|
|
pena pena
Poissa
|
 |
Vastaus #251 : 05.05.2008 klo 11:34:13 |
|
Tämä on todella hieno homma! Toivotaan, että taso tältä osin säilyy ja että seuran tiedotustoiminta muutenkin on saatu paremmalle tolalle.
|
|
|
|
|
Pyhäinhäväistys
Poissa
|
 |
Vastaus #252 : 05.05.2008 klo 11:44:13 |
|
Lisäksi toisella jaksolla Kuituselta järkevä liike laittaa hänet alas, voitti sielläkin monta pääpalloa. Taisi olla osittain pakonkin sanelemaa sillä Hynönenhän loukkaantui siinä lopussa, mutta kun kaikki vaihdot oli jo käytetty oli hänet pakko laittaa silti lönköttelemään sinne piikkiin, jolloin juoksuvoimaisempi Oinonen tippui tosiaan alemmas taistelemaan puolustuksen kanssa. Tällä hetkellä kyllä tuntuu, että MP:llä on hommassa jopa ihan kunnon tekemisen meininki. Nousuun satsataan parilla kovalla hankinnalla, nuoret vierailevat junnumaajoukkueissa, yleisöä ja paikallismediaa kiinnostaa, nettisivut pelaavat erinomaisesti jne.  Toki itse kentällä on eilisen perusteella vielä paljonkin parannettavan varaa, mutta eiköhän se siitä... e: No ei vittu nousta sitten. Syväanalyysille toki 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.05.2008 klo 12:31:44 kirjoittanut Pyhäinhäväistys »
|
|
|
|
|
elinho
Poissa
|
 |
Vastaus #253 : 05.05.2008 klo 12:26:03 |
|
Taisi olla osittain pakonkin sanelemaa sillä Hynönenhän loukkaantui siinä lopussa, mutta kun kaikki vaihdot oli jo käytetty oli hänet pakko laittaa silti lönköttelemään sinne piikkiin, jolloin juoksuvoimaisempi Oinonen tippui tosiaan alemmas taistelemaan puolustuksen kanssa. Tällä hetkellä kyllä tuntuu, että MP:llä on hommassa jopa ihan kunnon tekemisen meininki. Nousuun satsataan parilla kovalla hankinnalla, nuoret vierailevat junnumaajoukkueissa, yleisöä ja paikallismediaa kiinnostaa, nettisivut pelaavat erinomaisesti jne.  Toki itse kentällä on eilisen perusteella vielä paljonkin parannettavan varaa, mutta eiköhän se siitä... Ilman MyPa-apuja ei nouse
|
|
|
|
|
Freddy
Poissa
Suosikkijoukkue: Mikkelin Palloilijat
|
 |
Vastaus #254 : 05.05.2008 klo 14:05:29 |
|
Tällä hetkellä kyllä tuntuu, että MP:llä on hommassa jopa ihan kunnon tekemisen meininki. Nousuun satsataan parilla kovalla hankinnalla, nuoret vierailevat junnumaajoukkueissa, yleisöä ja paikallismediaa kiinnostaa, nettisivut pelaavat erinomaisesti jne.  Toki itse kentällä on eilisen perusteella vielä paljonkin parannettavan varaa, mutta eiköhän se siitä... Miten paljon viime vuosina on ollut yleisöä, oliko siis se eilinen 615 hyvä lukema? Nyt vaan toivottavasti tämä alun draivi saataisiin jatkumaan, ja tällä tarkoitan oikeastaan esim. nettisivujen hoitoa ja näitä upeita kuvakollaaseja. Toivottavasti into ei lopahda, vaan laatu pysyy hyvänä. MP:n ensimmäinen jakso oli yllättävänki hyvä ensimmäiseksi sarjaotteluksi, sillä paikkoja siunaantui, mutta niitä ei tarpeeksi tehokkaasti pystytty päättämään. Toisella jaksolla peli taas sekosi, oikeastaan vaihtoihin. Lisäksi lopussa alettiin vain puolustamaan johtoa, jolloin pallonhallinta luovutettiin suosiolla vastustajalle.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.05.2008 klo 14:06:49 kirjoittanut Freddy »
|
|
|
|
|
Pyhäinhäväistys
Poissa
|
 |
Vastaus #255 : 05.05.2008 klo 14:13:17 |
|
Miten paljon viime vuosina on ollut yleisöä, oliko siis se eilinen 615 hyvä lukema? Kyllä tuo on Kakkoseen jo varsin hyvä lukema, etenkin kun vastustaja oli nevöhööd-tasoa. Tunnelma katsomossa oli myös eilen ihan hyvä. Viime kaudella yleisöä oli varmaan keskimäärin 300-400? Tämä siis mutulla, sen enempää muistikuvia yleisömäärien kuulutuksista tms. ei kyllä ole. Derbyt tietysti keräsivät enemmän, muistaakseni n. 1800 kesäkuussa ja n. 1200 elokuussa.
