• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Fútbol español - yleiskeskustelu

Aloittaja el Blanco, 27.12.2007 klo 19:43:03

0 Jäsenet ja 3 Vieraat katselee tätä aihetta.

Jinete

Oviedon takaisin Primeraan 24 vuoden korpitaipaleen jälkeen nostanut Veljko Paunovic sai kenkää vain 8 kierroksen jälkeen, vaikkei Oviedo ole edes putoajan paikalla (tasapisteissä toki siellä olevan Gironan kanssa). Oviedoa ennen Paunovicia valmentanut Luis Carrión tekee paluun tehtävään. Tuosta onkin sitten noussut jo aika soppa, sillä salaliitot yms. on nostettu mukaan ja seuralegenda Santi Cazorla saanut osansa, sillä hänen huhutaan olleen ryhmässä, joka Paunovicin poistamisen järjesti. Santi toki kieltänyt tämän ehdottomasti.

Alunperin oli ihan positiiviset odotukset uusien meksikolaisten omistajien suhteen, mutta nyt kyllä tulee enempi samat vibat kuin mitä itärannikon Lepakoista on välittynyt.

Eom92


Incrível


Jinete

Nyt huhutaan qatarilaisen sijoitusyhtiö JTA International Investment Holdingin ostavan Getafen. Ángel Torres jäisi keulakuvaksi pehmentämään siirtoa.

Sellaista vauhtia näitä nyt pienemmissä seuroissa tapahtuu, että mikähän on tilanne vuoden parin päästä? Tai johan sitä Atletiakin nurkattiin, joten ei koske vain pienempiä.

haistakaa-City-Digital-vittu

Olikos jossain vaiheessa puhetta siitä, että qatarilaiset ostaisivat myös Malagan?

Jinete

Lainaus käyttäjältä: Neemu - 05.11.2025 klo 19:22:25
Olikos jossain vaiheessa puhetta siitä, että qatarilaiset ostaisivat myös Malagan?

Keväällä uutisoitiin "varmana" QSI:n ostavan Málagan. Sen jälkeen en muistakaan tuosta kuulleeni. Sen sijaan kesällä uutisoitiin kyllä edellisen qatarilaisomistajan, sheikki Abdullah Al-Thanin saaneen syytteen epämääräisistä rahasiirroista seurasta itselleen ja perheelleen ja että tälle vaadittiin jotain 10+ vuoden tuomiota.

nptuomin

Taustatietoa tänään käytävistä perinteisistä Sevilla vs. Betis soutukilpailuista

https://www.youtube.com/watch?v=Q2TfR9_lpmk

Jinete

Lainaus käyttäjältä: Jinete - 05.11.2025 klo 18:57:42
Nyt huhutaan qatarilaisen sijoitusyhtiö JTA International Investment Holdingin ostavan Getafen. Ángel Torres jäisi keulakuvaksi pehmentämään siirtoa.

Sellaista vauhtia näitä nyt pienemmissä seuroissa tapahtuu, että mikähän on tilanne vuoden parin päästä? Tai johan sitä Atletiakin nurkattiin, joten ei koske vain pienempiä.

No nyt Atletista tiedotetaan että seura myydään Apollo Sports Capitalille.

ensijokolmas

Lainaus käyttäjältä: Jinete - 10.11.2025 klo 15:15:19
No nyt Atletista tiedotetaan että seura myydään Apollo Sports Capitalille.

Gil ja Cerezo pysyvät kuitenkin rooleissaan seurajohdossa, ehkä se on ihan hyvä, ehkä ei. Ehkä pysyvä ratkaisu, ehkä ei. Eipä näihin enää oikein tiedä miten suhtautua :D Sociot voivat ainakin tyytyä pitämään kiinni hatuistaan.

Eom92

Nou Campilla 79 turkkilaista laittomasti töissä, sakkoja miljoona töissä mukana olleelle yhtiölle, taisi jäädä palkatkin samalla maksamatta.

https://www.informacion.es/deportes/2025/11/26/inspeccion-trabajo-trabajadores-sin-papeles-obras-camp-nou-124151022.html 


ensijokolmas

Yllätys tosiaan, että siellä on ollut porukkaa ihan laillisestikin töissä.

Jinete

UCL:

5.
12.
18.
27.
34.

UEL:

5.
10.

UECL:

12.

