Ulkopuolinen
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Inter
|
 |
: 27.10.2007 klo 23:42:18 |
|
Kausi 2007 oli Interin osalta taas sellaista tuskaa, että varmasti moni seuran kannattaja siirtää mieluusti katseensa jo tulevaan nyt sarjapaikan varmistuttua. Myös seuran puolelta on alkanut tulla merkkejä jo kauteen 2008 valmistautumisesta kun Lehtonen sai jatkosopimuksensa ja pian lienee hyviä uutisia myös Chatton osalta. Takana oleva kausi oli kuitenkin jo toinen peräkkäinen putoamistaistelussa ja tulevana kautena seuran on päästävä lähemmäs sarjataulukon toista päätä toiminnan uskottavuuden säilyttämiseksi. Junnuissa sentään tuli menestystä kun A-nuoret voittivat seuran ensimmäisen Suomen mestaruuden ja lisäksi uusi kehitysjoukkue Sinimustat varmaan tuo uutta nostetta nuorempien pelaajien puolelle. Vaikka tuloksellisesti Inter ei ole tänä vuonna mennyt lainkaan eteenpäin kaudesta 2006, taustoissa on siis sentään tehty jotain oikein. Vielä päättyneelle kaudelle saatiin valmentaja vasta tammikuussa ja vuosi sitten seuraavan kauden sopimuksia oli vain kuusi, joista yksi oli kaiken lisäksi varmaksi lähtijäksi tiedetyn Ari Nymanin kanssa. Nyt sopimuksia on jo kymmenen ja puolet avauskokoonpanosta on jo valmiina. Lisäksi Dragtsmalla on selkeät ajatukset siitä keiden kanssa jatko täytyy saada sovittua ja minkälaisia vahvistuksia joukkue tarvitsee. Stefan Håkans kertoi uusimmassa Veikkaajassa vaihtuvuuden joukkueessa tulevan olemaan pientä ja siis lähes kaikkia nykyisiä pelaajia yritetään pitää. Dragtsma taas totesi aiemmin haluavansa joukkueeseen joitakin kokeneita pelaajia pitämään nuorta joukkuetta kasassa vaikeampina hetkinä. Ei olisi varmaan mikään suuri yllätys jos Dragtsma löytäisi kontakteillaan näitä haluamiaan pelaajia esim. Hollannista. Puolustuspää on sopimusten osalta jo erittäin hyvällä mallilla ja nykykentällisestä alimmat kuusi pelaajaa todennäköisesti jatkavat myös kaudella 2008. Joukkueen kasaaminen on aloitettu aivan oikeasta päästä, koska nimenomaan puolustus on ollut se osa-alue jolla Inter pärjää vertailussa liigan kovimpiinkin joukkueisiin ja toisaalta puolustuksessa tutut pelikaverit ovat tärkeässä osassa. Hyökkäykseen on paljon vähemmän jatkosopimuksia ja toisaalta selvästi enemmän tarvetta uusille vahvistuksille. Kunnon kärki on saatava hankittua, koska niin monet pisteet on jo menetetty pelkästään kärjessä kokeiltujen Mutumban, Ilon, Furuholmin huonoon viimeistelyyn. Jos vielä jostain saataisiin laidalle pelaaja kilpailuttamaan nuorempia, niin pelkästään näillä kahdella hankinnalla saatettaisiin olla vuoden päästä ihan eri asemissa. Kertauksena vielä ne pelaajat, joilla ainakin on jo sopimus kaudesta 2008: Maalivahdit: Patrick Bantamoi ja Oskari Forsman. Puolustajat: Joni Aho, Diego Corpache, Jermu Gustafsson, Jos Hooiveld ja Henri Lehtonen. Keskikenttäpelaajat: Teemu Turunen. Hyökkääjät: Timo Furuholm ja Mika Ojala. Muka-hauska jatke otsikolle keksitään tarpeen mukaan joskus myöhemmin.
