Viinioksa
Poissa
Suosikkijoukkue: Fingland
|
 |
Vastaus #150 : 02.02.2008 klo 20:22:51 |
|
Höööööö :  Summaisin koko tämän pukki-keskustelun siihen, ettei mielestäni ole mitenkään kohtuutonta odottaa Sevillaan scoutatun lupauksen olevan 19-vuotiaana tasolla, joka syrjäyttää championdivaritasoiset pelaajat. Onko muka kohtuutonta TOIVOA pojan kehittyneen sille tasolle? En tiedä onko se "kohtuutonta", mutta helkkarinmoisen kehityspyrähdyksen se vaatisi. e: taidat laittaa vähän turhankin paljon painoarvoa "Sevillaan scouttaamiselle". Entäpä ManU:un scoutattu J-Nam tai Chelseaan scoutattu KV? Varmasti Pukki lupaava on, mutta ei nyt kannata ihmeitä odottaa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.02.2008 klo 20:29:16 kirjoittanut Viinioksa »
|
|
|
|
|
huhtikuu
Poissa
|
 |
Vastaus #151 : 02.02.2008 klo 21:19:06 |
|
En tiedä onko se "kohtuutonta", mutta helkkarinmoisen kehityspyrähdyksen se vaatisi.
e: taidat laittaa vähän turhankin paljon painoarvoa "Sevillaan scouttaamiselle". Entäpä ManU:un scoutattu J-Nam tai Chelseaan scoutattu KV? Varmasti Pukki lupaava on, mutta ei nyt kannata ihmeitä odottaa.
Nämä keskustelut ja hypetykset Pukista, DV: stä ja muista keskenkasvuisista on aivan naurettavaa . vähän suhteellisuudentajua kiitos. Ei kai se että on soppari jonkun poolin tai sevillan junnuporukkaan oikeuta johonkin A-maajoukkue tason peluriksi. Kyllä tulevat vuodet näyttää mihin kyseiset pojat yltävät pelureina joten annetaan olla .....kuitenkin kevyttä kamaa miesten peleissä .
|
|
|
|
|
Pride of Merseyside
Poissa
Suosikkijoukkue: King Kenny
|
 |
Vastaus #152 : 02.02.2008 klo 22:04:07 |
|
Hohhoijakkaa... Siis viinioksan mielestä pitää vain levätä laakereillaan, koska Forssell oli kovemman luokan talentti? Edelleenkin puhutaan saman tason talentista useamman eri ammattilaisen mielestä. Onhan nyt Vekkulikin nähnyt Litit ja Miklut, ja ei hänkään muistaakseni kovinkaan montaa pelaajaa ole Kuninkaaseen verrannut. No onhan se Niemen Jartsa ihan hieno mies siellä penkillä/katsomossa, mutta minkäänlaista odotusarvoa tulevaisuuteen ei hänen mukana roikuttamisella ole. Ja Pukin siirtosopimuksen yksityiskohtia ei ole missään julkistettu. Toki siirtosummaan olisi varmasti vaikuttanut se, jos Pukilla olisi ollut aktiivinen agentti taustalla, joka olisi nuorta miestä kaupannut kilpaileville seuroille. Onhan sekin kovan tason juttu, että pääsee ilman agenttia maailmalle, eikä siirtosummallakaan ole tässä tapauksessa merkitystä, kun puhutaan talenteista. Ja edelleenkään, Forsesta Klubben ei saanut edes harjoitusottelua, joten sitä on täysin turhaa käyttää tässä argumenttina. Ja edelleenkin, Teemu Pukki on tällä hetkellä kehityksensä puolesta herkässä vaiheessa. Hänen iässään kehitystä voidaan tarkastella hyvinkin lyhyellä aikavälillä (1/2 vuotta) ja en näkisi missään nimessä mahdottomana, että hän ottaisi tarvittavat askeleet jopa mj:n avaukseen tässä vaiheessa. Lauri Dalla Valleen vertailu on sinänsä vähän typerää tässä vaiheessa, koska DV on 1 1/2 (ikäeroa yksien karsintojen verran!) vuotta nuorempi ja varmasti jokainen tietää, että tuossa iässä se on vielä fyysisen kehityksen kannalta todella paljon. Edelleenkin, Pukki on näiden karsintojen päättyessä 20 -vuotias ja ihmettelen suuresti, jos hän ei siihen mennessä ole tehnyt