Gusty Spence
Poissa
Suosikkijoukkue: Linfield
|
 |
Vastaus #2200 : 30.06.2023 klo 01:43:53 |
|
Väitän että jos vertaillaan toteutuneita ottelutuloksia ranking-sijoituksiin niin korrelaatio on hyvin vahva. Ja lisätietoja staattisuudesta - esimerkkinä Marokko nousi sijalta 22 sijalle 11 MM-kisojen jälkeen...
No Suomen rankingin seuraamisen saattoi lopettaa siihen paikkaan kun uusi systeemi tuli käyttöön vuonna 2018. Rankingin ongelmista esim. täällä: http://www.weglobalfootball.com/2018/06/12/fifas-new-elo-rankings/"Slovakia would have to beat Germany 20 times in a row just to pass them in the rankings. And that’s just if it’s a World Cup Qualifier. If it’s in friendlies, Slovakia would have to beat Germany 50 times to pass them. Slovakia could beat Germany by 10 goals on the road 40 times in a row and Germany would be ranked higher."
|
|
|
|
Dirk Kuyt
Poissa
Suosikkijoukkue: Klubi, Huuhkajat ja suomalaisten jengit ulkomailla
|
 |
Vastaus #2201 : 30.06.2023 klo 07:54:11 |
|
Suomi on tällä hetkellä 28. paras UEFA:n jäsenmaa (27. mikäli Venäjää ei lasketa). Mm-karsinnoissa korijaot on yleensä tehty Fifa-rankingin perusteella, joten neljä sijaa UEFA maiden FIFA-rankingissa pitäisi vielä parantaa jotta paikka kakkoskorissa irtoaisi. Tämä kori mahdollistaisi tulevassa formaatissa unelmalohkon, joka voisi olla mallia Tanska, Suomi, Albania, Färsaaret, San Marino. Toki tuolla lohkomäärällä sieltä kolmoskorista voi myös ponnahtaa Albanian tai Pohjois-Makedonian sijaan joku Irlanti, Romania tai Kreikka, vaikka Suomi kakkoseen nousisikin. Ja vastaavasti ykköskorista todennäköisempää on saada Tanskan sijaan joku Ranska, Englanti, Saksa jne… https://www.sportti.com/uutinen.asp?CAT=3-3&ID=489250
|
|
|
|
Thalian
Poissa
|
 |
Vastaus #2202 : 30.06.2023 klo 08:32:21 |
|
Väitän että jos vertaillaan toteutuneita ottelutuloksia ranking-sijoituksiin niin korrelaatio on hyvin vahva.
Rankingeja voi vertailla keskenään vain sellaisten joukkueiden välillä, jotka ovat pelanneet samoja joukkueita vastaan. Suomi on 54. Burkina Faso 55. ja Venezuela 56. Näiden joukkueiden pisteet tulevat käytännössä täysin eri joukkueita vastaan pelatuista peleistä joten pisteet eivät kerro näiden joukkueiden keskinäisestä paremmuudesta yhtään mitään.
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #2203 : 30.06.2023 klo 08:32:26 |
|
No Suomen rankingin seuraamisen saattoi lopettaa siihen paikkaan kun uusi systeemi tuli käyttöön vuonna 2018. Rankingin ongelmista esim. täällä: http://www.weglobalfootball.com/2018/06/12/fifas-new-elo-rankings/"Slovakia would have to beat Germany 20 times in a row just to pass them in the rankings. And that’s just if it’s a World Cup Qualifier. If it’s in friendlies, Slovakia would have to beat Germany 50 times to pass them. Slovakia could beat Germany by 10 goals on the road 40 times in a row and Germany would be ranked higher." Tuo teksti on dramaattista sauhuamista joka on paikoin aivan järjetöntä. Nuo siis esimerkiksi simuloivat tulevaisuuden matseja ja päätyivät lopputulokseen, että rankingissa ei tapahdu muutoksia... So what in the world is this graphic? The rankings on the left are the June FIFA Rankings. The rankings on the right are the new ELO Rankings…. after almost 500 games. We simulated the results for the World Cup, Nations League, Asian Cup, AFCON Qualifiers, Friendlies. Everything that is scheduled as of this date.