|
|
|
|
|
Kalakalle
Poissa
Suosikkijoukkue: MP
|
 |
Vastaus #256 : 05.05.2008 klo 17:09:19 |
|
Kyllä tuo on Kakkoseen jo varsin hyvä lukema, etenkin kun vastustaja oli nevöhööd-tasoa. Tunnelma katsomossa oli myös eilen ihan hyvä.
Viime kaudella yleisöä oli varmaan keskimäärin 300-400? Tämä siis mutulla, sen enempää muistikuvia yleisömäärien kuulutuksista tms. ei kyllä ole. Derbyt tietysti keräsivät enemmän, muistaakseni n. 1800 kesäkuussa ja n. 1200 elokuussa.
Tuota luokkaa se oli joo.
|
|
|
|
|
Stevert
Poissa
Suosikkijoukkue: Kuivaniemen Isku
|
 |
Vastaus #257 : 06.05.2008 klo 07:43:17 |
|
Brassi toppari tulossa MP:seen näytille?  ? Keravan fanit kuulleet katsomossa sunnuntaina
|
|
|
|
|
interfax
Poissa
Suosikkijoukkue: Mikkeli
|
 |
Vastaus #258 : 06.05.2008 klo 07:53:10 |
|
Louis pelasi ihan hyvän pelin. Loistava pomppu teksasilaisella ja ensimmäisellä puoliajalla syöksyi hienosti pääpalloon, ikävä kyllä Keski-Uusimaan veskari sai torjuttua. Pari erinomaista vetoa myös. Syöttöpeli ei nyt ollut kummoisella tasolla, toivottavasti paranee.
|
|
|
|
|
Bluejacket
Poissa
|
 |
Vastaus #259 : 06.05.2008 klo 08:16:03 |
|
Hyvältä näyttää niin nettisivut kuin touhukin. Muut kakkosen joukkueet voisivat ottaa mallia. Tyhjä pallo? 
|
|
|
|
|
Freddy
Poissa
Suosikkijoukkue: Mikkelin Palloilijat
|
 |
Vastaus #260 : 06.05.2008 klo 09:12:06 |
|
Louis pelasi ihan hyvän pelin. Loistava pomppu teksasilaisella ja ensimmäisellä puoliajalla syöksyi hienosti pääpalloon, ikävä kyllä Keski-Uusimaan veskari sai torjuttua. Pari erinomaista vetoa myös. Syöttöpeli ei nyt ollut kummoisella tasolla, toivottavasti paranee.
Pääpelivoimaa jenkiltä kyllä löytyy. Syötöt napsahtelivat ihan hyvin kohdalle, eniten jäi toivomisen varaa miehen liikkeessä. Paljon seisoskelua ja kankean näköistä liikkumista.
|
|
|
|
|
bluevitonen
Poissa
Suosikkijoukkue: MP
|
 |
Vastaus #261 : 06.05.2008 klo 10:00:40 |
|
Täällä onkin jo Oinonen, Roivas ja Helenius käyty kehumassa joten eipä tuohon avausotteluun ole lisättävää. Paitsi että Jorkki Naakka bongattiin videokameran kanssa; MP-WJK-derby lähestyy!