A-maajoukkue debyyttiään. Dalla Vallen suhteessa täytyy olla todella optimisti jos uskoo, että hän tekee mj debyyttinsä, itse en siihen vielä usko, mutta seuraavat karsinnat voivatkin olla hänen kohdallaan kokonaan eri asia. Miksi viinioksa luulet, ettei Pukin taso vielä näissä karsinnoissa riitä? Meinaatko että Sheriffin, JoJon, Niemen ja kumppaneiden kehityskäyrä vielä nousee, mutta Pukin pysyy ennallaan? Vai haluatko vain väitellä väittelemisen halusta? Ja kun puhuit että maajoukkueen kuvioihin pääsee helposti sisään, niin siihen edelleen vahvasti ERI. Maajoukkue kokoontuu tiettyinä aikoina ainoastaan ja pelaajien yhteisharjoitukset ovat kohtalaisen vähäisiä verrattuna seurajoukkueiden vastaaviin. Jos Pukki otettaisiin sisään jo näiden karsintojen aikana harjoitusleireille, niin voitaisiin varmasti olettaa, että Pukki/Forse kaksikon yhteispeli olisi valmiimpaa seuraaviin karsintoihin valmistauduttaessa. EDIT: Jos kyseessä on todella laadukas hyökkääjä, miksi sitä pitäisi jotenkin ajaa sisään? Tulkoon sisään sitten kun taso riittää. B-maaottelut ovat tietenkin eri asia.
Tuota kommenttia voidaan vielä jatkaa sen verran, että Suomen puolustuspelin toimivuus viime karsinnoissa ei johtunut vähiten siitä, että koko joukkueen alakerta on pelannut vuosia yhdessä. Tihinen, Hyypiä, Pasanen ja Jässi tuntevat toisensa maajoukkuekuvioista jo vuosien takaa, joten tällä asialla on ollut suuri merkitys siihen, että joukkueen yhtenäinen puolustuspeli toimi niin hyvin. Samaa voidaan ajatella Teemu Pukin kohdalla. Jos ajoissa aletaan istuttamaan yhteispeliä Forse/Pukki kaksikon varaan, niin varmasti Suomella on suurempi mahdollisuus nauttia tämän kaksikon yhteispelistä myös jatkossa. Molemmat hyökkääjät tunnetaan peliälyltään erittäin hyvinä ja heidän yhteispelinsä löytyminen olisi Suomelle jatkossa korvaamaton ase, edellyttäen toki että Teemu Pukki on se Suomen tulevaisuuden ykköshyökkääjä. Itse uskon edelleen vakaasti siihen, koska itse en ainakaan näe kenessäkään muussa Suomen hyökkääjässä vastaavaa potentiaalia kuin Teemu Pukissa. Miksi sitten itse suosin tätä porrastettua nuorennusleikkausta? Jos katsotaan huippuseurajoukkuetasolla vaikkapa Manchester Unitedin viime vuosina tehtyä järjestelmällistä nuorennusleikkausta portaittain, niin sieltäkin voidaan ottaa jonkin verran oppia. -90 luvun kultainen sukupolvi on porras portaalta poistunut ja tälläkin hetkellä Sir Alex Ferguson ajaa sisään nuoria huippulahjakkuuksia kuten Nani, Anderson. Ei heidänkään sisäänajaminen ole tarkoitus tehdä yhdessä yössä, vaan tämä tapahtuu kerta kerralta, kunnes Scholes ja Giggs lopettavat. Vaikka pelaaja olisi miten lahjakas tahansa (kuten Nani ja Anderson epäilemättä ovat), niin ei heiltä voi odottaa, että hän toimisi joukkueen kannalta ideaalisti jokaisessa tilanteessa, kun uusien pelikavereiden tyylien ja koko joukkueen pelityylin omaksumiseen menee luonnollisesti aikaa. Miksei siis tällaista porrastettua sisäänajoa voisi tehdä jo tässä vaiheessa ja oikeasti valita maajoukkueeseen kriittisille pelipaikoille (kuten hyökkäys on) niitä tulevaisuuden potentiaalisia vastuunkantajia sen sijaan, että siellä käy potkimassa joku kolmekymppinen Veikkausliigajyrä, josta ei tule koskaan maajoukkueen vastuunkantajaa. Jari Niemen ja Antti Pohjan