TEAMS DO NOT MOVE
We can’t overstate this at all. Teams do not move in the rankings. This is 500 games!! Yes, this could be considered a “small” sample size, but come on! This is almost all matches that will be played over the next calendar year. It’s going to take teams 5 years to climb the rankings at this rate!!! ... siis mitä helvettiä, jos pelejä simuloidaan voimasuhteiden mukaisesti, niin rankingissahan ei pidäkään tapahtua juuri mitään muutoksia  Laitoin esimerkiksi Marokon, joka nousi 11 sijaa yhdellä tarkasteluvälillä mm-kisojen esitysten perusteella. Suomi on noussut 5 sijaa vuoden tarkastelujaksolla. En nyt ymmärrä millaisia muutoksia pitäisi tapahtua, että tuon kirjoittaja olisi tyytyväinen. Tapahtuuko jalkapallon voimasuhteissa kuinka usein sellaisia dramaattisia muutoksia, että voimasuhteet keikahtaisivat yhdessä yössä, ja rankingin pitäisi pystyä seuraamaan tätä "reaaliajassa" ja samalla välttää reagoimasta yksittäisten otteluiden suonenvetoihin? Eli jos Slovakia muuttuisi yhtäkkiä joukkueeksi joka voittaa Saksan 20 kertaa 20:sta, niin joo, rankingilla kestää jonkin aikaa saada voimasuhteet vastaamaan muutosta. Mutta koska maajoukkuejalkapallossa ei realistisesti tapahdu tällaisia muutoksia juuri koskaan, niin tällaisten skenaarioiden pyörittely ei ole relevanttia...
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #2204 : 30.06.2023 klo 08:40:09 |
|
Rankingeja voi vertailla keskenään vain sellaisten joukkueiden välillä, jotka ovat pelanneet samoja joukkueita vastaan. Suomi on 54. Burkina Faso 55. ja Venezuela 56. Näiden joukkueiden pisteet tulevat käytännössä täysin eri joukkueita vastaan pelatuista peleistä joten pisteet eivät kerro näiden joukkueiden keskinäisestä paremmuudesta yhtään mitään.
Tämä on tietysti totta, kun liittojen välillä ei pelata oikeastaan kuin friendlyjä tai MM-kisoissa (joita on painotettu). Tuohon pitää suhtautua niin, että tuolla on ikään kuin monta rankingia yhden rankingin sisällä. Mutta kun lainasit tämän... Väitän että jos vertaillaan toteutuneita ottelutuloksia ranking-sijoituksiin niin korrelaatio on hyvin vahva. ... niin tuo ominaisuus ei vaikuta tämän väitteen totuusarvoon millään tavalla, koska eri liittojen välillä ei ole toteutuneita ottelutuloksia. Joku voisi toteuttaa vertailun, kuinka hyvin kertoimet tai ottelutulokset heijastelevat rankingeja. Väitän yhä, että korrelaatio on vahva.
|
|
|
|
giro12
Paikalla
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #2205 : 30.06.2023 klo 10:47:00 |
|
Siis tällaiset hitaat muutokset on vaan niin tylsää seurattavaa hei. Kyllähän näissäkin pitäisi näkyä perusfanin ideologia, jossa olet tasan niin hyvä kuin viimeinen pelisi. Ehkä joku nyrkkeilytyylinen sijoitusten vaihtuminen tyyliin: Suomi voittaa Tanskan = Suomi on 19 rankingissa, olisi kiinnostavampi.
Yllättävän hyvinhän nämä FIFA-rankingit kuvaavat voimasuhteita. Suomi on 28. UEFA:n joukkueista tällä hetkellä, eli 24 maan EM-kisoihin pääsy on edelleen ylisuorittamista.
|
|
|
|
Gusty Spence
Poissa
Suosikkijoukkue: Linfield
|
 |
Vastaus #2206 : 30.06.2023 klo 11:17:53 |
|
Niin, on olemassa myös oikea elo ranking, joka kuvaa voimasuhteita olematta staattinen eikä perustu johonkin satunnaiseen Coca Cola-rankingiin vuodelta 2018. Ymmärtämättä jää miksi sen sijaan käytetään paskempaa Fifa rankingia.