Seuraavaksi sitten astetta kovempi FC Kuusankoski. Kymenlaakso laulaa tääläkin kaudella Nakarin vikkelien jalkojen kautta. Klubi04-FCK-matsissa Nikke ohitti kai vain kerran nollanelosen laitapakin ja heti tuloksena namusyöttö keskelle ja maali.
Nakari lienee sarjan paras laitahyökkääjä, joka ohittanee myös Sirviön/Karjalaisen kertaalleen ensi sunnuntaina. Myös kuusaalaisten puolustus teki minuun vaikutuksen; kookas, fyysinen ja ulottuva. Tarkka peli edessä, mutta toivotaan Oinon huippuvireen jatkuvan.
|
|
|
|
|
Freddy
Poissa
Suosikkijoukkue: Mikkelin Palloilijat
|
 |
Vastaus #262 : 08.05.2008 klo 19:43:25 |
|
MP vs. FC Kuusankoski | 11.5.2008 | 18:30 | Urheilupuisto | Ennakko fc kuusankoskea kaatamaan Mikkelin Palloilijoiden edustusjoukkue lähtee tulevaan Äitienpäivän koitokseen FC Kuusankoskea vastaan luonnollisesti voitto ja kolme pistettä mielessään. MP:n kokoonpanosta puuttuu edelleen loukkantumisen vuoksi Iiro Kiukas. Joona Ikosen sekä sunnuntaina kolhuja saaneen Mika Roivaksen pelikunto on vielä arvoitus.
Vastustajaksi Urskin nurmelle astelee MyPan ex-pelurin Simo Marttilan käskyttämä FC Kuusankosken vauhdikasta ja suoraviivaista peliä pelaava joukkue. Joukkueen ehkä mielenkiintoisimmat nimet ovat viime kauden Kakkosen A-lohkon maalikuninkuuden 16 maalillaan voittanut Niko Nakari sekä unkarilainen 29-vuotias toppari Krisztian Futaki, joka pelasi joensuulaisessa Jipossa Ykköstä kausilla 2005 ja 2006.
FC Kuusankoski on avannut sarjan niukalla vierastappiolla Klubi 04:lle sekä kotivoitolla FCJ:stä Niko Nakarin viime hetken maalilla.
MP lähtee otteluun avausottelun voiton siivittämänä hyvällä ja rennolla mielellä. Maalihanojen auettua jo ensimmäisessä sarjaottelussa voidaan etenkin joukkueen ykköstykiltä Miikka Oinoselta odottaa hyvää esitystä. Myös Peter Louisin ja kumppaneiden otteet viime sunnuntaina antavat luvan odottaa paljon tulevalta kamppailulta. MP lähteekin otteluun jälleen nauttimaan pelistä ja venyttämään vastustajan maaliverkkoja.
|
|
|
|
|
TeQ
Poissa
Suosikkijoukkue: Empee, Il Biscione, Bubo bubo
|
 |
Vastaus #263 : 08.05.2008 klo 22:28:44 |
|
Lukiko kukaan tämän viikon kaupunkilehteä? Jos ei niin suosittelen ainakin ensimmäisen sisäsivun lukemaan =)
|
|
|
|
|
Freddy
Poissa
Suosikkijoukkue: Mikkelin Palloilijat
|
 |
Vastaus #264 : 09.05.2008 klo 12:53:12 |
|
Lukiko kukaan tämän viikon kaupunkilehteä? Jos ei niin suosittelen ainakin ensimmäisen sisäsivun lukemaan =)
En lukenut. Viitsitkö hieman antaa lisätietoa?
|
|
|
|
|
Freddy
Poissa
Suosikkijoukkue: Mikkelin Palloilijat
|
 |
Vastaus #265 : 09.05.2008 klo 16:15:50 |
|
Pienenä mainintana muuten, että FF2 on päässyt MP:n kotisivujen linkit osastoon. 
|
|
|
|
|
kyrpäjyrä
Poissa
Suosikkijoukkue: Against modern football
|
 |
Vastaus #266 : 09.05.2008 klo 17:53:14 |
|
En lukenut. Viitsitkö hieman antaa lisätietoa?