potentiaalinen odotusarvo maajoukkueelle on mielestäni niin mitätön, ettei heitä pitäisi valita enää maajoukkueeseen. En nyt sano että heidän sijaansa pitäisi ehdottomasti valita Teemu Pukki. Valmentaja tekee nämä päätökset, mutta jos se ei ole Pukki, niin toivottavasti se on joku kuka on näyttänyt kyntensä U21 joukkueessa. Sinivalkoiselta tieltä on pakko tulla seuraava kansainvälisen tason hyökkääjä, koska oikeasti JoJon ja Sheriffin varaan ei voi enää näiden karsintojen jälkeen laskea mitään. Liputan kuitenkin Teemu Pukin puolesta sen vuoksi, että vaikka U21 joukkueen karsinnat ovat menneet loistavasti, niin hyökkäys ei ole vakuuttanut. Maaleja on tehty alle kahden keskiarvolla, ja vaikkapa verrattaen saman lohkon Skotlantiin Suomi on pelannut ottelun enemmän mutta tehtyjä maaleja on vähemmän.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.02.2008 klo 03:18:41 kirjoittanut Pride of Merseyside »
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #153 : 02.02.2008 klo 22:21:09 |
|
Nämä keskustelut ja hypetykset Pukista, DV: stä ja muista keskenkasvuisista on aivan naurettavaa . vähän suhteellisuudentajua kiitos. Ei kai se että on soppari jonkun poolin tai sevillan junnuporukkaan oikeuta johonkin A-maajoukkue tason peluriksi.
Minähän nimenomaan olen välttänyt kaikki hypetykset Pukista. Ja luepas otsikko uudelleen. Kyse on siitä kenelle toivotaan paikkaa ei mistään oikeudesta pelipaikkaan. Ja kun vastus on luokkaa Kugi ja Johansson plus pari jo riittämättömäksi todettua, niin toivoa tosiaan sopii ja pitääkin. e: taidat laittaa vähän turhankin paljon painoarvoa "Sevillaan scouttaamiselle". Entäpä ManU:un scoutattu J-Nam tai Chelseaan scoutattu KV? Varmasti Pukki lupaava on, mutta ei nyt kannata ihmeitä odottaa. Ja samat terveiset vinqvistille. Olenhan itse vuosia nimenomaan korostanut sitä, ettei Eurooppaan scouttaaminen ole mikään varsinainen meriitti. Tässä nyt vain on kyse siitä, että vielä sopii topivoa, kun ei ole todettu riittämättömäksi. Puustinenhan oli yksi Suomen lupaavimmista hyökkääjistä, ja on nyt yksi veikkausliigan parhaista. On kuitenkin tasoltaan täysin riittämätön vahvistukseksi kansainvälisiin peleihin, joten en jaksa enää TOIVOA. Omalta osaltani jätän nyt keskustelun. On mennyt vähän turhaksi jankkaamiseksi tämän TOIVOA verbiä ymmärtämättömän osaston kanssa.
|
|
|
|
|
sundelin
Poissa
|
 |
Vastaus #154 : 04.02.2008 klo 03:11:23 |
|
LDV,Pukki. (LDV ainakin hetkeksi kentälle ettei hypää joskus Italiaan).
|
|
|
|
|
idän_ihme
Poissa
|
 |
Vastaus #155 : 04.02.2008 klo 12:33:31 |
|
Minähän nimenomaan olen välttänyt kaikki hypetykset Pukista. Ja luepas otsikko uudelleen. Kyse on siitä kenelle toivotaan paikkaa ei mistään oikeudesta pelipaikkaan. Ja kun vastus on luokkaa Kugi ja Johansson plus pari jo riittämättömäksi todettua, niin toivoa tosiaan sopii ja pitääkin. Ja samat terveiset vinqvistille. Olenhan itse vuosia nimenomaan korostanut sitä, ettei Eurooppaan scouttaaminen ole mikään varsinainen meriitti. Tässä nyt vain on kyse siitä, että vielä sopii topivoa, kun ei ole todettu riittämättömäksi. Puustinenhan oli yksi Suomen lupaavimmista hyökkääjistä, ja on nyt yksi veikkausliigan parhaista. On kuitenkin tasoltaan täysin riittämätön vahvistukseksi kansainvälisiin peleihin, joten en jaksa enää TOIVOA.