Päivitettävä sopimustilannetaulukko: Pelaaja | Sopimus | Optio | Julkistettu | Linkki uutiseen | OJALA Mika | 2012 | - | 6.5.2008 | linkki | AHO Joni | 2011 | - | 8.10.2008 | linkki | FURUHOLM Timo | 2011 | - | 27.8.2008 | linkki | LEHTONEN Henri | 2011 | - | 23.9.2008 | linkki | GUSTAFSSON Jermu | 2010 | - | 8.8.2008 | linkki | NUORELA Jussi | 2010 | - | 14.11.2007 | linkki | PAAJANEN Severi | 2010 | - | 13.8.2008 | linkki | CORREIA Antonio | 2009 | - | 15.4.2008 | linkki | FORSMAN Oskari | 2009 | 2010 | 17.9.2008 | linkki | KAUKO Joni | 2009 | - | 28.11.2007 | linkki | MÄKILÄ Ville | 2009 | - | 17.1.2008 | linkki | PURJE Ats | 2009 | - | 2.1.2008 | linkki | SEPPÄLÄ Arttu | 2009 | - | 25.1.2008 | linkki | ÅKERLUND Felix | 2009 | - | 17.1.2008 | linkki | ABRAMOVIĆ Domagoj | 2008 | - | 24.7.2008 | linkki | BANTAMOI Patrick | 2008 | - | 14.12.2007 | linkki | CHATTO Dominic | 2008 | - | 29.11.2007 | linkki | CORPACHE Diego | 2008 | - | 8.7.2007 | linkki | GROT Guillano | 2008 (laina) | - | 3.8.2008 | linkki | HOOIVELD Jos | 2008 | - | 7.2.2007 | linkki | MÄKITALO Mika | 2008 | - | 29.11.2007 | linkki | NIKKARI Ville | 2008 | - | 29.11.2007 | linkki | SANEVUORI Sami | 2008 | - | 29.11.2007 | linkki |
päivitetty 8.10.2008
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.10.2008 klo 17:14:32 kirjoittanut Ulkopuolinen »
|
|
|
|
|
Ulkopuolinen
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Inter
|
 |
Vastaus #1 : 28.10.2007 klo 10:13:30 |
|
Interin ensimmäisenä virallisesti jättää Martin Mutumba. TS 28.10.07: Interin valmentaja Job Dragtsma kertoi, että ruotsalaispelaaja Martin Mutumba jatkaa uraansa Espanjassa, jossa hän kokeilee pääsarjan Deportivo La Corunassa. 
|
|
|
|
Udi
Poissa
|
 |
Vastaus #2 : 28.10.2007 klo 10:26:19 |
|
Todellakin puun takaa 
|
|
|
|
Jörg
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Honka, 1.FC Köln
|
 |
Vastaus #3 : 28.10.2007 klo 10:28:58 |
|
OHHOH 
|
|
|
|
domergue
Poissa
|
 |
Vastaus #4 : 28.10.2007 klo 10:29:10 |
|
Hyvä asia Interille, hyvä asia Mutumballe. Hyvä siirto 
|
|
|
|
harju
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, Wolves
|
 |
Vastaus #5 : 28.10.2007 klo 10:31:28 |
|
Furuholm Barcaan 
|
|
|
|
Ulkopuolinen
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Inter
|
 |
Vastaus #6 : 28.10.2007 klo 10:37:01 |
|
Hyvä asia Interille, hyvä asia Mutumballe. Hyvä siirto  Juuri näin. Mutumbasta ei olisi tullut Interissä enää mitään uutta esille, mutta maisemanvaihdoksella lupauksesta saattaa tulla oikeasti pelaaja. Silti tässä siirrossa on pakko olla jotain mitä uutisessa ei viitsitty kertoa: kyse on testijaksosta/menee suoraan kakkosjoukkueeseen tms. Hyvä siirto silti kun ottaa huomioon Mutumban otteet Interissä tällä kaudella.  Julkistamista vaille valmiina on sitten varmaan myös Ilon siirto Milaniin? : 
|
|
|
|
domergue
Poissa
|
 |
Vastaus #7 : 28.10.2007 klo 11:01:04 |
|
Tässähän on kyse vain siitä että spanskiliiga ei vaadi pelaajalta samanlaista fysiikkaa, kuin mitä kovatasoinen Veikkausliiga. Mutumba oli liian heiveröinen Veikkausliigaan, mutta heikkotasoisemmassa Primerassa saattaa pärjätä.