Viime vuosikymmenen dominanssista ei ole paljoa jäljellä.

ensijokolmas

Keväällä 2022 Villarrealilla oli se joku suonenveto, kun tiputtivat Bayernin puolivälierissä ja sitten on tietenkin se legendaarinen kausi 05/06, kun finaalipaikka olisi luultavasti irronnut, jos Riquelme olisi laittanut pilen sisään Arsenalia vastaan. Mutta noin muuten tuloksellisesti Keltainen Sukellusvene on aina ollut ns. todelliseen tasoonsa nähden jotenkin aivan lapanen zämppäreissä. Joku pieni UCL-kirous/peikko joukkueella on. Ja tuntuu, että etenkin viime vuosikymmenellä vähän huonoa tuuriakin oli, kun joutuivat aina johonkin kuolemanlohkoon. Ei nytkään tietenkään ihan helpoimmasta päästä ole ollut ohjelma, mutta olisi tuolta nyt pitänyt joku voitto raapia vähintään Pafosia vastaan.

Athletic taas on mennyt sen helvetin pitkän listan jatkoksi espanjalaisjoukkueita, joiden olisi pitänyt päästä pelaamaan Mestarien Liigaa sillä edellisen kauden formilla ja kokoonpanolla, niin menestystä olisi varmasti tullut enemmän.

Atletico oli aika lähellä Poolia vastaan (kun vielä alkukaudesta Slotilla homma jotenkin toimi), Arsenalia vastaan se sinnitteli hyvin mukana ensimäisen tunnin Emiratesilla ja Interistä irtosi nyt ihan vakuuttava voitto. Siihen päälle selvät voitot Eintrachtia ja Royal Unionia vastaan, niin ehkä Simeonen ryhmä on se positiivissävytteisin joukkue Espanjasta tämän kauden europeleissä.

Toki myös Betisillä on ollut ihan hyvä meno Eurooppa-liigassa. Siihen liittyen pitääkin mainita, että juuri paluun tehnyt Isco rävelsi jalkansa eilisessä ottelussa ja on taas määrittelmättömän aikaa sivussa, mutta missaa nyt ainakin derbin. Kuin myös Lo Celso ja todennäköisesti Antony, jonka punikki on ilmeisesti vielä liiton käsittelyssä. Vähän harmi kyllä. Toisaalta ihan positiivista, että Sevilla ehkä antaa ihan hyvän vastuksen, kun se vähän yllättäenkin on kyttäämässä europaikkojen tuntumassa.


Jinete

Villarrealia ja Athleticia enemmän on yllättänyt Celtan ja Rayon takeltelu.

Jinete

Julián Calero sai kenkää Levantesta, eikä yllätä lainkaan.

Taitaa olla vasta toinen seura, joka on vaihtanut valmentajaa tällä kaudella. Molemmat odotetusti taulukon hännillä.

Jinete

LaLiga teki uuden TV-sopimuksen viidelle kaudelle 27/28 alkaen:



1050 miljoonaa € per kausi. Lisäksi Segundan ja horeca-paikkoihin myytävät oikeudet, jotka LaLiga hoitaa itse suoraan.

Enpä tiennyt tuollaisesta LaLiga Bares  -kuviosta aiemmin.

Jinete

Lainaus käyttäjältä: Jinete - 30.11.2025 klo 15:19:19
Julián Calero sai kenkää Levantesta, eikä yllätä lainkaan.

Taitaa olla vasta toinen seura, joka on vaihtanut valmentajaa tällä kaudella. Molemmat odotetusti taulukon hännillä.

Tänään saatiinkin sitten kolmas ja neljäs, kun ensin kenkää sai Real Sociedadin Sergio Francisco ja kohta perään Oviedon Luis Carrión. Carrión toki jo toinen Oviedosta potkittu. Kahdeksan ottelun saldoksi jäi neljä tasuria ja neljä tappiota.

nakkoskikki

Lainaus käyttäjältä: Jinete - 28.11.2025 klo 01:02:10
Viime vuosikymmenen dominanssista ei ole paljoa jäljellä.

Katsotaan ennemmin kauden lopussa.

Toki viime vuosien kehitys on ollut, että:
1) Barcelona romahti, mikä on vienyt UCL:stä sen toisen syömähampaan. Myös Valencia on tietysti vetänyt aikamoisessa alhossa.
2) Espanjan talous on ollut hankalassa tilanteessa, ja liigan erikoiset säännöt ovat myös hankaloittaneet keskisuurten seurojen menestystä.
3) Sheikin perkeleet. Viimeisestä kolmesta UCL:stä kaksi on mennyt Citylle ja PSG:lle.

