä EM-karsinnoissa vielä arvontavaiheessa oli Serbia-Montenegro, mutta koska Montenegro halusi eroon liitosta, niin he aloittivat alusta aivan samoin kuin Kroatia, Slovenia jne olivat jo kauan aikaa sitten eronneet Serbian eli silloisen Jugoslavian liitosta. Koska kaikki muut erosivat, lopulta "tynkä"-Jugoslavia -nimikin vaitui Serbia-Montenegroksi, muttei sekään pitänyt Montenegroa liitossa vaan lähtivät perustamaan omaa liittoa.
Suomessakin on ollut liitot SPL sekä TUL. Fifan jäsenenä on ollut SPL ei siis TUL. Sodan aikana TUL liittyi Suomen palloliittoon ja tämä historia on meille tuttua. SPL maaottelut lasketaan mutta TUL-maaotteluita ei lasketa Fifan maaottelulistoille.
Kansallisuuksilla ei ole mitään merkitystä ketä kenenkin joukkueessa pelaa, koska Fifa itse hyväksyy sääntönsä millä heidän sarjoissa toimitaan. Esimerkiksi puolalainen Ernst Willimowski pelasi Puolan maajoukkueessa 1938 MM-kisoissa, mutta kun Saksa hyökkäsi Puolaan ja miehitti Puolan, niin Ernst Willimowski siirtyi pelaamaan Saksan maajoukkueeseen sodan aikana ja silti hän oli "puolalainen".
Englannissakin taitaa olla tapauksia joissa maajoukkueeseen on tullut siirtomaista värvättyjä muukalaisia, niin on Ranskassakin (Algeria esim.) tai Alankomaissa (Surinam esim.) jne jne. Emme me silti lähde vähättälemään heidän saavutuksia.
Viro, Latvia ja Liettuakin oli välillä omilla joukkueillaan, sitten he eivät saaneet olla, mutta heillä oli mahdollisuus pelata miehittäjän Venäjän/Neuvostoliiton maajoukkueessa eri lajeissa.
Englanti, Skotlanti, Wales, Irlanti (Ulsteri siis) sekä Irlanti (muu osa saaresta) ovat kukin omalla joukkueellaan olleet jäseninä Fifassa vaikka kukaan ei ole yksin itsenäinen valtio. Aivan varmasti jos Britannia joutuisi joskus tai haluaisi pelata yhteisellä joukkueella, niin he pelaisivat FA:n kiintiöllä eri maajoukkuesarjoissa, tasan varmasti olisi niin, vaikka välillä Skotlanti on Englantia paremmin menestynytkin.
|
|
|
|
suur-saksa
Poissa
|
 |
Vastaus #62 : 05.11.2007 klo 23:53:26 |
|
Tresorille ja muille lyhyesti, että pyrin käyttämään aina sitä liiton itsensä käyttämää nimeä joka on voimassaoleva eli viimeisintä nimeä.
Syy on se, että tilastohistoria on vaikea hallita, jos samalla omistajalla on eri tilastoja vaikka todellisuudessa on samasta omistajasta kyse. (jos firma muuttaa nimeä, niin omistaja ei välttämättä vaihdu, tai jos ihminen vaihtaa nimeään, niin ei synny toista ihmistä vaan sama on edelleen, tai jos jalka ambutoidaan tai jos liitetään tekokäsi tjsp, tai tehdään sydänsiirto jne)
Uusin (versio) nimi siis on se jota pyrin käyttämään ja kokonaan uudelleen perustetut aloittavat tietenkin oman "historiansa" kuten Suomi 1907 tai Ukraina 1991 tai Viro 1918-40, 1991-. Jokainen huippupelaaja pelaa siinä maajoukkueessa jossa hänellä on lupa pelata oli nimi vaikka Venäjä.