Omalta osaltani jätän nyt keskustelun. On mennyt vähän turhaksi jankkaamiseksi tämän TOIVOA verbiä ymmärtämättömän osaston kanssa.
Tästähän tässä eniten on kyse. Nykyisten kolmen kärjen jälkeen pitää kääntyä kotimaan kenttien suuntaan, jos haluaa löytää kärjen jolla on pelituntumaa. Kotimaan kentillä viime vuonna ei kovin moni tehnyt enempää maaleja kuin vaikkapa Puustinen. Esitystensä perusteella Pukki olisi varmaan voinut samaan päästä yhtä hyvässä seurassa yhtä suurella peliajalla. Kehitysnäkymät vaan ovat hieman erilaiset. Jos haluaa etsiä kärkipelaajan jo jotain näyttäneiden joukosta niin varakärjeksi esim Niemi tai Pohja ovat nykyään jo maalimääriensäkin takia aika huonoja.
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #156 : 04.02.2008 klo 20:38:49 |
|
^Tosi koviin maalimääriin pitäisi pelimiehen, oli sitten kyse nuoresta tai vanhasta, veikkausliigassa päästä, jotta pystyisi pelaamaan kv-pelejä. Varsinkaan vahvistuksena. Onhan noita veikkausliigan maalikunkkuja lähtenyt ulkomaille aika montakin, ja parhaimmillaan on kai oltu jotain Hollannin liigan rivimiehiä. Mäkelän ja Vuorisen kohtalona penkkiveikon rooli kolmostason liigassa. - Taas tulee surullisesti mieleen kuinka heikoilla eväillä tulevaisuuteen mennään.
|
|
|
|
|
Jack the Ripper
Poissa
Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC
|
 |
Vastaus #157 : 04.02.2008 klo 20:50:59 |
|
Suomen joukkueesta on jo pidemmän aikaa puuttunut kliininen viimeistelijä kärjestä - Hermanni Vuorinen.
|
|
|
|
|
Kratos
Poissa
|
 |
Vastaus #158 : 04.02.2008 klo 23:05:38 |
|
Onhan noita veikkausliigan maalikunkkuja lähtenyt ulkomaille aika montakin, ja parhaimmillaan on kai oltu jotain Hollannin liigan rivimiehiä.
Niin, ja Pukki ei ollut lähelläkään maalikuninkuutta ja on sanonut itsekin, että nämä karsinnat tulevat liian nopeasti.
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #159 : 05.02.2008 klo 09:40:35 |
|
Ja kun vastus on luokkaa Kugi ja Johansson plus pari jo riittämättömäksi todettua, niin toivoa tosiaan sopii ja pitääkin.
- Meillä nyt kuitenkin on tällä hetkellä nämä kaksi Valioliigassakin pärjännyttä pelaajaa. Muutaman vuoden kuluttua voi hyvinkin olla edessä aika, että Valioliiga ja muut isot eurooppalaiset liigat ovat suomalaishyökkääjille kaukaista utopiaa. Voi hyvinkin olla, että tällä vuosikymmenellä meillä on parempi hyökkääjävalikoima, kuin pitkään aikaan tulee olemaan. Jokunen harva nuori lahjakkuus meillä on kasvamassa, mutta matkalla huipulle voi tapahtua vielä mitä tahansa. Heidän lisäkseen Jukka Santalalla on potentiaalia, mutta ei edelleenkään ole pahan loukkaantumisen jälkeen palannut tositoimiin ykkösjoukkueessa. 
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #160 : 05.02.2008 klo 09:42:17 |
|
edit. olinkin jo edellä ehdottanut samaa
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.02.2008 klo 09:43:42 kirjoittanut The Real Wolf »
|
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #161 : 05.02.2008 klo 09:42:44 |
|
Jokunen harva nuori lahjakkuus meillä on kasvamassa, mutta matkalla huipulle voi tapahtua vielä mitä tahansa. Heidän lisäkseen Jukka Santalalla on potentiaalia, mutta ei edelleenkään ole pahan loukkaantumisen jälkeen palannut tositoimiin ykkösjoukkueessa.  Itseasiassa on. Mutta ykkösjoukkueella ei ole ollut virallisia otteluita tuon Tanskan 4.5kk kestävän joulutauon takia.