Sama juttu 
|
|
|
|
|
el Blanco
Poissa
|
 |
Vastaus #267 : 09.05.2008 klo 18:13:59 |
|
Taitaa TeQ tarkoittaa Viikkosia - tai vaikka ei tarkoittanutkaan niin onhan tämä mainitsemisen arvoinen seikka - jonka pilapiirroksessa liikenneympyrän tuleva taideteos toi kylänmiehelle mieleen Kuitusen huutavan suun. Lutuurissa huomattavissa eteenpäinmenoa, kun kunnallisasioita yhdistetään paikalliseen futikseen 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.05.2008 klo 18:15:24 kirjoittanut el Blanco »
|
|
|
|
|
TeQ
Poissa
Suosikkijoukkue: Empee, Il Biscione, Bubo bubo
|
 |
Vastaus #268 : 09.05.2008 klo 18:42:00 |
|
Taitaa TeQ tarkoittaa Viikkosia - tai vaikka ei tarkoittanutkaan niin onhan tämä mainitsemisen arvoinen seikka - jonka pilapiirroksessa liikenneympyrän tuleva taideteos toi kylänmiehelle mieleen Kuitusen huutavan suun. Lutuurissa huomattavissa eteenpäinmenoa, kun kunnallisasioita yhdistetään paikalliseen futikseen  Joo Viikkoset se taisi ollakin =) Purskahti kyllä limpat lehdelle kun luin  Edit: ei ole skanneria, mutta laitetaanpa vähän heikkolaatuisena se kuva tähän. 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.05.2008 klo 18:56:10 kirjoittanut TeQ »
|
|
|
|
|
Freddy
Poissa
Suosikkijoukkue: Mikkelin Palloilijat
|
 |
Vastaus #269 : 09.05.2008 klo 19:01:30 |
|
kuitunen on kyllä hieno persoona 
|
|
|
|
|
Pyhäinhäväistys
Poissa
|
 |
Vastaus #270 : 09.05.2008 klo 19:10:27 |
|
Merkkejä suomalaisen futiskulttuurin noususta -aiheeseen nämä.  Kuituselle toki myös 
|
|
|
|
|
el mono
Poissa
Suosikkijoukkue: Kansanratio
|
 |
Vastaus #271 : 09.05.2008 klo 19:15:48 |
|
Tuli naureskeltua pilapiirrokselle. Matille  Hieno mies!
|
|
|
|
|
Frost
Poissa
|
 |
Vastaus #272 : 09.05.2008 klo 20:06:42 |
|
MP:n sivuilla mielenkiintoinen uutinen joukkueen uusimmasta vahvistuksesta...
|
|
|
|
|
Pyhäinhäväistys
Poissa
|
 |
Vastaus #273 : 09.05.2008 klo 20:28:59 |
|
Oho  Voiko Kuitusta ja MP:tä pysäyttää enää mikään (ennen kesäkuun 14. päivää)? e: Tässä vielä linkki uutiseen.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 09.05.2008 klo 20:31:36 kirjoittanut Pyhäinhäväistys »
|
|
|
|
|
Freddy
Poissa
Suosikkijoukkue: Mikkelin Palloilijat
|
 |
Vastaus #274 : 10.05.2008 klo 17:11:50 |
|
On kyllä upea vahvistus, kuitenkin liigatasoinen molari. 
|
|
|
|
|
|
|
|