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #2207 : 30.06.2023 klo 11:22:56 |
|
Niin, on olemassa myös oikea elo ranking, joka kuvaa voimasuhteita olematta staattinen eikä perustu johonkin satunnaiseen Coca Cola-rankingiin vuodelta 2018. Ymmärtämättä jää miksi sen sijaan käytetään paskempaa Fifa rankingia. Höpö höpö. Tuo "perustuu" vanhaan rankingiin just sen verran että alkupisteet määräytyivät sen mukaan, koska jonkun mukaan ne täytyy määräytyä vai olisiko ollut parempi että kaikki maat lähtisivät 1500:sta? Miten "paskempi ja staattisempi" Fifa ranking eroaa mielestäsi tästä "oikeasta dynaamisesta" elo rankingista?
|
|
|
|
Hurten
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #2208 : 30.06.2023 klo 11:57:48 |
|
On siellä kuitenkin tammikuusta 2018 nousua tullut 14 sijaa ylöspäin, tuon jälkeenhän on saavutettu C-liigan voitto, säilytty B-liigassa ja päästy EM-kisoihin.
E. lisätään nyt, että UEFA:n maista tuon jälkeen on ohitettu Islanti, Pohjois-Irlanti, Bosnia-Herzegovina, Bulgaria, Montenegro, Albania ja Slovenia
|
|
« Viimeksi muokattu: 30.06.2023 klo 12:17:52 kirjoittanut Hurten »
|
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #2209 : 30.06.2023 klo 12:11:54 |
|
Voisiko ranking-kriitikot osoittaa suurimmat epäsuhdat tämän hetken rankingista? Ranska Belgium England Netherlands Croatia Italy Portugal Spain Switzerland Germany Denmark Sweden Poland Serbia Wales Ukraine Austria Hungary Scotland Russia Czechia Türkiye Norway Romania Republic of Ireland Slovakia Greece Finland Bosnia and Herzegovina Slovenia Northern Ireland Iceland North Macedonia Albania Montenegro Bulgaria Georgia Israel Luxembourg Armenia Belarus Kosovo Estonia Cyprus Kazakhstan Azerbaijan Faroe Islands Latvia Lithuania Andorra Moldova Malta Liechtenstein Gibraltar San Marino
|
|
« Viimeksi muokattu: 30.06.2023 klo 13:02:36 kirjoittanut 13ergkamp »
|
|
|
|
|
giro12
Paikalla
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #2210 : 30.06.2023 klo 12:35:29 |
|
Ranska näyttäisi puuttuvan listasta kokonaan. Lisäksi Saksa SWEITSIN takana on ehkä vähän outo.
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #2211 : 30.06.2023 klo 13:03:09 |
|
Ranska näyttäisi puuttuvan listasta kokonaan. Lisäksi Saksa SWEITSIN takana on ehkä vähän outo.
Ranska: Lisätty  Mut eikö Saksa ole ihan huono nykyään? E: pelit vuoden sisällä 2-3-5 SWEITSI 7-1-3
|
|
« Viimeksi muokattu: 30.06.2023 klo 13:08:33 kirjoittanut 13ergkamp »
|
|
|
|
|
Julkea bulbul
Poissa
Suosikkijoukkue: TamU (JJK)
|
 |
Vastaus #2212 : 30.06.2023 klo 13:09:02 |
|
Nopeasti katsottuna dynaamisempaan Eloratingiin verrattuna Ruotsi taitaa olla yliarvostetuin FIFAn rankingissa, perässään Belgia ja Hollanti. Italia puolestaan toiseen suuntaan pisti silmään.
|
|
|
|
Hunaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Barbara Pravi, Elli Haloo & Dorothea Wierer <3
|
 |
Vastaus #2213 : 30.06.2023 klo 13:26:18 |
|
Saksaa tuossa varmaankin heikentää myös se, etteivät ole mukana EM-karsinnoissa, siinä missä Sveitsi pääsee näihin aina "automaattisesti" ykköskorista, vaikka "todellinen" taso on lähempänä kakkoskoria.