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #162 : 05.02.2008 klo 09:46:00 |
|
Itseasiassa on. Mutta ykkösjoukkueella ei ole ollut virallisia otteluita tuon Tanskan 4.5kk kestävän joulutauon takia.
- Okei, toivottavasti murtautuu pelaavaan kokoonpanoon kevätkaudeksi. Baxterilla on lyhyt matka tsekata Tanskan liigan tapahtumia! 
|
|
|
|
|
Callit
Poissa
|
 |
Vastaus #163 : 05.02.2008 klo 11:00:17 |
|
- Meillä nyt kuitenkin on tällä hetkellä nämä kaksi Valioliigassakin pärjännyttä pelaajaa. Muutaman vuoden kuluttua voi hyvinkin olla edessä aika, että Valioliiga ja muut isot eurooppalaiset liigat ovat suomalaishyökkääjille kaukaista utopiaa. Voi hyvinkin olla, että tällä vuosikymmenellä meillä on parempi hyökkääjävalikoima, kuin pitkään aikaan tulee olemaan.
Olemme tästä asiasta täsmälleen samaa mieltä. Tilannehan on kärkien osalta ihan hirveä. Ja siitäkäänkai ei tarvitse väitellä, että nämä valjukärjet, joita omien laskujeni mukaan on kolme, Tintti, Miklu ja Shefki, ovat kaikki erittäin kaukana parhaista päivistään. Ja kahdella ikääkin jo sen verran, ettei kannata kauheasti haihatella ruusuisemmasta tulevaisuudesta.
|
|
|
|
|
Viinioksa
Poissa
Suosikkijoukkue: Fingland
|
 |
Vastaus #164 : 05.02.2008 klo 16:25:57 |
|
- Meillä nyt kuitenkin on tällä hetkellä nämä kaksi Valioliigassakin pärjännyttä pelaajaa. Muutaman vuoden kuluttua voi hyvinkin olla edessä aika, että Valioliiga ja muut isot eurooppalaiset liigat ovat suomalaishyökkääjille kaukaista utopiaa. Voi hyvinkin olla, että tällä vuosikymmenellä meillä on parempi hyökkääjävalikoima, kuin pitkään aikaan tulee olemaan. Niin. Jos historiaa katsotaan, niin Suomen hyökkääjätilanne on poikkeuksellisen hyvä. Forssell on päässyt takaisin kansainväliselle tasolle (joskaan ei kansainväliselle huipputasolle). Vaikka peliaikaa ei ole niin paljon tullut, niin kyllä niistä Birminghamin varttisistakin näkee, että liikkuvuus ja terävyys on nyt ihan eri luokkaa kuin vaikkapa Serbia-kotipelissä. Tintti saattaa olla hiipumaan päin, mutta ei kuitenkaan mikään epätoivoinen vaihtoehto. Eremenko on varsin hyvä maalaamaan, kuten mj-saldo osoittaa, ja lienee Baxterinkin papereissa selkeä hyökkääjä ainakin pienempiä maita vastaan. Joskus ennen ei olisi uneksittukaan niin hyvästä tilanteesta kuin nyt. Takavuosina oli aivan normaalia jäädä tasapeliin tai jopa hävitä, vaikka luotiin selvästi vastustajaa enemmän maalipaikkoja, koska kukaan ei vain osannut laittaa palloa maaliin helpostakaan paikoista. Tällä kalustolle tämä uhkakuva on vähintäänkin väistynyt taka-alalle. Jokunen harva nuori lahjakkuus meillä on kasvamassa, mutta matkalla huipulle voi tapahtua vielä mitä tahansa. Heidän lisäkseen Jukka Santalalla on potentiaalia, mutta ei edelleenkään ole pahan loukkaantumisen jälkeen palannut tositoimiin ykkösjoukkueessa.  