|
|
|
|
Kalza
Paikalla
Suosikkijoukkue: FC HotLips Turku, VCF, AAC-OAF
|
 |
Vastaus #8 : 28.10.2007 klo 11:15:31 |
|
Juuri näin. Mutumbasta ei olisi tullut Interissä enää mitään uutta esille, mutta maisemanvaihdoksella lupauksesta saattaa tulla oikeasti pelaaja. Silti tässä siirrossa on pakko olla jotain mitä uutisessa ei viitsitty kertoa: kyse on testijaksosta/menee suoraan kakkosjoukkueeseen tms. Hyvä siirto silti kun ottaa huomioon Mutumban otteet Interissä tällä kaudella.  Julkistamista vaille valmiina on sitten varmaan myös Ilon siirto Milaniin? :  Eikös tuo uutisen sana kokeilee viittaisi juurikin pelkkään testijaksoon? Tuskin Superdepor suoraan lyö mitään sopimuksia tiskiin Mutumban tasoisille pelaajille. 
|
|
|
|
Saminaattori
Poissa
Suosikkijoukkue: Inter Turku
|
 |
Vastaus #9 : 28.10.2007 klo 12:08:54 |
|
Täytyy tietysti muistaa että on Deportivossakin menty kauas niistä Makaayn ja Tristanin huippukausista. Itse hankkisin pelaajia seuraavasti: 1.Maalintekijä - Interin hyökkääjät olivat kuluneella kaudella ehkäpä koko liigan huonoimmat ja tälle osastolle kaivataan selkeää vahvistusta. Furuholm on potentiaalinsa näyttänyt ja Furkasta saadaan hyvä kakkoskärki, jos saa ehjän harjoituskauden alleen. Mutumban ja Ilon lähtiessä tarvitaan vielä kolmoskärki, joka voi ihan hyvin olla joku pienempään rooliin muussa liigaseurassa jäänyt pelaaja. Matti Heimo kävisi hyvin.
2.Keskikenttäpelaaja - Tällä kaudella keskikentällä pelasi kolmikko Chatto-Mäkitalo-Turunen. Ongelmana oli Turusen paskuus ja fyysisyyden puute, joka näkyi pahasti etenkin derbyssä. Mäkitalon optio kannattaa ottaa käyttöön, tosin itse tarjoaisin Muksulle vaikka suoraa kolmevuotista jatkosopimusta, näytöt olivat sen verran vakuuttavia. Chatton jatkosopimus lienee selvä ja Paajaselle antaisin vuoden lisää. Turusta ei missään nimessä kannata vielä unohtaa, mutta ainakin kilpailua kaivattaisiin Temelle. Unelmana olisi sellainen kokenut ja suoraviivainen vahvistus, mutta mikäli tälle osastolle ei haluta suuria hankintoja tehdä niin joku Kotkan Hänninen voisi olla ihan hyvä hankinta.
3.Laituri - Nykyiset laiturit ovat ihan kohtalaisia mutta kova nimi toisi selkeää luottamusta. Ongelmana oli se, että Valle ja Ojala saivat huonovireisenäkin olla melko varmoja avauspaikoistaan. TamU:n Hynystä vois ainakin yrittää parivuotisella diilillä, ehkä vastuu houkuttelisi miehen meille. Jos ei, niin aina Dragtsman kytköksillä joku pelaaja tänne saadaan.
On täysin oikea linja lähteä pitämään nykyinen rinki kasassa. Nuoret pelaajat ovat vuoden päästä taas vähän kokeneempia ja pystyvät ottamaan isompaa roolia. On myös tärkeää että FC Sinimustat säilyisi Kakkosessa, jonka takia esim. Sanevuoren optio kannattaa ottaa käyttöön. Tumannon antaisin mennä, ura saattaisi lähteä uuteen nousuun jossain muussa ympäristössä loukkaantumisten jäljiltä.