Ja tietysti tilanne on nyt parempi kuin edellisen kierroksen jälkeen. Tällä hetkellä on kaksi espanjalaista menossa suoraan 16 joukkoon UCL:ssä, ja Barcelonakin kiivennee vähintään sijoitettuna säälipleijareihin. Ei tosin kahdeksan kärki kovin hyvää kuvaa anna: britit sijoilla 1 ja 4, italialaiset 5 ja 6, ja lisäksi Bayern ja PSG kakkosena ja kolmosena. Madrid ja Atleti seiskana ja kasina. Tuo tietyllä tavalla kuvaa nykytilannetta aika hyvin, vaikka ehkä hieman mairitteleekin Italiaa.

Lienee kuitenkin ihan reilua sanoa, että Espanjassa taso on selkeästi pudonnut. En edes ymmärrä, miten Madrid ei ole tuota parempi, kun niillä on ihan vuosituhannen vaihteen galacticoihin verrattava jengi.

Jinete

Lainaus käyttäjältä: nakkoskikki - 15.12.2025 klo 16:23:46


Selvennetään vielä ettei ollut kyse vain UCL:stä, vaikka sielläkin tietenkin oli dominointia.

Däkkä

UCL-menestys tai -menestymättömyys oikeastaan kertoo lähinnä Madridin ja Barcelonan perseilyn asteesta, joten ehkäpä tosiaan UEL-menestys tai vaikka Kassi-Esat kuvaa paremmin koko liigan kilpailukykyä. UEL:ssä taisi olla 7/10 espanjalaisia voittajia viime vuosikymmennellä. Koronan jälkeen Sevilla vähän sellaiseen last dance -tyyliin sai haettua yhden pystin, mutta lienee aika hiljaista jatkossa tuolla suunnalla. Puolestaan Uefan maapisteissä Espanja on tippunut hiljattain ekaa kertaa tällä vuosituhannella top-2:n ulkopuolelle.

Sitä en tiedä, että miksi LaLigaan on sijoittaneet ne peterlimit ja huijarisheikit, jotka jättää seurat mätänemään. Johtuuko paikallisen FFP:n tiukkuudesta vai mistä?
Yksi iso ongelma joka tapauksessa on, että raha ei vain liiku.

[otsikko]Top-5 liigat 2021-2025[/otsikko]

https://www.transfermarkt.com/transfers/transfersalden/statistik/plus/0?sa=&saison_id=2021&saison_id_bis=2025&land_id=&nat=&kontinent_id=&pos=&w_s=&plus=0









#CompetitionExpenditureIncomeBalance
1Premier League€14.30bn€7.36bn€-6,941.06m
2Serie A€5.41bn€4.90bn€-511.33m
3Ligue 1€3.99bn€4.29bn€301.90m
4Bundesliga€3.63bn€4.02bn€389.28m
5LaLiga€2.85bn€2.83bn€-18.41m

[otsikko]Top-5 liigat 2010-2020[/otsikko]

https://www.transfermarkt.com/transfers/transfersalden/statistik/plus/0?sa=&saison_id=2010&saison_id_bis=2020&land_id=&nat=&kontinent_id=&pos=&w_s=&plus=0









#CompetitionExpenditureIncomeBalance
1Premier League€14.70bn€7.11bn€-7,587.79m
2Serie A€9.43bn€7.98bn€-1,448.18m
3LaLiga€7.02bn€6.48bn€-534.39m
4Bundesliga€5.30bn€4.41bn€-889.78m
5Ligue 1€4.80bn€5.03bn€231.87m

Pyöreästi siis nykyään LaLiga käyttää 1/7 Valjusta kun viime vuosikymmenellä suhdeluku oli 1/2, mutta myös esim. Bundesligaan verrattuna kulutus on heikentynyt 13/10 -> 8/10.

nakkoskikki

Lainaus käyttäjältä: Jinete - 15.12.2025 klo 16:36:36
Selvennetään vielä ettei ollut kyse vain UCL:stä, vaikka sielläkin tietenkin oli dominointia.

Jep, mainitsin kyllä noista keskisuuristakin seuroista tuossa.

Lainaus käyttäjältä: Däkkä - 15.12.2025 klo 17:30:11Yksi iso ongelma joka tapauksessa on, että raha ei vain liiku.

No sehän se. Rahalla saa ja hevosella pääsee. La Ligassa liikkuu nykyään paljon halvempia pelaajia - sekä sisään että ulos. Barcelona ja Valencia köyhäilemässä ei varsinaisesti auta tuota tilannetta.

Pierluitsi

Lainaus käyttäjältä: nakkoskikki - 15.12.2025 klo 16:23:46
En edes ymmärrä, miten Madrid ei ole tuota parempi, kun niillä on ihan vuosituhannen vaihteen galacticoihin verrattava jengi.
Kas, outdraw on hengissä :ylos: en muista nähneeni yhtään viestiä ainakaan viiteen vuoteen.