Tulevaisuus voi toki hyvinkin olla nihkeämpi. Se ei johdu pelkästään siitä, että nyt ollaan suomalaisittain huipulla ja huipulta tapaa olla vain yksi tie, vaan myös siitä, että niitä lupauksia ei tosiaankaan kauheasti ole. Melkoiset mittasuhteet (ainakin foorumilla) saanut Pukin ja Dalla Vallen akatemiasiirtojen hypetys piilottaa asian kääntöpuolen: ulkomaalaisiin huippuakatemioihin kelpuutettuja suomalaispelaajia on tällä hetkellä pirun vähän. Eihän näitä ole kaksikon lisäksi kai kuin Udinesen Jani Virtanen, jokunen maalivahti ja joitain pienempien seurojen junnuja. 2000-luvun alkuun nähden on menty vain taaksepäin, puhumattakaan Ruotsista, jolla on tällä hetkellä kevyesti parisenkymmentä junioria Euroopan huippuakatemioissa. Karu totuushan on, että jopa parhaissakin akatemioista vain pieni prosentti junnuista kehittyy "edes" Suomen maajoukkuetta vastaavalle tasolle, saati sitten kansainväliselle huipputasolle. Tosin ovathan nämä muutamatkin nimet parempi kuin ei ketään. Luotetaan siis näihin pariin akatemiapääskyyn. Santalaan en oikein jaksaisi uskoa. Ex-toppari, joka toki elää koollaan ja sijoittumisellaan vielä Tanskan liigassa, ei välttämättä omaa kummoistakaan potentiaalia enää maajoukkuetasolle.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.02.2008 klo 16:27:06 kirjoittanut Viinioksa »
|
|
|
|
|
Tresor
Poissa
|
 |
Vastaus #165 : 06.02.2008 klo 11:00:24 |
|
Tuota kommenttia voidaan vielä jatkaa sen verran, että Suomen puolustuspelin toimivuus viime karsinnoissa ei johtunut vähiten siitä, että koko joukkueen alakerta on pelannut vuosia yhdessä. Tihinen, Hyypiä, Pasanen ja Jässi tuntevat toisensa maajoukkuekuvioista jo vuosien takaa, joten tällä asialla on ollut suuri merkitys siihen, että joukkueen yhtenäinen puolustuspeli toimi niin hyvin. Samaa voidaan ajatella Teemu Pukin kohdalla. Jos ajoissa aletaan istuttamaan yhteispeliä Forse/Pukki kaksikon varaan, niin varmasti Suomella on suurempi mahdollisuus nauttia tämän kaksikon yhteispelistä myös jatkossa.
Niin, muistan nyt Portugali-kotipelin jälkeen Johanssonin sanoneen jälkikäteen, että maalitilanteessa sijoittui oikein, koska tiesi vanhastaan, että Kolkka tuossa tilanteessa juoksee päätyviivalle ja syöttää sieltä takaviistoon maalin eteen. Eli karsinnan tärkein tai toiseksi tärkein maali (kilpailija avausmaali Puolaa vastaan) syntyi siksi, että hyökkääjät NYT tuntevat toisensa niin hyvin. On toki hyvä, jos voidaan nyt vaikuttaa vastaavien tottumusten syntymiseen uusien nimien välille, mutta seuraavissa karsinnoissa Suomen tulivoima lepää varmasti enemmän Forssell-Kolkka-Johansson-Eremenko-Sjölund(-Litti-Kuqi)-yhteyksien ja tottumusten kuin Pukkien ja DallaVallejen yheteistoiminnan varassa, siksi niitä ei pidä lähteä riskeeraamaan. Muuten, eikö Sjölundkin ollut jossain Liverpoolin akatemiassa tai juniorijoukkueessa aikoinaan. Ja lienee kai jokseenkin selvää jo nyt, että urakehitys ei koskaan johda Forssellin, Kolkan, Johanssonin, Nurmelan ja Eremenkon tasolle. Tuossa iässä (n. 25) kaikki muut edellä mainitut Nurmelaa lukuun ottamatta olivat jo pelanneet isoissa liigoissa. Siinä siis yksi sopiva ennustearvo näille nykyteineille. Toki toivon parasta, kuten toivoin aikoinaan Sjölundillekin...