Kuten olen aiemmin todennut, tuleva kausi on tietynlainen vedenjakaja. Joko Håkans satsaa oikein kunnolla ja Interiä aletaan nostamaan uudelleen kohti huippua, tai nuorennusleikkaus jatkuu ja ensi vuonnakin jännitetään vielä viikko ennen sarjan päättymistä sarjapaikan puolesta.
|
|
|
|
ElPuti
Poissa
Suosikkijoukkue: I support oikeinkannatus!
|
 |
Vastaus #10 : 28.10.2007 klo 12:09:59 |
|
Miksi Martin on tyytymässä johonkin kyläseura Deporiin?? Odottelin sopimusta johonkin eurooppalaiseen suurseuraan..
|
|
|
|
Ulkopuolinen
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Inter
|
 |
Vastaus #11 : 28.10.2007 klo 14:21:59 |
|
Tumannon antaisin mennä, ura saattaisi lähteä uuteen nousuun jossain muussa ympäristössä loukkaantumisten jäljiltä.
Tumannolle on käsittääkseni jo luvattu jatkosopimus. Muutama viikko sitten jutellessani Token kanssa hän myös toivoi pääsevänsä näyttämään osaamisensa Dragtsmalle vielä ensi kaudella, koska heillä on samanlaiset ajatukset siitä miten jalkapalloa kuuluisi pelata. Satun tietämään, että Interiin on tulossa vielä myöhemmin tänä vuonna testiin tähän asti kaikki maansa junnumaajoukkueet kiertänyt parikymppinen hyökkääjälupaus. Tyypin perässä ovat olleet monet Interiä isommat seurat aina Hollannin liigasta asti, mutta nyt päästään Turussa katsomaan onko pelaajasta mihinkään. 
|
|
|
|
Kalza
Paikalla
Suosikkijoukkue: FC HotLips Turku, VCF, AAC-OAF
|
 |
Vastaus #12 : 28.10.2007 klo 15:34:36 |
|
Satun tietämään, että Interiin on tulossa vielä myöhemmin tänä vuonna testiin tähän asti kaikki maansa junnumaajoukkueet kiertänyt parikymppinen hyökkääjälupaus. Tyypin perässä ovat olleet monet Interiä isommat seurat aina Hollannin liigasta asti, mutta nyt päästään Turussa katsomaan onko pelaajasta mihinkään.  Hollantilainen kaveri siis? Vai minkä maan junnumaajoukkueita kiertänyt.. 
|
|
|
|
arto78
Poissa
Suosikkijoukkue: Finn by birth, Haka fan by the grace of God
|
 |
Vastaus #13 : 28.10.2007 klo 16:40:27 |
|
Aika jokelta kuulostaa Mutumban siirto La Corunaan. Oliko siirrosta tarkennettu mika Martinin rooli on joukkueessa? Noilla fudistaidoilla, veikkaan kentanhoitajaa, lipunmyyjaa...jne. Jalkapalloa han ei ainakaan pelaa La Corunassa 
|
|
|
|
Ulkopuolinen
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Inter
|
 |
Vastaus #14 : 28.10.2007 klo 16:47:02 |
|
Hollantilainen kaveri siis? Vai minkä maan junnumaajoukkueita kiertänyt..  Ei ole Hollannista, mutta odotellaan nyt sen verran että saadaan koko tyyppi Suomeen ennen kuin aletaan revittelemään sen enempää.
|
|
|
|
InterFlower
Poissa
Suosikkijoukkue: TamU
|
 |
Vastaus #15 : 28.10.2007 klo 16:56:39 |
|
Aika jokelta kuulostaa Mutumban siirto La Corunaan. Oliko siirrosta tarkennettu mika Martinin rooli on joukkueessa? Noilla fudistaidoilla, veikkaan kentanhoitajaa, lipunmyyjaa...jne. Jalkapalloa han ei ainakaan pelaa La Corunassa  Samanlaisia ajatuksia minulla.
|
|
|
|
Soccerhauer
Poissa
|
 |
Vastaus #16 : 28.10.2007 klo 17:15:38 |
|
2.Keskikenttäpelaaja - Tällä kaudella keskikentällä pelasi kolmikko Chatto-Mäkitalo-Turunen. Ongelmana oli Turusen paskuus ja fyysisyyden puute, joka näkyi pahasti etenkin derbyssä.