Ihan hyvä maajoukkue, mutta ei kuitenkaan mikään yksi jättiläisistä, vaikka rankingeissa aina korkealla keikkuukin, vähän sama pätee mm. Tanskaan. Myös Belgia roikkui pitkään kaikkien rankingeiden ykkösenä, vaikka joukkue ei todellisuudessa ollutkaan maailman paras.
Todellisuudessa ei ole olemassa yhtäkään mittaria, joka kertoisi jonkun absoluuttisen totuuden. Mielipiteitäkin yhtä monta kuin niiden esittäjiä.
|
|
|
|
kokistuoppi
Poissa
Suosikkijoukkue: mode-hangaround
|
 |
Vastaus #2214 : 30.06.2023 klo 13:44:21 |
|
Ihan hyvältä kalskahtaa nykyinen Fifa-ränkki, joskin tykkään enemmän Uefan sisäisistä rankingeista. Harmittavasti toki Suomen nousu sijoittui juuri sellaiseen aikaan, ettemme päässeet nauttimaan vanhan Fifan ranking-systeemin anteliaista antimista, jolloin nousu olisi ollut kovempaa.
|
|
|
|
RealFootball
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #2215 : 03.07.2023 klo 20:10:03 |
|
Suomi on tällä hetkellä 28. paras UEFA:n jäsenmaa (27. mikäli Venäjää ei lasketa). Mm-karsinnoissa korijaot on yleensä tehty Fifa-rankingin perusteella, joten neljä sijaa UEFA maiden FIFA-rankingissa pitäisi vielä parantaa jotta paikka kakkoskorissa irtoaisi.
Nopealla vilkaisulla Irlanti ja Kreikka voisi olla ohitettavissa näiden karsintojen aikana. Muilla lähietäisyydellä olevilla näyttää kulkevan. Onko tietoa arvontojen ajankohdasta?
|
|
|
|
Hurten
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #2216 : 03.07.2023 klo 20:30:29 |
|
Nopealla vilkaisulla Irlanti ja Kreikka voisi olla ohitettavissa näiden karsintojen aikana. Muilla lähietäisyydellä olevilla näyttää kulkevan. Onko tietoa arvontojen ajankohdasta?
Luultavasti joulukuussa 2024 arvonta.
|
|
|
|
RealFootball
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #2217 : 03.07.2023 klo 20:41:31 |
|
Luultavasti joulukuussa 2024 arvonta.
Hyvät kisat alle ja kohti kakkoskoria
|
|
|
|
nptuomin
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, ManU, Argentiina, PeU-Basket, PuMu
|
 |
Vastaus #2218 : 21.09.2023 klo 18:23:47 |
|
Syyskuun päivityksessä sijoitus parani yhdellä (55>54) vaikka pistesaldo olikin -1,04. Suomi ohitti Saudit ja Irlannin, Venezuela puolestaan tuli takaa ohi.
|
|
|
|
RealFootball
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #2219 : 21.09.2023 klo 18:36:06 |
|
Suomi on tällä hetkellä 28. paras UEFA:n jäsenmaa (27. mikäli Venäjää ei lasketa). Mm-karsinnoissa korijaot on yleensä tehty Fifa-rankingin perusteella, joten neljä sijaa UEFA maiden FIFA-rankingissa pitäisi vielä parantaa jotta paikka kakkoskorissa irtoaisi. Tämä kori mahdollistaisi tulevassa formaatissa unelmalohkon, joka voisi olla mallia Tanska, Suomi, Albania, Färsaaret, San Marino. Toki tuolla lohkomäärällä sieltä kolmoskorista voi myös ponnahtaa Albanian tai Pohjois-Makedonian sijaan joku Irlanti, Romania tai Kreikka, vaikka Suomi kakkoseen nousisikin. Ja vastaavasti ykköskorista todennäköisempää on saada Tanskan sijaan joku Ranska, Englanti, Saksa jne… https://www.sportti.com/uutinen.asp?CAT=3-3&ID=489250Nyt tarvitaan yksi sija vähemmän Suomen ohitettua Irlannin
|
|
|
|
nptuomin
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, ManU, Argentiina, PeU-Basket, PuMu
|
 |
Vastaus #2220 : 27.10.2023 klo 13:26:00 |
|
Lokakuun päivityksessä tuli odotetusti takkiin ja rajusti, -29,97 pistettä ja sijoituksissa -8 (54>62). Ohi menivät muun muassa Slovenia, Irlanti ja jopa Albania. Sympaattisista saudeista ja qatareista puhumattakaan.