|
|
|
|
|
lasse11
Poissa
Suosikkijoukkue: itäinen taivas
|
 |
Vastaus #166 : 02.09.2008 klo 06:28:26 |
|
Nyt niitä harjoitusotteluissa kokemusta keränneitä nuoria sitten tarvitaan. Baxterin plan b, missä pelaa?
|
|
|
|
|
Lisbie
Poissa
|
 |
Vastaus #167 : 02.09.2008 klo 07:58:52 |
|
Nuoren lupauksen ja Veikkausliigaa mielin määrin dominoivan Ato Pohjan toivoisin saavan näyttöpaikan jo Saksaa vastaan. Baxterilla ei ole varaa istuttaa tämän tason pelimiehiä penkillä.
|
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #168 : 02.09.2008 klo 11:22:14 |
|
Tarvis (kuntoutuessaan) ja Perpa (päästessään pelaamaan AEK:ssa) ovat ainoat pelaajat jotka tuovat tuohon nykyjengiin mitään.
|
|
|
|
|
a-wiik
Poissa
Suosikkijoukkue: TamU, Ilves, El Diego
|
 |
Vastaus #169 : 02.09.2008 klo 13:20:35 |
|
Myntti maajoukkueeseen. Kotimaan sarjojen ylivertainen maalijyrä ja kansainvälisen tason target, joka Suomelta on Mixun jälkeen puuttunut.
|
|
|
|
|
Lihis
Poissa
Suosikkijoukkue: Honakki, Suomen jalkapallon A-maajoukkue
|
 |
Vastaus #170 : 02.09.2008 klo 14:01:03 |
|
Harri Ylönen ja Simo Valakari.
|
|
|
|
|
oksajalka
Poissa
|
 |
Vastaus #171 : 03.09.2008 klo 10:01:51 |
|
Halstin pallovarmuus, rauhallisuus ja uskallus pelata palloa maata pitkin omille on vakuuttanut ainakin minut. Kovin hyvin en ole perillä Mälmön seikkailuista, mutta peliaikaa taitaa nyt kuitenkin tulla. Lisää näyttöpaikkoja ja tulevaisuudessa Pasasen kanssa toppariksi. Samalla voi pikkuhiljaa alkaa istuttamaan Lampea Pasasen paikalle.
Oli Pukin mahdollisuuksista mitä mieltä tahansa niin olisi täysin käsittämätöntä jos nykyisellä hyökkääjätilanteella ei tuon tason lupaukselle annetaisi saumaa kokeilla tasoaan maajoukkueessa jo seuraavan kahden vuoden aikana. Ja Perpa ehdottomasti mukaan kun nuorten karsinnat päättyy.
Ja Interin Ojalaakin voisi ehkä kokeilla?
|
|
|
|
|
Laitalinkki
Poissa
|
 |
Vastaus #172 : 03.09.2008 klo 10:06:23 |
|
Halstin pallovarmuus, rauhallisuus ja uskallus pelata palloa maata pitkin omille on vakuuttanut ainakin minut. Kovin hyvin en ole perillä Mälmön seikkailuista, mutta peliaikaa taitaa nyt kuitenkin tulla. Lisää näyttöpaikkoja ja tulevaisuudessa Pasasen kanssa toppariksi. Samalla voi pikkuhiljaa alkaa istuttamaan Lampea Pasasen paikalle. Näin viime yönä unta, että Halsti oli kentällä puolustuksen keskustassa Saksaa vastaan, kuten Veli Lampikin laidassa, ja hyvin pärjäsivät molemmat. Muistaakseni Baxteria hehkutettiin tästä yllätysvalinnasta eikä kyseessä ollut vain avainpuolustajien loukkaantumissuma. : 
|
|
|
|
|
Pavy
Poissa
|
 |
Vastaus #173 : 03.09.2008 klo 16:19:37 |
|
Ehdottomasti Tarvajärvi.
|
|
|
|
|
futebooli
Poissa
Suosikkijoukkue: Juventus, Newcastle, Lupo
|
 |
Vastaus #174 : 03.09.2008 klo 17:02:51 |
|
Ojala ja Patronen molemmat kovassa nosteessa ja juuri noille heidän pelipaikoilleen on kohta uusia kykyjä löydyttävä.
|
|
|
|
|
|
|
|