Kannattaisikohan kokeilla suoraa vaihtoa Turunen <-> Taulo Fc Lahden kanssa? Mielestäni palvelisi molempien joukkueiden intressejä. Taulo olisi fyysisempi ja ehkä ratkaisuvoimaisempikin vaihtoehto kärjen taakse Interin taktiikkaan (4-3-3?). Lahden taktiikoissa ei miehelle tahdo oikein paikkaa löytyä ja kehitys on nyt jäänyt junnaamaan paikalleen. Turunen voisi Lahdessa puolestaan molempijalkaisena pelaajana pelata jokaista ylemmän keskikenttäpelaajan paikkaa 4-1-3-2:ssa. Turusessakin vielä paljon piilevää potentiaalia. 3.Laituri - TamU:n Hynystä vois ainakin yrittää parivuotisella diilillä, ehkä vastuu houkuttelisi miehen meille.
Itsellekin tuli sama mieleen  . Mutumban korvaajaksi.
|
|
|
|
zipe
Poissa
|
 |
Vastaus #17 : 28.10.2007 klo 17:19:37 |
|
Interin ensimmäisenä virallisesti jättää Martin Mutumba. TS 28.10.07: Interin valmentaja Job Dragtsma kertoi, että ruotsalaispelaaja Martin Mutumba jatkaa uraansa Espanjassa, jossa hän kokeilee pääsarjan Deportivo La Corunassa.  Tänään Bernabeulla odotettavissa huikeita kaksintaistoja between Mutumba vs. Ramos. 
|
|
|
|
Deli
Poissa
|
 |
Vastaus #18 : 28.10.2007 klo 17:39:13 |
|
Tänään Bernabeulla odotettavissa huikeita kaksintaistoja between Mutumba vs. Ramos.  Tänään Bernabeulla odotettavissa huikeita kikkoja Mutumban toimesta, joita Ramos voi vaan ihmetellä. Pelin jälkeen Ramos vastaa lehdistölle kysymykseen Mitä mieltä Martinista? "Täysin pitelemätön kaveri. Askelharhautus tapahtuu niin nopeasti, että ei ehdi mitään tehdä. Veikkaan että Martin valitaan vuoden pelaajaksi tai ainakin minun mielestä hän on kautta aikojen paras hyökkääjä."
|
|
|
|
valdez
Poissa
|
 |
Vastaus #19 : 28.10.2007 klo 18:48:30 |
|
TamU:n Hynystä vois ainakin yrittää parivuotisella diilillä, ehkä vastuu houkuttelisi miehen meille. Jos ei, niin aina Dragtsman kytköksillä joku pelaaja tänne saadaan. Sama 
|
|
|
|
FutisForum nimimerkki
Poissa
|
 |
Vastaus #20 : 29.10.2007 klo 00:08:28 |
|
Ei näkynyt Martinin nimeä ainakaan livescoressa, onkohan tapahtunut joku sekaannus? 
|
|
|
|
Ulkopuolinen
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Inter
|
 |
Vastaus #21 : 29.10.2007 klo 10:41:57 |
|
Kannattaisikohan kokeilla suoraa vaihtoa Turunen <-> Taulo Fc Lahden kanssa? Mielestäni palvelisi molempien joukkueiden intressejä. Taulo olisi fyysisempi ja ehkä ratkaisuvoimaisempikin vaihtoehto kärjen taakse Interin taktiikkaan (4-3-3?). Lahden taktiikoissa ei miehelle tahdo oikein paikkaa löytyä ja kehitys on nyt jäänyt junnaamaan paikalleen. Turunen voisi Lahdessa puolestaan molempijalkaisena pelaajana pelata jokaista ylemmän keskikenttäpelaajan paikkaa 4-1-3-2:ssa. Turusessakin vielä paljon piilevää potentiaalia.