Ei tule juuri seurattua, mutta siis eikö Madridilla ole taas about kaikki avauksen puolustajat ja myös ykköskorvaajat telakalla?

Jinete

#4248
Lainaus käyttäjältä: nakkoskikki - 15.12.2025 klo 18:04:04
No sehän se. Rahalla saa ja hevosella pääsee. La Ligassa liikkuu nykyään paljon halvempia pelaajia - sekä sisään että ulos. Barcelona ja Valencia köyhäilemässä ei varsinaisesti auta tuota tilannetta.

Jos tuota Primeran seuralistaa katsoo, niin

Real Madrid
Atlético Madrid

ovat seuroja jotka voivat tällä hetkellä kilpailla Valioliigan seurojen kanssa siirtomarkkinoilla. Real Madrid kenen tahansa kanssa kenestä tahansa pelaajasta, Atletico ei ihan niistä kalleimmista.

Villarreal
Betis
Real Sociedad

pärjäävät sitten mantereen seurojen kanssa samaan tapaan. Ei mitään asiaa Bayern Münchenin tai Inter Milanin kanssa samaan kilpaan, mutta ehkä joidenkin atalantojen ja monacoiden.

Athletic ei tiedetysti ole noilla markkinoilla.

Sevilla ja Valencia rypevät omissa kurimuksissaan.

Loput ovat aina olleet pienempiä pelureita.

Ja sitten on tietenkin Barcelona, josta ei viitsi muuta edes sanoa, kuin että pitäisihän sen olla ekassa ryhmässä. Senkin tulevaisuus voi olla aivan mitä vaan.

Hieman pidemmällä jänteellä Betisillä voi olla mahkuja nousta selkeästi neljänneksi vähän Atletin taakse, kunhan stadikkaremppa valmistuu jne.

Espanyol voi nousta Villarrealin kokoiseksi peluriksi, mikäli uudet omistajat sallivat.

Atleti voi nousta kilpailemaan niistä isoimmistakin kaloista, mikäli uudet omistajat sallivat.

Valencia ja Sevilla voivat kadota kokonaan tai nousta taas joskus ensi vuosikymmenellä relevanteiksi Euroopassa.

Yksi ongelmahan mm. Sevillan kannalta on, että pohjoisemman Euroopan pienemmät sarjat ovat nostaneet profiiliaan sen dominoiman datapohjaisen scouttauksen saralla. Kun osto-myynti alkoi mennä vituiksi, seura joutui kaaokseen.

Toinen ongelma on se mikä nähtiin Real Sociedadin kanssa, eli seuralla oli koossa aivan loistava joukkue, mutta kun Valjusta vähän puristettiin, niin pakka purkautui kunnolla. Isaak, Merino, Zubimendi ja kumppanit toivat paljon rahaa taloon, mutta sen sitten hätäilemällä tuhlasivat täyshuteihin. Nyt menee vuosia ennen kuin saavat taas saman tason joukkueen jalkeille.

Ja juurisyy on tietenkin se sama vanha, että nykyisessä tilassa ei Primerassa ole mitään voitettavaa ellet pelaa Real Madridissa tai Barcelonassa, tai ehkä Atleticossa. Joten pelaajista ei voi pitää kiinni vaikka haluaisikin ja kieltäytyisi rahasta.

Edit. Yksi mielenkiintoinen fakta: Valjussa pelaa tällä hetkellä selkeästi vähemmän espanjalaisia kuin 10 vuotta sitten. Tämä kumoaa tavallaan yhden helpon selityksen. Espanjan maajoukkueella pyyhkii kuitenkin aika hyvin ja iso osa sen pelaajista pelaa edelleen Primeran seuroissa. Eli olisiko ulkomaalaisten pelaajien taso sitten laskenut?

Jinete

Lainaus käyttäjältä: Jinete - 14.12.2025 klo 20:46:32
Tänään saatiinkin sitten kolmas ja neljäs, kun ensin kenkää sai Real Sociedadin Sergio Francisco ja kohta perään Oviedon Luis Carrión. Carrión toki jo toinen Oviedosta potkittu. Kahdeksan ottelun saldoksi jäi neljä tasuria ja neljä tappiota.

Real Sociedadin uusi käskyttäjä on ilmeisesti Pellegrino Matarazzo, jonka edellinen pesti oli Hoffenheimissa ja Oviedo puolestaan on kaappaamassa Real Valladolidin Guillermo Almadaa.