|
|
|
|
Boris Pugo
Poissa
|
 |
Vastaus #63 : 05.11.2007 klo 23:53:40 |
|
Slava Ro$$iya! \o_
|
|
|
|
lasse11
Poissa
Suosikkijoukkue: itäinen taivas
|
 |
Vastaus #64 : 09.11.2007 klo 04:24:15 |
|
Slava Ro$$iya! \o_
samahko
|
|
|
|
Johtaja Calu
Poissa
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Eemeli Virta
|
 |
Vastaus #65 : 16.11.2007 klo 22:38:05 |
|
Huomenna sitten Israel kumoon, niin Englanti on ulkona 
|
|
|
|
suur-saksa
Poissa
|
 |
Vastaus #66 : 17.11.2007 klo 00:48:23 |
|
Venäjän voittoa kannattaa luultavasti kaikki muut maapallon alueet paitsi Suomi ja Englanti?
|
|
|
|
ICKE
Poissa
Suosikkijoukkue: RSC Anderlecht, HJK
|
 |
Vastaus #67 : 17.11.2007 klo 11:32:51 |
|
Tänään kaatuu Israel. ................Mooses............. Begin......Ben Hur.....Simson.....Abraham Joona......Rabin.......Moshe Dayan....Moshe Dayan .............Daavid..........Nooa.. vs ............Iivana Julma.......... Lenin.....Stalin......Rasputin...Pietari suuri Tolstoy......Brezhnev.....Krushchev....Putin .............Baryshnikov........Nureyev.... Teurastus 
|
|
|
|
Bhoy
Poissa
Suosikkijoukkue: PK-37, Celtic, FC Espoo
|
 |
Vastaus #68 : 17.11.2007 klo 11:52:47 |
|
Putin on ketteränä kaverina todella kova laituri  Yli 2 metrinen Pietari Suuri ehdottomasi toppariksi tai targetiksi!
|
|
|
|
ICKE
Poissa
Suosikkijoukkue: RSC Anderlecht, HJK
|
 |
Vastaus #69 : 17.11.2007 klo 12:04:58 |
|
Olisin valinnut myös Trotskyn avaukseen mutta ei tunnu tulevan Stalinin kanssa oikein toimeen.
|
|
|
|
Viinioksa
Poissa
Suosikkijoukkue: Fingland
|
 |
Vastaus #70 : 17.11.2007 klo 12:37:10 |
|
Olen varsin luottavainen, että ryssillä putoaa ratkaisunpaikassa paska punttiin, kuten aina jääkiekossakin.
|
|
|
|
jl2007
Poissa
|
 |
Vastaus #71 : 17.11.2007 klo 12:46:35 |
|
............Iivana Julma.......... Lenin.....Stalin......Rasputin...Pietari suuri Tolstoy......Brezhnev.....Krushchev....Putin .............Baryshnikov........Nureyev....
Mielestäni Lenin sopisi paremmin vasemmalle laidalle.
|
|
|
|
Tresor
Poissa
|
 |
Vastaus #72 : 17.11.2007 klo 13:48:48 |
|
............Iivana Julma.......... Lenin.....Stalin......Rasputin...Pietari suuri Tolstoy......Brezhnev.....Krushchev....Putin .............Baryshnikov........Nureyev....
Kattonu Monty Pythonia vai? Jos tulee ongelmia, niin homman voi kääntää kokonaan päinvaistaiseksi, kun vaihdetaan Lenin Kerenskiin, Stalin Trostkiin ja Breznev Gorbaan.
|
|
|
|
PAN
Poissa
Suosikkijoukkue: En muista...
|
 |
Vastaus #73 : 17.11.2007 klo 19:11:41 |
|
Kuka oikeasti toivoo Israelin voittoa tanaan :keskari: Englannin kisoista tippuminen oikeasti vain osoittaa milla tasolla sikalainen palloilu on kun oman maan junnuille ei paljon mahdollisuuksia valjussa ole tarjolla... Lisaa Arsuja ja Wengereita niin englanti futis nousee uuteen kukoistukseen 
|
|
|
|
suur-saksa
Poissa
|
 |
Vastaus #74 : 17.11.2007 klo 19:35:47 |
|
Venäjä tuli juutalaisten avuksikin toisessa sodassa, joten kiitollisuuden velkaa taitaa olla siellä vielä jäljellä?
|
|
|
|
|
|