Miksi ihmeessä Turunen pitäisi päästää menemään nyt kun sitä on katsottu jo kokonainen huono kausi? Teemu olisi aivan varmasti seuraava pelaaja, jonka lähtemisen perään itkettäisiin taas myöhemmin kun kaveri latoisi maaleja jollekin toiselle joukkueelle. Jos ensi kaudeksi saadaan kunnollinen hyökkääjä siihen eteen, niin varmasti myös Turusen pelaaminen helpottuu todella paljon. Taulon sen sijaan voisi ottaa ilman mitään vaihtokauppojakaan, koska hänellä loppuu sopimus tähän kauteen. Taulon lisäksi listasin vähän pelaajia, jotka ovat mahdollisesti lähdössä joukkueistaan ja saattaisivat sopia Interin linjaan. Eli siis seuraavassa hyökkäyspään pelaajia, jotka ovat jo jollain tavalla kokeneita liigatasolle (Dragtsman vaatimus) ja silti myös vielä tulevaisuuden lupauksia (Håkansin vaatimus?): Raphael Edereho (Oulu): Yksi niistä harvoista Ouluun kesken kauden hankituista pelaajista joilla saattaa olla oikeasti jotain annettavaa liigatasolla. Kolme maalia yhdeksässä ottelussa on hyvä saavutus Oulun kaltaisessa porukassa. Putoamisesta huolimatta saattaa haluta pysytellä Oulun seudulla. Antti Hynynen (TamU): Saminaattori jo mainitsikin Hynysestä, joka pystyy käsittääkseni pelaamaan kummallakin laidalla. TamU heittää hyviäkin pelaajia väkisin pihalle eurocup-unelmissaan ja ilmeisesti sopimuksetta jäävä 23-vuotias Hynynen saattaisi hyvin sopia Interiin Laaksosta ja Ojalaa kirittämään. Kun joukkueeseen on tarkoitus kuitenkin hankkia vain muutamia uusia pelaajia, on kyseenalaista onko Hynysestä kunnon vahvistukseksi. Eetu Muinonen (MyPa): Ainakin täällä FF2:n puheissa MyPaa tyhjennetään hyvistä oikein urakalla ja toki otamme täällä Inter-topicissa myös osaa tuohon. Muinonen on edellä mainittua Hynystä lahjakkaampi, nuorempi ja ehkä jo nykyisellään parempi. Pyörinyt MyPan mukana jo viisi vuotta ja ehkä suurempaan kaupunkiin muutto kiinnostaisi jo? Ville Taulo (Lahti): Lahdessa on jo kyllästytty Taulon epätasaisuuteen ja HJK-pelleilyihin eikä pelaaja tunnu enää kehittyvän. Kuitenkin suunnilleen sata liigamatsia jo takana ja 22-vuotiaasta saattaisi saada vielä myyntitavaraa.
|
|
|
|
Russula
Poissa
|
 |
Vastaus #22 : 29.10.2007 klo 13:11:28 |
|
Edereho ei ole edelleenkään veikkausliigatason pelaaja-parissa matsissa natsasi,mutta perustaitotaso on tosi heppoinen. Muinosen kehityskäyrä on laskussa=näköalaton pelaaja.Teknisesti hyvä.Ei olisi vahvistus Interille !Liikaa samankaltaisuuksia jo olemassaolevien pelaajien kanssa. Taulo on todella hyvä pelaaja.21-vuotiaissa peli ollut kansainvälistä tasoa.Taatusti scoutattu suuremmille vesille!Tauloon ei olla kyllästytty Lahdessa -varmasti yrittää pitää Taulon riveissään -vaikkakin Statoil-futis on todennäköisempää!Ei saa Interiin ,vaikka kuinka vääntäisi!
|
|
|
|
Ulkopuolinen
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Inter
|
 |
Vastaus #23 : 29.10.2007 klo 14:05:11 |
|
Nämä neljä nimeä nyt olivatkin vaan sellaisia heittoja ja tuskin heistä kukaan on Interiin tulossa. Ylipäätään kunnollisia hyökkääjiä Suomessa ei ole vapaana oikeastaan ollenkaan, vaan kaikki täytyy hankkia ulkomailta. Keskikenttäpelaajista täällä ei ole ihan samanlaista puutetta, mutta ei olisi yllätys vaikka niitäkin tuotaisiin muualta.
|
|
|
|
Russula
Poissa
|
 |
Vastaus #24 : 29.10.2007 klo 14:21:33 |
|
Mikähän on naapuriseuran sopimustilanne Hakalan kanssa?
|
|
|
|
|
|