|
|
|
|
Villahousu
Paikalla
|
 |
Vastaus #2221 : 27.10.2023 klo 16:07:42 |
|
Lokakuun päivityksessä tuli odotetusti takkiin ja rajusti, -29,97 pistettä ja sijoituksissa -8 (54>62). Ohi menivät muun muassa Slovenia, Irlanti ja jopa Albania. Sympaattisista saudeista ja qatareista puhumattakaan.
Nyt ollaan siis UEFA:n rankingissa 30. sijalla, joka on normaalisti se viimeinen sija, jolla mennään MM-karsintojen kolmoskoriin. Venäjän poissaollessa 31. sija riittänee: sitä ei toki tiedä mikä tilanne on seuraavien karsintojen alla. 26 51 Greece (GRE) 1,442.96 (+5.70) 1,437.26 51 27 54 (↑5) Slovenia (SVN) 1,428.10 (+23.38) 1,404.72 59 28 58 (↓3) Republic of Ireland (IRL) 1,406.94 (-9.38) 1,416.32 55 29 59 (↑3) Albania (ALB) 1,396.83 (+19.36) 1,377.47 62 30 62 (↓8 ) Finland (FIN) 1,388.46 (-29.97) 1,418.43 54 31 63 Bosnia and Herzegovina (BIH) 1,368.30 (-2.07) 1,370.37 63 32 66 North Macedonia (MKD) 1,358.41 (-4.54) 1,362.95 66 33 67 Iceland (ISL) 1,353.17 (+1.24) 1,351.93 67 34 70 (↓2) Montenegro (MNE) 1,344.30 (-5.04) 1,349.34 68 35 71 (↑1) Israel (ISR) 1,336.34 1,336.34 72 36 75 (↓1) Northern Ireland (NIR) 1,325.06 (-8.14) 1,333.20 74
|
|
« Viimeksi muokattu: 27.10.2023 klo 18:09:46 kirjoittanut Villahousu »
|
|
|
|
|
Osmonkääliö
Poissa
|
 |
Vastaus #2222 : 27.10.2023 klo 16:34:48 |
|
Nyt ollaan siis UEFA:n rankingissa 30. sijalla, joka on normaalisti se viimeinen sija, jolla mennään MM-karsintojen kolmoskoriin. Venäjän poissaollessa 31. sija riittänee: sitä ei toki tiedä mikä tilanne on seuraavien karsintojen alla.
Toki positiivista on se että tällä nykyräpeltämisellä ei koreilla ole niin sanotusti vitunkaan väliä. Kisoihin ei mentäs edes ykköskorista.
|
|
|
|
carl-sean berg
Paikalla
|
 |
Vastaus #2223 : 27.10.2023 klo 20:17:13 |
|
Nyt ollaan siis UEFA:n rankingissa 30. sijalla, joka on normaalisti se viimeinen sija, jolla mennään MM-karsintojen kolmoskoriin. Venäjän poissaollessa 31. sija riittänee: sitä ei toki tiedä mikä tilanne on seuraavien karsintojen alla.
MM2026-karsintoja pelataan 12 lohkossa, eli eiköhän paikka kolmoskorissa ole saletti kun yhteen koriin menee se 12 maata. Jonkin aikaa sittenhän spekuloitiin vielä kakkoskorin paikalla, mutta sitten tuli lokakuun ikkuna… https://en.m.wikipedia.org/wiki/2026_FIFA_World_Cup_qualification_(UEFA)
|
|
|
|
Villahousu
Paikalla
|
 |
Vastaus #2224 : 28.10.2023 klo 21:42:45 |
|
Erittäin relevantti korjaus 
|
|
|
|
|
|